Jump to content
FAS Goran
neshaoct

Pravilnik o postupanju policijskih službenika

Recommended Posts

Koliko ja vidim ti, kao i svi mi uostalom imamo samo dva izbora:

1. Da postujemo smesna ogranicenja

2. Da kukamo na forumu i postujemo smesna ogranicenja

tako da :D

ne treba da kukamo vec da na svakom koraku vrebamo policiju i da ih snimamo

i slikamo u njihovim bahatim voznjama sluzbenih vozila koja su kupili od nasih para. :whistle::evil:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja pre neki dan videh pandure na rusnju, zavlace se u onaj sporedni put, kad se ide od beograda ka lipovici sa desne strane preko puta knez petrola, tu naravno cesto stoje, ali ja idem iz pravca Bga, panduri ka Bgu, znate o cemu pricam, smer ka Bgu ima jednu traku, duplu punu, a mi koji idemo Od Bga imamo dve trake... E panduri lagano tu zmigavac, pa preko duple pune, nase dve trake i u sokace, da kaznjavaju ljude koji prave prekrsaje...Pa zivo me interesuje koliko bi robije ja zaglavio da sam tu skrenuo kao oni!?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam bas o tome i govorio, recimo ti ides po propisu 50 a iza tebe lik iz UZica ne drzi odstojanje vec ti visi za branikom i jos blica!!A put prav ko strela neide mu niko u susret ima isprekidanu liniju i moze da te obidje kad oce.Al je najlakse se kriti iza nekoga jer ce ovog ispred da zaustavi milicija a on ce "pametnjakovic" ce da prodje i nadje drugu budalu kooj ce da visi za vratom. :thumbdown: Takve jajare nemogu ocima da smislim ako je faca i neslaze se sa bezveznim ogranicenjima lepo gascinu i obilazi sve redom a ne kriti se ko neka p*chka iza necijih ledja.

Zabodes bremzu i resis problem...

Share this post


Link to post
Share on other sites

policija%20saobracaj.jpg

Saobraćajac prilikom kontrole mora da se pristojno obraća učesnicima u saobraćaju, sa dužnom pažnjom i poštovanjem ličnosti, propisano je novim Pravilnikom MUP-a.

Prema odredbama dokumenta, čiji je puni naziv Pravilnik o načinu vršenja kontrole i neposrednog regulisanja saobraćaja na putevima i vođenju obaveznih evidencija o primeni posebnih mera i ovlašćenja, policajac treba da pozdravi rukom i rečima, posle čega vozaču saopštava da se radi o kontroli, saopštava razlog zaustavljanja, odnosno ukazuje na učinjeni prekršaj.

Saobraćajac, takođe, treba da obavesti vozača i putnike da ne smeju da napuštaju vozilo i da se vozač može uključiti u saobraćaj tek kad mu on to odobri.

Ipak, ukoliko ''uslovi bezbednosti omogućavaju'', policajac može dozvoliti vozaču i putnicima da napuste vozilo ako je to potrebno radi efikasnije kontrole.

U skladu sa odredbama o poštovanju ličnosti kontrolisanog učesnika u saobraćaju i brizi saobraćajca za ''dostojanstvo kontrolisanog lica'', prilikom kontrole vozač ne sme da bude ''u neprimerenom položaju'' niti izložen nepovoljnim atmosferskim prilikama. To znači da policijski službenik licu koje kontroliše može omogućiti da sedi u službenom vozilu, navodi se u dokumentu.

Pravilnik detaljno propisuje i uslove za odnošenje vozila ''paukom''. Tako se uklanjanje ili blokiranje vozila sprovodi na osnovu naloga koji izdaje policajac koji zatekne nepropisno parkirano, odnosno zaustavljeno vozilo.

Novina propisana Zakonom o bezbednosti saobraćaja i precizirana pravilnikom jeste kažnjavanje i uklanjanje vozila na osnovu video-nadzora ili foto-zapisa. Tada se rešenje donosi u elektronskoj formi i elektronski dostavlja licu koje uklanja vozilo, što znači da nije neophodno prisustvo saobraćajca.

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uff to redovno radim kad mi se nabiju u dupe,samo malo trznem kocnicu a oni ne znaju gde ce s volanom i onda blicaju i sviraju,pa kad krene da obilazi(mislim na dve trake u jednom pravcu) a ja dodam gas do panja pa makar mi se auto raspao i ne dam mu da me obidje(sem kad je u pitanju neka mrcina,onda se sklonim da ne smetam :rolleyes: ).

