Jump to content
FAS Goran
Terza

Tačnost prosečne potrošnje na bordu?

Recommended Posts

Sve sto si naveo je svima jasno da utice na potrosnju goriva, ali ne bi trebalo da utice na proracun borda, odnosno kako utice na bord to nam nije jasno! I koje su to gume za sva godisnja doba? Ja to nigde nisam video...

Edited by Terza

Share this post


Link to post
Share on other sites

sa leve strane videćeš izbor: letne, celoletne i zimske gume

Gume

Celoletne su za sva godišnja doba,

kako ih krste kod nas, ne znam.

a što se tiče kako utiče na računar, bolje pitanje bi bilo

računar ne oseti povećanju potrošnju usled većeg otpora guma.

Edited by srdjos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nemojte zaboraviti da bord kompjuter određuju količinu ubrizgavanja goriva prema zahtevima opterećenja motora, tačno toliko dozira brizgaljkama, i zna koliko je ubrizgao goriva tako da uvek imate trenutnu potrošnju. Međutim uvek ima malih otstupanja(grešaka) što se na duže staze sabira te uvek imamo neke greške. To ustvari služi samo za našu orijetaciju u ponašanju u vožnji. Znamo kako se tačno meri ukoliko imamo potrebe za tim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako se tacno meri!? Sad shvatih da je ova tema dzab, dzabe otvorena... zamajavo me se ovde glupostima, :rant: kako je moguce proveriti tacnost borda? Nikako!!! :wallbash: Evo zasto to kazem, sinoc su mi na Jugopetrolu polomili poklopac rezervoara, pa sam o tome pisao u temi o pumpama i iskustvima sa pumpi! Ali poklopac naravno nema veze sa potrosnjom, ali svakako ima to sto mi se drasticno povecala posle sipanja, jos onako iznerviran zbog polomljenog poklopca nisam ni skapirao u prvi mah! :rant: Na pumpi mi "sipali"vise goriva nego sto moze da stane u rezrvoar!!!! I posle ja da tacno proverim potrosnju... Pa mamu im lopovsku! da sam sa praznim rezervoarom dosao na pumpu pa opet je vise nego sto moze da stane, a da ne pominjem da sam da sam imao 15-20 litara! Eto koliko kradu iz asto je nemoguce utvrditi potrosnju na bordu! I kako to da nikome bord ne pokazuje vise nego sto stvarno trosi, nego svima pokazujem manje... Eto sad mi je jasno sto!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

"pobiješ go*na i gotova stvar"

eto rešenja :):),

tako da, šta je tu je, osudjeni smo na 10% tolerancije

hteo ti ili ne hteo da nateraš računar u autu da ti radi kao singerica :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa sad videh da i on radi kao singerica! :) Ali NIS radi kao secikesa, pa se tu malo racunice ne uklapaju! U stila koji ima rezervoar od 58 litara oni sipali 62 :blink: A bilo 20 u njemu... I kazu dokazi da ti je rezervoar manji i da si imao goriva u njemu pa ces da dobijes naknadu! Ja rekoh mars u P.M. i odoh kuci!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skotovi sa pumpi (pogotovo NIS, JP, to su šampioni u krađi) su lukavi kao lisice. Često sam razmišljao da im odnesem kanister od 20 lit pa da vidimo da li se poklapa sa crtom od suda. Načini krađe su razni, pištoljisanje na sitno, krštenje euro dizela običnim dizelom ili lož uljem, benzina vodom, muljanje gazolina i oktanskih podizača itd itd. Trebali bi u pratnji kamere da sprovedemo jednu akciju točenja u jedan te isti kanister na više pumpi pa da se to lepo obelodani na netu. Board meri protok ubrizganog fluida (kakav god bio) i trenutnu brzinu kretanja pa izračunava trenutnu potrošnju. Zajebati ga može mala greška u merenju protoka i mala greška u merenju brzine kretanja (obim gazeće površi itd)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prvi put me punto pozitivno iznenadio :thumbup: .

Vozio sam dok kazaljka nije bila skroz na prvoj crti i napunio kod bobana na dorćolu (za 98.9din/l). Stalo je tačno 47.1 l, mislio sam da će još nekoliko litara ali sam isprskao auto gorivom. Prešao sam bio 854.5 km po bgu štedljivom vožnjom sa pr.brzinom 24.8 km/h, bilo je i nbga i zemuna malo.

Kad izračuna potrošnju ispadne 5.5 a bord kaže 14.9km/l=6.7 što je veliika razlika 1.2 l. Ovo je prvi put da bord maši baš ovoliko.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne mogu sad svih da se setim,znam da je prva opcija dnevna kilometraza,druga bi trebalo da je prosecna brzina,pa onda ide prosecna potrosnja,pa trenutna potrosnja. . .

A sve to resetujes tako sto zadrzis dugme trip na 3 sekunde :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni su na Jugopetrol pumpi jednom sipali 45.5 litara a u rezervoar staje 47-48 a rezerva se tek bila palila na trenutke..

Prijavljivao sam ih, išao tamo pričao kao sa nekim šefom, ima u temi o pumpama nekoj....pa ti računaj potrošnju, ja tad da sam računao imao bih oko 10 l/100 km a ne 7.2 otprilike...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na jugopetrolu ne sipam pa makar gurao auto do kuce...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zeznuh se eto, nikad ih nisam voleo, krenuo ka drugu pa kao da sipam 5 litara da imamo za to veče, išli malo dalje a imao sam preko 8 litara u rezervoaru a i žurili...

A onda se zeznuh pa reko ma šta Jugopetrol ovo ono, legla plata daj da napunim do čepa i da ne mislim :D i sipah 45.5, po tome mi je rezervoar 53-54 litre, a znam da nije jer sam tad vozio ovaj auto već 2 godine, nisam lud, sipao 100 puta...ima tačno 47-8 kao što piše u uputstvu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kazite vi meni ima li razlike u potrosnji punta (1.2)od 8 i 16 ventila i u ciju (stetu) korist?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jašta da ima, 16v troši nešto više jer ima 20 konja više između ostalog, to nešto više ti dođe manje od litar razlike na 100 Km, tako da je sjajan motor :D

Meni troši tek nešto preko 7 litara u negužvanjskoj gradskoj vožnji, ne verujem da 8v može ispod 6-6.5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li i na vasim board comp. pise u jednoj od opcija KM/L,to bi valjda znacilo koliko km moze da se predje sa 1litrom.I sta sad,ja hocu da znam koliko litara trosi na 100km (L/KM)ili mora opet matematika da radi...dokle vise?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam koji auto vozis ali na Stilu to mozes u meniju da promenis/izaberes. mas 2 mogucnosti km/l i l/100km, nisam siguran da su bas ovakve oznake ali to je sustina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako je X ono što pokazuje board u km/l, to se lako prebacuje u l/km na idući način: 100/X ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Auto je Punto2;1.2;16v;HLX oprema...znam kako bi izracunao sto rece Dovla,ali dokle vise ta matematika,ceo zivot sam bezao od nje,ali ne vredi...

nisam siguran da u meniju moze da se promenu u L / KM...

Share this post


Link to post
Share on other sites

nije da je jednacina sa 3 nepoznate...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...