Jump to content
FAS Goran

Recommended Posts

projektuju dobar motor a onda na sitnicama gube poene...e moj Markione :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pojas je najvažniji komad sigurnosne opreme u vašem automobilu, ali on vam neće služiti ničemu ukoliko ga koristite nepropisno, kao devojka iz ovog videa. :DB)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da će celog života biti kažnjena. I ne mogu dva pojasa preko grudi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pojačana kontrola korišćenja sigurnosnih pojaseva

 

95024-pojas.jpg

 

Kako piše Tanjug, Uprava saobraćajne policije će pojačati kontrolu korišćenja sigurnosnih pojaseva sa ciljem smanjenja stradanja vozača i putnika u motornim vozilima, a u okviru akcije koja se sprovodi u svim evropskim državama, koje sarađuju u sklopu međunarodne organizacije TISPOL. U prvih osam meseci ove godine, navodi MUP, u putničkim vozilima stradalo je 179 osoba, a povređeno 7.772, te da od ukupnog broja stradalih putnika, 55 odsto se prevozilo na prednjem, a na zadnjem sedištu 45 odsto. Rezultati istraživanja koje je sprovela Agencija za bezbednost saobraćaja u prvoj polovini ove godine pokazaju da u Srbiji 75 odsto vozača i putnika vezuje pojas na prednjem sedištu, a na zadnjem svega devet odsto. Prema publikaciji Svetske zdravstvene organizacije, pravilno korišćenje sigurnosnog pojasa smanjuje rizik smrtnog ishoda u saobraćajnim nesrećama za više od 60 odsto. Uprava saobraćajne policije apelovala je na vozače i putnike u motornim vozilima da vezuju pojas i na prednjem i na zadnjem sedištu i upozorila da će dosledno primenjivati mere prema svima koji za vreme vožnje u motornim vozilima ne budu koristili sigurne pojaseve na način koji je predvideo proizvođač vozila. U saopštenju se podseća da je za nekorišćenje sigurnosnog pojasa zakonom propisana novčana kazna od 5.000 dinara.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danski ministar se prijavljuje policiji jer nije vezao pojas

 

brajan-mikelsen.jpg

 

Kako prenosi Beta, danski ministar privrede Brian Mikelsen izjavio je da će se prijaviti policiji Kopenhagena zbog manjeg saobraćajnog prekršaja koji je počinio i da će platiti odgovarajuću kaznu, prenela je danska televizija TV2. Mikelsen je doneo takvu odluku pošto su ga korisnici FB opomenuli, nakon što je na svom profilu objavio jedan video snimak iz svog službenog automobila na kojem se jasno vidi da ministar nije vezao sigurnosni pojas iako je automobil u pokretu. ''Glupo i nepažljivo s moje strane. Odmah ću kontaktirati policiju Kopenhagena i zamoliti ih da mi napišu odgovarajuću kaznu. Zakon je zakon i treba da ga se pridržavamo'', napisao je Mikelsen.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

MUP: Akcija kažnjavanja vozača koji ne koriste pojas

 

pojas.jpg

 

Na teritoriji cele Srbije od 11. do 17. septembra sprovešće se akcija kažnjavanja svih vozača koji ne koriste sigurnosne pojaseve, kao i svih vozača koji ne prevoze decu na pravilan način, izjavio je načelnik Uprave saobraćajne policije Nebojša Arsov. ''To ćemo sprovesti uz pomoć Agencije za bezbednost saobraćaja, koja će u tom periodu pustiti spotove na našim medijima, a sve kako bi broj vozača koji koriste sigurnosne pojaseve, kako na prednjim, tako i na zadnjim sedištima, bio mnogo mnogo veći'', rekao je Arsov na konferenciji za novinare, siguran da se na taj način može smanjiti i broj poginulih i povređenih u saobraćajnim nezgodama. Od ove godine MUP je i zvanično član Međunarodne organizacije saobraćajnih policija - TISPOL-a, kaže Arsov i takođe najavljuje akciju ''Edvard'' 21. septembra, dan kada će ''dobar deo policije biti na ulicama'' i kada će pokušati da, kao i prošle godine, organizuju da nijedna osoba toga dana u Srbiji ne strada. Ove godine, kao zvanični članovi TISPOL-a, pustićemo i spot, u nadi da se što više ljudi uključi kako bi se tog dana prošlo bez poginlih u saobraćajnim nezgodama'', rekao je Arsov.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

60 godina sigurnosnog pojasa sa 3 tačke

 

