Jump to content
FAS Goran
Terza

Kako srediti sitna oštećenja na kolima?

Recommended Posts

Zanima me ima li ko iskustva sa sredjivanjem manjih ostecenja koja se ipak ne mogu ispolirati, a neisplati se farbati delove auta samo zbog toga... Kad ovo kazem mislim na ostecenja laka ili spadanje boje na pojedinim "udarnim" delovima auta... Konkretno (bar kod mene na stilu) na ivice sajtni kod prednjih i zadnjih tockova, ili dno rubova gde su mi od zime ili kamencici izgulili boju ili je ona spala! Ovo jeste neprimetno, ali bih da sto pre sredim da mi se ostecenja ne prosire ili pojavi korozija! Slikacu pa cu pojasniti svima na sta mislim! Ima li ko iskustva sa sprejevima u boji kola? vidim da neke farbare nude uslugu da naprave sprej koji je u bojji kola, mogu cak i metalik da prave! Koliko se ove usluge krecu, koliko je ta boja uopste postojana i da li u potpunosti ovakvim miksovanjem mogu da se pogode prave nijanse boje ili je to samo priblizno...?

Evo o cemu pricam, jeste da je auto prljav, ali videcete... Ovo sivo sto je ofarbano, to je samo neki lak, koji sma privremeno naneo da ne krene korozija, inace on se posle nekog vremena bukvalno spere i nestane...

image.jpgimage (1).jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo mala napomena oko rđe...Ne treba toliko da je se plašiš i trčiš da mažeš...neće to krenuti da rđa, nije to Yugo. ;)

Na Bravi sam imao po sred praga oštećenje sa skinutom farbom ( kupio je sa tim oštećenjem ), bila kod mene dve godine, nisam to nikada ni pipnuo i nije počelo ni da žuti, a kamoli rđa.

Sve je to pocinkovano... :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma znam, ali ipak bih voleo da sredim to! Nervira me kad vidim, a i ovo nije strasno uopste da znam da ce ovako ostati, nego se bojim da se ne prosiri i nesljusti jos vise... Ima li leka za ovo ispred zadnjeg tocka?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zavisi kako si naneo lak i na kojoj spoljnoj temperaturi,ako je bila vlaga tesko da ce ostati tu gde si ga naneo.

Ovo pricam iz licnog iskustva sa Motipovim reparacionim lakom,mali je kao korektor za hartiju,ima cetkicu unutra na cepu,i imas ga u svim mogucim bojama,jako dobro prijanja brzo se susi.a izgleda ovako:

touchup999888V.gif

ali ima par stvari na koje treba paziti kad se nanosi:

-da se bocica laka,pre upotrebe mucka,bukvalno 5 do 7 minuta(unutra treba da se cuje kuglica)kako bi se boja izmesala sa razradjivacem u potpunosti

-da mesto nanosenja bude suvo i cisto(cisti se alkoholom ili medicinskim benzinom)

-koristi se za tackasta ostecenja(znaci kruzna ostecenja do par mm u precniku)nije za linijske duboke ogrebotine,moze ali ispadne ruzno na oko.

-da ga treba naneti tanko,pustiti da se osusi i onda to ponoviti jos jednom

-da vreme ne bude hladno i vlazno kada se to radi

ako to ovako budes uradio,tesko da ce spasti,meni je dzao na nekim mestima 2 godine i vise,bez izgleda da spadne,naravno da ce iskusno oko uvek primetiti ove prepravke,ali kao zastitni faktor(od soli i kiselih kisa) i da sakrije boju lima Motip savrseno moze da posluzi.

Inace primetio sam da ona ostecenja na rubovima oko tockova nisu obavezno od kamencica,moze vam se na primer desiti i na pranju,da odete kazete majstoru dobro mi isperi koseve(kao sad posle zime),a on sa puskom,koja je METALNA,zavuce istu iznad tocka i UDRI :wallbash: sa njom po vasem rubu oko tocka-to vrlo lako zna da skine farbu sa ivica krila :veryangry: ,naravno ako je covek koji vam pere auto pazljiv(da ne zuri-sto je retko) i ako je puska gumirana ovo se nece desiti.

Sad sam malo bolje pogledao fotke :coffee: ,ovo kod tebe je bas dobrano spala farba :unsure: ,bolje je da ti to neki majstor,kda dodje toplije vreme odradi kako treba,ako ti bas smeta,ai da se ne siri dalje :yes .