Edited by ChobbyNS

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sto ja volim te sto dodaju gas kad ih preticem... Tako sam par puta popizdeo i onda se na pola preticanja napravim blesav pa krenem da se preko njih vracam u svoju traku, pa ili ce nazad ili cu da ih udarim! Za to treba kazna da bude dozivoto oduzimanje dozvole... Sta znas zasto neko zuri i zasto te obilazi, ako ti se vozi brzo onda vozi, ako neces pusti druge da te obilaze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma ne,nisi razumeo,ne radim ja to na magistrali gde su krivine,pa kontra smer gde moze covek da nahebe,ja to po gradu iz zezanja na bulevaru gde su dve ili tri trake.

Nisam bas toliko lud da nekog bacam u bedu iz moje zajebancije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Onda dobro :unworthy: Pomislih da to volis da radis inace pa popizdeh :) Jer ima budala koji ma je to zanimacija... cak sam imao komsiju kome je bio "dobar trip" da se trka sa hitnom kad je pod intervencijom...! Pa svasta covek pomisli kad vidi kakvih sve budala ima...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Clanom 44 novog ZOBS-a propisane brzine se ogranicavaju na 120 auto putevima, 100 motoputevima i 80 ostalim putevima, ali isto tako i saobracajnim znakovima. Ibarska magistrala je motoput pa je ogranicenje 100 km/h, a ogranicenje znakovima vazi do prvog ukrstanja sa putem iste vaznosti ili sporednim putem. Znaci ako je postavljen znak za ogranicenje brzine na 50 km/h a posle njega na 100 metara je ukrstanje sa nekim putem, posle ukrstanja je prestao da vazi znak zabrane a ogranicenje je 100 km/h ako nema drugog znaka. Tako zakon kaze. :coffee:

Sto se tice snimanja i fotografisanja policije kako pravi prekrsaje, to je uzaludan posao. Fotografisao sam policajca kako je zaustavio vozilo radi kontrole u sred raskrsnice magistralnog i regionalnog puta prolazeci pored njega ne zaustavljajuci se. On je zapisao moj registarski broj i napravio zapisnik kako je on mene zaustavljao a ja "nisam postupio po naredjenju sluzbenog lica". Postupak je u toku kod sudije za prekrsaje. Odem u policijsku stanicu da podnesem prijavu, zamenik komandira mi kaze da sam ja mozda "iz revolta sto mi je on napisao kaznu napravio krug pa ga fotografisao kasnije", itd. Nakon mesec i po stize mi obavestenje da je moja predstavka NEOSNOVANA i da nema povreda sluzbene duznosti i zakonitosti u radu od strane saobracajnog policajca. Znam da radim "Sizifov posao" ali uporan sam i "ceracemo se jos" pa ako treba i do Strasbourg-a.

O6l2S.jpg

Ovo je fotografija. Ova dva lika su neki saobracajni inspektori koji kontrolisu teretna vozili a parkirana zastava sa desne strane je njihova. Utvrdite sami koliko je prekrsaja od strane sluzbenih lica na ovoj fotografiji, a tek koliko svaki dan naprave... a nas kaznjavaju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam da li je ovo prava tema za pitanje, u neku ruku jeste...

Koja su moja prava pred policajcima iz interventne? Od kad su oni postali prašinari po krajevima, a običnih policajaca ni za lek, tek tu i tamo proleti neki Peugeot.

Konkretno, imao sam davno hapšenje zbog nešto malo džeje i sad nema šanse da prođe interventna pored mene a da me ne zaustavi, čak sam par puta naletao na iste likove, ladno su me zapamtili po kolima :thumbdown:

Juče odem do pijace, kad sam se uparkiravao, oni prođoše i videše me...ja aj kao ubijem 15 minuta na pijaci dok odu, izađem na donji ulaz pa okolo, kad eto ih..prelazim ulicu, zvoni mi mob, javljam se, oni stali u sred raskrsnice i gledaju me...dal nisu bili sigurni da sam ja ili sam pričao fonom pa delovao opušteno, u svakom slučaju na šta to liči, pa nisam ubio čoveka pa da me ganjaju. Sednem u kola, dođem u kraj, taman sa parkinga idem ka zgradi, kad eto njih, okasniše 20 sekundi da me uvate...na šta to liči bre alo!!!

