Jump to content
FAS Goran
neshaoct

Alfa Romeo 159 - iskustva, saveti pre kupovine

Recommended Posts

307 je meni recimo neudoban, boli me lumbalni deo kicme, dzabe sto je mekan auto kada mi sedista ne odgovaraju uopste.

Tako da udobnost mnogo zavisi i od samih sedista, kao i do samog coveka koji sedi u njima, gradje, visine, tezine, sirine itd.

 

Sa 159 sam npr isao do grcke bez pauze, nisam stajao ni da sipam gorivo u makedoniji, vec sam sipao u povratku, zahvaljujuci rezervoaru od 70l koji sam napunio kod nas pre polaska, tako da sam presao 800km ne izlazeci iz auto ili sedista bez problema, ni zena nije imala zamerki.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod polovnog auta ima mnogo faktora za udobnost, pre svega sam auto, ali po meni i amortizeri, sedista, tockovi.. Npr ovo sto kaze Vagenovac, sa Djulijetom sam vozio maltene 10 sati bez stajanja i kada sam stigao gajbi imao sam osecaj da mogu jos toliko bez problema. Dok npr u Bravu sam bio umoran vec posle par sati, mada to pripisujem sedistima. 

Sa druge strane do skoro sam vozio DS3 koji mi je stvarao napad panike ako ga vozim duze od sat-dva po gradu, dok npr sa Mitom nemam taj problem a isti su segment. Citroen mi je bio mnogo tvrdji, sedista su mnogo losija i nisam mogao da se namestim, verujem da su i amorti bili losiji, gume su bile 205 umesto 215 itd itd.. Skup svih sitnica i razlika je ogromna izmedju dva auta istog segmenta.. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kolege forumaši,

došlo vreme da se rastanem sa Stilom :cry: , tako da sam u potrazi za sledećim članom porodice AR159.

Bio bih zahvalan ako bi neko mogao da pogleda model sa linka:   Alfa Romeo 159 1.9 JTDm | Polovni Automobili 

 

Untitled.thumb.png.c7919576bb46abf8f7c059daee783871.png

 

Edited by Ivan
Spojeno, sredjen format, dodat PrintScreen

Share this post


Link to post
Share on other sites

@MARKAN

Nepotrebno otvorena tema spojena je sa postojecom o kupovini 159.

Takodje, pravilo foruma je da se uz link oglasa ostavlja i PrintScreen, kako bi prica imala smisla i kada se eksterni link izmeni/obrise.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@MARKAN

 

Sa suvozačeve strane nova maglenka, sa vozačeve nije iako je u jadnom stanju. To onda znači da suvozačeva nije promenjena iz kozmetičkih razloga, jer da je tako morala bi i vozačka biti promenjena.

Opet, sa vozačeve strane čini mi se sa slika da visi branik, da ima previše lufta između krila i branika.

Felne dizajnerski očajne (barem meni) za Alfu 159, fali poklopac na zadnjem braniku gde inače ide druga cevka auspuha (koje nema). Godište je 2006. sa slabom opremom (iako u oglasu piše ''bogat paket opreme'', a ustvari ovaj auto nije prošao pored bogatog paketa), i traži čak 3.500. Treba da bude srećan ako na kraju dobije oko 2.700-2.800 evra, mada realno treba i manje.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 6/19/2020 at 2:54 PM, vagenovac said:

Pa prodaj djulijetu pa kupi devetku kada ti je tako dobra :D 

 

Lako je tudjim parama devetke mlatiti :D 

 

On 6/19/2020 at 3:40 PM, horvat said:

Ali problem je ponuda na trzistu. Nekako, bassss ih je malo pristojnih, sve je ugrobareno, ishajceno, izudarano, umoreno. Kada bih nasao devetku u stanju poput svoje Gie, bio bih spreman da menjam. Ali jos nisam naisao na takvu :D 

 

Posts that aged well :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako je 159 2.2jts...imao je drugar pre neku godinu. Dobar auto, lepo se vozi, nema neke performanse ovako subjektivno ali objektivno mnogo trosi po gradu :D

 



 

Edited by neshaoct
prebačeno

Share this post


Link to post
Share on other sites
20 minutes ago, MS PK said:

nema neke performanse ovako subjektivno

Svi smo razliciti sa ocekivanjima, ali ide to. Secam se da smo bas uporedjivali tamo pre 6-7 godina, dok sam imao JTD Stila, a komsa JTS 156.

