Jump to content
FAS Goran
ivanellis

Otkazao servo na Stilu :(

Recommended Posts

Pozdrav svima,

Kao što i sama tema kaže, problem je sa servo volanom, Fiat Stilo 1.6 16v, 2002 god.

U toku vožnje, po ravnom bez skretanja, isključi servo, upali lampicu i upozorenje tipa ''power steering power problem''...ili nešto slično.

Posle dva gašenja i paljenja auta je greška ponovoljena, tj vraćala se, i sada nikako ne može da se poništi čak i uz gašenje auta, volan tvrd, greška stoji...

Akumultor nov, star par meseci, ''alternator puni normalno na leru'', bar kako majstor kaže....

 

Pre izvesnog vremena prijavljivao grešku da prednje desne pozicije i stop svetlo ne rade, iako realno rade, a pri gašenju auta, zadržavao je prednje desne pozicije da ''tinjaju'' još neko vreme (bile su led pozicije). Zamenjene sve sijalice, pozicije, stop svetla (sve normalne sijalice, bez led), i više ne prijavljuje grešku da prednje pozicije ne rade, samo povremeno da stop svetlo ne radi (sa onim trouglićem), koje se pri sledećem paljenju poništava. Zimus sam primetio i da na mrazu malo kasnije pali migavce i duga svetla, kao da blokira ablender, i povremeno sam čuo kao neko ''češanje'' o plastiku unutar volana.

Pre par meseci, pre nego što je zamenjen akumulator, auto je paljen na kablove posle čega je servo normalno radio

 

Poenta priče, sličan problem sam imao davno sa Puntom i rešio sam kod majstora u Zemunu, mislim u Ugrinovačkoj, čiji broj više nemam.

Da li neko iz svega izloženog, ima predstavu šta je u pitanju, koliko košta i ko to popravlja...

Majstori kojima sam se obraćao su full i ne mogu da prime auto pre sredine sledeće nedelje, a to mi je već kasno jer mi je auto neophodan svaki dan iz zdravstvenih razloga...

 

Ako znate nekoga ko je imao ili ima sličan problem, kako i gde rešiti.

 

Hvala unapred....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne možeš ništa sam rešiti. Mora servis. A, tamo će na dijagnostici da se vidi šta je prijavio jer ne čini jedan samo jedan deo sklop el. serva. Možda je problem do senzora položaja volana, a ne do samog elektro motora koji je ustvari servo asistencija...ali neće raditi ako senzor više ne daje poziciju volana.

Plus, pročitaj sve prethodno napisane postove u temi na kojoj smo, koristiće za sticanje iskustva šta može da bude problem. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala puno na odgovoru i pomoći.

Nešto sam uspeo danas da proverim sa majstorima, posao za elektroničara.

Prikazuje grešku ''centralne jedinice servo upravljača'', a kako sam razumeo (možda i pogrešno), sistem nije identičan kao na Puntu (i sa njim sam ranije imao problem), tj on umesto senzora pozicije volana kao kod Punta, ima neke malo drugačije, optičke senzore koji se strašno teško kvare.

Svakako od ponedeljka na popravci, do tada još par konsultacija sa još majstora.Neki bi da menjaju ceo volan, neki bi da popravljaju, s'tim što su cene popravke vrlo različite i kreću se u rasponu od 50 do 150€. Savet je što pre, obzirom da kako kažu tuda ide jaka struja koja može da varniči i napravi neki veći problem. U ovaj deo se stvarno slabo razumem pa delimično pripisujem i majstorskoj ''navlakuši'', obzirom da idu letovanja....   :scooter:

 

Ukoliko nekome zatrebaju kontakti, to bar sada imam, pa neka cimne ako zatreba.

