Jump to content
FAS Goran
Terza

Fiat Stilo - greje se (blokira) zadnji desni točak / greju se točkovi

Recommended Posts

Pre nego sto sam zamenio klesta, ovde u Nisu je majstor skidao crevo, i on je sumnjao u njega, medjutim kada ga je skinuo ulje je prirodnim padom pocelo da tece pa po njegovim recima nije zapuseno crevo.

 

Jel moze da bude da je neka plocica skroz istrosena pa da se klip ne vrati dovoljno? To mi rece ovde jedan majstor u komsiluku. Hteo sam kod njega da ga dignemo pa da skinem tocak i pogledam, medjutim zauzeta mu je dizalica, ima vec neka kola.

 

Nelogicno mi je da su stradala klesta tako odjednom. A opet, ne vidim sta bi drugo moglo da bude

 

Jos su kod svih u Sapcu leva klesta skuplja od desnih, jer kako kazu najcesce ona stradaju, a desna vrlo retko. Meni ovo vec druga desna :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni rekli da su dens skuplja  :laughing:  Digni auto na dizalicu i zavrti oba zadnja točka. Da li se vrte jednako?

Takođe i meni je ručna dobro vraćala, ali se sajla jednostavno na jednom mestu razvezala i tu je glavila. Kada se ručno vrati bude ok, ali opet kada povučem ručnu ista stvar.

 

 

Druze ne znam zasto si uopste kupovao polovne KLESTA?? 

 

Nisu to pločice ili diskovi pa da kupuješ nove. Polovna klešta su do 50e, ali ima i za 20-30. Nova 300e komad pa puta dva. Koja bi ti uzeo?

Edited by igor0511

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako bih tada imao pare uzeo bih nova, ako ne, uzeo najbolja polovna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa za 1000e uzmeš razbijenog stranca i imaš delova dok je i tebe i Stila, a dao bi 600e na klešta? :)
Ili zamisli situaciju da daš tih 600e i ne zameniš sajlu ručne i kao meni blokira i iskida ti nova klešta.

A nešto sumnjam da neko ko ima novca da da 700-800e samo na zadnje kočnice vozi Stila.

Slažem se da većinu stvari treba nove uzeti, ali klešta jednostavno ne treba i to niko ne uzima novo. Isto kao i cajger, menjač i slično.

Edited by igor0511

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni prodali pricu da leva pre stradaju zbog soli, i ne znam ni ja cega sve, kad putari preko zime bacaju :)
I stvarno, zvao sam 3, 4 otpada u Sapcu i uglavnom su leva od 40 do 50 evra, desna od 25 do 35...

 

U Nisu mi rekose da nova nemaju, da bi se trebala porucivati pa se samim tim i cekaju par dana.

 

Malopre sam dosao od majstora. Koliko sam shvatio, majstor koji mi je namestao klesta, kada je razradjivao klip nije ga namestio kako treba, neki zarezi se nisu poklapali pa klip nije odvajao spoljnu plocicu sa diska. Sredio je to za par minuta, tocak se lagano okrece rukom i posle stiskanja nocne i posle potezanja rucne kocnice. E sad, videcemo da li ce i dokle ce.

 

Dok sam dosao do majstora (oko 2km, mozda i manje) tocak je bio ozbiljno zagrejan. Provozao sam za sada par km, gazio noznu kocnicu, deluje ok...

 

Plocice su spaljene i trebace u najskorije vreme da se menjaju.

Verovatno cu i creva zameniti, kakva god da su ova sad na njemu.

 

Trebao bi verovatno i disk da se menja, nije mi rekao da je urgentno, ali ima neke cudne linije po sebi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa za 1000e uzmeš razbijenog stranca i imaš delova dok je i tebe i Stila, a dao bi 600e na klešta? :)

Ili zamisli situaciju da daš tih 600e i ne zameniš sajlu ručne i kao meni blokira i iskida ti nova klešta.

A nešto sumnjam da neko ko ima novca da da 700-800e samo na zadnje kočnice vozi Stila.

Slažem se da većinu stvari treba nove uzeti, ali klešta jednostavno ne treba i to niko ne uzima novo. Isto kao i cajger, menjač i slično.

Slazem se :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da vidiš da li sajle blokiraju ili su čeljusti zrele za remont. 

Mislim da ti je najlakša opcija da ručno vratiš poluge ručne na klještima i da na ručnu i ne pomišljaš.

