Jump to content
FAS Goran
bokija

Fiat Bravo - prednji zvučnici od 16.5 cm?

Recommended Posts

Da li je neko uspeo da ubudzi 16,5 cm zvucnike umesto fabrickih u vrata?Dobrodosli svi komentari tipa,uradio sam,ili video sam svojim okicama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eh sad... jesu li dobrodosli komentari tipa "negde sam nasao objasnjenje celog posla (pdf) sa sve slikama"? :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bokija :welcome: ,imas na ovom forumu,uputstvo sa fotkama,registruj se i pregledaj :coffee:

tema koja tebe zanima je negde na pola ove strane,a zove se

Ugradnja 16.5cm zvucnika u prednja vrata bravo/brava/marea

http://www.crofiat.com/forum/forumdisplay.php?f=27

skoro sam siguran da tu ima fino sve objasnjeno,sa fotkama,javi jesi nesto nasao ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

^eee tu sam ga nasao :)

Ima dosta vise stvari vezanih za bravo/brava/marea nego ovde, valjda im drzava ne daje olaksice za kupivinu punta kao nasa nama :):thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prc.Imao sam nalog,al sam zaboravio.A vezan je za stari eMail.Bitno da moze.Da ne skidam dzabe tapacire.Ako su se braca rvati setili kao to da naprave valjda cu i ja.thumbup.gif Ko ce ponovo da se registruje?Koliko se secam treba da prodje par dana dok te provere.Jbg,kad smo srbi...PS ukratko,sta su radili?

Edited by bokija

Share this post


Link to post
Share on other sites

1.skinite oplatu vrata (upute na www.bravo-guide.co.uk) i dobit ćete ovako nešto.

a012jf.jpg

2. odšarafite Nokia-garbage od zvucnika i naciljajte najbliži kontejner :whistle:

Ay5bA.jpg

3. ako pak imate 13cm zvučnike na raspolaganju, tada je vaš posao relativno jednostavan. Dovoljno je izraditi nekih 2cm debeo adapter, zašarafiti ga u originalne rupe, i ovisno o dubini zvučnika malo pobrusiti lim koji smeta, i to je to. Ja bi ipak preporučio da kupite 16.5 zvučnike, više je posla, ali razlika u zvuku to itekako opravdava!

7v20S.jpg

4. Dakle, krenimo. Nabavite dva komada medijapana, debljine 16 do 20mm, dimenzija nekih 20x20cm U sredini ubodnom pilom napravite rupu dimenzije koji zahtjeva sam zvučnik, obično je to oko 142mm

Sad krenimo izraditi vanjski rub. E, ovo je malo zajebano,i drzite ubodnu pilu kraj sebe, jer vjerojatno ćete vise puta morati rezati i provjeravati na vratima. Šestarom označite vanjski rub zvučnika, i to je rub preko kojeg ne smijete prelaziti.

7v4w0.jpg

5. Isprobavajte adapter na vratima, zašarafite ga sa recimo dva šarafa,možete se i pripomoći selotejpom, da ne bušite bez veze rupe. Uzmite oplatu vrata,i pokušavajte je vratiti gore, da vidite dali negdje zapinje. Kad ste završili s prvim adapterom, jednostavno ga «precrtajte» na drugi. Zaboravite na to da ćete adaptere zašarafiti u originalne rupe. Bušilicu u ruke, i bušite!

7pJm0.jpg

6. Po želji ofarbajte adapter sprejem ili markerom. Silikonom dobro nafilajte sve spojeve sa limom, iznutra i izvana. E ovdje sad ide malo teži posao. Ovisno o dubini i veličini magneta, treba ispiliti ovaj lim koji smeta. Naravno, sve ovisi kakvim alatom raspolažete, ako ste blesavi ko ja, uzet ćete turpiju, pa se naturpijati koja dobra 2-3 sata

RlKUS.jpg

7. Evo kako to sad izgleda sa zvučnikom gore

RlSoi.jpg

8. ovisno o dimenzijama zvučnika i debljini adaptera, trebat će malo skalpelom izrezati ova «rebra» na oblogama vrata. Bolje izrežite više, da vam nebi zvučnik kad lupi bas lupao u njih.

7pYjS.jpg

9. vratite oblogu gore. Evo kako to sad izgleda.

AzAZ0.jpg

10. ako ste slučajno adaptere postavili prenisko, postoji rješenje. Ispilite jedan dio obloge na dnu gdje zapinje. Ovako to izgleda

7vXo9.jpg

11. Ako ste upotrebljavali odvojeni sistem sa skretnicom, pitanje je gdje smjestiti skretnicu. U vratima baš i mjesta nema previše, i nemojte ju nikako postaviti negdje di može doć u doticaj s vlagom. Kad sam imao DLS ov sistem, skretnicu sam smjestio u unutrašnji dio naslona za ruke, skalpelom sam izrezao jednu pregradu,i sjela je ko naručena. Inače skretnice radije postavljam u unutrašnjost vozila, gdje je lakše doć do nje u slučaju prespajanja, podešavanja…

7qtKJ.jpg 7qrfA.jpg

12. visokotonce možete postaviti na više mjesta. Najlakše ih je samo zaljepoti na armaturu dvostrukom ljepljivom trakom za lajsne, oni koji imaju električno podešavanje retrovizora, mogu ih postaviti i na trokut retrovizora. No ti je jedan problemčić jer im vrući zrak iz ventilacije «šiba» točno u njih, a i lako ih kiša smoči u slučaju da zaboravite zatvoriti prozor

RmnP9.jpg

13. malo truda i rada sa kitom, i to već može izgledati puno ljepše

7wHMS.jpg

14. originalne kablove svakako promijenite. Tu je problem uvlačenja novih kablova u vrata, i najbolje rješenje je izbušiti «jack» gdje idu i ostali kablovi. No kabel možete provući na način kako sam ja provukao(privremeno), no svakako preporučujem da vam kabel ipak ide kroz jack.

