Jump to content
FAS Goran
voodoopetko

Stilo 1.6 - zveckanje nekog lagera?

Recommended Posts

primetio sam pre jedno mesec dana problem nekog lupkanja, zveckanja, skljocanja ispod haube...

u servisu su mi rekli da je u pitanju lager vodene pumpe, skidali neke kaiseve ispitivali i tako navodno ustanovili... kupio, zamenio je i opet se isto cuje... zanimljivo je to da motor kad je hladan radi bez tog skljocanja a cim pocne da se zagreva pocinje i skljocanje, inace auto se sasvim normalno ponasa

veliki servis je uradjen pre nekih 15000km mali pre 300

interesuje me sta bi to moglo biti a da ne lutam mnogo i da ne bacam pare, bar okvirno..da nije lager na alternatoru ili neki od spanera kod zupcastog?

trazeci na netu pronasao sam link sa istim problemom pa molim da pogledate kako to zvuci

u pitanju je stilo 1.6 16v 2002

http://www.youtube.com/watch?v=_vWYbtkOyu8

Share this post


Link to post
Share on other sites

najsigurnije je da ti to vide na licu mesta u nekom auto ili elektro servisu.srevisiranje altenatora je u proseku 3500din ako je on

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam ja isti problem od kako je zamenjen set zupcastog http://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index....showtopic=38676 Kada je motor hladan ,radi kao benzinac i kako se zagreva cuje se to lupkanje.Otkrili smo da spaner lupka.Izgleda da kad se zagreje zupcasti kais dolazi do istezanja istog.Sila zatezanja-spanovanja se smanjuje ,a uloga spanera je da to podesi.Posto je to van nekih granica ,onaj jezicak na spaneru udara u granicnik posto se neravnomerno opterecenje prenosi sa bregastih.

E sad mozda bi se to resilo malo vecim natezanjem spanera,pa proveriti kasnije kada se zagreje motor,ali koji ce se majstor zezati sa tim ceo dan :whistle:

Treba opet skidati nosac motora... i sve to na vrelom motoru.Rekao bi ti ma j... se i ti i auto,kada bi poceo da gura ruke u motrni prostor :realmad:

Ja vozim tako vec vise od mesec dana i isto se ponasa.Koji si set zupcastog stavio?

Edited by crnisale

Share this post


Link to post
Share on other sites

po montiranju zupcastog okreni rucno neki krug motor pa onda proveri spanovanje trebalo bi da to resi problem

Share this post


Link to post
Share on other sites

kod mene se isto culo tako stilo 1.9 jtd ,slicno,ali samo kada se motor upali prvih 10-ak sekundi.reko da nije poceo da zeza spaner pk,skinem kais upalim bez njega tisina.jos proverim remenicu alternatora(rukom),u jednu stranu proklizava u drugu ne,ma velim dobro.promenim spaner kaisa pk i upalim motor kad isto krckanje prvih 10-sekundi i prestane.reko ajd da probamo alternator,odsrafio pobudu i upalio, radi kao doxa.na kraju balade sam skinuo alternator i zamenuo remenicu i svi problemi su nestali.

Share this post


Link to post
Share on other sites

kao sto napisa fedja tako je najlakse da otkloni sumnju zapcasti-PK kajs

Share this post


Link to post
Share on other sites

Menjah ga pre neki dan...Stilo 1.6...sve zajedno 3.500 dinara. :thumbup:

Ali, nije Magneti Marelli alternator, nego Bosch. Meni je taj zapao u fabričkoj ugradnji... :whistle:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moj je Marelli i vec drugi put ide na remont,prvi put je bila remenica sad lezaj :thumbdown: Mene interesuje samo cena lezaja,a ruke su dzaba,za mene :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

I kod mene se cuje lupkanje,dok je hladan sve je ok,ali kad se ugreje onda se cuje...bio sam u servisu,majstor je rekao - uljni podizaci...tj. neki od njih se cuje...

Edited by Ozega

Share this post


Link to post
Share on other sites

pozdrav svim forumasima..procitao sam temu i nazalost moram da priznam da imam slican problem sa Stilom 1.6 16v..isto to zveketanje se cuje iz predela alternatora i vodene pumpe..kao da kais kaci o nesto.Ne cuje se dok je hladan ali vec posle minut se cuje! Sto je najbolje jedan majstor mi je rekao da to obavezno resim jer mu je teko na bravu 1.6 otisao zupcasti i unistio motor,drugi majstor da je u pitanju vodena pumpa..treci alternator...ja ga tako vozim vec godinu dana..u pocetku se to culo ponekad i manje ali sada 'cakce' non-stop i vec me plasi da se nesto ne pokarabasi..

Da li neko zna kako je to ' voodoopetko' resio i zna li neko na kraju da li je spaner,zupcasti,vodena pumpa ili alternator u pitanju?

Hvala unapred :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

procitao sam na drugom postu da je krivac za 'caktanje' nosac spanera...idem do majstora sutra da sam to odradim pa prema tome da li mi moze neko reci koliko kosta taj zahvat posto predpostavljam da se dosta toga skida da se do njega dodje?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad skines zastitnu plastiku prvo otkaci PK kais pa upali auto pa ako se i dalje cuje onda ti je pumpa ili spaner zupcastog ali neverujem.pa tek onda idi u kupovinu

procitao sam na drugom postu da je krivac za 'caktanje' nosac spanera...idem do majstora sutra da sam to odradim pa prema tome da li mi moze neko reci koliko kosta taj zahvat posto predpostavljam da se dosta toga skida da se do njega dodje?