Edited by mik

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod prednjih tockova je spala skroz do lima, mada je to malo svega mozda 1 cm... A pozadi se samo izgulilo od kamencica! Provereno je od kamencica, jer sam perem kola, pa znam da nije od smrka :)

EDIT: Hej Mik, samo da pitam, gde si ti nabavljao ove lekaove? gde mi je najbolje da ih potrazim da ne lunjam okolo bzv.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moze farbar da ti uradi tzv. flekovanje, odnosno, da ofarba samo taj deo koji je ostecen jer se to kod tebe nalazi na mestu koje nije upecatljivo. Posle predje lakom i ispolira pa se tesko primecuje da je nesto radjeno. Druga stvar bi bila da ti je ostecenje na haubi, vratima i sl. jer tu flekovanje vec teze pali.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ako nije probilo boju može se polirati sigurno i laže te onaj tko ti kaže da ne može... stari mi se bavio profi poliranjem i znam šta je sve izvlačio... ako je i farbu probilo onda ti neće puno pomoći sprejevi oni će to sakriti ali to nije rješenje najbolje je farbati ali neisplativo tako da....odluči sam, Fiat je pocinčan od davne 88' (kad je tipo proizveden ne mogu se sjetiti... :whistle: moja sramota) ali kad udariš auto i taj cink padne i RR će hrđat...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma taman dok prodje ovo lose vreme, tada cu i moci nesto da radim, pa cu slikati auto kad je cist da lepo i tacno mozete da vidite gde su ostecenja, pa cu i tada da odlucim da li i sta da radim...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hej Mik, samo da pitam, gde si ti nabavljao ove lekaove? gde mi je najbolje da ih potrazim da ne lunjam okolo bzv.

I mene ovo interesuje!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kolege,zelim vam prvo dobar dan i veliki pozdrav iz Bugarskog foruma.Dajem odgovor kolegi Terza sa sitne detalje koji ga nerviraju.Imas kolega specijalne flomastere za sitne detalje i ne moras farbati,ja sam to kupio ovde u Bugarskoj i mogu ti reci da za takve sitne udare je idealno.Poslacu sliku flomastera pa vidi negde po vecim marketima sigurno ga ima,ovde u Bugarskoj kosta 6 eura.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vidi ako ne mozes da nadjes posalji mi onaj broj za boju pa cu da ti posaljem,ja i onako putujem stalno za Srbiju.Ja taj flomaster koristim vec godinu dana i sam zadovoljan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislis onaj sto je napisan ispod haube? na nalepnici sa modom...? Poslacu ti ujutru, nije mi auto sada ovde! Kad ces mi poslati slike da vidim kako to izgleda?

Hvala puno na pomoci

Share this post


Link to post
Share on other sites

Да, това число.Ovde nesto nemogu da postavim sliku.Kako da ti posaljem sliku?

Edited by ekna

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poslacu ti taj broj ujutru... Inace nije mi se pojavila nikakva slika! probaj da mi pustis na terza_987@hotmail.com

Share this post


Link to post
Share on other sites

Engleska proizvodnja.

1chA0.jpg

Hvala, mada mislim da ovo kod nas nema da se kupi, tj nisam ja bar nisam video

Share this post


Link to post
Share on other sites

Onda posalji broj sa poklopca ja cu da ti posaljem na kucnu,castices pivo kad se budemo nekada sreli

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav drugaru Ekni :thumbup: sa Bugarskog foruma :welcome:

I da se izvinim :rolleyes: sto ranije nisam napisao gde sam kupovao ove Motip korektor lakove

Imaih po radnjama za auto delove,Lav auto,GMS,Auto Sport,trebalo bi da ih ima i u Kit komercu i AP sportu,mada za njih nisam siguran,cena oko 300 i nesto din.

Jedina fora kod tih lMotipovih lakova je sto vam prvo treba dobro oko da pogodite boju ili da odete na njihov sajt ovde

http://www.motip.nl/?page=26&mid=0

i ukucate tip vaseg automobila i sifru vase boje,a oni ce vam tacno naci nihov proizvod koji se poklapa sa vasom bojom karoserije.

a evo i firme koja ih zastupa kod nas

http://www.motip.rs/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdravljam i ja tebe kolega MИК.Ja sam i kolegi Terzi rekao da mi da sifru boje,jer na svakom korektoru ima broj i po njemu se nalazi odgovarajuca boja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja muke imam sa takvim ostecenjima ispred zadnjeg tocka. Cak sam jesenas terao auto kod limara da zafarba par mesta gde je farba bila oguljena, i covek je sve super odradio (bilo je u predstavljanju), ali su mi se ove zime opet pojavile fleke ispred zadnjeg tocka.

Tacno je od rizle i soli u mixu, i to pravi najvecu stetu. A sobzirom da mi auto ide svake zime bar 15-20 puta na planinu, ovo ce izgleda da mi se desava svake godine. Pa razmisljam postoji li neka bolja zastita za to? ako za jednu sezonu skine farbu i primer, skinuce sigurno bilo koji korektor :S

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo i podataka o fabrickoj boji sa one nalepnice

GRIGIO STEEL

647

DELITRON-LACRIT

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...