Mozda moje iskustvo moze pomoci. Radio sam remot jednih klesta pre malo manje od dve godine. Drugih proslog septembra. Vec u decembru na momente se cuje cvilenje ali ne stalno. Npr, vozim auto putem i pocne da cvili nesto nazad. Povucem na trenutak rucnu i pustim i prestane ili stisnem kocnicu i pustim i prestane. Skrenem levo ili desno  i prestane. I tako jedno 3-4 meseca ali sporadicno. Npr jednom u nedelju dana. U jednom trenutku pocne svaki dan i to najvise kad sporo vozim. Kaze majstor da proverim da li greju i greju zadnje.  Odem kod majstora koji je remontovao. Covek se zezao dva sata. Proveravao sajle, celjusti sve... i covek provali sta je. Prednje celjusti su pravile problem na zadnjima. Npr on ispusti pritisak iz sistema. Svi tockovi se vrte bez problema. Celjusti ne pritiskaju ni jedan disk. Nagazi kocnicu jednom i pusti. Prednje celjusti se vrate ali zadnje ne  tj i dalje koce ali manje. Prednje su presle oko 220.000 km i na njima nista nije radjeno. Mojim recnikom :) on ih je "rastavio", ocistio i sve radi bezprekorno od tada. Majstor je za svaku preporuku. Radi ISKLJUCIVO kocnice i nista drugo. 

 

Mozda sam vec pisao ranije ali dodacu i ovde. Nakon iskustva sa problemom zadnje celjusti u septembru 2013. zapanjio sam se koliko majstori kod kojih sam popravljao auto a i dalje popravljam ustvari  nemaju pojma oko kocnica. Mozda to i nije njihov posao odnosno specijalizacija posto rade sve popravke na kolima ali ih ne krivim zbog toga. Razocarao sam se jer me nisu dobro posavetovali tj rekli ne znam sta je ovo idi negde drugde ili remontuj, kupi nova itd...  Samo kad pomislim  na vracanje klipa u cilindar na zadnjim celjustima kod stila. To su radili na silu, po dvojica  ili sa nekim posebnim alatima i to tako bar 3-4 godine kad god su menjali plocice ili diskove. Cak mi je jednom blokirao zadnji desni i oni su to "ocistili". Jedan mi je rekao da moram da menjam diskove  iako sam napred jos vozio fabricke diskove.  A zakljucak je jednostavan, ako mora na silu onda odmah mora remont jer znaci da nesto nije u redu sa celjustima. To je i najpovoljnija opcija. 

Edited by chiki

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav svima!

Dakle, danas na tehnickom mi rekose da blokira zadnji desni tocak. Do danas, nisam primecivao taj problem. Medjutim, kada sam krenuo kuci oseti se da koci zadnji desni. Na ravnom kad krenem lagano osetim kako se auto sam zaustavlja i kao da koci taj deo. Cuo sam se sa majstorom i rece mi da su mozda klesta. Koliko vidim, radi se remont istih. 

Da li sucajno, postoji jos neka mogucnost da se nesto drugo zeznulo umesto klesta? Naravno, bio bih zahvalan ako bi neko mogao da mi ostavi kontakt br telefona majstora koji rade remont klesta u Beogradu :) ili majstora koji se bave iskljucivo sa tim problemom :)

 

Unapred Hvala svima!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav svima na forumu i srecna nova godina!!!

 

Pitanje za Chiki-ja sa foruma:

 

Molim te, da li mozes da mi kazes ko je majstor koji ti je na kraju sredio zadnje kocnice i ako moze njegov kontakt telefon?

 

Kod mene isto, razbijaju me zadnje kocnice!! Malo, malo pa piste, skripe, blokiraju!! :thumbdown:

Share this post


Link to post
Share on other sites

u principu ili je problem u sajli (cesce) ili u samim klestima(redje) ali najsigurnije na licu mesta ostalo je samo nagadjanje

Druže može li broj od Mikija i Gorana ako imaš. Treba mi za moj stilo.... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam da li sam potrefio temu, danas mi se desilo da sam se trkao s drugarom i uletali makazice ludilo koči pa gas pa gužva ma haos, ludacka vožnja, elem, posle par min takve vožnje uz dosta gasa i dosta kočenja kočnice mi se usijale jedva stadoh na sl semaforu, posle min vožnje sve ok

 

Pritom pre tog stajanja na, semaforu uleteo mi neki magarac sa nekim sporetom pa sam nabo kočnicu pa posle gas i na semaforu jedva stadoh

 

Pločice i diskovi su relativno novi

Share this post


Link to post
Share on other sites

aj da probam io ovde ... dajte neki kontakt za tu reparaciju klesta , ne pronalazim ceo dan nigde polovna klesta .. popizditis ...

