Jump to content
FAS Goran
neshaoct

Alfa Romeo 159 - iskustva, saveti pre kupovine

Recommended Posts

9 minutes ago, Ivan said:

Pa koji se to profili guma 16'', 17'' i 18'' koriste u praksi, kada je tolika razlika?

Obicno odnos visine felne/gume, tj. obim tocka budu prilicno slicni ako se ostaje u fabrickim dimenzijama.

 

Kao sto mozes videti sto je @Ivan BG okacio, razlika je monstruozna, sto je blago receno neozbiljno sa inzenjerske strane, kao da je projektovao tockove za alfu 159 neki klosar operisan od matematike i svega.

 

Vidis izmedju fabricke ugradnje 16 i 18 je razlika 5.6% sto je nenormalno, idiotski, ne znam sta da kazem jednostavno. To se prevodi u razliku u precniku od ~36mm, sto bi znacilo fakticki 18mm klirensa, a ako na sve to dodas da veci profil gume zbog znatno slabijeg boka vise ulegne, nego manji profil sa jacim bokom, onda je verovatno u praksi razlika mozda cak i 3CM klirensa.

 

Sad se iznerviram kada se setim moje muke sa klirensom, diletantski, umobolno.

 

Ne znam zasto nisu umeli, mogli ili hteli da propisu ekvivalentnu dimenziju tocka u odnosu na dimenzije felne, ali eto, to je ta neozbiljnost nazalost.

Screenshot_2020-06-20-15-13-15-236_com.android.chrome.jpg

Послато са Mi MIX 2 помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

To iz manuala okvirno i ja znam ;) , reko' da ne terate nesto van toga...

Konkretno je onda 205/55/16 vs 235/45/18, razlika u kompletnoj visini tocka 36 mm, znaci da je auto podignutiji za 18 cm. Sto nije malo.. Jeste ona sa dugackim prepustom napred, ali (kao i Stilo JTD) mozda u nekim slucajevima popada vesanje i amorti napred - i vremenom i od tezine motora? Sta sam sve vidjao da voze od Stila, dotrajalo i nisko vesanje, suspleh visi - i onda nije ni cudo da kukaju da kaci sve zivo :) .

Konkretno ako se tera 16'' (koja je premala za tu klasu), onda vise odgovara 215/55/16 balonka, 205/55 mi je vise standard za klasu ispod (Compact).

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trapovi i amorti su kod mene potpuno ispravni.

Sto nije valjalo, zamenjeno je.....jednostavno trazi barem 17".

Da uzmem 215 55 16, dobijam 1cm klirensa.

6 minutes ago, Ivan said:

.......znaci da je auto podignutiji za 18 cm. Sto nije malo.....

Ime, na MM si mislio?

:D

Edited by Ivan BG

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jok, na cm :lol: .

Lapsus, prvo lepo napisah mm, pa promasih iza :lol: , izvinjavam se.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma jednostavno je niska, tj. daleko ispod proseka. Sto kazete mozda je neko vozio niskog stila sa propalim trapom, susplehom koji visi itd. pa mu 159 ne deluje toliko nisko, pa subjektivni ugao gledanja na stvari, ocekivanja itd.

 

Moja 159 je sigurno bila u mehanickom stanju daleko iznad proseka, uzeo sam ju 8g staru sa 130kkm, servisnom, racunima od servisa itd.

 

Jeste 16" malo za tu klasu, ali npr. vozio sam e60 na FABRICKIM 16 inca jedno vreme i nije nigde kacio ni blizu, kao da je imao 2-3cm vise u odnosu na 159 na 16, a duplo vise km i naglasavam fabricka dimenzija gume.

e39 sam imao sa skoro 400kkm zimske  fabricke 15, letnje fabricke 16 i nigde nije kacio, a opet naglasam fabricka dimenzija gume, nije bilo potrebe da eksperimentisanjem.

Navozao sam se auta, sto mojih sto tudjih, ubedljivo je 159 imala najnizi nos u praksi.

 

@Ivan BG sa 215/55 bi dobio 5.5mm klirensa, a ja sam presao prvo na 205/60, a posle i na 215/60 i tu je vec situacija bila bolja, ali opet cak i tada je nos bio nizak ispod proseka i znao je da kaci gde ne treba.

 

Dakle delimicno klirens, delimicno prepust sto kaze @Ivan, a delimicno i "napadni" ugao branika.

 

Da ne idem dalje u pricu, to ne osporava 159 njene vrline nikako, ali mislim ovo oko klirensa i prednjeg branika definitivno stoji kao mana.

