Jump to content
FAS Goran
velja022

Fiat Panda - saveti/iskustva/mišljenja

Recommended Posts

Ova prva je malo cuknuta ali je 2011 godiste!

Za skoro istu cenu idu i 5 godina starije.

Za gradski auto tog godista i ne valja da je bez ogrebotine jer prva najmanja ogrebotina jako boli. Posle se covek navikne pa ni ne broji!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jednu pomalo neobicnu stvar sam primetio na plavim Pandama. I ona iz Loznice, sto je uvezena iz CH i ona iz Sapca sto je uvezena iz Italije, su slikane od dole, i ovoj iz Italije je citav pod od dole u plavoj boji, a ovoj iz CH je citav pod u nekoj beloj boji... Nisam siguran sta da mislim. Takodje sam primetio da su nekim Pandama motorni prostori tako ostali belo/sivi kao nekim prajmerom da su presli samo, a nekim pandama su redovno ufarbani u boju karoserije ... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@horvat, istu sam imao dilemu u toku potrage za pandom… sjecam se kako otpisah jednu crnu jtd zbog prajmer boje unutar motornog prstora (pomislio udarana/farbana).. :) mada FIRE motor je bio prva opcija..

moja je ofarbana i unutra.. mislim da to nije slucajno nego odredjuje model, moja je Dynamic edicija.. 4ta i 5ta su "skoro" osnovne verzije Active, klot je Actual.

Ja sam moju zastitio odozdo tako da vise nije siva..

 

IMG_9790.JPG

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa moguce, meni se cak prvo cinilo da je to sa samo prajmerom 'default' fabrika, a da su ove ofarbane nesto bile lupane, al posle razmisljam - ko bi farbao motorni prostor na Pandi? :D 

 

I meni je FIRE motor jedina opcija, cak vise gravitiram ka 1.1 54 ks nego 1.2 8v 60 ks, nekako mi deluje zivlje. Bas sam odusevljen kako taj motorcic prima gas :) 

5 hours ago, horvat said:

3. Covek ga hvali, navodno perfekt sve, sto bas i ne volim da cujem. Procenjujem da je farban, ali nisam bas skroz siguran oko toga gde sve:

 

https://www.polovniautomobili.com/auto-oglasi/17162359/fiat-panda-11-b

 

image.thumb.png.d86d6f75bbe6ab5c48e7cc3e4bcb4f0f.png

sad mi javio covek da je ova prodata :D ko jos kupuje auto nocu, svasta...

Share this post


Link to post
Share on other sites

cudim se pravo da ti kazem, pretpostavljam da si probao i jedan i drugi motor.. ja nisam ovaj 1.1

1.2 je multi-point, 1.1 je SPI

novija tehnologija, ima i 6 konja vise :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve je to tako na papiru, al u autu, ne znam, meni taj 1.1 deluje zivlje. Mozda utisak vara :D 

 

U medjuvremenu, iskocio jos jedan primerak :

 

https://www.polovniautomobili.com/auto-oglasi/17250836/fiat-panda

 

image.thumb.png.35de97c8207fa32498ac7c43484f1bb1.png

 

Ono sto odmah primecujem da su farbana desna vrata, nagnjecen branik ispod desnog fara i menjan poklopac ventila:

 

image.thumb.png.0651d8fcd96796c3402f690e20cfd612.png image.thumb.png.0382a5f249b2a03f0172e81a0674d749.png image.thumb.png.eda7a99226fe4668126faeaad7ac1b6b.png 

 

Ali mislim da cu pogledati i njega, deluje OK ovako na prvu. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
20 hours ago, horvat said:

Jednu pomalo neobicnu stvar sam primetio na plavim Pandama. I ona iz Loznice, sto je uvezena iz CH i ona iz Sapca sto je uvezena iz Italije, su slikane od dole, i ovoj iz Italije je citav pod od dole u plavoj boji, a ovoj iz CH je citav pod u nekoj beloj boji... Nisam siguran sta da mislim. Takodje sam primetio da su nekim Pandama motorni prostori tako ostali belo/sivi kao nekim prajmerom da su presli samo, a nekim pandama su redovno ufarbani u boju karoserije ... 

Ja mislim da je to ocigledan primer stednje! karoseriju jedino japanci uspeju malo tanje lakirati mada je izmedju njih mrtva trka . Eto Italijani ne farbaju ni haubu sa donje strane , motorni prostor i pod!

Pola kile farbe na milion komada je ogromna usteda!

