Jump to content
FAS Goran
zaki

Stilo 1.6 16v ili 1.9 JTD

Recommended Posts

Posto mi je bas ova dilema aktuelna (Stilo JTD vs 1.6 benz), izlozicu neka svoja razmisljanja na tu temu, mozda nekom bude do pomoci. Prvo, da naglasim da se u potpunosti slazem sa cinjenicama koje je clan @ neshaoct izneo u vezi sa cenama rezervnih delova. Osim toga, jednostavno sam primetio da mi vise prijaju benzinci. Kada zelim da vozim "uzbljudljivo" (sto nije cesto), razvucem ga u obrtaje i uzivam u toj dernjavi motora u obrtajima, kocenja motorom i slicno. Ceo se prebacim u taj neki "racing mode". U vecini ostalih situacija zelim opustenu i mirnu voznju, u kojoj mi benzinac pruza mnogo veci komfor iz razloga sto se ne cuje i nema vibracije. Takodje nema poznatih turbo rupa i ono sto mi je najlepse, razvija snagu potpuno linearno. Dizel kad sam vozio, imao sam osecaj (mozda gresim a mozda je i taj neki primerak bio takav), da u pocetku opsega nema snage (sto je ocekivano), zatim snaga naglo nadolazi i lepi u sediste. Taj osecaj ne traje dugo jer vec posle 3500-4000 obrtaja motor totalno gubi dah. Benzinca svakog mozete vrteti do 6000-6500 obrtaja. O zvuku da ne pricam, dizeli koliko god bili sofisticirani, jednostavno imaju taj traktorski zvuk.

 

No, velika prednost dizela je, po meni, u voznji vecim brzinama na otvorenim putevima. Jer drzati 150 km/h dizela gotovo da uopste ne opterecuje, nije puno obrtaja i ne trosi puno, dok je kod benzinca (1.6) to vec malo u obrtajima. Takodje, turbo priroda omogucava ljubiteljima dizela, jeftinu nadogradnju snage putem remapiranja racunara i time se dobija jos jaci motor, za malo para.

 

Sto se tice kilometraze, cini mi se da su dizel polovnjaci na nasem trzistu mnogo vise presli. Kako su enterijer, elementi vesanja, kocnica, limarija i slicno manje vise isti sa benzinskom bracom, ta veca kilometraza se negativno odrazava na te ostale delove auta. Razlog tome je sasvim logican, veca cena dizela, a manja potrosnja ga prosto cini pametnim izborom samo ukoliko se prelazi malo veca kilometraza na godisnjem nivou.

 

Cini mi se da ljudi uglavnom vise vole dizele zbog tog osecanja siline usled naleta obrtnog momenta pri ubrzavanju. Poznato je da je taj "udarac u ledja" proizilazi iz obrtnog momenta. Mada, to bi bilo isto i u benzinskim turbo motorima, ali njih je jako malo na trzistu polovnjaka kod nas.

 

Eto ovo je samo jedno misljenje na ovu temu, naravno i dizeli imaju svoje prednosti, koje verujem da su prepricane mnogo puta. Ovim postom ne zelim da zapocinjem "ratove" i prepirke, samo zelim da doprinesem sarolikosti misljenja na ovu temu :)

Edited by horvat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vec 7 godina vozim bravo 1.6 16v i sad hocu da uzmem stila 1.6 16v restajling 2005 godiste. Da li je na tom novijem stilu sredjena elektronika ili ima problema kao stariji model stila? Jtd ne dolazi u obzir (moje usi ne podnose traktorske zvukove)...

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, jovanx said:

...stila 1.6 16v restajling 2005 godiste.

 

U njemu je Opelov 1.6 motor, to pretpostavljam znaš već... :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites
20 minutes ago, Mijailović P. said:

Danas mi crče boMbina Miljenko, posle ziben (7) leta kako je kod mene. Pu bre , 'bem ti stajlo! emoji1.png

 

Meni crkle 3 za 5 godina. Doduse i 230.000 km. 

Moj majstor kaze da od benzinskih Stilova treba uzeti 1.4 ili 1.2. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Generalno, majstori ne vole/ne cene posebno Stilo sa Fiatovim 1.6 motorom. A, od onog sa Opelovim motorom opet beže jer je Opelov motor. :D Tako da obrni-okreni, majstori ne gotive Stilo 1.6 

Realno, bobine riknjavaju, motorni komp zna da zeza, i to je otprilike to što se tiče tipičnih problema na Fiatovom 1.6 u Stilu. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije isti motor, ali i meni je na Marei 1,6 otkazao kompjuter, a bobine sam vec pomenuo. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala na odgovorima znam da je opelov motor al valjda nije lenj kao astre. I koji bi mi servis preporucili u bg-u da pregleda tog stila jer sam iz sombora a auto je u smederevu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E pa bravo je otisao u zasluzenu penziju a valjda ce stilo biti za nijansu bolju...

stilo.jpg

stilo1.jpg

stilo2.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...