Jump to content
FAS Goran
Sign in to follow this  
Ivan

Stilo - zamena felni

Recommended Posts

Pozdrav svima! Imam jedno banalno pitanje (vise tehnicka informacija nego problem) vezano za Stila: da li je moguce celicne 15'' felne jednostavno zameniti sa fabrickim 16'' alu-felnama (onim najcescim kod nas, 7x2 kraka). Odnosno, da li je sve Plug&Play? Ono sto me najvise zanima su srafovi, tj. da li su srafovi koji su na celicnim felnama isti kao i na fabrickim alu-felnama (alu-felne mi stizu bez srafova, da li treba da nabavljam nove)?

Gledajuci EPER, vidim da se samo pominje jedna vrsta srafa (M12x25,5). Zvao sam i Deltu danas, medjutim imaju popis, tako da cu pitati sutra, ali bih voleo da imam i konkretnu informaciju od nekog ko se zezao sa ovim. Koristeci "Search" video sam slicnu temu, ali vezanu za Fiat Tipo, gde je kao solucija pominjana i kupovina srafova za alu-felne za Yugo.

Buni me i jos jedna stvar u EPER-u (DVD release 5.0). Kada unesem moj broj sasije i odem na felne, u tabeli se normalnim plavim slovima pojavljuju 15'' celicne, 15'' alu i 17'' alu-felne, dok su 16'' alu-felne ispisane sivim slovima, kao da su "disabled" ???

Unapred hvala na odgovorima, svim forumasima puno zdravlja i srece u novoj 2010.!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da potvrdim i ja. Sarafi ostaju isti, i ja sam skinuo alu i stavio celicne

A tebi hvala :thumbup: jer si mi odgovorio na pitanje koja je dimenzija sarafa na Stilu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema na cemu! Nista bolje nego kada pitanje postavljas odgovorom koji je nekom potreban :geek: ! U svakom slucaju, hvala vam na pomoci, najvise cenim informacije iz iskustva, teorija je tu da pripomogne.

"FIAT driver", mozes li samo da mi u najkracem izneses tvoje zapazanje o razlici u voznji izmedju celicnih 15'' i fabrickih alu 16'' (7x2 kraka, cini mi se da bas te i ti imao)? Bilo je reci o ovoj temi i na stranim forumima, da je Stilo na tim 16'': neznatno slabiji sa performansama, naravno tvrdji, kao i da je ta fabricka alu-felna neocekivano teza od celicne. Interesuje me, samo u par reci, tvoje iskustvo, ili bilo koga ko je vozio te fabricke 16'' alu-felne.

Jedini razlog zbog koga sam do sada imao celicne je udobnost, posto bas dosta vremena provodim na tockovima. O nekom izgledu sa njima suvisno je trositi reci, pa sam resio da ga prebacim u broj vecu obucu. Jeste da je najlepsi na 17''+, ali.. Pozdrav!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, imao sam upravo te 16" sa 7x2 kraka. A da su aluminijske teze od celicnih prvi put cujem?

Sem losijeg izgleda auta primjetio sam i :D

-Da je volan dosta laksi (okrecem ga lakse) a i auto je nekako lakse.

Posto su mi nazad seleni za zamjenu sa ovim 15" ih dosta manje cujem nego sto je bilo sa 16" pa eto da kazem da auto bolje upija rupe i neravnine...

A i kad naglo skrenem cini mi se kao da se auto malo vise nagne u stranu

Uglavnom, najvise sam osjetio to oko volana a sve ostalo je manje-vise isto...

Edited by FIAT driver

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vozio sam i na 17'' i 16'', a zimske su mi 15''.

17'' - ima najbolji odziv na volan, i na njima je najupravljiviji tj. ''najstabilniji''. Ali je mnogo tvrd, a pogotovo su osetljive felne na rupe, na ovim nasim putevima. Proda sam ih i uzeo 16''. Skupe su nove gume, oko 14.000 din / kom

16'' - najbolji odnos udobnost, upravljivost. Manje su osetljive na rupe, ne moras da ih vozis ''kao po jajima''. Cena nove gume oko 11.000 din/kom.