Pozz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo "cimam" za kontakt servisa za servo. Volan je vremenom sve tvrđi, tako da mi je stalno na city servu. U početku sam mislio da je do loših guma, ali sve više verujem da je do samog serva. E sad da li je elektronika ili sama mehanika serva...Grešku nikad nije prijavio, ali definitivno sve teže vrti, naročito kada je hladno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo "cimam" za kontakt servisa za servo. Volan je vremenom sve tvrđi, tako da mi je stalno na city servu. U početku sam mislio da je do loših guma, ali sve više verujem da je do samog serva. E sad da li je elektronika ili sama mehanika serva...Grešku nikad nije prijavio, ali definitivno sve teže vrti, naročito kada je hladno.

 

Problem rešen zamenom mrtvijeh Wintera ! Volan mota kao ranije, ne vuče više u levo !

Te gume od prvog dana nisu valjale. Smarao sam trapadžije tražeći rešenje, menjao delove... sad imam novog stila  :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cao drugari,

 

ja vec dva meseca imam problem sa servom,u svakom problemu koji ste ovde naveli ja pronalazim sebe :/ Pre dva meseca auto mi je izbacio upozorenje power steel failure kada bi se auto ugasio i ohladio ja bi ponovo imao servo . Kada mi se sl put to desilo greska nije htela sama od sebe da nestane vec sam morao na dijagnostiku da mi je obrisu ... Sve ovo mi se ko za baksuz opet desi i ja prvo odem kod nekog NN elektricara da mi proveri akumulator,alternator i sve je ok,zatim odem na dijagnostiku i isti momak koji mi je vec brisao gresku konstantuje da greska nemoze iz nekog razloga biti izbrisana ??? I sada meni uopste vise nije jasno dal mi je crko servo,dal je akumulator ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Električna servo-asistencija je pouzdan i relativno jednostavan sklop. Fabrički nije predviđena popravka već isključivo zamena celog sklopa.

 

Dešava se da na Stilovom elektroservu u kontrolnoj jedinici "popuste" lemovi između štampe i nožica drajvera.

Razlog je to što na ovim spojevima protiče najjača struja za upravljanje elektromotorom.

Jačina struje upravljanja elektromotora je proporcionalna opterećenju stuba upravljača i generalno za ove sisteme važe dva pravila: ne držati nepotrebno dugo "nategnut" upravljač u krajnjem položaju i "ne natezati" volan pri startovanju ili odmah nakon pokretanja motora. Sačekati nekoliko sekundi da upravljač  "dobije struju" i onda ga koristiti.

 

U nekim slučajevima može da se elektroservo demontira, skine poklopac upravljačke jedinice, spojevi preletuju i da servo proradi:

 

Foto rasklopljenog elektroserva:

zNNFioG.jpg

 

Spojevi drajvera koje treba preletovati: 

ONE6jrT.jpg?1

 

Ako ovo ne pomogne, onda mora zamena. Podrazumeva se da je elektroinstalacija ispravna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naravno, to se podrazumeva i to je uvek prvi korak. Najlakše je napraviti dijagnostiku kada servo ne radi a greška je stalna i ne može se obrisati. 

Ovo gore je navedeno samo kao mogućnost, pokušaj popravke, ako se ispostavi da je kontroler neispravan...

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ja imam problem, molim za pomoc.

 

Prvo mi je izasla greska za servo  "  power steer failure" uz pomoc ovog foruma sam uspeo da otklonim kvar.

Dajkle prvo sam otkrio da je pregoreo osigurac od 20 ispod volana, nakon toga sam otklonio gresku uz pomoc dijagnostike, nakon toga I dalje nije radio , savior sam novi akumulator I sve je bilo savrseno. napokon moj auto je bio spreman za voznju.

( u toku popravke sam primetio da nesto susti I ako auto nije na kontaktu, to sustanje se prekidalo kada izvadim osugurac od 70 pored akomulaotora)

Sledeceg jutra me je cekalo iznenadjenje, akomulator je bio prazan nije hteo ni da zavergla.

Sta bih mogao da bude problem??? sta to izvlaci struju I ako nije na kontaktu???

Svestan sam I ja da je nesto u vezi sa servom zato sto je taj od osigurac od 70 za servo ali sta je tacno problem I kako ga mogu otkloniti?