Kod vecine automobila, da ne kazem kod svih nemas potrebe da odstupas od fabricki propisane dimenzije ili da stavljas vece felne nizeg profila da bi imao dovoljan klirens za normalno kretanje po gradu :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sva priča je stala u to da je Alfa 159 preniska ako se vozi na 16-cama? Pa jeste. 17-ca joj je ćopavac. :D 

Kao što ste rekli:

2 hours ago, Ivan BG said:

...jednostavno trazi barem 17".

1 hour ago, vagenovac said:

Jeste 16" malo za tu klasu...

Nije Alfa 159 (ili bilo koji auto te klase) za 16-cu. Tu i počne i završi se njen problem sa klirensom.

 

2 hours ago, Ivan said:

Pa koji se to profili guma 16'', 17'' i 18'' koriste u praksi, kada je tolika razlika?

245/40 R18. Ovo nije fabrička dimenzija, tj. malo je šira, sa njom je i došla iz CH.

Sa takvim točkom auto je čak i malo niži u odnosu na fabričku 235/45 R18. Sa tom dimenzijom (245/40 R18) Alfa 159 nema problem za vožnju po gradu što se tiče ivičnjaka, ulaska u garaže ili bilo šta sl. Vozi se kao svaki drugi auto, a sa fabrički propisanom 18-com bi ustvari dobila još malo na visini. Kad uporedim 245/40 R18 sa fabrički propisanom 17, 18 ili 19...vidim da je 159-ka najniža ustvari na točku koji vozim...što znači da tek nema problem sa bilo kojom fabričkom dimenzijom od 17 na gore. :thumbup: 

Sa 16-com ima opisane probleme.

 

 

Edited by neshaoct
dopuna & ispravka oko ćopavca

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sta mislite o AR159 2.0 170ks i 136ks,znaci 2010 pa na mladje?

 

Edited by Ivan
Prebaceno

Share this post


Link to post
Share on other sites

2.0 mjet ako je f40 menjač set kvačila sa zamajcem izađe oko 140- 150 hiljada.

.Ako je c635 iz Giu u njoj ide upola jeftinije.

Limuzinu ako hoćeš skoro nemoguća misija naći kod nas. Karavana već ima dobrih

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@danijel55

Pitanje je prebaceno u odgovarajucu temu o Alfi 159 ;) .

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 8/10/2020 at 10:33 AM, dekirs said:

Pouzdan je to motor. Proveriti granu i kuciste EGR-a, zameniti gumicu uljne pumpe na velikom servisu i to je to.

 

Dodao bih samo i hladnjak ulja, nisam cuo da se desi da pomesa, vec hoce da slini, gumice na njemu su problem.

 

On 8/10/2020 at 12:43 PM, MS PK said:

Zar 136ks nema problem sa radilicom koliko znam?

 

@Boris90 - Da, da, pocetna godista. Leteci lezajevi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Isto nisam cuo za taj problem.. mislim da su ti sa 136ks za Holandsko il koje vec trziste, mapa tako namestena zbog ekologije/registracije/poreza cega vec. Koliko mi je ostalo u secanju isto je sve kao na klasicnom 2.0 170 sto se tice mehanike.

Edited by dekirs

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 8/10/2020 at 12:43 PM, MS PK said:

Zar 136ks nema problem sa radilicom koliko znam?

 

Jaoooo Mico...ovo sto ti i ja pisemo ima veze sa Insignijom... :D tu je Opel umesao prstice pa napravio sralje...

 

Nema veze sa time kada je 2.0 u AR/Fiat/Lancia...

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 8/10/2020 at 9:44 AM, danijel55 said:

Sta mislite o AR159 2.0 170ks i 136ks,znaci 2010 pa na mladje?

Imas stariji 1.9 jtdm od 150 ks 2010-tom godistu.

Ispada da je taj motor kad mu se izvade klapne pouzdaniji od tog 2.0.

Ja ga imam u svojoj 159 i nosi je sasvim dobro, naravno uvek moze da se cipuje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bas sam pricao sa mehanicarem. Kaze za taj 2.0 da je blok motora oslabljen,a za 1.9 da treba bas bas obratiti paznju oko menjaca.Nit tamo nit ovamo :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
11 minutes ago, danijel55 said:

Bas sam pricao sa mehanicarem. Kaze za taj 2.0 da je blok motora oslabljen,a za 1.9 da treba bas bas obratiti paznju oko menjaca.Nit tamo nit ovamo :D

 

Kako obratiti paznju na menjac, sem slusati cuje li se nesto kad se vozi u V i VI brzini i proveriti kako ide u sve brzine, to bi svakako uradio na bilo kom autu koji bi uzeo.

Eventualno preventivno promeniti ulje u menjacu prilikom kupovine i to je to.

Slabo sta drugo mozes da uradis.

Ja se time uopste nisam opterecivao kad sam uzimao svoju 159, gledao sam samo da kao celina bude dobra....a sad menjac kako mi zapadne sta se tu moze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...