Od ovoga sto smo svi vozili, recimo 159 2.2 JTS bi performansama bila prilicno uporediva sa 1.9 16v Stilom. Koji je zbog drasticno manje tezine i turba malo bolji na medjuubrzanjima u istim stepenima (na potapanje), 159 za isto toliko bolja sa saltanjem. Samo sto je Alfa klasa iznad, dosta veci, tezi, kvalitetniji i ususkaniji auto pa to ne deluje tako.

Sto se potrosnje tice - cep ce vec sve da mu kaze. U poredjenju sa tim, cak ni registracija nije vise "strasna" - 48.000 din za default 4. stepen, 43.000 za 1. stepen (plus tehnicki).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, sve je tako. Ovo sto sam provozao auto, poprilicno solidno on ide cak i na nizim obrtajima. Sipao sam mu pun tank, obicnog 95, 11 soma okruglo izaslo :D No, sad u pocetku nece bas biti relevantni podaci, dok ga malo ne napipam i dok ne pokazem svim drugarima kako ide :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nece se smoriti sigurno, da je presao iz 1.9mjet 16v onda potencijalno i bi, a kamoli iz neceg jos jaceg.

Ovako prelazi u auto koji je brzi od starog, ima 200g kg vise, malo jaci obrtni, ali instant (bez turbo rupe, doduse na vecu tezinu), ali kao slag na tortu ima 50% snage vise, sto je dovoljno da zadovolji ocekivanja tj. Da ne bude smor i razocarenje.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites
15 hours ago, Ivan said:
Svi smo razliciti sa ocekivanjima, ali ide to. Secam se da smo bas uporedjivali tamo pre 6-7 godina, dok sam imao JTD Stila, a komsa JTS 156.
Od ovoga sto smo svi vozili, recimo 159 2.2 JTS bi performansama bila prilicno uporediva sa 1.9 16v Stilom. Koji je zbog drasticno manje tezine i turba malo bolji na medjuubrzanjima u istim stepenima (na potapanje), 159 za isto toliko bolja sa saltanjem. Samo sto je Alfa klasa iznad, dosta veci, tezi, kvalitetniji i ususkaniji auto pa to ne deluje tako.
Sto se potrosnje tice - cep ce vec sve da mu kaze. U poredjenju sa tim, cak ni registracija nije vise "strasna" - 48.000 din za default 4. stepen, 43.000 za 1. stepen (plus tehnicki).

Zato sam i rekao da je subjektivni osecaj takav. :)
 

Share this post


Link to post
Share on other sites
15 hours ago, vagenovac said:

Nece se smoriti sigurno, da je presao iz 1.9mjet 16v onda potencijalno i bi

Ne znam u kojem autu si mislio 1.9 mjet 16v? Ako si mislio na 159, onda bas i ne ide u korist dizla:

 

Alfa Romeo 159 1.9 JTDm vs Alfa Romeo 159 2.2 JTS -> Duel 13682586 (zeperfs.com)

 

Iznenadjujuce, cak ni medjuubrzanja nisu nesto bolja... 

 

E sad, ako si mislio na stariju gen, 147/156/gt/stilo, ili neko cipovanje, onda druga prica naravno... 

Edited by horvat

Share this post


Link to post
Share on other sites

185 naspram 150 KS, na manje kg, potpuno normalno je očekivati da je JTS brži. 
 

