Jump to content
FAS Goran
Joca

Fiat Punto mk.2 JTD - potrošnja / prevelika potrošnja

Recommended Posts

Bord je čisto informativam, makar kod mene i uvek napiše da je potrošio malo više nego što je stvarno. Da auto ide-ide ali zato i troši više nego što sam se nadao kad sam ga kupovao. Sada bi se verovatno odlučio za 1.3mjtd, koji po gradu potroši oko 1l manje.

Inače potrošnja mi je slična sa većinom ovde bg 6.5-7.5, otvoreno 5.5, (najmanje brzinom ranjenog puža 4.5 ibarskom leti), auto put-kolko oćeš :thumbsup: . Računam tako što potrošim sve i sipam pun, pa delim l/km i tako svaki put, postala mi navika dok nisam imao bord.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da auto ide-ide ali zato i troši više nego što sam se nadao kad sam ga kupovao. Sada bi se verovatno odlučio za 1.3mjtd, koji po gradu potroši oko 1l manje.

Ne mozemo ocekivati da auto sa motorom od skoro 2l trosi ko upaljac, ipak treba da se nahrani masina. Ali za ovu kubikazu njegova potrosnja je odlicna!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da ako je potouno ispravan po gradu ne bi trebalo da predje 5.5-6, ako toliko troši golf 1.9tdi 90ks zašto ne bi mogao i punto (ili nov opel 1.7dti 5.3-5.5 grad+klima). Moj još treba da ode na čišćenje dizni ultrazvukom pošto posle nekoliko aditiva nema promene. Previše troši na leru i pri malom gasu.

Mislim da vremenom dosta delova gubi fabričke sprcifikacije pa ni potrošnja ne može biti kao kod novog auta. U principu svaki dinar na bolje održavanje se vrati kroz manju potrošnju goriva i bolju vožnju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Već mi je dosta tih priča-bajki o maloj potrošnji. Pustite board, sipajte do čepa da sama pumpa stane, pređite 600-800km pa opet do čepa. Toliko troši. Ovde kod mene u komšiluku, kako ko kupi drugi bolji auto sve mu manje troši. Na kraju neće ni trošiti. AUTO MORA DA TROŠI - još se niko nije džabe vozio. Po gustom Beogradu 1.3mjt troši 5 5,5l leti i oko 6 6,3 zimi a svega 1248 kubika. Otvoreno je drugo. Jače i veće mašine troše više to je prirodno. Čuli ste za FIZIKU, MAŠINSTVO, TEHNOLOGIJU? Prekinimo LOVAČKE PRIČE ;) i razmenimo ozbiljne savete.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko sam razumeo svi pričamo o relnim potrošnjama, bordovi uvek malo zezaju. Uvek sipam do čepa (dok ne vidim naftu), jer nekad pištolj izbaci ranije pa posle stane još par litara, i svaki put odmah izračunam i uporedim sa bordom.

A auto što je stariji troši više, auto koji sam vozio nov posle 8god. i 180k km kod drugara troši oko 0.5l više istim stilom vožnje. Sve bi se vratilo na početno da mu je pomenjati sve senzore i očistiti i sve parametre vratiti na fabričke.

Isto tako firmina kola posle servisa troše manje i posle povećavaju potrošnju, pošto npr. filter vazduha (i nafte) menjaju na 30k km, i posle zamene se auto preporodi, ide sa duplo manje gasa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Već mi je dosta tih priča-bajki o maloj potrošnji. Pustite board, sipajte do čepa da sama pumpa stane, pređite 600-800km pa opet do čepa. Toliko troši. Ovde kod mene u komšiluku, kako ko kupi drugi bolji auto sve mu manje troši. Na kraju neće ni trošiti. AUTO MORA DA TROŠI - još se niko nije džabe vozio. Po gustom Beogradu 1.3mjt troši 5 5,5l leti i oko 6 6,3 zimi a svega 1248 kubika. Otvoreno je drugo. Jače i veće mašine troše više to je prirodno. Čuli ste za FIZIKU, MAŠINSTVO, TEHNOLOGIJU? Prekinimo LOVAČKE PRIČE ;) i razmenimo ozbiljne savete.

Slazem se potpuno, ljudi pa uzmite fabricku knjigu punta JTD, za gradsku voznju pise da trosi 6.6 litara. I to je ono sto fabrika kaze, ali u realnim uslovima ona je uvek veca. Tako da u pricu da jtd u gradu trosi 5.5 litara nikako ne mogu da poverujem. Sta vise to je smesno!!! I smesno je isto tako i da golf 1.9 tdi trosi toliko litara, nemojte pricati svasta!!! Usavrsenijim sagorevanjem i ubrizgavanjem se postize manja potrosnja i to je slucaj kod novijih motora, ali protiv zakona fizike ne mozemo! Ne bih da potcenjujem tudje misljenje ali jednostavno to su stvari koje su neminovne i glupo je slusati kako neko tvrdi da mu auto trosi manje od upaljaca a ide 320 km/h itd....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da ako je potouno ispravan po gradu ne bi trebalo da predje 5.5-6, ako toliko troši golf 1.9tdi 90ks zašto ne bi mogao i punto

