Jump to content
FAS Goran
Bki

ISO Konektor [guide]

Recommended Posts

Pozdrav ljudi, 

Ako neko bude imao vremena za mali savet, bilo bi mi od koristi. Možda bih ubacio neki kineski 2din player u kola, pa me zanima šta bih morao da uradim sa konektorima?

Na prvoj slici je šema playera koji bi se ugradio, a na drugoj bi trebalo da je od Alfinog Blaupunkta koji je trenutno u upotrebi....

E sad, koliko vidim nije isti raspored, pa me zanima da li postoji neki adapter koji bi to mogao da premosti kako treba, ili moraju da se rasturaju žice?

 

Screenshot 2017-05-06 15.08.32.png

Screenshot 2017-05-06 15.22.08.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko se ja razumem u te ulaze to su sve euro konektori i neces morati nista da prevezujes i menjas svaki dzek ima svoj ulaz na jednom su samo zvucnici a na drugom napon minus i naravno za fabricke radije komunikacija preko volana i ako na bordu ispisuje informacije sa radija ili obrnuto. Ako taj kineski 2 din player ne podrzava to, to nece raditi . I ne moras nista prevezivati. Nadam se da nisam nesto zakomplikovao. Sve u svemu mislim da ce ti samo trebati 2din player i da ga montiras i cepas. :-):-) ali ako je neko strucniji neka kaze

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam siguran da je isti raspored pinova, jer koliko ja to kapiram na player-u je ''standardan'' raspored, a kod ovih naših autića, s obzirom da je su svi uređaji na can bus liniji, nije baš tako. 

Znam da bi sigurno morao da se uradi proxy alingment preko MES-a, da bi računar usvojio novi uređaj, ali to je najmanji problem, više me brine sam konektor. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na prvi pogled vidim vec razliku u naponskim pinovima. Na fabrickom konektoru ide stalni napon na pin 7, a (opciono na navigaciji) napon sa kontakta na pin 4.

Dok Kinez u A konektoru ima obrnut raspored (4 stalni napon, 7 sa kontakta), sto nije problem izmeniti zamenom mesta pinovima.

Za ove ostale ulaze na Kinezu bi trebalo videti specifikaciju, na fabrickom konektoru su jos CAN B na pinu 1 i CAN A na pinu 3 i opcione linije za Woofer.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala Ivane! Ako bi to radilo sa zamenom mesta ta dva pina, to bi bilo super. Fabrički player radi tako što se isključi sa gašenjem kontakta, ali može da se uključi i bez datog kontakta.

To bi bilo dobro da ostane tako, jer često mi je radio uključen dok nešto čačkam oko kola itd... 

Ne bih voleo da moram da sečem neke žice ili dodajem/oduzimam... Ali dobro, videću svakako još. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
16 minutes ago, banjo1990 said:

Fabrički player radi tako što se isključi sa gašenjem kontakta, ali može da se uključi i bez datog kontakta.

Ne znam kod tebe, ali je to recimo na Stilu podesavanje na Visteon radiju (automatsko paljenje/gasenje sa kontaktom). Na Magneti Marelli navigaciji recimo ne postoji podesavanje za paljenje kontakta (tj. uvek se pali na davanje kontakta), a postoji opcija da podesis kako ce se ponasati na gasenje kontakta (gasi se ili ostaje da radi).

To je manje bitno, napon ces lako resiti, treba proveriti i ova ostala mesta na A konektoru na Kinezu. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako bih mogao da proverim ostale pinove... Nije mi jasno šta mu znači ''brake'', ''back in''? Možda lupetam, ali da mu tu ne ide neka žica od rikverca za kameru? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

kljudi treba mi pomoc da spojim novi radio na stila. uz radio sam dobio komplet za spajanje za stila .i primetio sam da se na A konektoru ne poklapaju ona 4 pina.tj  crvena i crna se poklapaju a zuta i plavo bela ne...posto nisam mogao da premestim pinove  probao sam direktno da spojim.  crvenu i crnu sam ostavio kako je ..a ove dve sam spojio direktno  na belu i crnu sto je na stilu..i nece da upali .i probao sam i obrnuto da spojim i opet nece ..kada sam spojio i dao kontakt pise mi  loose contact  kao neka greska  popizdim vratim stari radio i sljaka sve ..evo slike pa ako neko ima ideju ...inace nisam trenutno u srb da skoknem do nekog ko se razume .znaci problem je sto se ne poklapaju pinovi na prvoj slici ...

20170529_132207.jpg

20170529_132602.jpg

20170529_135534.jpg

20170529_135602.jpg

20170529_144418.jpg

Edited by Falcon

Share this post


Link to post
Share on other sites

sada vidim na ovom uputstvu  da plavo bela zica koja ima zalepljenu nalepnicu : Ant.Contact sa druge strane pise P contact.. mada pise da se ta zica koristi kad se spaja optional power amplifier

Edited by Falcon

Share this post


Link to post
Share on other sites

U Stilovom originalnom konektoru na pinu 1 ti je CAN B, a na pinu 3 CAN A magistrala (tj. magistrale kojima uredjaji komuniciraju sa Body Compom).

Na pinu 7 je stalnih +12V, na na pinu 8 masa. To je sve sto imas u konektoru za Visteon, ukoliko je u pitanju navigacija postoji i napon sa kontakta, na pinu 4. On kod tebe ne postoji i treba ga dovuci (sa kontakt brave ili upaljaca i sl.).