Ja priznajem da sam bio kriv i da sam kao takav bacio ljagu na sebe, ali da li zaista moram kad sam sa devojkom, majkom i slično u kolima da objašnjavam što me cimaju, da me pitaju pred njima pitanja da li sam privođen i slično..i dokle tako, da li će me i kad budem imao decu i 56 godina isto tako zaustavljati...

Znači, po kom osnovu oni mene uopšte zaustavljaju i dokle mogu da idu, zar imaju pravo kad im dune da me zaustave i drkeljišu ispred zgrade u prisustvu majke, kao najgoreg kriminalca? Ipak je to interventna, šta oni tu intervenišu?

Bre kladionicu kad opljačkaju uz upotrebu vatrenog oružja pa ne dođe interventna već obični pubovi..

Edited by Oktopod

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ibarska magistrala nije moto put, vec magistralni put, i tu je propisano 80. Ali je to fakticki nemoguce sprovesti jer gde nema znaka da je manje ima nekih napustenih vikendica pored puta i eto ti naseljenog mesta...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovo je tema o njihovom ponašanju. Kako se oni ponašaju prema tebi kao čoveku? Da li se deru na tebe ili lepo razgovaraju? Da li su te nekada terali da stojiš npr na kiši dok oni sede u džipu?

Interventna policija nažalost ima skoro pa neograničena ovlašćenja. Mogu da zaustavljaju koga hoće, da pitaju šta god ih interesuje, da proveravaju i tebe i tvoj auto i sve tvoje saputnike, ali sve dok sarađuješ ne bi smeli da te fizički ili verbalno napadaju.

Ne znam šta da ti kažem, i mene su nekoliko puta trkeljisali u tvom kraju samo zato što sam dovezao kolegu kući i stao ispred njegove zgrade i zadržali se još 5min da se dogovorimo nešto. Ja bih ih na tvom mestu pitao sledeći put da li je sve to toliko nephodno da te trkeljišu i šta si to TAČNO uradio da te non-stop proveravaju. Ja sam imao sličnu situaciju na granici prema BIH kada sam vozio službenog Pasata i Golfa. SVAKI put su me stavili sa strane ''da nešto provere''. I kada mi je jednom pukao film jeb'o sam im sve po spisku, tražio šefa i pitao ga u čemu je njihov problem i zašto me svaki put odvajaju sa strane kao kriminalca samo zato što vozim Pasata ili Golfa... koliko sam saznao nakon toga su dobili striktno naređenje da se ta dva bozila (sa zapisanim brojevima tablica) više ne ''proveravaju''. A posle me stvarno nisu više cimali.

Probaj da odeš u Policijsku stanicu i da nađeš nekog njihovog nadređenog pa da pričaš s njim. Pošalji mejl Ministarstvu unutrašnjih poslova. Načini svakako postoje, samo šta god da uradiš budi kulturan, lepo sve objasni argumentovano. Ako kreneš s njima u bilo kakvu diskusiju biće u fazonu ''pa jasno nam je zašto te stalno proveravaju''.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad me zaustave, kulturni su ali ironično ako me razumeš...kapiram te ali da probam da objasnim.

Prošli put smo stajali ispred zgrade pola sata, baš po kiši, dok jedan nije otvorio sve što je mogao u kolima i nije našao ništa. A keva mi stoji na terasi pa me posle pita šta se dešava to...na stranu što me ortak čekao na stanici kod sajma sve to vreme da se nađemo, sreća nije imao kredita da zove ili bi ispalo da sam krenuo nešto da završim...

Meni je ok da me zaustave i provere, ali u mom slučaju svaki put izađem iz kola, ruke na krov i tako dalje...e to već nije u redu.

Da odem u policijsku stanicu...upravo kad sam bio uhapšen, odveden sam u stanicu, gde sam morao da trpim verbalno vređanje od strane urnisano alkoholisanog dežurnog pandura! Kako me sve čovek nije nazvao i navređao, čak je i nasrtao na mene i unosio mi se u lice.

A imao sam za džoint singl (0.4 grama). Nit sam imao kesurdaču, niti paketiće.

