Jump to content
FAS Goran
keep on rolling

Farbanje felni, niklovanje, sređivanje…I styling takođe

Recommended Posts

Da li netko zna da li se daju felne u kucnoj radinosti pripremit za plastificiranje ili se bas moraju peskarit, jer ja moje nameravam u perla bijelu ili bijelu boju plastificirat, ali me najvise zanima da li ih mogu sam sasmirglat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako su plastificirane, nema ti drugog spasa osim peskarenje. Ako su samo farbane onda ih možeš pripremat kako sam poželiš. Lako proveriš da li su plastificirane, šmirglu u ruke i vidi hoćel se šmirglat ili samo trljat naprazno bez skidanja sloja farbe tj plastike.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Šrafovi na ovoj radkapni su imitacija tj nema tu rupa za šrafove. Ja bih ti predložio da pogledaš radkapne od punta, meni su mnogo lepe i imaju rupe za šrafove pa ti netrebaju vezice. I dovoljno su česte da pokrivaju celu felnu tako da možeš proći bez farbanja.

Ako si baš režio da šmirglaš i farbaš, onda šmirklaj. Gde god ošmirglaš do golog metala treba naneti temeljnu farbu, najbolje iz pištolja za nanošenje farbe. Pa onda vodenom šmirglom prešmirglaš koliko da zagladiš temeljnu boju i kad se osuši opičiš sprejom. To ti je pravilan postupak i tako najduže ostaju nepromenjene.

A možeš da prešmirglaš, prebrišeš krpom i opičiš sprejom. Neće bit ružno ali neće dugo ni trajat probiće korozija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nisu plastificirane ali su rubovi dosta ogrebani ne znam sta s tim, i kako to pokrpat neki kit ili nesto slicno?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oštećenja zašmirglaj grubom šmirglom što grubljom ili čak blago brusilicom i izgitiraš. Ima git za aluminijum u svim prodavnicama farbi i lakova. Ma da u mju Sjenicu nema pa sam moje felne gitirao sa običnim autogitom i nije bilo nikakvih problema, i pored toga što je jedna felna bila varena i to prilično grubo pa na njoj ima debljine gita više od 3mm. Bitno je da pre nanošenja gita površina bude suva i čista, ostalo je lako.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A možeš da prešmirglaš, prebrišeš krpom i opičiš sprejom. Neće bit ružno ali neće dugo ni trajat probiće korozija.

Ovo sam mislio da uradim, to mi je najizvodljivije.. Koliko slojeva treba da uradim sprejom da bi se drzalo jedno 2 godine??

I koliko kostaju te za punta? ima li neka slika od njih?? Ove iznad sto sam naveo gore mi se bas svidjaju,a blizu je radnja, ali sto da necujem i tu drugu varijantu:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

e to te ja pitam znaci mogu ja to sam sasmirglat a za kitanje to ce mi frend odradit limaar je hvala vam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Možeš slobodno šmirglom, nije to nikakva nauka, ja sam svoje sam ošmirglao i ofarbao... Bili su mi oguljeni rubovi, od toga jedan odran baš dosta... Tu felnu sam odneo kod varioca da mi zapuni malo i posle turpijom na grubo, pa šmirglom, pa alu-gitom i na kraju sve finijom šmirglom...

Te ivice koje su ti oguljene možeš takodje malo turpijom i šmirglom da odradiš :thumbup:

A što se Acinog problema tiče, ja preporučujem ratkapne koje stavljaju fabrički na Punto Mk2b, jer prorezi padaju tačno na rupu čelične felne i ako felne ofarbaš u mat crno, ratkapne kada legnu, izgledaće kao alu felne

to su ove

mmm4.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa koliko kostaju te ratkapne za Punto Mk2b i gde se mogu naci??:) mada nisu mi nesto znacajno lepe..