Koliko vidim po semi, zutu zicu u uredjaju su oznacili sa Battery, sto znaci da na nju treba dovuci A7 iz fabrickog konektora (stalni napon).

A crvenu zicu kao Ignition (sa kontakta) i na nju treba da dovuces +12V sa kontakta, negde iz auta (ne postoji u konektoru za Visteon).

Masa je crni kabl sa obe strane.

Share this post


Link to post
Share on other sites

hvala puno na odgovoru.procesljao sam net i nasao vrlo dobru i jednostavnu semu ..razdvojio sam zutu zicu koja je spojena sa dve providne plastike ..kraj koj ide iz radia samo sam prilepio na crvenu zicu koja je takodje spojena sa dve prozirne plastike  a onaj drugi kraj zuti je ostao tako ne spojen  .. sa ovom opcijom imate konstantno napajanje radija pa morate da gasite radio  ne moze se sam ugasiti na kontaktu .postoji i sema gde se pravi i to da se gasi na kontaktu  al ovo je jednostavnije 

IMG-872caeca0c0e972c70be2684416d29ad-V.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedno pitanjce, ako se neko razume: "CAN high" - da li je to isto što i CAN A, odnosno "CAN low" - da li je to CAN B? Hoću da povežem plejer negde na CAN mrežu pa sam našao u rasporedu pinova OBD konektora te oznake. :)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kacili smo i ranije neke fabricke sifarnike boja kablova... Gledajuci nesto za Nuova Bravo, natrcah na ovu verziju. Mozda nekom zatreba, pa neka stoji ovde, 'leba ne jede :) .

Generalno oznacavanje boja svih kablova na eLearn semama je u pitanju:

 

cables.thumb.jpg.fc6d68822f94b7797a1d1de9f4d283b6.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozz ljudi imam jedno pitanje,spojio sam neku 2 din multimediju,sve radi ok,problem mi je spojiti komande na volanu,multimedija ih podrzava ali ne znam kako da spojim komande,ako je neko voljan i zna da mi kaze,u pitanju je fiat bravo sa standardnim fabrickim radiom bez navigacije..

Edited by Drazza

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znaci nema drugog nacina,koliko sam skontao moram ta tri pina ispod raskaciti i napraviti trozilni kabal,ubaciti zice od kabla u ta tri izvadjena pina i gore na multimediju,e ono sto jebe nase koke a nije petao je gde da ih spojim na multimediju,ona ima neke dve steering wheel zice,ali gde cu sa trecom :D

 

 

Edited by neshaoct
formatiranje

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Danilo1

 

Ako sam dobro razumeo, ako imaš CAN uređaj i onaj ELM za dijagnostiku, ne moraš konektovati te tri žice? Trebalo bi da uređaj sam preko CAN bus-a omogući kontrole na volanu?

 

20211203_104530.jpg

 

 

Edited by neshaoct
dodao tag

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako je Kinez (multimedija) tipski uredjaj za konkretan model, sa pratecim, odgovarajucim Canbus adapterom - MF komande idu preko CAN magistrala i sve je Plug&Play.

Ako je u pitanju neka univerzalna multimedija, one za Vagene i sl. (bez odgovarajuceg Canbus adaptera za Fiat) - onda ide ovo petljanje sa zicama ispod volana.

Ako sam ja dobro razumeo sta je bila poenta pitanja :D .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobro si razumeo. :D Radi se o kineskoj tipskoj multimediji za Nueva Bravo. Znači ELM nije potreban za komande na volanu. Bitan je taj Canbus adapter. Takođe, pitanje za povezivanje rikverc kamere. Vidim da ima Zuti činč (na njemu baš stoji oznaka Rear Camera Input) i tu pretpostavljam da ide video signal. Kamera ima žuti činč, ali i napajanje. Između kamere i konektora je kabal koji ima video signal i jednu crvenu žicu. Video signal mi je jasan. Kako se povezuje napajanje? Vidim na konektoru ima i neka žica označena sa REVERSE? Ili samo idem sa +-12V na kameru sa štop svetla?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Valjda je logicno da se kamera upali na ubacivanje u rikverc :)? Sto znaci, napon sa rikverc svetla. 

Imas Search foruma, objasnjena je ugradnja na vise mesta, u odgovarajucim temama. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

To je ono što bi bilo logično, ali ne mora da znači. Pogledao sam više youtube klipova i pročitao par tekstova, ima razlike. Buni me što imam tu žicu označenu sa REVERSE u konektoru i dodatnu crvenu žicu za kabal kuda ide video signal. Možda je na kraju svejedno, jer se MOŽDA dobije +12V na REVERSE kad ubaciš u rikverc. Moraću to proveriti pre povezivanja svakako.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav drugari ako može mala pomoć? 

Uzeo sam Kettz multimediju i hoću da je ugradim u Fiat stila. Rečeno mi da ne mora prepravka samo otkačim fabrički A i B konektor i uštekam i Kettz radio. Kada to odradim nova multimedija nedaje znake života. Probao sam bez i sa kontaktom al ništa. Šema multimedije je na slikama dole kao i fabrički konektori sa stila. Tripujem se da je možda nov uredjaj ne ispravan ili ja nešto grešim...takodje osigurač je ispravan i kada spojim bilo koji drugi radio sve je ok. Hvala

 

IMG_20220521_093908.jpg IMG_20220520_220633.jpg IMG_20220520_220625.jpg

 

Edited by Ivan
Sredjene slike

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...