15'' - najudobniji je sa njima, ali taj dan kada skines 16'' i stavis 15'' imas osecaj kao da pliva auto u krivinama, i da sporo reaguje na volan, tj. ima losiji odziv na okretanja volana. Cena guma oko 7.000 din/kom

Sve su to jako male razlike, ali se primete. Medjutim ako normalno vozis auto, a ne divljas po krivinama i izvlacis maksimum iz automobila, onda su ti 16'' alu. letnje i 15'' celicne zimske, idealna kombinacija. I za novcanik, a i za uzivanje u voznji.

Sto se performansi tice, neces primetiti neku veliku razliku, zato sto je ukupan precnik tocka u svim velicinama skoro isti (+- 2-5 mm)

Pozdrav...

Edited by etibor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Momci, hvala za informacije. Pozdrav!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

...šta ima da se pozdravljamo ;) ...slobodno dođi i piši na Forumu i kada nemaš neko tehničko pitanje ili kvar...ima ovde svašta da se pročita, itd...itd... :cool:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Al. 16 je za oko 2.5-3kg teža od čelične (zavisi od modela). Na jtd-u 115 nećeš osetiti tu razliku u težini, ali u ponašanju i udobnosti hoćeš.

Polovne možeš da kupiš i kod Danka, ja sam ih platio 250E bez da sam dao čelične + plastični prstenovi gratis.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za 250 si mogao da ih dobijesh sa dobrim gumama, jer se kod Danka usranka i Alu-Rokija felne ne kupuju... uglavnom su kradene, varene, sechene, a uglavnom i preskupe ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja kupujem nove gume.

A od ovog gore moje mogu biti samo ukradene kao uostalom sve polovne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam ja pomenute felne sa slike, pa ako imaš čelične felne 15 možemo da napravimo neku kombinaciju zamene sa doplatom.

Okreni me na 064 / 61 841 66 Aleksandar

Pozdrav,

Share this post


Link to post
Share on other sites
Vozio sam i na 17'' i 16'', a zimske su mi 15''.

17'' - ima najbolji odziv na volan, i na njima je najupravljiviji tj. ''najstabilniji''. Ali je mnogo tvrd, a pogotovo su osetljive felne na rupe, na ovim nasim putevima. Proda sam ih i uzeo 16''. Skupe su nove gume, oko 14.000 din / kom

16'' - najbolji odnos udobnost, upravljivost. Manje su osetljive na rupe, ne moras da ih vozis ''kao po jajima''. Cena nove gume oko 11.000 din/kom.

15'' - najudobniji je sa njima, ali taj dan kada skines 16'' i stavis 15'' imas osecaj kao da pliva auto u krivinama, i da sporo reaguje na volan, tj. ima losiji odziv na okretanja volana. Cena guma oko 7.000 din/kom

Sve su to jako male razlike, ali se primete. Medjutim ako normalno vozis auto, a ne divljas po krivinama i izvlacis maksimum iz automobila, onda su ti 16'' alu. letnje i 15'' celicne zimske, idealna kombinacija. I za novcanik, a i za uzivanje u voznji.

Sto se performansi tice, neces primetiti neku veliku razliku, zato sto je ukupan precnik tocka u svim velicinama skoro isti (+- 2-5 mm)

Pozdrav...

Samo da potvrdim iz ličnog iskustva:

leti 16" fabričke Al 7x2kraka + Pirelli P6000* 205/55 :thumbsup:

zimi 15" čelične + Winter1 195/65 :thumbup:

I nema da te boli glava! :wallbash:

pozzz

Share this post


Link to post
Share on other sites

svima zelim zahvaliti na uprnosti oko davanja saveta i bilo kako bilo srbin je uvek bio i ostace covek...stilo koga vozim ima 17cola tockove i dobio sam prelep auto sa malo neudobnosti sto mi i nije toliko vazno s obzirom kako stilo izgleda.