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 11/13/2020 at 4:59 PM, horvat said:

4. Ovaj primerak je registrovan, vozi se, poslao mi je jos slika od dole, stvarno nema tackice rdje nigde, tvrdi da je perfekt, eto jedino mu volan malo izlizan:

 

https://www.polovniautomobili.com/auto-oglasi/17194912/fiat-panda-11-c-h-treg

 

image.thumb.png.434dca3dbf9ee3a19b3e7db6dd054eed.png

Na kraju dana, posle dugo dugo mucenja, gledanja, razmisljanja i vozanja, kupljena je ova :D 

 

U sustini, auto je zaista u prelepo ocuvanom stanju, osim malo tog volana, medjutim, jedino u vezi cega sam bio skeptican je malko nemiran rad u leru. Nakon svega, odlucio sam da rizikujem i da se nadam da su svecice/bobine, sto ce biti uskoro i otkriveno, samo da dobijem termin za servis. Do tada cu ga malo islikati pa i predstaviti :D 

 

 

On 11/13/2020 at 4:59 PM, horvat said:

1. Mlado godiste, ima ostecenje maska, far i vezni lim/plastika i ogreban zadnji desni deo, na telefonu je jos rekao da treba lezaj levog tocka, a da je sve ostalo perfekt:

 

https://www.polovniautomobili.com/auto-oglasi/17219311/fiat-panda-12

 

image.thumb.png.0295b79b1354722d6375f390e6d6f445.png

Da napisem ponesto i za ostale. Ovaj primerak je generalno dobar, oseti se da je mladji, nema korozije ni trunke, motor jako lepo radi, ali ... ima tu ulaganja. Recimo da je to automobil od ~2500e pa kad se tako gleda - OK je :) 

 

On 11/13/2020 at 4:59 PM, horvat said:

2. Neocarinjen, sto je malo cudno, ali covek navodno tako radi, tvrdi da je auto super, proverio sam km po tablicama, tacna je. Tvrdi da ima spremne papire za carinu, a iznos carine (sa svim troskovima) je oko 400e:

 

https://www.polovniautomobili.com/auto-oglasi/17147896/fiat-panda-12

 

image.thumb.png.3105e17052529d010bce94a84632e819.png

Ovaj automobil nije odjavljen u Italiji, tako da veoma oprezno, ne treba se zaletati sa njim, iako gazda tvrdi da ima sve papire :) 

 

On 11/13/2020 at 4:59 PM, horvat said:

6. I mozda bih svratio u Rumu da pogledam ovog jednog, mada mi najmanje privlacno deluje, al usput je, pa sto da ne, uvoz iz Slovenije:

 

https://www.polovniautomobili.com/auto-oglasi/17237895/fiat-panda

 

image.thumb.png.b3293157f579ba7aa50ff1a133085c67.png

Les totalni, ne treba gubiti vreme uopste... 

 

On 11/13/2020 at 4:59 PM, horvat said:

5. Ovaj je iz Italije, proverena km, isto ima slike od dole, isto tvrdi da je sve perfekt:

 

https://www.polovniautomobili.com/auto-oglasi/17192670/fiat-panda-11-ben-novo

 

image.thumb.png.0db54eaf7bd341fad87db2af8e73ba04.png

 E oko ovog su se lomila koplja. Vizuelno je malko losiji od one druge plave iz Loznice, ali je sasvim korektan, na zimskim gumama, motor veoma lepo radi, malko lupka u trapu ali nista strasno, nema ni trunke korozije od dole, enterijer, ajd tu i tamo neka ogrebotina, al sve radi, podizaci, klima, stvarno OK autic. Medjutim, kada sam nakacio dijagnostiku, prvo, ocitao sam kilometrazu 233.000, sto mi je cudno, jer je iz Italije i gazda tvrdi da je proverljiva, mada ja nisam trazio broj tablica da licno proverim. Al ajd manje vise to, nego je ocitao neke greske, i to medju njima P0606 - Control unit faulty (microprocessor). Kada sam to predocio gazdi, momentalno je skocio na mene, kako je to zbog toga sto skida klemne (a zaista ih skida, video sam), ja sam zvao majstora da proverim to, medjutim nije mi se javljao. Nisam mogao u trenutku da procenim, da li je stvarno neka glupava slucajna greska, ili potencijalan problem, ali sve to, u kombinaciji sa tom kilometrazom, i pritiskom prodavca, me nateralo da se samo isetam sa placa... Mozda sam i pogresio, ali prosto takva je bila okolnost.