 

Hvala unapred!

Share this post


Link to post
Share on other sites

model je Fiat stilo 1.9 jtd.

a ne prijavljuje nikakvu gresku, ali negde vuce struju.

evo nocas sam pre spavanja izvadio taj osigurac od 70 i ujutru ga vratio i auto pali ko mina.

tako da neki deo u vezi sa servom vuce struju sada treba provaliti koji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav svima. Ne znam da li postoji vec ista ili slicna tema jer sam novi na forumu.

 

Naime, imam Fiat Stilo 1.9 JTD Multijet 16v 2005. I do jucer je sve super bilo, medjutim jucer mi je najednom za vrijeme parkiranja otkazao servo, a uz njega i ASR i ESP, bar su to greske koje pokazuje na bordu.

Eh sad, ono sto je zanimljivo je da je prije neka 2 mjeseca bila identicna situacija gdje je samo jos akomulator izvucen sav pa nije mogao ni kontakta dat jer alternator nije dovoljno struje bacao, tacnije nikako. U pitanju je bio regler, zamijenjen sve zavrseno, auto radilo ko' lampa do sinoc, e sad vidio sam ovdje da ima puno problema sa servom samim, medjutim imal neko da je pored serva dobio problem jos i sa ASR-om i ESP-em i znal neko u cemu je problem, jer kako sam informisan zamjena serva je poprilicna investicija. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni se to desilo kada mi je riknuo alternator, tj. diodni most. Prvo se iskljuci servo jer je najveci potrosac, zatim i ostali potrosaci, ASR, ABS, ESP. Ako ces vjerovati, posto sam bio u voznji, iskljucila su mi se bila i svjetla, a auto je i dalje islo...

Pregledaj alternator pa akumulator.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alternator druze rekoh ti, mijenjan, tacnije repariran, regler je promijenjen, bila otisla jedna dioda. Akomulator nikad nije pokazivao znakove slabosti, osim sto je to jednom ispraznjen do kraja kad alternator nije bacao struju nikako, od tad napunjen i radilo sve ko sat do sinoc u pola parkiranja mi otkaza servo i poizbaca greske na bordu, nije valjda opet alternator citav u pm, akomulator mi je prvo pao na um posto je ispraznjen bio pa mozda nema dovoljan napon, osigurac sam provjerio onaj F02 20A, on nije izgorio, kleme sve super, jedino jos ne znam citao sam ovdje neko je pomenuo nekakve hladne lemove na kompjuteru serva, o cemu se tu radi znas li sta gdje se nalazi taj sklop uopste i kolika je vjerovatnoca da je on u pitanju ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naravno, al nekako realno mala je vjerovatnoca da u 2 mjeseca 2 puta ode, plus auto je preslo 120 hiljada, pa i s te strane nije auto ko auto troseno i forsirano itd itd. I meni je prva asocijacija to s akomulatorom, zamijenit cu, pa cemo vidjet sta ce nam bord onda reci. Hvala momci u svakom slucaju

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni se desilo isto kad je zveknuo akumulator.

I to je verglao(malo slabije) i palio ali cim ukrese odmah pocnu pistanja i greske. Ubacim akmulator od drugog auta, brummmm upali i pojavise se opet sve greske medjutim nakon 20 sekundi se sve pogasise. Promjenio akumulator i to je to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo maloprije od majstora, navodno otisao je senzor polozaja volana i majstor ni manje ni vise nego odmah sa ugradnjom bum cca 300 markica, znal ko otprilike jel se tako i krece to i imal, kakav je odnos cijene novog i polovnog, mislim svakom od nas je u interesu proci sto sa sto manjim saldom na kraju popravke, al opet ne bih da uzmem nesto polovno na slijepo pa da me glava opet boli za kratko vrijeme, kakva je situacija u BIH s tim dijelom i za koliko se moze naci, zamijeniti itd itd, da ne morim pitanjima znate na sta mislim?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...