Jump to content
FAS Goran
radoznali

Šta imate od alata u kolima?

Recommended Posts

Treba da nakupujem alat za kola. Kad su mi poslednji put otvarali Jugo uzeli su i ono malo alata sto sam imao i sad sam "prazan".

Dakle osim 10-ke i 13-ce sta je neophodno, bez cega se ne moze, da bude u kolima od alata?

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ja sam u zastavi drzo pola mehanicarske radionice.Mogo sam da odradim bilo koji zahvat u svakom trenutku.Sad imam drugu taktiku.Osim kljuca za tockove i male garniture gedora sa nekoliko umetaka za srafciger,tipa krstas,ravni i torex nemam nista drugo.Glavni adut mi je redovno odrzavanje i kontrola.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Otkad imam fiata alat držim u njemu, kompletno koferče, uvek mi je pri ruci kad treba meni ili nekom drugom nešto odraditi na autu. :thumbup: Moraš imati dosta šrafcigera, komplet ključeva, torekse, unimer, izolir traku, skalpel i wd. Neka klešta i par komada žice. I malo masti u kutijici ili onu za lanac u spreju ako nešto počne da škripi.

-Kad imam sve u autu mogu na miru da putujem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja sam u ladi pored seta malih i velikih gedora, kompleta ruskog alata imao i pola auta u rezervnim delovima, a suva razvodna kapa je bila konstantno u pregradi ispred suvozaca poslednjih 5 godina.

Sad imam bombone u pepeljari, litru rashladne, litru tecnosti za stakla, pola litre ulja u flasici vode (ostalo od zamene), i standard alat za tockove (nikad koriscen). Imam i cebe :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

a gde preporucujete da se kupuje alat? Buvljak, neka radnja tipa AP SPORT, veliki hipermarketi tipa Rodic, Tempo, Idea...? Ili da uzmem od caleta sve sto mi treba, posto on i tako nista od alata ne koristi :)

Edited by radoznali

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po meni obavezno: kompleti TORX, INBUS i koplet šrafcigera, klešta manja i veća.

Veoma preporučljivo: nešto ključeva (vilastih, cevastih), izolirka i unimer.

I da sve to znaš da upotrebiš. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam ranije imao sve sve i svasta od kljuceva sravcigera, srafova... tiplova, klesta sprej, pucval, unimer... Bukvalno kutiju sa alatom koja je bila uvek u gepeku! I to mi je uvek trebalo da nesto uradim u kuci, da nekome nesto sredim, ili kad odem u selo da mi se najdje nikad se ne zna za sta moze da zatreba! Uvek je bila od koristi sto je tu i uvek zatreba nesto iz nje, ali nikad nista za auto :rofl:

E sad lepo ne nosim nista :D Salim se ne bas nista, ali ono sto nosim je samo ostalo zbog navike! par sravcigera, klesta neki kljuc i to je to, sve ono sto otprilike moze da se spakuje u rezervni tocak i da ne skace po gepeku... Eto bukvalno ono sto kazu da se nadje, otprilike da bude dovoljno da mogu sam da zamenim tocak, osigurac ili akumulator... Za sve ostalo realno ti i ne treba jer nista drugo ne mozes i ne trebas sam da uradis na spred puta...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam sigurno i vise nego sto mi treba :unsure:

to mi je navika,koja mi je ostala,od mog prvog automobila Yugo 45 :rolleyes:

isto to koferce sa alatom sam preneo u,evo vec treci auto :whistle:

nostalgija je gadna stvar :lol:

Leba ne trazi,a moze da koristi ;) ,za razne popravke i radove,ne samo oko automobila :yes

a i kad vec vozim karavana B) ,glupo je da mi gepek zvrji prazan :D

Moj savet :geek: ti je ,da obavezno imas :coffee: :

-srafciger,najbolje onaj sa raznim nastavcima -,+,inbus,torax

-motorcangle,spicangle,secice,makaze za lim(zlu ne trebalo) :(

-kljuc za tockove

-neku kvalitetniju lepljivu traku,ako slucajno pukne neko crevo i izolir traku

-baterijsku lampu,WD40,cekic i neki unimer

naravno sve to mozes spakovati u neko plasticno koferce ;) ,da ne trci okolo :unsure:

Sve ovo sto sam nabrojao ima po hipermarketima,po vise nego povoljnim cenama :whistle: ,a i da ti ne zatreba nikad,mozes pomoci nekom drugom :thumbup: ili i ako ti zatreba samo jednom-isplatilo se.

