Jump to content
FAS Goran
Sign in to follow this  
oktopod

Kog je roda reč auto?

Recommended Posts

Primetio sam da mnogi koriste reč auto u srednjem rodu, a meni lično to para uši...

Pa kažu:

"dobro je to auto"

"jako je auto"

itd...

Šta vi mislite kako treba i kako vi govorite? da li je "taj auto" ili "to auto"?

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Taj auto" od "taj automobil" ;)

"To auto" se koristi u nekim dijalektima srpskog i srodnih jezika vezanim za određena područja...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve skraćenice, kratice ili deminutivi nasledjuju rod od izvorne reči od koje su i izvedene.

Automobil je imenica muškog roda, a njegova skraćenica "auto" je takodje muškog roda. Recimo deminutiv bi bio "automobilčić" - pokušajte da ga izgovorite u srednjem rodu?! Ne ide.

Motorcikl kao i Bicikl su takodje muškog roda, mada će te negde naći termine kao što su "Bicikla, Biciklo, a Boga mi negde i Biciklov!

Radio je takodje muškog roda

Postoji verovanje da je pogrešno izgovaranje rodova odnosnih imenica vezano za dijalekt, medjutim - nije. Dijalekt nema nikakve veze za odredjivanjem roda imenica - već pravilan govor.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sve skraćenice, kratice ili deminutivi nasledjuju rod od izvorne reči od koje su i izvedene.

Automobil je imenica muškog roda, a njegova skraćenica "auto" je takodje muškog roda. Recimo deminutiv bi bio "automobilčić" - pokušajte da ga izgovorite u srednjem rodu?! Ne ide.

Motorcikl kao i Bicikl su takodje muškog roda, mada će te negde naći termine kao što su "Bicikla, Biciklo, a Boga mi negde i Biciklov!

Radio je takodje muškog roda

Postoji verovanje da je pogrešno izgovaranje rodova odnosnih imenica vezano za dijalekt, medjutim - nije. Dijalekt nema nikakve veze za odredjivanjem roda imenica - već pravilan govor.

Tačno :unworthy:

Dodaću samo još i to da je reč "auto" nepotpuna (primeri: auto-perionica, auto-servis i sl.).

Zato je ispravno reći automobil, a ne auto

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kao sto su i svi rekli, pravilno je taj auto. Skracenica od taj automobil

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naravno, samo TAJ AUTO je dopušteno (muški rod). "To auto" je katastrofa, kao i "to biciklo"! ("Biciklo" je provincijalizam, varvarizam, primitivizam. Treba "bicikl". "Taj bicikl".

Kad smo već kod gramatike, takođe je česta greška: "prodajem juga" ili "prodajem mercedesa" nije ispravno

već PRODAJEM JUGO ili PRODAJEM MERCEDES!

(četvrti padež, koga, šta)

Takođe i sa markama kola: Juče je "FIAT" (kao fabrika) uplatio osnivački ulog...

"FIAT" ide velikim početnim slovom.

Vozim "FIAT punto" i nemam ništa drugo...

Marka vozila "FIAT" ide malim početnim slovom. Izuzetak je marka u kojoj figurira etnonim ili lično ime. Vino "baron Ciganin" ili "kneginja Milica".

Ipak, kad smo baš kod mercedesa valja imati na umu da je taj automobil dobio naziv po lepoj kćerki osnivača kompanije, kojoj ime beše Mercedes. No danas niko ne misli na to ime, pa se automobil rečene marke piše "mercedes", a ne "Mercedes". Ali da marka tog automobila nosi naziv "lepa Mercedes", ime devojke bi bilo sa velikim početnim slovom, jer bi jasno bilo da se misli na dotičku kćerku osnivača kompanije.

Eto malo i mog popovanja, iako i ja često napišem Fiat Multipla ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

I mene isto nervira kad vidim u novinama "FIAT"... a pri izgovoru se uopste ne cuje to "J" toliko da bismo morali da ga stavljamo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne da pišu često, nego UVEK koliko sam ja primetio, čak sam istripovao da se možda stvarno tako zove ogranak kod nas...al sad vidim da nije i da su oni nepismeni

To FIAT je auto :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...