kako bi dosao do raspolozenih ljubitelja stila da mi pomognu u savetu oko problema sa menjacem...ugasio se u voznji u trecoj brzini sa velikim podrhtavanjem auta voyila cerkica i nije na vreme odreagovala da pritisne pedalu kvacila.rezultat toga je da se u prvu drugu rikverc jako jako tesko ubaci ali kada je auto ugasen prebacuje se normalno.hvala vam ljudi ako mozete pomoci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

...oko problema sa menjacem...ugasio se u voznji u trecoj brzini sa velikim podrhtavanjem auta voyila cerkica i nije na vreme odreagovala da pritisne pedalu kvacila.rezultat toga je da se u prvu drugu rikverc jako jako tesko ubaci ali kada je auto ugasen prebacuje se normalno.hvala vam ljudi ako mozete pomoci.

Ova tema na kojoj smo je oko felni. I to je to. :thumbup:

Za ovakvu priču oko menjača, imaš poseban, drugi deo foruma:

http://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?showforum=22

Pogledaj teme koje već postoje tamo, koristi i pretragu da ti bude lakše:

http://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?showtopic=43963

:thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sto se felni i guma tice mozda vam ovaj sajt bude interesantan :welcome:

http://www.beneluxtu...roizvod/40.html

Na linku gore su felne bas za Fiat Stilo Abarth 17"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jes stara tema ali je Stilo u pitanju i problematika je oko felne.

Poslao sam felne na sredjivanje (prethodni vlasnik kao da je namerno cesao o ivicnjake) pa da se dobave gume u medjuvremenu.

Tek sam juce primetio da su gume bile 205/50/17 a uzeo bih Savine UHP 2 225/45/17. Moze li to?

Inace, ove felne su u pitanju.

2449c34b4b520450f6b59a0e4f6e57e9.jpg

Takodje mi trebaju i srafovi za njih. Pisao sam u nekoj temi da ih je vulkanizer "digao" kad sam prelazio na zimski set. Sta trebam znati (izmeriti) da bih nasao adekvatne srafove?

 

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gurni brezon u celicnu felnu i izmeri koliko strci sa unutrasnje strane, isti taj brezon gurni u tu alu felnu, izmeri koliko strci i dodaj razliku na tu duzinu brezona i to trazi

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
42 minutes ago, Flex said:

Tek sam juce primetio da su gume bile 205/50/17 a uzeo bih Savine UHP 2 225/45/17. Moze li to?

Na fabricku 17'' felnu komotno ide i ta sira guma, plus sto je dosta jeftinija jer je postala standardna za novija vozila. E sad, fabricka felna je siroka 7'' i ET je 41mm, pa uporedi sa tom tvojom aftermarket. Mozes i sam da izracunas razliku (izbacenost) preko parametara, a ako se ne snalazis sa tim imas i kalkulatore po netu. Inace jedina fabricka dimenzija je bila 215/45/17, mozes videti i u uputstvu, a dosta ljudi ide na 1 cm siru, oko 0.5 cm visu i jeftiniju 225/45. Meni se licno svidja i 205/50 ali joj je mana prilicno visoka cena (bar je tako bilo ranije dok sam imao Stila).

Isto vazi i za srafove, moras da izmeris ili uporedis koja je razlika u debljini te aftermarket felne i fabricke. Sto se fabrike tice isti srafovi idu na celicne/alu 15'' kao i alu 16'' i 17'', u pitanju su M12x1.25. Ili se vrati do tog vulkanizera da mu objasnis par stvari :) .

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

 

Gurni brezon u celicnu felnu i izmeri koliko strci sa unutrasnje strane, isti taj brezon gurni u tu alu felnu, izmeri koliko strci i dodaj razliku na tu duzinu brezona i to trazi

 

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk

 

 

Brezon? Zar ne idu obicni srafovi?

Gurao sam i manje viri u alu felni, treba duze. Da li je dovoljno da samo bude duzi ili ide skroz drugi tip (ili kako vec)?

 

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Brezon ti je sraf, sraf za felne, kako god :) kao sto je gore navedeno navoj je M12x1.25, duzinu izmeris kao sto sam napisao iznad i to je to, to trazis :)

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...