 

On 11/13/2020 at 11:16 PM, horvat said:

U medjuvremenu, iskocio jos jedan primerak :

 

https://www.polovniautomobili.com/auto-oglasi/17250836/fiat-panda

 

image.thumb.png.35de97c8207fa32498ac7c43484f1bb1.png

 

Ono sto odmah primecujem da su farbana desna vrata, nagnjecen branik ispod desnog fara i menjan poklopac ventila:

 

image.thumb.png.0651d8fcd96796c3402f690e20cfd612.png image.thumb.png.0382a5f249b2a03f0172e81a0674d749.png image.thumb.png.eda7a99226fe4668126faeaad7ac1b6b.png 

 

Ali mislim da cu pogledati i njega, deluje OK ovako na prvu. 

Izuzetno los automobil. Sav je farban, lose radi, mislim video sam i gorih ali bas je los :( 

Edited by horvat

Share this post


Link to post
Share on other sites

@horvat, srecno!

postoji li Panda sa 1.1 motorom koja ima obrtomjer?

Moj izbor bi bila crvena, iscimao bi se, vrijedi...plus ima zadnju, VVT verziju FIRE motora.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala!

Joj i mi smo jako hteli crvenu ali promakla nam jedna noc pre nego sto se zaputili...

Nisam siguran za obrtomer na 1.1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bice prezentacije, naravno! :D Samo da ga oteramo kod majstora da zameni antifriz, svecice i malo pregleda, pa cu ga malo oprati i islikati :D Sinoc smo se vozali gradom jedno saticak, ,ostim tog sitnog stuckanja na leru, zaista sve perfekt, nista ne lupa preko rupa, lepo koci, kvacilo meko, menjac odlican ... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mali update, natocili smo OMV MaxxMotion, vozili nekih 60 km po otvorenom i jos po gradu i sada ne primecujem to stekcanje u leru. Dobili smo termin u petak kod majstora, ali oteracemo ga vec u cetvrtak pred kraj radnog vremena, tako da cemo sve ispregledati detaljno :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On ‎11‎/‎15‎/‎2020 at 1:51 AM, horvat said:

malko nemiran rad u leru

meni su ponekad oscilirali obrtaji dok je hladan motor.. rijesio prskanjem kontakt spreja u izlaze bobine i prikljucke kablova.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pretpostavljao sam ja da to nije nesto veliko, ali svakako cu traziti na servisu da promeni svecice, pregleda kablove, bobine i zameni i to ako bude trebalo i ocisti klapnu gasa, pa ce kontam biti to sve utegnuto :)  

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa nemoj da mjenjas svijecice ako su ok, jedna svjecica ti je 7, 8eur. Prekontrolisi ih, sto bi bacao pare.

Ja sam zatekao "Ricambi Originali" sa logom Fiata i Lancie, bile ok i nisam mjenjao.

Servisni interval za njih, po uputstvu, je 40k (NGK DCPR7E-N-10)

Ocisti klapnu, to je ok..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ajme, zar toliko? Ja mislio da su samo za T-Jet skupe. Na Puntu 1.2 i Stilu 1.6 sam placao cini mi se, ne preko 400 din po svecici...
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li je neko stelovao zazore ventila na Pandi 1.1?

 

Dosta mi klopara na  hladnom startu, a ne umiri se preterano ni kasnije. Nikakvih drugih simptoma loseg rada nemam, ler je stabilan, odziv je dobar, ne stuca, ne dimi, ne duva na iberlauf, ne mesa ulje/vodu... Jos uvek nisam presao dovoljno km da kazem o potrosnji ulja, al eto zasad je nema... 

 

Zbog toga me navodi na pomisao da su se mozda ventili malo rastelovali. Ali nisam siguran, pa me zanima da li je neko radio to mozda na 1.1 fire motoru?

 

Da li su plocice istih dimenzija kao za Zastavin/DMB 1.1?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uh, nikako da otvorim temu :D

 

Uglavnom, nasao sam majstora koji mi je premerio zazore ventila, svi su bili u meri, premerio mi je i kompresiju, cajger je pokazao 12.5 na prva tri cilindra, i 12.3 na cetvrtom. Poklopac ventila od dole nema nikakve mrlje, nije crn, nema prljavog nista tamo oko bregastih, sve je veoma cisto. 

 

Kontam da zamenim ulje, jer ne znam sta je sipano. Moguce da je sipan neki fals, pa da zbog tog tandrklja. Sipacu mu bas po specifikaciji, polu-sintetiku 10w40, sa Fiat G2 specifikacijom :) 

 

Ostaje da resim ono stuckanje na leru, to smo zakljucili da je najverovatnije dizna koja s vremena na vreme propiski malo, pa tu 'trzne'... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zdravo svima,

 

neke nove okolnosti su donele potrebu za autom. Dugo smo izbegavali kupovinu zbog troškova.  U poslednje vreme mesečno potrošimo oko 3000 dinara na taksi. Kad je lepo vreme koristimo motocikl, svakodnevno, a veliki motocikl nije baš jeftin. Tako da, motocikl planiram da ostavim samo za rekreativnu vožnju a auto za svaki dan.