Malo mi je muka od velicanja golfova u srbiji,moj golf 4 1.9tdi u odlicnom stanju(kupio ga sa 65k-prodao sa 140k) nikada nije silazio ispod 7lit bez klime u Beogradu,sa klimom 7,5,zimi ispod 7,5-8.5l a na otvorenom najnize 5l pa dokle hoces.Drugaru je kao trosio 5l u gradu al valjda ga stigao maler zbog lazi pa je menjao 2 turbine i kompresor klime(ukupno oko 1500 evrica)prodade ga covek posle godinu dana al nema veze vagen je vagen trosi 5.001l u spicu po kisi u Beogradu.Stilo jtd na taksiju mi trosi 8.5l,punto jtd zimi u gradu 7-7.5 i to je to cvakaraju u mestu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Potpuno si u pravu, nikog ne vređati zbog pogrešne predstave o kolima. Ovde u stvari i stičemo pravilna saznanja o kolima, tako da znamo šta da radimo ako, na primer, potrošnja ode dosta iznad normale (na pr. 9 ili 10L) a isto tako na šta da obratimo pažnju da je smanjimo do fabrički propisane potrošnje (održavnje, način vožnje i sl.). Sećam se kada sam proletos ugradio muziku u auto - dugo sam uživao u punom zvuku, vozio opušteno, nisakim se nisam trkao, nema adrenalina a potrošnja opala i sa klimom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

[Tako je,slazem se.....no kaze da 1.9 jtd trosi 5 litara u gradu onda mu svaka cast.....Pa moj trosi sada do 8 litara po ovoj hladnoci......leti 7 l kada ga zesce vozim a normalna voznja 6 l...jbg merio sam rucno ne preko ovog glupog borda koji ne vredi 2 pare.....on je dobar kada se ide na duzi put.... JTD NE TROSI KAO UPALJAC!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma normalno je da toliki motor trosi vise,zato daje mnoge stvari,vucu,izdrzljivost,klima ga neopterecuje itd.Ne moze da ima to sve a da trosi ko upaljac(to bi mi odgovaralo :thumbsup: )a i glupo je objasnjavati prednosti vama koji vozite JTD :unworthy:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Grad zimi: 7-7.5

Grad leti: 6-6.5

Otvoren put od 100-130 km/h: 5.2-5.5

Mereno rucno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Možda sam propustio nešto, ko je rekao da mu jtd troši 5 po bg-u?

Pa nije niko rekao da mu trosi 5, ali ti si npr. rekao da jtd ne bi trebao da predje 5.5-6l po gradu. Jos jednom ponavljam, necu da ulazim u raspravu ali to nema veze sa zivotom!!! Isto kao sto ni golf ne trosi toliko!!! Dovoljno je samo da uzmes knjigu od punta i vidis sta je fabrika rekla za potrosnju. Da tebi auto trosi manje nego sto fabrika kaze, to je prosto nemoguce i necu da pricam o tome uopste vise. Naravno nista lose ne mislim ni za koga, ali samo kazem da su to neke tvrdnje koje ruse ocigledne cinjenice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

-Ako je sve na autu ispravno i vozi se lagano toliko treba da troši. Ako sitlo sa 115ks troši 7.5 na taksiju nemoguće da i punto troši isto toliko pošto je manji lakši i slabiji auto.

Sa tim drugarom krenem do cg i u pljevljima napunimo pun rezervoar oba i njemu bude potrošnja 4.2 a meni 4.3 laganom vožnjom.

-U bivšoj firmi sam vozio 1.3mjtd oko godinu dana, i napravio sa njim oko 45k km. Trošio je po bg-u 5.5-6 bez da ga imalo štediš (službeno gorivo i niko ne kontroliše koliko sipaš).

-Trenutno vozim i 307hdi i njemu je prosek po bg-u 5.9 na bordu, a toliko otprilike i troši.

Na puntu mi je trenutno neispavan termostat i otkad je hladno kazaljka nikad nijedošla do 1/4, i kad bi ga zamenio mislim da bi manje trošio. Mislim da bi mi i čišćenje dizni pomoglo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dokle ovo takmičenje ČIJI AUTO MANJE TROŠI? Ovo je jeko glupo .Pa nije svako od nas pravio svoj auto pa sve doživljava lično.

Ovde valjda treba da razmenimo ISKUSTVA o odražavanju da bi imali bolje performanse i manju potrošnju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

...'ajde ljudi...nemojte sebi dozvoliti da se raspravljate oko ove teme. :thumbup:

Stilo JTD 1.9 115KS po gradu troši oko 8-8.5 L, Punto 1.9 JTD naravno troši malo manje, ali ne može puno ispod toga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam u kom kontekstu su ovde upotrebljivana velika slova, čemu dizanje tenzija?

Svi treba da prenosimo iskustva a ne da govorimo jedni dugima da lažu.

Kažem kakva je situacija kod mene i ljudi koje znam, i šta treba uraditi da tu situaciju popravim. Kupili smo mala štedljiva auta da bi se što jeftinije vozili.

Ima u drugoj temi jedan puntić koji je putovao za cg, pa pogledajte koliko troši kad je sve ispravno na autu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

stvarno je glupo svadjati se oko gluposti......bolje da pomognemo jedni drugima ako je u pitanju velika potrosnja......ajde ljudi mir mir mir niko nije kriv :)

p.s. A cekaj Ljubo......znaci i tebi jadno dize temperaturu kao i meni....pa traktor bi pre digao temperaturu....u cemu je problem? Ajde da to resavamo :)

Edited by srkiv

Share this post


Link to post
Share on other sites

Termostat rikno, drži otvoreno non stop. To im je izgleda boljka. Jako sporo se greje pa i troši više dok se ne zagreje, a pošto im je sezona svi su digli cene i košta boga oca da ga zameniš + izgubiš pola dana.

Ja i onako malo vozim (ženomobil), pa ćemo sada da prođemo bez menjanja. Inače te zamena izađe 7-8k.

Share this post


Link to post
Share on other sites

zezas matori? aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa cekamo mi prolece pa da menjamo...uzas breeee

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...