---------------------------

preuzeto sa - CROFiat.com

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala Neshi.Bogami,ima tu par pipavih stvari.Al posto zvucnike vec imam,ne preostaje mi nista drugo nego da se upustim u avanturu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve se to da uz nastupajuće lepo vreme, uz testericu, šmirglicu i medijapanku lepo da se uradi, pa još i crni mat sprej posle na ploču da ne "viri" onako ispod rešetki kao u brata "rvata")

Share this post


Link to post
Share on other sites

Videcemo za zavrsnu obradu.S obzirom da je u pitanju SAL Orange serija,bice tesko sakriti oranz membrane...dry.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doticni drug rvoje ima izgleda problem sa sluhom.Staviti cetiri visokotonska satelita da ti biju u lice....Ja sam stavio dva na zadnju dasku pa rade za peticu.Sal visokotonci kostaju citavih 250 rsd par u Rodicu.Razlika sa njima i bez njih je vise nego primetna.Stvarho se cuju.I to ne u obliku sustanja i krcanja,nego kristalno jasno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Šta će čovek, voli oštar i rezak zvuk!. U principu, basovi se šetaju po podu, medju noge - do dijafragmalnog dela stomaka. Tu se najviše i osećaju. Po plafonu se šunjaju visokotonci... i daju opštu sliku jasnoće "kristalnosti". Tebi u stavri visokotonci sa zadnje police "rikošetiraju" i idu pravo na plafon, i čuješ ih taman toliko da daju "boju" i jasnoću zvuku.

Edited by Damjanović

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa i nije.Posto su sateliti,pdeseni su pravo ka meni,i cuju se kristalno jasno.Oni napred u sah tabli su rikoshet i ne cuju se bas kako treba,al bojim se da kad bi stavio i napred dva usmerena da bi mi posle zveckalo u glavi.blink.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

napravi li ti ovo prijatelju? mislim, ugura li ih gde treba? :) neke slike, ovo ono, kako je ispalo, kako si zadovoljan i tako to?! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Turio sam zvucnike.Al sam isao na drugo resenje,lakse.Prvo se spusti staklo,pa se izmeri koliko zvucnik mora da ide napolje.Zatim se malo iskrivi gornji deo lima na vratima da moze da stane magnet.Onda se nadju distanci od plasticne cevi ili slicno i sa srafovima za knauf se usrafi direkt bez busenja.Na kraju se skroz naokolo zapuni supljina sa silikonom.Nisam morao nista osim lima malo da modifikujem.Ispalo je super.Manje zezanje nego sa drvetom i preciznije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

napravi li ti ovo prijatelju? mislim, ugura li ih gde treba? :) neke slike, ovo ono, kako je ispalo, kako si zadovoljan i tako to?! ;)

jel neko zna koju zvucnici idu POZADI u bravo..ja imam napred 2kom blaupunkt ista dimenzika ko fabricki i nisu losi...sta mi preporucujete za pozadi da isto bude fin zvuk jer se slabo razumem u iste..p.s. e jedino ne bi da busim onu dasku nego samo da namontiram.

Share this post


Link to post
Share on other sites

jel neko zna koju zvucnici idu POZADI u bravo..ja imam napred 2kom blaupunkt ista dimenzika ko fabricki i nisu losi...sta mi preporucujete za pozadi da isto bude fin zvuk jer se slabo razumem u iste..p.s. e jedino ne bi da busim onu dasku nego samo da namontiram.

Pozadi idu 13-ice na vec predvidjena mesta.Ako te zanima imam par SONY 2-sistemaca koji su bili kod mene,a sada su mi visak B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Turio sam zvucnike.Al sam isao na drugo resenje,lakse.Prvo se spusti staklo,pa se izmeri koliko zvucnik mora da ide napolje.Zatim se malo iskrivi gornji deo lima na vratima da moze da stane magnet.Onda se nadju distanci od plasticne cevi ili slicno i sa srafovima za knauf se usrafi direkt bez busenja.Na kraju se skroz naokolo zapuni supljina sa silikonom.Nisam morao nista osim lima malo da modifikujem.Ispalo je super.Manje zezanje nego sa drvetom i preciznije.

Koje zvucnike si ubacio? Kako se sada cuje u odnosu na standardne elipse? Imas li mozda sliku kako to sve izgleda?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stavio sam SAL orange 16,5cm.Nisam dobio nista revolucionarno.U stvari,one fabricke Nokie su prilicno dobri i izdrzljivi zvucnici.Ako hoces napredak,moras da izvadis mnooogo vise para nego sto je SAL.Inace,ugradnja nije komplikovana.Raskupusas vrata i spustis staklo do kraja.Zatim makazama za lim malo zaseces gornji deo da bi zvucnik mogao da legne do stakla.Odmaknes koji milimetar nazad i izmeris koliko ima izmedju zvucnika i vrata.Iseces distancijale od neke cevi ili poturis odgobarajuci broj matica.Kad sve to stegnes,proveris da li ne dodiruje staklo.Onda silikonom nalijes u krug onaj razmak i gotovo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li je neko sproveo zice iz kabine u vrata, skidao sam onaj dzek ali na njemu nema nigde mesta za novi par zica, da li postoji neko resenje sem da idu spolja ili preko fabrickih zica, sto mi nije resenje zbog veceg broja spajanja i tankog fabrickog kabela...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...