Sve u svemu, najbitnije mi je da znam da lice se sprej farba zadrzati na celicnim flnama posle smirglanja i koliko sloja treba da nanesem?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako lepo ošmirglaš i pripremiš zadržaće se sigurno... Probaj prvo da čeličnom četkom skineš koroziju, pa onda kupi Antirost ili Antikorozin, ima još sto imena u zavisnosti od proizvođača, ali je u suštini isto... Premažeš nekom četkom po koroziji i ostaviš jedan dan da se osuši i to će da pojede svu koroziju, pa onda čeličnom četkom opet preko toga gde si mazao... E onda izmatiraš samo šmirglom celu felnu, zađeš u sve ćoškove lepo, pa malo umokriš krpu Nitro razredjivačem i pređeš cele felne, to se odma osuši i možeš sprejom da ih ofarbaš što mislim da je najjednostavnija varijanta, košta oko 300 kinti, a dovoljan je jedan za sve 4 felne, samo ga lepo promućkaj i mućkaj u kontinuitetu dok farbaš, ali moja preporuka Happy Color mat crni, imaju ih skoro sve farbare koje drže sprejeve :thumbup:

A što se tiče ovih ratkapni, u AP Sportu znam da ih ima sigurno, a vidjao sam ih i po prodavnicama auto delova...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vrlo bitna stvar kod farbanja alu felni ako je u potpunosti ili vecim delom skinut prethodni sloj boje ili plastifikacije je da se nanese tzv vos prajmer.

Ja sam felne na pandi odradio pre 3 godine sve po redu osim prajmera i krajem prosle godine je pocela na par mesta koja su pogodjena kamencicem da otpada boja.

Znaci ko radi za sebe trebalo bi da ispostuje neka pravila u pripremi ako hoce da mu rad traje.

Evo i par fotki poslednjih felni koje sam radio.

sized_12042012155.jpg sized_13042012160.jpg sized_13042012161.jpg

Fotke su sa moba ali se nadam da se dovoljno vidi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sta predlazete da se radi sa ovakvim felnama? Ne znam da li ce samo smirglanje pomoci ili mora peskarenje. I je l' neko vec koristio istu boju, kao boja ovih felni, u spreju?

Koja je dobra marka sprejeva iz vaseg iskustva? Mozda i promenim boju ? :no Mada, mislim da se jedino ova koja je trenutno najbolje slaze sa karoserijom. Predlozi?

DSCN2963.jpg

Ponovni klik na sliku otvara original veliku sliku, tako da moze bas lepo da se vide ostecenja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bane krstari forumom!! Xexex! I ja ne radim danas, pa spartam forumom-crpim znanje!!

Ama, farbanje se astal% podrazumeva, nego pitah oko peskarenja ili smirglanja. Pa, onda i estetski kako da zavrsim-u istoj boji, crnoj, zutoj, pomorandzastoj....?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prvo i osnovno da skines gume i odneses felne da vidis da li su krive,posto vidim da je rub lepo odran.

Ja bih rub navario i obradio pa onda priprema i farbanje po meni u istu boju.

Pesak bih izbegao jer nema potrebe celu raditi vec samo ostecene delove a ostalo matirati.

I sprejeve takodje izbegavaj to je sve njesra.

Za lakiranje uzmes keramik lak i miran si dugo ako pazis na ivicnjake.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rekao mi je majstor da su felne ok kad je montirao gume, tako da sam tu miran. Znaci, samo smirglanje i doooooobra priprema. I naravno, lep i suncan dan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo i ja da priupitam nesto...hocu da ofarbam felne (samo srce a ne rubove) koje imaju fabricku plastifikaciju na sebi koja nigde nije ostecena (oguljena). Da li da ih ocistim onim antisilikonom ili kako se vec zove pa da nanesem prajmer za plastiku i onda ofarbam pa izlakiram ili treba drugacije? Radim u kucnoj varijanti pa ako userem motku poslacu ih kod mixe da ispravi moje brljotine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja mislim da treba kao i bilo koju drugu plastiku:malo smirglas,odmastis, ocistis, pa prajmer za plastiku, pa opet malo cistis i tek na kraju kad je sve cisto, fino i spremno- zavrsna farba. Posle moze i neki providni zastitni sprej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam mislio ovako da odradim:

1. Vodenom smirglom recimo 1200 da malo predjem preko plastifikacije da ne bude glatka

2. Ocistim antisilikonom ili kako se vec zove

3. Operem fairy-jem

4. Udarim dva sloja plastik prajmera

5. Opalim dva sloja farbe

6. Turim dva sloja providnog laka

I to bi bilo to. Probacu pa cu da vidim posle nekog vremena da li ce da se ljusti ili slicno.

Edited by Dr. Tuborg

Share this post


Link to post
Share on other sites

E, to bi bio dobar plan. U svakoj boljoj farbari(ne onoj gde imaju samo polikolore :smoke: ) moraju da znaju sta bi bilo najbolje koristiti za posebne slucajeve. Medjutim, svako ima neku svoju caku kako da sto bolje zavrsi posao. Ovaj tvoj nacin mi se cini kao sasvim ok za neku kucnu reziju. Pa, i ako ne bude bas profi, sta te briga-nikom nisi platio da te zezne, vec si se sam zaj....o.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam druge felne za zimske gume i kako dolazi vreme da se montiraju, felne moram prvo srediti. Ide sve po redu, čišćenje četkom, šmirgla, itd itd i na kraju mat crna. E sad, jedan prijatelj mi reče (on je čuo to negde) da ta boja nije dobar izbor za unutrašnju ivicu felne, gde naleže guma i da se kasnije može desiti da guma pušta. Jel neko upućen u ovu "problematiku"? Ako je stvarno moguć problem, da menjam sprej pošto sam uradio tek jednu felnu.

Na slici ispod sam obeležio na koju ivicu mislim.

ee1.jpg

Da, grdna je ali je posle tretmana ovakva. :)

ee2.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

E sto mrzim kad neko kaze e cuo sam to i to rece mi taj i taj a u stvari ko zna odakle je dosla prica posto niko nije imao licno iskustvo nego je negde cuo. Osmirglaj malo te ivice i felne fabaj spolja i resen problem. Kakvo crno ispustanje gume zbog boje. Da nije cuo da se zimske felne farbaju u belo zbog ambijenta i onda guma ne ispusta i bolje naleze na sneg? A za prolece i leto moraju felne u cvetnim bojama. I ja sam cuo da moj punto posto je crvene boje ide brze od recimo belih. Samo ti malo pretrci smirglom po ivicama i farbaj spolja. :smoke:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako je tema okrenuta styling-u felni moram da pitam sta da radim na mojim felnama-standardne stilo 16ice aluminijumske koje su kod mene stigle plastificirane sa ''onako'' ostecenom plastifikacijom.

Čitanjem ove teme sam došao do zaključka da bih morao da ih nosim negde na peskarenje radi skidanja sve te plastike, ali sta onda?

Farbanje? Plastificiranje? U koju boju?

Kontao sam nesto u belo jer je beo auto ili mozda pa u onu 'gun' crnu tj sivu boju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo ti malo pretrci smirglom po ivicama i farbaj spolja. :smoke:

Oke, teram dalje al u punoj proceduri koju sam primenio na prvoj. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako je tema okrenuta styling-u felni moram da pitam sta da radim na mojim felnama-standardne stilo 16ice aluminijumske koje su kod mene stigle plastificirane sa ''onako'' ostecenom plastifikacijom.

Čitanjem ove teme sam došao do zaključka da bih morao da ih nosim negde na peskarenje radi skidanja sve te plastike, ali sta onda?

Farbanje? Plastificiranje? U koju boju?

Kontao sam nesto u belo jer je beo auto ili mozda pa u onu 'gun' crnu tj sivu boju.

jesi video moje felne, moze svasta da se napravi samo ako imas malo dobre volje i malo maste

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...