Jump to content
FAS Goran
neshaoct

Pravilnik o postupanju policijskih službenika

Recommended Posts

Koliko sam video nisu nista...sem ako nije na brzinu nesto dok sam ja izlazio iz kola. Uglavnom je gledao u dokumenta i otpuhivao sa recima: ''sta da radimo s tobom...''. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma da su imali nameru da me sure uradili bi to odmah. Bio vezan, nisam ni kapi alkohola popio...eto jedino sto sam malo prekoracio :whistle: . U fazonu kad su me pitali sta radim, a ja na to studiram reko mi je ajde drzi ovo i bezi! ;) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa dobro, nije tako retka pojava da vozač prođe samo sa usmenom opomenom, ukoliko se ponaša uljudno, a policajac je blagonaklon. Meni se dešavalo više nego nekoliko puta, a u poslednjih 6 meseci "oprošteno" mi je jedno žuto svetlo na Bulevaru i 74 km/h (ograničenje 60) u J. Gagarina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni su, bogme, opraštali samo kad situacija nije baš sasvim čista, pa nakon kraće prepirke skontaju da im je lakše da ulove sledeću žrtvu nego da nastave da se smaraju sa filozofom.

Realno, ako ti oprosti 100tku u gradu, ne bi trebao nikad niko da bude kažnjen za pojas ili svetla. Ali, ofkors, i policajci su ljudi, a ljudski faktor je u ovoj celoj priči presudan. I njih ima raznih, kao i svih ostalih, uostalom...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovo je sad već off, ali... Kad god me policija zaustavi, razgovaram s njima kulturno, ali slobodno, ljudski. Bez raspravljanja. Kad shvate da sam samo običan čovek, koji guli svoje kao i oni i krpi se iz meseca u mesec, i da eventualni prekršaj nisam uradio iz obesti (piruete po putu, rizična vožnja itd), obično se malo raskrave pa pitaju gde radim, kako plaćaju i na kraju "pa šta ćemo da radimo s ovim prekršajem?"

Za to žuto svetlo na bulevaru, na kraju me pitaju kako plaćaju u firmi, a ja krenem: "šta me to pitate, pa vidite da vozim auto star 22 godine (tad sam bio u suzani), pušim Drinu..." i pustiše me uz usmenu opomenu. I od tada kočim na trepćuće zeleno. Btw, otkad je uvedeno trepćuće zeleno, izgovor "nisam mogao da se bezbedno zaustavim" nema više nikakvu težinu.

U J. Gagarina, vraćao se s devojkom sa Festa, policajac valjda video da smo normalni, proverio mi alkohol - 0,0 - rekao da obratim pažnju na ograničenje brzine i laku noć, prijatno.

A problema, u smislu izdrndavanja policajaca kad me zaustave, nisam imao još od 93/94 - ja balavac, tek položio, auto raspad nad raspadima (ko je tada imao love da vozi iole normalan auto?), opšta kriza i strahovlada, a oni maksimalno nadrndani. Da ne bude zabune, naplaćao sam se kazni još kako, imao jedno oduzimanje dozvole na 3 meseca zbog prolaska kroz crveno itd, ali po mojim iskustvima, nisu ni ti policajci toliko bezdušni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Opet ja sa interventnom, ali opet imam primer...

Kada te kontroliše interventna oni moraju da snimaju, vođa patrole ima kameru i u džipu, sve se snima (audio i video klip). Vođa patrole je tata, ostali ništa ne rade bez njegove komande. Tako, šta god da rade i kontrolišu to se vidi na video zapisu, teško će sebe dovesti u takvu situaciju da se nešto sa njihove strane radi a da nisu pokriveni zakonskim osnovom.

Nema tu mudrovanja, prekontrolišu te, provere, sve ok nema čega da se plašim jer nisam ni lopov ni kriminlac ni narkoman i ćao zdravo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imao sam u nedelju jednog pacijenta (pandura) sa dosta sličnom situacijom.

U principu, jasno se vidi da likovi voze i snimaju sa idejom provokacije i na prvom snimku je sve i više nego jasno. Na drugom je u početku bio u pravu, ali kasnije kad mu je ovaj rekao razlog za zaustavljanje trebalo je da mu da dokumenta.

Ono što je nezgodno u ovim situacijama je kada ti poegneš zakon onda će oni da ga potegnu još više, a to rezultuje glupostima tipa rezervnim sijalicama, prva pomoć, neispravne sijalice itd itd pa ti napakuju svašta nešto. Elegantije rešenje je ovakav snimak, poslat na e-mail MUP-a uz pritužbu na rad policije i tužbu za naknadu štete. Samo što pre da se odmakneš od budale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ova dva video klipa imaju samo jednu namenu, cilj.

Cilj im je da isprovociraju Policiju, a sve sa nekim stereotipm o ugroženosti stranaca ili šta već. U svakom slučaju, goveda su u ovom automobilu.

Međutim i na prvom klipu Policajac je sebi dozvolio par gluposti.

Treba objasniti saobraćajnoj Policiji šta da rade. Dopuniti Pravilnik ili šta već imaju i podeliti im da to nauče.

