Jump to content
FAS Goran
banetv

Punto mk.2 (ili Z10) - ugradnja xenona / okretanje sijalice

Recommended Posts

Narode, ugradih juče xenone i imam muku sa sijalicama - zbog ležišta ona žica elektrode mi je okrenuta ka gore,na oba fara-novi i stari valeo originali, ležište sijalice okrenuto je suprotno od kopija. Ležište na kopijama ima 2 šrafa tako da lako može da se okrene a ovde je zaliveno i ne gine vađenje fara. Da li postoje sijalice H7 koje imaju već okrenuto ležište za 180 stepeni ne otvara mi se far? Da li je pametno reparirati stari 15 god fiatov far ili za isti keš kupiti nov, kopiju jer nema valea u toj ceni i koji od kopija je najbolji - depo, teak tik ili kako već i neki DJAUTO ili šta bi?

Edited by endbringer

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav narode,

Imam sledeću muku-ležišta sijalica za kratko su mi okrenuta tako da kada ubacim H7 xenonsku sijalicu ona žica elektrode mi je okrenuta na gore i snop svetla je očajan. pitao sam više ljudi i svodi se na to da ili okrenem celo kratko svetlo i da ga prepakujem, kupim odgovarajuće sijalice ili da pokušam da nabudžim ove postojeće kako bi sve bilo ok. Molim da pomoć, da li je ko imao ovakav problem i kako ga najbezbolnije rešiti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav druže!

I ja sam imao sličnu dilemu kao i ti od kako sam ugradio xenone, prije nekih mjesec dana. Jednostavno, nije bilo to to iako su farovi odlični, lijepo oni svijetle, ali jednostavno na cesti se slabo vidjelo iako sam uzeo 4300 sijalice (bar tako piše na njima), a po mokrom još gore! Svjetlo pri onom odsječku _/ _/ je ok, ali kako se približavaš autu nekako je fade-out, valjda sam uspio objasniti problem. A kad sam stavljao sijalice vidio sam da su elektrode okrenute prema gore, pa me je to bacilo u sumnju da bi čak i to moglo biti problem pa sam se malo bacio na istraživanje po Wikipedii.

 

Headlight_projector_schematic.jpg

 

Na ovoj šemi se jasno vidi na koji princip rade sočiva, a to crveno sam ja nacrtao je trenutna pozicija elektrode, pa se na osnovu toga jasno vidi da one smetaju jednom dijelu svjetla koji pada ispred auta. Kad bi elektrode bile okrenute dolje, one bi u tom položaju blokirale dio svjetla sa donje strane, ali taj dio se svakako blokira shield-ovima (štitovima) u samim sočivima koji služe da ne dozvoljavaju zasljepljivanje vozača koji nam voze u susret. I tako sam se malo bacio na "inžinjering" :)

 

2014_02_10_048.jpg  2014_02_10_047.jpg

 

Jednostavno sam na suprotnoj strani ležišta sijalice isjekao isti žlijeb, vidi se na slici, a kako je ležište od plastike nije mi trebalo ni 10 min za tu radnju. Rezultat: razlike ima i to vidljive golim okom, svjetlo je malo jače i ravnomjernije raspoređeno, sad ne treba očekivati čuda, ali u svakom slučaju isplati se to odraditi pogotovo što je postupak poprilično banalan. Inače, malo sam guglao i vidio sam da imaju sijalice kojima je elektroda okrenuta na donju stranu, pa tako ljudi ubuduće koji budu sebi kupovali xenone (bar iz mog iskustva za farove sa sočivima), neka obrate pažnju i na ovu sitnicu. Pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala druže moj, već sam to uradio drugi dan posle montaže al ne stigoh da pišem. :) jeste bolje, dosta.. A čak sam imao savete nekih servisa za ugradnju da ništa ne diram i da ostavim ekektrodu gore tako da.. Samo posle nekog vremena rada čini mi se da boja svetla ide ka žutom, ili tripujem...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je bas juce jedna xenon sijalica crkla.Idem na bubanj potok u subotu da kupim,pa cu bas pogledati da li ima drugacija h7,tj sa obrnutom sondom :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mogu da ti priznam,da je ovo ok varijanta.Juce sam namestio onu koju vec imam i ajde da provozam da vidim kako sija.Nije nesto preterano sad bolje,ali se vidi razlika.Svaka cast druze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danas sam bio na Bubnju i kupio Bear xenone.Trazio sam mu da mi da ac balaste,posto ljudi kazu da su bolje.On mi je rekao da Bear ne pravi dc balaste i da mi garantuje da su ac.Dao mi je godinu dana garancije,ali ima problem sto je sijalica metalna,tj kuciste.Tako da ne mogu da pravim ovo,nazalost :(  Nije od plastike,kao prosla sijalica.Vidi se da je kvalitetnije.Mene zanima da li neko zna za balste,da li je to istina sto mi je on rekao?Inace,tek veceras cu videti,kako sijaju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Malopre sam provozao auto,da vidim kako sijaju ksenoni.Mogu da vam priznam da sam jako zadovoljan kako izgleda.Boja je bela skroz.U pocetku dok se pali,bude plavicasto,pa kad se zagreje,belo.Videcemo kad padne kisa,kako ce izgledati.Pozdrav..

Share this post


Link to post
Share on other sites

aj da dignem ovu temu iz mrtvih..sta ppreporucujete od xenona..koja firma..koja oznaka.,.sta,kako...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eeeeee da nismo u drugim temama rekli bar 50-ak puta :)

Uzmi bear 4300 i ne brigaj mnogo...ima i skupljih i malo boljih, ali ovo je sto se tice odnosa cena-kvalitet sasvim ok

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa bear su oko 35 40 evra.a philis-ovi su oko 55 do 60.ako vec kupujem ,da kupim da sto vise valja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nemojte da ugradjujete xenone u mk2b, ti farovi i onako bacaju na sve strane, a narocito vozacu iz suprotnog smera u oci! Mk2a je druga prica, ima sociva i ne smeta drugim voacima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nemojte da ugradjujete xenone u mk2b, ti farovi i onako bacaju na sve strane, a narocito vozacu iz suprotnog smera u oci! Mk2a je druga prica, ima sociva i ne smeta drugim voacima.

Samo da stave korektora farova na 1 i biće sve o.k. Ja sa mojim običnim sijalicama držim stalno na položaju jedan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I nigde neprocita na koju stranu treba da je okrenuta ta zicica sto stoji na sijalici gore ili dole da bude.

Po slici ranije objavljenoj, sa gornje strane bi trebalo da bude.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...