Posle remapa će JTDm 16v biti malo brži ipak, ali mene to sad više ne bi zanimalo posle nekoliko godina druženja sa turbo benzincem. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@horvat znas otprilike na sta sam mislio, da se ne hvatamo za zeperfs, jer po zeperfsu recimo 159 1.9mjet je 80-120 u 4, 5 i 6oj brzini elastican kao 159 3.2 260ks.

 

https://zeperfs.com/duel1368-2127.htm

 

Atmosferac ako je slab zna biti "astmatican", pogotovo u tezem autu je teze atmosfercu da pokaze zube, to ljudi koji nisu okusili ne znaju, kao sto turbobenzinac nije ugladjen kao atmosferac uglavnom, kao sto 4cil uglavnom nije ugladjeno kao 6 itd da ne sirim previse pricu.

 

Za neki moj ukus je kod atmosferca, zapravo kod bilo kojeg motora bitno da moze lepo da puni, dzabe mu i turbina ako udje u obrtaje i samo se dernja, a ne ide.

 

Takodje sam vozio i atmosferca i turbaka koji su zivi samo u zadnjih 1000+ rpm, a na "normalnim" obrtajima letagricni.

 

Da rezimiram, mislim da je 2.2jts taman dosta da lepo nosi 159 u svim uslovima, recimo sa 1.9jts bi sigurno osetio da mu fali snage tu i tamo.

Takodje treba novi auto uvek gledati u odnosu na stari, a to je kod tebe 1.4tjet 120ks, da je bio 170ks bila bi mozda drugacija prica.

 

Suma sumarum mislim da neces biti razocaran performansama, jer je prica tako i krenula, da li ce motor biti dovoljan za 159.

Share this post


Link to post
Share on other sites

17 od 19 parametara su na strani 2.2 (spram 1.9 jtd). Samo prelaz sa 2.2 na 1.9 moze da bude smor, nikako obrnuto, al ok.

 

Da, sa Gie 170 bi vec bilo dosta drugacije, a ovako je taman ta neka stepenica iznad, da se lepo oseti boljitak :) 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uf ala ste ovo izanalizirali, svaka vam cast... Par ks vamo tamo, dizlo benzin, sekund dva vamo tamo... 

 

Mogao je jednostavniji upgrade da uradi kao ja, od kako sam stavio alu felne ko da sam dobio jedno 10ks na kolima.. 

 

Ali...

 

- 10ks sam dobio od kad imam stiker 'beba u autu' i jos - 40ks kad sam skinuo original cepove za alu felne, znaci knedlu imam, kao punta II 1.2 sa klimom ko da vozim :cry:

 

Deder uzivaj u tom autu, sredis lepo pa na remap chipa da odes :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema remapa, nit sam ja iz te price, nit je ovo auto za to. 

 

Samo sto bolje srediti, utegnuti sve, sto vizuelno, sto mehanicki i gas, uzivancija :) 

 

Moooooozda malo cacnem trap, ako uhvatim neki KW v3 povoljan, ali na motoru sigurno nista :) 

 

edit: informisao sam se malo oko mape pedale, jer cudno reaguje pomalo, ali deluje mi da cu se pre sam navici na nju, nego sto cu je mapirati da mi pase po trenutnim navikama... 

Edited by horvat

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

alfa.thumb.jpg.9c1bfeb4033c5a28ff91d3359e6c97b0.jpg

 

Ako može pomoć... Kolegi je potrebno sve sa slike - koliko vidim, to je instalacija serva volana. "Alfa Romeo 159 1,9 JTDm". Gde se može nabaviti novi komplet, poželjno u Kruševcu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Beograd, Šabac, Pirot,Niš,Kragujevac, ili Kraljevo,ima na polovni automobili,ne mogu sada da nađem,čim nađem staviću...U Čarapaniji vagen vlada

 

 

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ono, kad moderises moderatora :P .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...