5d5701b888e17_195334-volvotrucks.jpg.a10c6e36e3123af4a52551865be75a60.jpg

 

Godina 1959. za automobilsku industriju je značajna i po tome što je Volvo na tržište uveo unapređeni sigurnosni pojas koji se pričvršćuje brzo i jednostavno. Pre toga pojas se nalazio samo u visini struka vozača i bio je pričvršćen u dve tačke. Dešavalo se da takva konstrukcija u slučaju sudara nanese vozaču više štete nego koristi. Inženjer kompanije Volvo, Nils Bohlin, došao je na ideju da uz postojeći doda još jedan pojas koji bi se prostirao dijagonalno preko vozačevog torza i koji bi prilikom sudara zadržao gornji deo.  Bohlin je u Volvo došao iz kompanije Saab, gde je između ostalog radio i na razvoju katapult sedišta u borbenim avionima, a prvi modeli automobila u koje su ugrađeni novi sigurnosni pojasevi bili su Volvo Amazon i Volvo PV544. Zanimljivo je da se Volvo odrekao prava na ovaj revolucionarni patent, učinivši ga dostupnim i drugim kompanijama iz auto-industrije. Švedski proizvođač smatrao je da je njihovo otkriće važnije za opšte dobro od profita kompanije. Na taj način, pojas, kakvog ga danas poznajemo, postao je u međuvremenu široko rasprostranjen i već nekoliko decenija je standardan deo opreme savremenih automobila. Prema podacima koji su izneti 2009. na pedesetogodišnjicu od izuma savremenog sigurnosnog pojasa, procenjuje se da su zahvaljujući njemu spaseni životi oko milion ljudi širom sveta, dok su kod znatno većeg broja sprečene ozbiljne povrede prilikom sudara.

 

preuzeto sa - Auto Blog

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Test koji na najbolji način pokazuje značaj vezivanja pojaseva

 

image.png

 

Ford je 1998. godine, sproveo testove tadašnjeg Explorera želeći da pokaže koliko je karoserija tog auta čvrsta i stabilna. Ali, test nije izveden ''zakucavanjem'' auta u zid, nego na nešto drugačiji način. Dakle, umesto simuliranja frontalnog ili bočnog sudara, Ford je simulirao okretanje vozila po uzdužnoj osi. U kabini su se nalazile lutke koje su glumile vozača i putnike i koje nisu bile vezane pojasevima. Ishod testa je pokazao da je Ford Explorer zaista robustan i izdržljiv, a takođe je pokazao i koliko je veliki značaj vezivanja sigurnosnih pojaseva tokom vožnje. Pogledajte:

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam cuo da pojas sluzi samo da ti izbije ruku iz ramena, a ja posto imam trkacke pojaseve izbice mi obe ruke iz ramena :D Izmisljeni da bi panduri imali za sta da pisu kazne :D Ja bih se zadrzao rukama za volan :D

 

Stvarne price :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam jednom prilikom leteo tako sa zadnjeg sedista kombija... Pretumbao san kroz ceo kombi i završio ispod volana , sam me bog spasio da prodjem neozledjen.... Drugari bili vezani...mada su oni napred sedeli i njima ništa...nisu ni mrdnuli iz sedišta. Nije mi teško više da se vezujem, makar i na par kilometara...
 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 2/26/2020 at 9:10 AM, YUgisa said:
Ja sam cuo da pojas sluzi samo da ti izbije ruku iz ramena, a ja posto imam trkacke pojaseve izbice mi obe ruke iz ramena Izmisljeni da bi panduri imali za sta da pisu kazne Ja bih se zadrzao rukama za volan
 
 Stvarne price

Uz to, paradajz leči rak, a beli luk leči sidu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kopče sigurnosnih pojaseva u Škodama biće osvetljene raznim bojama

 

skoda pojas 02.jpg

 

U Škodi se hvale svojim ''Simply Clever'' rešenjima, a jedno od njih biće i osvetljene kopče sigurnosnih pojaseva u kabinama vozila. Kad vozač ili putnici sednu u automobil kopče će promeniti boju od neutralne bele u crvenu, a kad se vežu ispravno - kopče će promeniti boju u zelenu (u njih su ugrađene LED diode).

 

skoda pojas 01.jpg

 

U Škodi kažu da će ovaj sistem biti od velike pomoći roditeljima koji će znati da li su njihova naslednica ili naslednik ispravno učvrstili pojas. Za sada nema informacija o prvim vozilima u koja će biti ugrađen ovaj sistem.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...