Share this post


Link to post
Share on other sites

pozdrav..opet ja sa pitanjem. Pitao sam u kit Komercu imaju nosac spanera..ali me je pitao covek da li trazim nosac za klinasti ili zupcasti kais, pa ako neko moze da mi pojasni koji je nosac u pitanju koji je krivac za zveketanje?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko sam shvatio u pitanju je Stilo 1.6 i on ima samo nosac za spaner Pk(kanalni) remen. Ja sam upravo danas zamenio set (svojerucno) pa sa sigurnoscu konstatujem verovatnocu kvara na spaneru zupcastog remena. Naime, kod mene je bila situacija da se po startovanju motora sasvim tiho culo sustanje iz prostora razvoda. Nakon 1-2 min. se taj zvuk utisa i sve radi u tisini. Danas sam konstatovao da je u pitanju bio spaner(zatezac)zupcastog remena. Iz mog ugla , jos je bio za upotrebu kao i zupcasti remen ali , ali ... Za razliku od njega,spanera z.remena, spaner PK je jos uvek u vrlo dobrom stanju , mada ce verovatno i on 'skoro doci na red!

ogre280@ Nije mi jasno da li si (bez formalnosti) poslusao savete iz ranijih postova zbog lociranja doticnog spanera?! Ako nisi , ucini to po navedenim instrukcijama ! :thumbup: Posle ce se sve samo ka'sti ! :thumbsup:

p.s.

Sad sam shvatio da je u pitanju 1.6 ! Jbg, odlicno. :thumbup:

Inace , operacija je jednostavna , za one vicne alatu ! :whistle:

Edited by zulurbr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dakle ovako..pisu ljudi i na ovom postu o tome kao i na drugom ovde postavljenom u necijem odgovoru.. Fotografije Nosaca Spanera koji ePeru pod nazivom SUPPORT a neko ga je u Srbiji tacnije u N.S menjao i oznacio kao krivca za to caktanje spanera a ma Stilu 1.6 16v benz. koji i sam posedujem..Zvaobsam Kit Komarc i pitao imaju li taj Nosac Spanera a lik u radnji me pitao da li je u pitanju Nosac Klinastog ili Zupcastog a rekao sam mu da je u pitanju Stilo 1.6 benz..ako on ne zna ja jos manje.... :))

osim toga ja sad ne znam da li osim uzasno iritirajuceg zvuka kao da preskace kais,tacnije kao da u nesto udara ili zakacinje a koji je sve cesci i pojavljuje se odmah posle minut, cim se malo zagreje motor...Ne znam da li je to hitno i koliko je hitno menjati posto je to bio slucaj i pre velikog servisa kad su mi ga dovezli iz It 2009 znam da. se isto culo..Neki majstor pobpreporuci mi je odradio veliki servis i sve zamenio..osim vod.pumpe.Od tada sam ubio 25000 sada se isto to caktanje cuje samo jace i cesce..Koliko je to hitno raditi i da li je moguce da se nesto radikalizujei i desi gori. kvar ako to odmah ne resim..to me zanima! Hvala na ranijem odgovoru ali nisam siguran da nam je problem isti :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Postoji mogucnost da je u pitanju spaner zupcastog jer se zvuk manifestuje kao kad je isi popusten ili zupcasti istegnut. Da bi se utvrdilo odakle dolazi zvuk potrebno je raskaciti PK sa alternatora pa startovati na kratko. Da, ozbiljna stvar moze da se krije iza tog zvuka ! :yes

Share this post


Link to post
Share on other sites

koliko moze da izadje taj zahvat kod majstor..odprilike?

pa dobro svi se nadamo da nista nece da se desi a desi se uvek neko s.... jedina pametna stvar sto sam uradio je sto sam ugradio metan :thumbup:

pa sada umesto 1300 dindzi za 100km dajem 400din po gradu a 300din na otvorenom

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije to velika prica! U principu sve do samog otvaranja razvoda je pesma. Ako bi se ustanovilo da zvuk potice od zupcastog remena to bi vec bila mala zahebancija. Za proveru spanera PK remena ,ne treba ti niko ako imas prethodnog iskustva. Znaci, podici desnu prednju stranu , skinuti tocak, skinuti unutrasnji blatobran, zastitnu plastiku ispod prednje desne strane, locirati alternator i spaner koji se nalazi na nosacu pricvrscenim sa tva zavrtnja jedan iznad drugog. Otpustiti gornji pa donji koji je ujedno zatezac spanera. Videces da pre toga moras svuci remen od klime sa kompresora. Kada oba remena skines startovati motor na kratko( jer je i sama vodena pumpa raskacena) pa ustanoviti ima li zvuka i dalje. Sve ovo ne treba raditi ako niste sigurni kako vratiti. Ako zvuk i dalje smara onda je sigurno ispod plasticnog poklopca u samom razvodu. To bi vec bila malo obimnija prica! Sad mi krivo sto nisam obezbedio slike.

Share this post


Link to post
Share on other sites

xe xe..uh hvala na iscrpnom odgovoru, ali nisam bas toliko vican te cu ostaviti majstoru da to odradi.. :)

ali kad majstor bude video da mora da skida i skalameriju za metan...bice veselo

:book:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kao sto je i red pa da izvestim sta sam uradio :)

Bio sam kod majstori tacnije u AP sport servisu posto stalno iem tamo.. celo prepodne posla jbg. Zamenjen je lezaj spanera-spaner...sto me izaslo 8000din..od toga ruke 5500din. problem je bio sto je svu skalameriju za metan morao da otkaci i posle sve to vrati plus ostalog posla...

Najvaznije je da sad sve sljaka kako treba

Hvala na pomoci forumasima..pa sad do nekog sledeceg.... druzenja :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...