Jump to content
FAS Goran
boki

Sigurnosni šrafovi

Recommended Posts

9 minutes ago, vagenovac said:

Superb slika, steta sti se ne vidi znak pa da pogodim koje marke je vozilo sa slike :D 

Marko je to dobro zamaskirao kao sto vidis. Znas model, ali marku ne :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odlicno si sakrio, na teškim mukama smo.
Da se igramo sa slovo, na slovo?

Sent from my 3310 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da se nadovezem sam na sebe.

Sigurnosni sraf sa slike je sa konusnom glavom, a originalni sraf ima radijus. U sustini ne treba da ide konus na radijus.
Sumnjam da bi jedan sraf prafio problem, ali samo leziste felne je takvo (za radijus) pa trpi vece naprezanje ako se stavi konusni sraf, sto se i vidi po tragu naleganja na samom srafu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Update, zamenjeni sigurnosni srafovi. Ovi imaju radijus i za truncicu su kraci.
Fabricki vidim da se pominje dimenzija 26.7mm - 28mm (neki cak i 25mm), bice da je 27mm (mogao sam lepo izmeriti sublerom, sad se setih). Sigurnosni su 26.7mm.

srafovi2.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Postavih danas sigurnosne na Tipu. Farad Stil bull oko 1600 dinara u Kit Komercu. Ne znam kakvog su kvaliteta ali ih svejedno po preporuci prodavca nisam pretezao, stegnuo rukom koliko sam mogao i to je to. Kontam bolje i da ih dotegnem povremeno neko da mi neki sivonja ošteti ulaz za ključ pneumatskim pištoljem.

Malo je cimanje što dolazi samo jedan ključ i ako njega izgubim 6000 je novi. A ne odaje utisak da će izdržati više od dva-tri skidanja stavljanja.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da nisu oni zadrzali kljuc pa su u fazonu prodacemo kad izgubi :D Pa za te pare moze da se uzme univerzalni kljuc i jedno 2 seta novih sigurnosnih :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa može :)
Tako mi rekao prodavac, imaš neki kod u kutiji i kao kad izgubiš oni mogu da po tom kodu poruče novi ali je zadovoljstvo 6000 dinara. Tako da reče pazi gde ga čuvaš.

Jel dovoljno ovo rukom što sam stegao? Nisam skakao po ključu i zapinjao ko sivonja.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

U principu zavisi i od "sifre" i mogucnosti da prokliza. Zategni dobro rukom i to je to, da je sigurno. Uglavnom znaju po servisima, ali ima izuzetaka, pa pripazi da ti to neki strucnjak nekada ne pretegne pistoljem.

Uvek je pametno imati dupli kljuc, mada sam davno kupio i jos uvek na vise Fiata vucem isti set (M12x1.25) sa samo jednim kljucem. Ima sigurno deceniju i kusur, samo pripazi gde cuvas.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kljucevi za pritezanje tocka i jesu tako napravljeni da prosecna osoba moze propisano da stegne rukama ;) To samo neke klinke od 45kg treba da nagaze :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apsolutno. Iznenadili biste se koliko je 120Nm u stvari lako zategnuti rukama. Većina nas rukom može da zategne znatno više, i bez gaženja.


Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najgore je sto to ne znaju ni oni kojima je to posao... Ja coveku namontiram letnji set, pocepa gumu, ode kod vulkanizera, posle kaze da skinem tockove, 3 skinem laganica, cetvrti mi treba preko 1000Nm da popustim, a inace kada je nesto stegnuto na odredjenu meru treba oko 10% manje sile za popustanje. Govorimo o autu gde je deklarisano da se tocak steze na 79Nm...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako se ne varam moment od 100Nm se dobija ako se na krak od 1m deluje silom od 100N ili grubo oko 10kg pretvoreno u težinu? Što znači sa se sa polugom dužine 0.5m i 20kg težine dobija isti moment. Tako da mogu da zamislim kad se neko iskače po ključu koji je moment zatezanja :D

Edited by BGMilos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad god idem do vulkanizera i kada mi vraća šrafove baš napomem da stegne tako da mogu da odvrnem (jak sam u ruke ali sam lagan, pa naskakanje na polugu/krstasti nema efekta)...jednom mi je neki stegao pneumatskim tako da sam rodio mečku dok sam olabavio šrafove za koje sam više bio zabrinut od sigurnosnog koji je izrađen na strugu u IMT-u pre jedno 25+ godina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pohvalio bih Fiata i sa razloga što uz originalne sigurnosne šrafove isporučuje dva ključa za te šrafove. Pa, jedan držim u kolima, a rezervni na drugom mestu.

Neki brendovi isporučuju samo jedan ključ. 

"Palac gore" za Fiat  :)

IMG_20200617_204607.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...