 

kontakte ljudi koji za klesta traze po 50e mi ne morate davati ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

hvala druze ...

 

resio sam .. bio kod SLobe na BAnjici , pa smo reparirali moja ...

 

definitivno je ta cena od  50e prejaka za polovna kociona klesta , koja su mozda u stanju kao i moja i treba im reparacija ...

 

ono sto me nervira su odgovori tih koji prodaju , prvo , odgovaraju preko one stvari , nezainteresovano , u fazonu na pitanje "koliko su vam kociona klesta" odgovaraju sa "pa ako imam - 50e" ... pa tebra , ne moze  tako , dao si oglas , ispostuj musteriiju ... zamisli da ga pitam jos u kakvom su mu stanju klesta ... drugo , brdo njih koji odgovara sa "kao nova" , a ona na sebi vise rdje nego ne celom mom autu ...

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zdravo, od prije nekih 2 mjeseca postao sam vlasnik jednog Stila. U pitanju je 1.9 motor, 88 kw, diezel, sa četvero vrata, 2006 godina. Šta da kažem auto me oduševilo kada sam ga vidio, probao. Poslije 44 kw koje sam vozio, pao sam na guzicu kako auto vuče, ide. Pregledao sve učinilo mi se da je auto stvarno očuvan, jeste malo više prešao (220 000 - navodno xD), vidi se da je malo udaran u desnu stranu, loše su ppopravili jer su stavili neki plastični kineski blatobran, ali suma sumarum dobro auto. Vidim malo slabije koči, pogledam potrošene pločice, tačnije jedna potrošena jedna ne, i pitam ja prodavca kaže navodno kad ga je kupio tako je bilo, samo jedna zamjenjena pa je i on zamjenio samo jednu. Elem, svidi se meni i auto i cijena (oko 2.220-2.300 eura) i pazarim ja auto.

 

Odmah nakon što sam završio prevod pravo kod majstora, da zamjenimo te pločice, kaže diskovi mogu još al pločice se moraju mjenjati. Zamolim ga da pogleda auto, on sve pregledao kaže motor "suh ko barut", mjenjač odličan, sve super. Nešto čupao točkove, trzao ih kaže sve je perfekcija, hrđe nema, eventualno zamjeniti prednje selene loši su. Kažem ja da je meni hitnije da odradim veliki servis pa poslije toga ćemo selene i da sad završimo samo pločice.

 

Ujutro ja krenem na posao, vidim ne vuče više dobro auto, puno više mu gasa treba, zanosi u stranu, ja stanem iz zadnjeg desnog točka dim, smrdi, točak vreo. Ja nekako odem na posao, poslije posla opet kod njega, kaže samo vozi dok nalegnu pločice na diskove, nisu baš ravni diskovi pa dok sve to dođe na svoje, ako ne dođe moramo mjenjati cilindar.

 

Vozio ja dva-tri dana, stvarno sve manje se grije točak, kontam super to je to. I ostala mi navika kad izađem iz auta priđem i pipnem felge da vidim jel se ugrijalo. I tako jednog dana pipnem felgu nije puno vruća, pipnem drugu gori. Opet pravac majstoru, reko grije mi se točak opet, ništa kaže moramo zamjeniti cilindar, ama reko sad se više grije drugi, kaže pa zamjenit ćemo oba. Pokupim se ja odatle i kod drugog majstora on  podigne auto na dizalicu, ništa kaže sve super samo vozi. Reko čovječe griju se felge, hajd molim te pogledaj, on podiže na dizalicu okreće točkove oni idu normalno, vidiš kaže da je sve uredu, hajd reko da se malo provozam pa da dođem da vidiš kako blokiraju. Odem ja jedan krug osjetim da koči, vratim se kod majstora na dizalicu stvarno blokira (ne ovaj što se zapalio već drugi), ne može se rukom pomaći, on uze malo wd-a naprska i kucne ga čekičem odmah popusti.