Npr.:

Dobar dan, molim Vaša lična i saobraćajna dokumenta.

Ako se pita za razlog zaustavljanja (što je ok pitati), odgovoriti:

Ugrožavanje bezbednosti saobraćaja na putevima.

Ako ponovo ne dobije dokumenta, sledeće pitanje je:

Gospodine, da li znate srpski jezik, da li Vam je potreban prevodilac? (iako ovaj sigurno zna, ali prosto se to pita).

Bilo koji drugi odgovor osim odgovara na ova dva konkretna pitanja, Policajac radi sledeću stvar:

Gospodine, molim Vas da povučete ručnu, ugasite motor, ne izlazite iz vozila i sačekate. Obaveštavam Vas da imamo registarski broj Vašeg vozila, kao i dosta patrola u ovom regionu.

Nakon toga ode do patrolnog vozila i zove nadležne.

Dakle, bez rasprave, bez priče (to je ono što se upravo želi ovakvim provokacijama), bez proizvoljnosti u komunikaciji. Svaka izgovorena reč Policajca treba biti ona iz Pravilnika, naučena napamet.

Dva pitanja i ukoliko na njih nema odgovora, napomenuti da ne beži slučajno (imamo registarski broj Vašeg vozila, kao i dosta patrola u ovom regionu) i to je to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

kako bi ja slatko dobio otkaz da sam na mestu jednog od ova dva pandura, leleeee :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bila provokacija ili ne, sluzbeno lice treba da zadrzi kontrolu... Mislim da je ovo krajnje bahato ponasanje policije i to sto je neko upitao koji je razlog zaustavljanja je na krajnjem mestu normalno pitanje tj nije jer bi pandur lepo i kulturno trebao da kaze to posle kulturnog pozdravljanja... A to da li ga neko snima ili ne ne vidim u cemu je problem... Ne ometa ga ni na jedan nacin, pogotovo ne iz vozila... To sto se on plasi da ce biti uhvacen u krsenju zakona, to je druga stvar... A da nekazem da izgled doticnog je ko da je izasao iz kafane a ne da obavlja sluzbenu duznost...

Edited by YUgisa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav, ja do sada nisam imao mnogo losih iskustava sa policijom, bilo je tu i tamo ponekih mrkih pogleda ali to pripisujem mom sisanju za sve pare a i ipak zivimo u kriminogenoj sredini tako da ni njima nije lako... Naravno da ima bahatih pandura i da se ja pitam za njih bi kazne trebalo da budu duplo vece nego za normalnog coveka jer ipak oni predstavljaju drzavu a mi sami sebe. Elem, voleo bi samo da prokomentarisem prvi snimak, gde onaj pita zasto nas zaustavljate itd... Dakle, voleo bi tog "stranca koji ima ljudska prava" da vidim kada ga na istom ovakvom putu u nemackoj zaustavi policajac da li bi bio tako kurcevit i pun sebe. Cinjenica da se policajac nije snasao i da je pogresio u nacinu obracanja ali znam sigurno da bi na drugi zahtev nemackog policajca da izadju a u slucaju da ne urade to ili ne daju dokumenta svi redom bili izbaceni napolje, pod pretnjom oruzjem i pozvano pojacanje i marica i svi bili odvedeni u zasebne prostorije da daju izjave i prenocili na utvrdjivanju identiteta a ovaj audi ili sta im je vec bio rasklopljen do najsitnijeg detalja da se vidi zasto nisu hteli da postupe po zahtevu ovlascenog lica i ometali sluzbeno lice u obavljanju duznosti itd itd ... Dakle, postoji nesto sto se zove "rutinska kontrola" i ne mora da postoji ni jedan jedini razlog zasto vas policajac zaustavlja... lose je sto gore pomenuti pandur to nije rekao ukoliko vec nisu napravili neki prekrsaj itd... A zao mi je sto ne pokusaju da snime isto ovo recimo sa karabinjerima u Italiji ili bilo gde u zapadnoj evropi posto su svi naplaseni terorizmom... RASKIDALI BI IH :vava:

Share this post


Link to post
Share on other sites

U Nemačkoj i Italiji ne postoji pojam "rutinske kontrole", a čak i retko gde postoji zaustavljanje na sred puta. Drugo, nemački i italijanski pandur itekako znaju svoja ali i tvoja prava tako da će najpre ispoštovati sva tvoja prava, pa ako se i dalje budeš koprcao tek onda će te rastaviti tako kako si rekao. Za razliku od njih, kod nas pandur može da te zaustavi iz čista mira radi rutinske kontrole i to u sred noći u Požeženu (ko ne zna neka pogleda na karti koliko ulica ima to mesto) i da te zadrži više od 20min i na kraju kaže "sve je u redu možete ići". Šta je tu u redu? Normalno da se narod tako ponaša.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam 40 godina a zadnjih 20 redovno putujem zbog posla po Evropi. Zaista oduvek pristojno vozim , uvek vezan, uvek sve po propisu i ni na koji nacin ne odudaram od drugih ucesnika u saobracaju a bar 20 puta sam naisao na kojekakve kontrole i u nemackoj i u italiji i u madjarskoj i u francuskoj itd... I tamo zaustavljaju sve redom ili metodom slucajnog uzorka, bez ikakvog objasnjenja. Takodje govorim nemacki i imam nemacki pasos,tako da vrlo dobro znam svoja prava... Poenta je da ne treba uvek pljuvati i blatiti sve sto je nase, rekoh da je onaj policajac pogresio ocigledno iznenadjen pitanjem ali isto tako znam sta bi usledilo na ono ponasanje putnika koji snimaju policajca kamerom i vidno ga provociraju bilo gde na zapadu jer sam prisustvovao takvim izlivima pametovanja itd... Ne bih se upustao u neke dublje rasprave, znam sta srecem svuda po putevima a izneo sam svoj stav i misljenje a postujem i tudja... Pozz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa upravo o tome sam i govorio - policajac se iznenadio što ga neko pita zašto je zaustavljen?! Pa to samo naš policajac može. A što se tiče prava, upravo sam i o tome govorio, naš policajac ne zna ni svoja ni tvoja prava pa se zbog toga na snimku raspravlja sa likom umesto da pozove interventnu da ga razbije. ;)

Daleko od toga da pljujem nešto što je naše. Naši policajci su možda i bolji od nemačkih i italijanskih po iskustvu (nažalost), ali je ceo sistem policije takav da naši policajci i izgledaju i reaguju glupo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I mene su zasutavljali bar 2x u Italiji u "rutinskoj kontroli", u Austriji 1x. Bez ikakvog vidljivog razloga. Stoje pored puta, zaustavljaju random, pogledaju dokumenta, pogledaju auto i to je to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danas sam imao susret sa interventnom ekipom, u ul. Vojvode Stepe na Vozdovcu, ja i drugar krenuli kod njegove babe, a oni polako ispred nas kad su nas uocili i odjednom kad sam ih prosao rotacija i sirena, stanem pored puta i krece festa. Licne karte ovo ono, meni nadju 3 telefona i cude se sto su sva 3 moja, drugaru biber sprej i rekli ili da baci u kontejner ili prijava, preturanje po autu kao da traze nagradu, ljudi gledaju, a meni neprijatno pomislice neko da se znamo, zevao je u moju vozacku kao da sam neki ne daj Boze kriminalac, kaze sumnjivi ste nekako, ja pomislim, a oni u audijima i bmw-ima dal su ti oni sumnjivi ili jednostavno nemas muda pa si naso meni iz Smedereva da masiras m*da, i otkud oni da rade kad svi normalni panduri strajkuju.

Zaboravio sam da im kazem, ali sad ih mrzim jos vise, ko ih vidi neka im kaze u moje ime.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma daj bre koji naši panduri, goveda jedna! Mene držali u stanici 2 sata i zamahinjali kao čvrge da mi lupaju jer sam ih pitao "dokle više komšija" na njihovo zaustavljanje po treći put da sam prošao na crveno a prošao sam na zeleno...prva dva puta su uzeli 1000 dinara.

I šta se ovaj na snimku prima, lupa o staklo, na šta bre to liči, jeste vi ljudi normalni ili vam je samo do rasprave?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja ne vidim sta ljudima predstavlja problem sto je neko pitao zasto je zaustavljen? I sto bi trebalo imati muda za isto to pitati nekog stranog pandura? Tj ja smatram da ne bi ni trebalo tako nesto da se pita jer pandur bi trebao da lepo pozdravi zaustavljenog i kaze razlog zaustavljanja... I ne vidim sta je problem da se kaze zaustavljeni ste zbog rutinske kontrole i gotovo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije mi ovo prvi put da se srecem sa njima, ali kad nisi idealan, cuti ne cackaj mecku, dok je oni ne iscackaju, danas su bili manje vise korektni, pre par meseci u Jagodini bilo i privodjenja, ali nisam `teo da dozvolim da neko od njih vozi moj auto pa mi je dao pratioca i za maricom u stanicu, na kraju kad su videli da mi nismo ti koje traze, rekli su, imate jos vremena da stignete na utakmicu, pozurite da kupite karte. Ko da raspravlja da li je u pravu ili ne, imam ja zivaca, igramo se dok ne poludim, posle videcemo sta ce da bude

A sto se tice pandura sa snimka, verovatno mu neko prvi put postavlja to pitanje pa se malo zbunio. Trebao je da im kaze rutinska kontrola i ae sad svi lepo napolje, ovi su neki makedonci bar po naglasku i vidi se da su se spremali da mu smeste nesto, pa koj su oni djavo pa da snimaju ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

nasi policajci su mnogo iskusniji i namazaniji nego bilo gde u zapadnoj evropi.ali u austriji nema sanse da vas zaustave ako ne napravite prekrsaj ili nije neka rutinska kontrola. a kada bi se ponasao kao ovi indijanci sa klipova verovatno bi zavrsio u policijskoj stanici na detaljnoj proveri <_< .ja nikada nisam imao problema sa saobracajnom policijom ali mrzim policiju.pogotovu od kada rade zene :wallbash:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...