Edited by mik

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako vreme ide sve manje alata nosim u kolima jer sve manje stvari mogu sam da odradim. Osim pribora za zamenu točka, kablova, šrafcigera tu je još kontakt sprej za kontakte vazdušnog jastuka i spod sedišta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne slusaj ove pajsere, sta bre bombone u pixli...ma kurtone. sledece stvari su: Motka(pozeljno od sekire), pajser, srafciger kljic za tockove i dizalica. To sve je obavezno da ti stoji na dohvat ruke. Sala ali nije. Besh kljuceve i 10000 gluposti ako ne mozes da ih upotrebis. Kurtoni su univerzalna zajebancija kod curenja, vezivanja bilo cega... kod chukanja ili zaglavljivanja te kljuc 10 nece izvuci vec motka ili pajser(bogami i u jos par situacija)l Kljuc za tocak i dizalica su klasika nema objasnjavanja. U sustini meni je najvrednija alatka ona koju nosim stalno sa sobom...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na buvljaku u Pančevu ima jedna mnogo kul i velika tezga sa alatom. Na tvom mestu (da mi se auto kvari i da mi treba alat u kolima :harhar: ) ja bih otišao tamo i kupio sve što mi se nađe pred očima... set viljuškastih, set okastih, set imbusa, klešta, čekić, pajser... sve to je prilično jeftino, a za prvu ruku negde na putu sasvim zadovoljava potrebe ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ja sam u zastavi drzo pola mehanicarske radionice.Mogo sam da odradim bilo koji zahvat u svakom trenutku.Sad imam drugu taktiku.Osim kljuca za tockove i male garniture gedora sa nekoliko umetaka za srafciger,tipa krstas,ravni i torex nemam nista drugo.Glavni adut mi je redovno odrzavanje i kontrola.

Potpuno isto,u floridi sam imao dosta alati,hvala bogu nikad me nije ostavila na putu tako da nisam imao potrebe da ga upotrebljavam,sada na u novom autu imam neshto alata,nista specijalno,jer da se neshto ne daj boze desi ne bih znao nishta da popravim. Zato samo redovno odrzavam i kontrolishem

Share this post


Link to post
Share on other sites

miki nosi dobru volju i ne treba mu nista drugo? :)

Ja nosim par alatki, male(kratke) srafcigere, torx, imbuse, kljesta, secice i vezice (bele zbog ratkapni zimi), par kljuceva, lampu i kupio sam teleskopski odvijac za tockove sa 2 velicine. Em je fin jer celicne i alu imaju razlicite srafove, em mi stoji pored sedista zlu ne trebalo :)

A alat iz stare zastave sam prebacio u ladu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mixi drzi Kecmana u gepeku.Ume po nesto da opravi,a ako dodje do guzve ima vise efekte da izvadi Kecu nego pajser.rolleyes.gif Pajser je nekako suvise suptilan.harhar.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije loše imati i metar žice! (pocinkovana, za vezivanje armature, elastična) Iz golemog vozačkog iskustva, a u raznoraznim nedodjijama gde su mi se dešavali "feleri" na kolima, žica je odigrala nezamenljivu ulogu!. Žica pomogne da se dodje do majstora - a da se ne ostane bez tablica, branika, auspuha.... Montercangle+žica. Kombinacija snova! Bez toga ne idem nigde!

Edited by Damjanović

Share this post


Link to post
Share on other sites

i po mogucstvu tel slep sluzbe a jos bolje ako se sprijateljis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...