Jump to content
FAS Goran
Mikeli

Fiat Bravo / Marea / Multipla - menjač ostaje/ispada iz brzina

Recommended Posts

Pregledah sve teme, ali nigde onoga sto mene muci. Auto sam kupio letos, i za sada sam prezadovoljan, osim povremenog lupkanja na prednjem levom tocku (jos nisam locirao tacno, ali nije nista strasno, trudim se da izbegavam rupe i da lezece prelazim sa punim razumevanjem :rolleyes: ), nisam imao nikakvih problema, sve do sad.

Trenutno stanje: menjac ostao u prvoj brzini, a rucica menjaca ima slobodan hod iz prve u drugu, ali ne moze da se pomera levo-desno. Prvo sam mislio da se nesto otkacilo, ali kad sam podigao auto na dizalicu, video sam da kod njega veza izmedju rucice i menjaca nije preko poluge, nego preko dve sajle i dosao sam do nekog zakljucka da je jedna sajla pokidana. Zanima me koliko je komplikovana zamena sajli? Da li menjati obe, ili samo onu koja je crkla? Gde kupiti dobru sajlu? (citao sam dosta o sajlama za kvacilo, pa me zanima da li je ista prica i sa ovima za menjac :question: )...

Unapred zahvalan na odgovorima i savetima!

Share this post


Link to post
Share on other sites

sajle menjaca ne moras menjati obe vec samo dobro podmazati staru a i novu koju stavljas.ne moras juriti neku specijalnu ima dosta prodavnica delova ovde pominjanih. proveri uz neciju pomoc je li sigurno sajla u pitanju jer je to veoma redak kvar na tvom modelu,mozda je samo osigurac,rascepka sajle spala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li je taj osigurac kod rucice menjaca? Kad sam podigao kozu oko rucice video sam jedno parce plastike, kao deo nekog prstena, koji se verovatno otkinuo od necega...

Share this post


Link to post
Share on other sites

postoje osiguraci i kod rucice i kod menjaca drze buzir sajle,ako se mrda i buzir onda nista od saltanja.mozda ti je taj deo veza rucice i sajle

Share this post


Link to post
Share on other sites

veceras sam uspeo da odvojim malo vremena i pozabavim se mojim menjacem

zahvaljujuci Mikijevom savetu, odmah sam spazio u cemu je problem...sajla se otkacila sa menjaca i ja je naravno odmah vratim na mesto (nista lakse), ali odmah primetim da to stoji mnogo klimavo i cim sam poceo da saltam ona opet spadne...

problem je bio u tome sto je plastika koja se nalazi na kraju sajle bila skroz izlizana i spadala sa metalnog dela na menjacu

_cs1A.jpg

a onda sam ja dosao do resenja koje ce vas sigurno podsetiti na cuvenog Rileta i njegove majstorije :D

jDO40.jpg

malo zice i problem je resen. sve je to sad lepo zategnuto i sajla cvrsto stoji na svom mestu, a dokle ce...videcemo :unsure:

EDIT:

...i jos jedna mala sitnica

kada sam skidao plasticnu cev za dovod vazduha:

_cLZJ.jpg ijZiJ.jpg

iz nje se prosulo neko ulje, pa me je to malo zbunilo... :question:

ako moze neko objasnjenje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

kondenz uljnih para iz iber creva koje se tu kopca na usis.razlog-duze ne menjanje ulja,lose ulje ili ostra voznja

Share this post


Link to post
Share on other sites

ljudi ima problem od danas sa menjacem na marei 1.6 16v..od jednom je ispao iz trece brzine pri laganoj voznji a posle 30 metara je pocelo nesto da lupa od prilike ispod nogu i da auto sam od sebe dodaje gas..katastrofa ziva..onda stadoh..auto prima samo u drugu i cetvrtu brzinu..i nekako ga dovezoh kuci..sta moze da mu bude?dal je menjac riknuo..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni se desilo to da auto od jednom nece u 5 i u rikverc, znaci kao da ne postoje te dve brzine. Ne znam u cemu je problem... Moze li neko da nam pomogne?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ljudi meni pre nekoliko dana ispao neki feder sa belom plastikom,samo mi udari u nogu kad sam motao u krivinu. E sad malopre mi se desila katastrofa. Kad sam poceo da preticem i da ga prebacim u vecu brzinu poceo menjac da mi krci i kvacilo mi se olabavilo i morali da me slepaju jer nece da upadne u brzinu. Znate li u cemu je problem?

Ja mislim ili da je ispao menjac iz lezista ili se neka sajla otkacila jer je mnogo labava ona sajla od kvacila ili je i ovaj feder sa tom plastikom tu kriv nesto. A inace imam luft u menjacu...... fiat bravo 1.6 je u pitanju.... Znate li sta bi mogo da bude problem da me ne odere majstor kad odem kod njega...

