Jump to content
FAS Goran
boki

Sigurnosni šrafovi

Recommended Posts

Naravno da ima, postovani kolega. Mi to za vase vizuelno i uzivanje u performansama :P .

Steta ne iskoristiti na takvom vec fabricki pripremljenom autu. Uz spusten setup, Sport mode, profilisana sedista, manji ET felni (izbacenije) - pravo uzivanje za voznju na nekom vijugavom putu. A sto je najbitnije - ni bar sa 17'' se ne gubi na udobnosti, verujte iz iskustva ;) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav ljudi.

Imam sigurnosne sa Punta, originalne tj kupljene u Fiatu na Novom Beogradu pre 10 godina. Zapitao sam se da li mogu da ih prebacim na Fiat 500L, na celicnu felnu. 

Dimenzije sigurnosnih su M=12 x 1.25 a duzina 23mm.

Veliki pozdrav. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
34 minutes ago, Drasko bgd said:

Moze, isti su srafovi!

Hvala ti na odgovoru, nisam bio siguran. 

Negde se kao duzina pominje 20mm, negde 23mm pa nisam bio siguran. 

Sa druge strane nigde nisam uspeo da nadjem da negde pise '.. da, srafovi za Fiat 500l imaju te i te dimenzije'. 

Rešeno. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebalo bi obratiti pažnju i da li su ti sigurnosni za alu ili čelične, odnosno da li imaju konus ili ne.

Ako imaju konus nisu baš za čelične. Mogu da posluže ali nije preporučljivo.

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, andreja.micovic said:

Trebalo bi obratiti pažnju i da li su ti sigurnosni za alu ili čelične, odnosno da li imaju konus ili ne.

Npr. na Stildzi/Bravu/Delti, isti su srafovi i za celicne i za alu felne. A ti identicni (i jedini) M12x25 idu i za gomilu drugih modela (navoj je cca 20 mm).

500L iako ima nestandardni PCD od 5x98 - s druge strane ima standardni fiatovski korak navoja, tj. idu pomenuti M12x1.25 srafovi.

I meni deluje da bi trebalo da pasuje.

A da su samo razdvojili srafove sa razlicitim SN, u ePer Compatiblity listi. Za 500L sraf kaze:

 

d1.thumb.png.1b23841bfdbeac2af776c5c5ce34afab.png

 

A za pomenutu gomilu modela, Compatibilty lista mora na dve strane :) (vidi se da se neki modeli preklapaju u listama, sto bi trebalo samo da potvrdjuje napisano iznad).

 

d2.thumb.png.f100411afb87cbc34167210ea6d13227.png d3.thumb.png.442b14d5a5d09ee25616e471a1730fd0.png

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, dvla said:
 Sa druge strane nigde nisam uspeo da nadjem da negde pise '.. da, srafovi za Fiat 500l imaju te i te dimenzije'. 


Screenshot_20210215-174542_Chrome.jpg

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
8 minutes ago, totti said:


Screenshot_20210215-174542_Chrome.jpg

 

Hmm, da li ovo znaci da ipak nisu 12 x 1.25 nego 12 x 1.50? :D

i da ovi srafovi nisu kompatibilni tj da ipak necu moci da ih koristim?

IMG_20210215_212109.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Generacijo, mislim da je greska ;)

1.5 korak navoja je, koliko se secam, isao na GP. Ovde bi trebalo da je 1.25 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Ivan mislio sam na ovu razliku 

IMG_20210215_215359.thumb.jpg.175b08a26e2c2affd4d1ffc08f9c7f55.jpg

 

Tj da treba proveriti za te čelične da li pasuju šrafovi. Znam da je na alu felnama mahom konusni šraf dok je na čeličnim ovaj sa radijusom. Što ne znači da ne može jedan umesto drugog ali da nije preporučljivo

Share this post


Link to post
Share on other sites
Generacijo, mislim da je greska
1.5 korak navoja je, koliko se secam, isao na GP. Ovde bi trebalo da je 1.25 .
Moguće, zato sam se i ogradio da ne znam.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, andreja.micovic said:

Znam da je na alu felnama mahom konusni šraf dok je na čeličnim ovaj sa radijusom.

Kod Fiata je konusni sraf i isti je i za celicne i za alu felne ;) . Kratko sam tamo 2007. na Stilu imao set celicara i saltao sam jedan komplet srafova i za celicne 15'' i  za alu 16'' i alu 17''. Naravno, prvo dobro proverio i po fabrici postoji samo jedan tip srafova (a kao sto rekoh, isti takav ide i na gomilu drugih modela). Eto, bar nesto su Zabari pravili uniformno :D . Sigurnosne sa Stila sam posle koristio i na Bravu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 minutes ago, Drasko bgd said:

Ja sam sa Punta stavio na 500L-a pa Tipa.Koristio sam alu i čelične felne sa istim srafovima.Stavljaj to bez brige!

Kakav konkretan odgovor!

Hvala :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danas dobih informaciju o ceni sigurnosnih srafova za Tipa.

U Stojanovu  4290 din.

kod Radulovica - 5021 din. (50901739 kat. broj dela) nema na stanju moze da se poruci 10 radnih dana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve veće firme što prodaju gume imaju i te sigurnosne šrafove pa probaj kod njih.Planeta guma,Kemoimex,Beoguma,Beocar,Lav auto,Kit Komerc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skini sraf i idi u bilo koju radnju sa auto delovima i reci 'trebaju mi ovakvi sigurnosni' da ne bi ni oni ni ti nagadjali da li srafovi odgovaraju duzinom i oblikom.

 

Sto kazu ostale kolege, ti srafovi su ono, plafon 2500-3500rsd, kako koji i kako gde. 

Edited by ISV_01

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala svima na sugestijama. Idem u Beocar da menjam gume oni drze i sigurnosne srafove (2500-3000)din. 

Zanimalo me samo koje su cene kod fiata. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav drugari,

 

u velikom sam problemu zbog posla i bolesti nisam stigao da ranije zamenim gume, i danas odem i otvaram kutiju za sigurnosne srafove a tamo nema kljuca. Izgleda da je to ostalo kod majstora kada sam pre mesec dana menjao kocnice, ali majstor se ne javlja.

Da li neko zna gde u BG-u mogu da skinem srafove. Sraf je okrugao i ima tri rupe u njemu, oko njega je kao neki prsten koji se okrece. Barem sam tako razumeo vulkanizera.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 12/11/2021 at 8:48 PM, Gavrilo011 said:

Izgleda da je to ostalo kod majstora kada sam pre mesec dana menjao kocnice, ali majstor se ne javlja.

Gledaj da dobiješ tog majstora jer naći duplikat je igla u plastu sena. Dovoljno je da je iz nekog drugog seta milimetarsko odstupanje i neće pasovati. Druga opcija je ako imaš sačuvanu kutiju sigurnosnih šrafova, uglavnom ima neki kod tog sigurnosnog šrafa i odeš gde si iste kupio, mislim da se može napraviti kopija njegova na osnovu koda (tako npr imaju FEBI, ABUS i slične marke).

 

Najgora varijanta je da se šraf razbuši i to mora da uradi neko dobar da ti ne razbuca navoj u felni i glavčini inače skuplja dara nego mera. Moguće da imaju i neka univerzalna klješta za skidanje tih sigurnosnih ali iste ne znam...to znaju ovi što mažnjavaju po parkinzima. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...