Kako ja shvatam, jednom sam se okliznuo i ćao zdravo, sad moram da trpim, to mislim da nije ok, ipak sad već imam prilično godina, ljudi mojih godina imaju i decu i slično, kad ću ja postati jedan od onih što je "nekada imao prekršaj, pa odavno nije, odrastao je, čovek je, nije klinac".

Edited by Oktopod

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dosta ce vode ispod savskog mosta proteci dok se nasa murija ne upristoji. Ne generalisem nista, ja sam zaista imao fenomenalnih iskustava sa nasom policijom, gde su ispoljili i kulturu i toleranciju, da ne kazem i zabrinutost. Tako je jedan policajac primetio da sam umoran i informisao me je gde sve tokom svog puta mogu da stanem da se odmorim, krajnje ljubazno, civilizovano i kulturno. Odusevio sam se. Ali zato sam imao i neprijatnih iskustava, gde mi je doslo da se pobijem sa likom. Eto, na primer, pre neki dan na Autokomandi, u onom haosu od guzve u sred spica, gde se ne zna ko pije a ko placa i gde se svi provlace kakoo znaju i umeju, on mene zaustavlja i krece da se dere na mene. "Aaaaalo, sto ti nisi stao, jel ti vidis znak, sto nisi stao???!!!" Dere se na mene koliko ga grlo nosi. Ja popizdeo, pocnem i ja da se derem, kazem njemu sta se derete na mene, nismo mi na ti, kakav je to nacin. Sve vreme mu gledam u znacku i pokusavam da skapiram broj. Pocinjem da vadim blokce iz dzepa... Tada je skapirao da sam pobesneo i samo se okrenuo i otisao, bez reci, kao da nista nije bilo. A prijavio bih ga sve u 16. Drknuli bi mu zbog gradjanske prijave 20% plate ko od sale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Veoma interesantan član pravilnika.

Člаn 12.

Kontrolu sаobrаćаjа nа putevimа vrše policijski službenici nа putu kаko bi svojim prisustvom, uputstvimа i sаvetimа, upozorenjimа, nаređenjimа, te upotrebom tehničkih sredstаvа uticаli nа zаkonito i prаvilno ponаšаnje učesnikа u sаobrаćаju i nа poštovаnje propisа o prаvilimа sаobrаćаjа.

Pri vršenju kontrole sаobrаćаjа nа putu policijski službenici, nаkon odаbirа mestа nа kome se kontrolа može vršiti bezbedno, zаustаvljаnje vozilа u sаobrаćаju vrše blаgovremenim dаvаnjem propisаnog znаkа zа zаustаvljаnje vozilа, vаn kolovozа.

Izuzetno od stаvа 2. ovog člаnа, аko to zаhtevаju rаzlozi bezbednosti, policijski službenici mogu zаustаvljаti vozilа i nа kolovozu, uz ivicu kolovozа, kаo i nа drugom pogodnom mestu, vodeći pri tome rаčunа dа ne ometаju sаobrаćаj ili ugrožаvаju sopstvenu bezbednost ili bezbednost drugih učesnikа u sаobrаćаju.

Zаustаvljаnje vozilа, premа stаvu 2. ovog člаnа, obаvljа se po prаvilu tаko dа je celo vozilo vаn kolovozа. Ako se kontrolа vozilа obаvljа nа kolovozu, nа službenom vozilu je uključen uređаj zа dаvаnje svetlosnih znаkovа (plаvo rotаciono svetlo), а vozilo se nаlаzi tаko dа vozаč koji se kreće sаobrаćаjnom trаkom u kojoj se vrši kontrolа prvo nаilаzi nа službeno vozilo.

Tokom sprovođenjа pojаčаne kontrole u sаobrаćаju plаnirаnа mestа nа kojimа će se obаvljаti zаustаvljаnje i kontrolа vozilа-vozаčа biće oznаčenа odgovаrаjućim sredstvimа (reflektujuće kupe, turbo fler, tele blic i dr.).

Ja još nikada nisam video tako postavljeno službeno vozilo kada je zaustavljeno vozilo koje se kontroliše na kolovozu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Opet ja sa interventnom, ali opet imam primer...

Sinoć sa prozora vidim (žao mi ne setih se da snimim video!) pa nastavih kroz šalone da škiljim, interventna ispred moje zgrade, parkirali onog džipa maltene na sred ulice, saobraćaj koji ide tuda, doduše slabog intenziteta je bio otežan, moraju ljudi kolima da ih obilaze, da se provlače, ma spektakl napraviše!