 

Obrni okreni, gledao sam svašta po oglasima. Primarni su minimalni troškovi eksploatacije. Corsa C, Yaris, Clio.... Na kraju, uvek se vratim Pandi. Zašto? Mislim da je zaista jedinstven autić. Ima karakter, smatram ga za možda najkvalitetnijim FIAT tog perioda. Prostorno je fenomenalno rešena sa tom formom mini vena. Pozicija ručice menjača mi je vrhunska. Motorizacija je odlična i sa svojih 850kg osigurava da će svi sklopovi trajati dugo. Ja imam neko merilo, što teži auto, to skuplji za eksploataciju. 

 

Ne verujem da ću godišnje prelaziti više od 7000 km. Većinom lokalno. Mislim da je tu 1.2 8V idealna raga. Jeftini delovi, sam mogu većinu toga da odradim.  Razmatrao sam i 1.3 dizel ali ne vidim neku opravdanost. Pogotovo što su to već motori sa po 200 000 verovatno. Svaki km je gratis tu. Očekujem da 1.2 8V neće potrošiti više od 6 litara po gradu.  Mali 1.1 sam izbacio iz razmatranja. Mislim da je preslab.

 

Malo zeznuto može biti moja visina od 190cm i 110kg. Na sajmu sam se zaglavio pozadi u novoj Pandi. Obrukah se. Doduše, uglavnom ću je voziti ja i supruga. Zadnja klupa baš ako nekoga povezemo usput. Eventualno prinova ako bude, imaće i za nju mesta, nadam se, bar dok je malecko.
Inače, mi smo putovanjem na motociklu naučili da se pakujemo vrlo lagano sa minimum stvari pa ćemo se snaći i sa Pandom. Doduše planiram da stavim neki manji krovni kofer po potrebi.

Nekih uslova posebnih nemam što se tiče opreme, bitno je da ima klimu, ABS. Lepo bi bilo ESP ali ajd... Planiram da izdvojim max 2500 mada bih radije ostao na nekih 2000.  Pande drže cenu u odnosu na ostale automobile u toj klasi. Da li su te cene realne ili ne, pojma nemam da li se prodaju po toj ceni.

 

Trenutno su mi ove dve favoriti. Pišite šta, kako, predlažite, pa da vidim šta ću dalje.

 

 

https://www.polovniautomobili.com/auto-oglasi/17418182/fiat-panda-12-n-ovooo?ref=search-normal&position_ref=5

 

image.thumb.png.ab7086a631c8c3db8feffbcd30180ae7.png

 

 

https://www.polovniautomobili.com/auto-oglasi/17375536/fiat-panda-12?ref=search-normal&position_ref=19

 

image.thumb.png.cb6f73aa22e99ae921c09fb93f07c3a1.png

 

Edited by Ivan
Popravljeni linkovi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pogledaj zbog svoje konstitucije Fiat Ideu. Kabina izvucena maks za mali auto. Povisena je i neces imati problema sa ulaskom i izlaskom. Ekspolatacija jeftina,delovi,registracija.Potrosnja mala ako uzmes 1.3 mjtd i uklapa se i cifra koju bi dao za auto. Ima klimu,abs,muziku itd. ..To je samo predlog, a ti pogledaj,razmisli...

Nije panda ali mislim da ce ti daleko vise "leci" automobil.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I sa 1.2 zaboravi na ovo :) :

31 minutes ago, Alekre said:

Očekujem da 1.2 8V neće potrošiti više od 6 litara po gradu.

Ako je starija Euro 4 verzija od 60KS, fabricki deklarisana bajka je oko 7l. A komotno biju i preko 8l. Pisale su i kolege ovde svoja iskustva, po BG i vise, cak i do 9l. Opet zavisi od uslova voznje i prosecne brzine. Jaca verzija je Euro 5 (mozda za MY11, nisam siguran), ona je deklarisana na par deci manje. Svakako neobicno koncipiran, zahvalan, peri-deri autic :) . Starije generacije su bile malo "tanje" sa kvalitetom enterijera, tako da se svakako ne bih slozio da su najkvalitetniji Fiati tog perioda.

PS: Imas i u predstavljanjima clanova par komada, pa pogledaj pomocu Search. Iz glave se secam ove:

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/77889-fiat-panda-12/

 

17 minutes ago, werp690 said:

Pogledaj zbog svoje konstitucije Fiat Ideu.

Ili malo ekskluzivniji brat u vidu Lancia Musa. Svakako dobar predlog :thumbup: .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...