 

Ja pritisnem kočnicu on zaglavi, on opet kucne čekičem popusti. Kaže on meni prijatelju, ovo se nije dugo vozalo, mora da se razradi vozaj ti mjesec-dva pa vidi. I tako je evo i ostalo, čas se grije i u vožnji škripi jedan, čas drugi (samo zadnji točkovi). Sad šta bi moglo biti, da li promjena kočionog ulja šta pomogla, ili se stvarno mora ići na zamjenu oba cilindra?

 

Također primjetio sam da kada se auto ne vozi dan-dva, uđem u auto pritisnem kočnicu (dok je auto ugašeno) tvrda ko kamen, pritisnem kvačilo auto krene (ako nije dignuta ručna).

Share this post


Link to post
Share on other sites

@samir825

 

Pogledaj sada, nakon spajanja, sve ranije napisano u temi na kojoj smo. Videćeš da problem sa zadnjim kočionim čeljustima nije redak ako se pločice doteraju do kraja, ili ako auto malo duže odstoji.

Lek je ili to što već pokušavaš (da se razradi), ili kupovina drugih polovnih kočionih čeljusti, ili set za reparaciju. :thumbup: 

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 hours ago, neshaoct said:

Videćeš da problem sa zadnjim kočionim čeljustima nije redak

Ne da nije redak, nego je prilicno cest, svileno je to reseno. Iz zezanja kazem da na Stilu/Bravu uz zamenu dotrajalih zadnjih diskova/plocica ide obavezno i servis kocionih celjusti :) . Ako su klesta sacuvana, mozda najracionalnija opcija je reparacija, polovna su opet macka u dzaku.

A kad se vec to radi, nije lose zameniti i kociono ulje, ako skorije nije menjano. Izuzetno je higroskopno i skuplja vlagu, fabricka preporuka je zamena na 2 godine (vecina se naravno ne obazire na to).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne ni rekao da su svilena, mislim da je problem druge prirode... sta bi onda rekao za astru, megana.... koji imaju aluminijumska klesta i bas su problematicna....
Na stilu klesta se nece pokvariti ako se ne dozvoli da se disk i plocica potrose do maksimum maksimuma pa da ispadne klip, nece se pokvariti ako prilikom vracanja klipa ga ne zeznes, tj ako radi neko ko zna a ne buzdovan,kad se vrati klip do kraja treba ga pravilno zarotirati da plocica moze lepo da legne na njega a ne da je kosi.... kad se menjaju plocice ociste se klizaci i podmazu, zadigne prasinara pre vracanja klipa pa se malo podmaze...
Evo ja vec drugi put zamenio zadnje diskove a 3x cini mi se plocice i dalje imam moja prva klesta, tako da ne bi rekao da su svilena....
Da cest je to problem sa klestima a li ne zbog samih klesta, ima kola kod kojih je to izrazenije...

Sent from my HTC One M9 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
21 minutes ago, Kuvalja said:

nece se pokvariti ako prilikom vracanja klipa ga ne zeznes, tj ako radi neko ko zna a ne buzdovan

Kada su tako robusna, onda ispade da uglavnom rade "buzdovani" :D .

Salu na stranu, na Stilu mi diskovi/plocice ni jednom nisu bili ni blizu maksimalne potrosenosti kada sam menjao, pa su opet morali 2 puta da repariraju zadnja klesta.

Evo i na Bravu je morala jedna zadnja sapa da se razradjuje posle zamene kompletnog seta pozadi (isto resenje). Ruku na srce, za razliku od prednjih koji su prilicno novi, zadnji diskovi i plocice su bili dobrano potroseni.

Znam masu Stilista koji su morali da prckaju oko zadnjih klesta (dobro, imaju jos i mehanizam rucne i taj navoj). S druge strane, maltene je zanemarljiv broj ljudi da su imali problem sa prednjim klestima, npr.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako onda moja izdraza dva seta dsikova, ne plocica nego diskova i na njima fabricke prasinare bile.
Zadnji put sam probusio prasinaru posto nisam menjao sa alatom pa sam zamenio na obe...
Opet ti kazem da ima mnogo problematicnijih, nisu ona bas svilena, sva klesta koja sluze i za rucnu imaju slican problem....
Ne znam ko je tebi radio kocnice ali ni ja nisam ni malo nezan samo malo razmisljam dok radim.

Sent from my HTC One M9 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...