A zašto? Pa zaustavili nasumice jednog klinca tu iz kraja, slučajno ga znam pa znam da je nikad čistiji, čak štaviše klinac je učenjak, kakav crni kriminal i droga...

Lepo mu pretresoše džepove, oko pojasa pogledaše, digoše mu jaknu sa leđa kao kod doce kad ti sluša pluća, zatim se izuo, pokazao im jednu po jednu patiku, skinuo lepo čarape kao kod kuće i na kraju....na kraju MU ZAVIRIŠE U GAĆE!

Sve vreme njih trojica se stisli oko njega kao da će da pobegne, da ne kažem uneli mu se u facu...

Pa jbt koji je fazon?

Klinac je totalno nebitan, a sve se ovo dešava na 5 metara od njegove zgrade, šta on posle da objasni roditeljima, kako će on da se oseća generalno i kako se osećao za vreme ovog pretresa kad mu zavirivaše u gaće prosto nemam komentar.

Kakvo će mišljenje uopšte da ima o organima reda...kog reda bre alo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nakon svega toga - pošto ste vi meni pregledali gaće, gospodo molim vas za vaše brojeve znački. Hvala doviđenja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I šta da radi taj dečko onda sa tim brojevima? Da se ne lažemo..?

Mene više zanima kako sprečiti neke stvari, konkretno, gde je linija kad ja mogu da kažem da preteruju ili da nemaju ovlašćenja da me ponižavaju?

Mogu li pre pretresa ili kad hoće da me izuju i vide mi stojka da tražim da pozovu patrolu lokalne milicije jer mislim da su mi prava ugrožena? (uz nadu da neće doći onaj non stop pijani matori iz lokalne stanice)

Edited by Oktopod

Share this post


Link to post
Share on other sites

Interventna ima sva prava. Sa borjevima pošalješ npr za početak anonimnu prijavu, a ako treba ideš dalje do glavnog popa i Unutrašnje kontrole. Zato i postoje te službe jer se interventnoj daju prevelika prava pa mora da postoji neko ko će ih kontrolisati. A patrolu nema svrhe da zoveš iz više razloga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E sjajno, drugim rečima ja nemam nikakva prava, ko je lud još da svoje ljude ukori što "rade posao kako su im rekli" :wallbash:

U kom trenutku je ovaj grad postao toliko nebezbedan da interventna mora konstantno da ponižava narod na ulicama i da radi posao obične policije, koja sem što proleti kroz kraj 80 na sat nema je nigde?

Tako i ubiše onog dečka bez razloga...

Kad će sadržaj mojih gaća postati samo moja stvar? Da očekujem uskoro i rektalne preglede?

Edited by Oktopod

Share this post


Link to post
Share on other sites

Druže moraš verovati u te stvari jer su potpuno realne. Koliko puta si čuo do sada da su hapšeni policajci zbog prekomerne upotrebe sile ili prekoračenja ovlašćenja? Pa ja čujem često, a mislim da bi bile još češće kada bi svi isterivali svoje probleme do kraja, a ne da se zatvaraju u mišije rupe i ćute dok im neko drpa đoku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

OK, sledeći put ću postupiti upravo tako, ali kome tačno ja da pošaljem prijavu i koliko će smešno to u stvari izgledati, jer im je neko očigledno rekao da to rade, to gledanje u gaće pre nije bilo, pa se pojavilo kao standard na Karaburmi a sada i u Mirijevu, tako da možda ipak to rade pojedinci jer je isti kraju u pitanju...

Kome da prijavim da interventna oko Crvenog Krsta i Slavije redovno sluša tehno u kolima?

Sa kojim dokazima?

Kome da prijavim par slučaja kad su našli malo trave i istu oduzeli bez privođenja i slično? A onda se uštekuju negde na Zvezdari i širi se dim iz džipa...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kome da prijavim da interventna oko Crvenog Krsta i Slavije redovno sluša tehno u kolima?

Sa kojim dokazima?

A, od kad je to protivzakonito...mislim, to što slušaju neku muziku?

Kome da prijavim par slučaja kad su našli malo trave i istu oduzeli bez privođenja i slično? A onda se uštekuju negde na Zvezdari i širi se dim iz džipa...

Prijavljuješ samo ono što možeš da dokažeš. Sve ostalo nije od značaja...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...