Share this post


Link to post
Share on other sites

moze da se desi da je puko neki od nosaca motora pa zato ne moze da se usaltuje u brzinu..taman kad si ga malo izforsirao mozda se to desilo..meni sw slicno desilo pre 10 dana..odjednom auto nece u prvu trecu i petu brzinu..pukao nosac motora motor spao i pocupao sajle menjaca i ne znam sta jos..mislio sam da se menjac raspao al srecom nisam bio u pravu..mislim da nece nesto strasno da bude kod tebe

Share this post


Link to post
Share on other sites

vidis kod tebe nece u tri brzine a kod mene nece u nijednu da upadne kad je upaljen dok kad je ugasen upada bez problema u sve brzine. Cak sam ga ubacio u prvu i upalio i on cimne ono kao kad zaboravis kvacilo da stisnes. Zbog toga mislim da je otislo celo kvacilo,jer sam i sajle proverio sve su dobre a kvacilo je mnogo meko kao gas. A i ova dva majstora sto su bila niko ne zna sta je dok se ne pogleda na kanal,ali sumnjaju obojica na lamelu ili druklager,mada ja vise mislim da je lamela ili nesto drugo vezano za kvacilo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

kad pustim gas a u petoj sam brzini izbaci u medju brzinu

zna li neko koliko staje poprevka,cuo sam da im je to boljka ima 210 000 km i ne znam da lije i kad radjen menjac ,do sad je isao bez mane kao u sir ali i sad ubacuje lepo i ne zuji nista medjutim kad pustim gas izbaci,da lisu zupcanici ili birac ili vec sta.....molim ko zna neka odgovori

pozdrav

Edited by neshaoct
spojena tema

Share this post


Link to post
Share on other sites

E ovako drugari forumaši,..

Imam problem sa menjacem na svom Bravu... Auto je 1.6 16v 2001 god.

Ranije mi je curalo ulje, i majstor kad mi je radio motor, ja sam mu rekao da pogleda i menjač odmah. Kad ga je pogledao rekao je da je bio bez kapi ulja, pa je dolio, i promenuo manžetnu odmah. E a sad je problem, pre 2 dana sam primetio, kada ga prebacim u 5 brzinu čuje se neko žvrljanje, krljanje, ni sam ne znam kako bih objasnio to.. :)

Malopre kad sam bio s majstorom, i on ga je vozio, s tim da uopšte nije hteo da ubaci u 4 stepen prenosa, uz to s 5 brzinom. I on mi je rekao sledeće: Kaže da bi najbolje bilo da nađem polovan menjač, nego da se rastura ovaj, jeftinije bi me izašlo :unsure:

Nazovem lika koji radi tj. rastura fiate, i on ima menjač, ali stariji je model nego ovaj moj, cena je 140 eura i čovek mi kaže da se skine birač brzina sa mog menjača na taj, i da je to to? :question:

Pa da li vi znate jel to ispravno raditi ili šta već?

Edited by neshaoct
spojena tema

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drugar najbolje resenje ti je da kupis komplet polovan menjac ima vec od 100 evra pa na vise, da se nadje, ako tvoj rasturas, izacice te puno popravka, pri tom otvaran menjac moze posle stalno da ima problema, ovako kupis polovan i trazis da ti da garanciju da je ispravan, znaci niko ne daje da ce on trajati i koliko, ali da garantuje da kad ga stavis da je potpuno funkcionalan, i on obelezi taj menjac, ako je ne ispravan nek ti da drugi ili vrati pare. I posle vise nemas sta da razmisljas, sipas novo ulje i teras... Cuo sam da se menjaci jako tesko popravljaju, i da u velikom broju slucajeva opet nesto zeza.. Onda ti todje mnogo veci trosak. Ti razmisli pitaj jos nekog, ovde na forumu ima par ljudi koji imaju servis, verovatno ce ti oni reci sta je najbolje. Evo ti link ka partnerima kluba http://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?showforum=43

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja to ne bi znao da ti kazem, pitaj neki servis, po mojoj pretpostavci ne vidim da ne bude, a u ostalom vidi menjac pa uporedi, ali najbolje da nazoves par servisa koji rade Fiate i proveris.

Share this post


Link to post
Share on other sites

znam cak i stila 1.6 koji nosi menjac od brave :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam problem sa menjacem na multipli 1.6 metan 2001.. Mislim da je najbolje resenje da kupim polovan jer je ovaj skroz prolupao.. Zanima me sa kog modela odgovara ili ide samo sa multiple?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vozio sam normalno 4. brzinom i kada sam hteo dalje u 5. menjac nece ni da mrdne iz 4. brzine!

Stao sam sa strane, ugasio auto i polako pokusavao da izbacim menjac iz 4. brzine. Posle nekog vremena i muka je ispao iz 4. ali vise nece da udje u 3. i 4. brzinu. Dosao sam kuci nekako bez tih brzina i ujutru pokusavao dok je auto ugasen da ubacim u te brzine. Nekako sam uspeo i vezio auto "normalno" 10ak dana kada mi je danas opet ostao u 4. brzini. I opet sve iz pocetka stim sto sada ne mogu u opste da ubacim u 3. i 4. brzinu.

Ima li neko iskustva sa ovakvim problemom?

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...