Jump to content
FAS Goran
boki

Ma OFF BRE!

Recommended Posts

Federer je najbolji ikad? Ne, Novak je

 

Djokovic_Wimbledon.jpg

 

Nalazite se na najvećem teniskom stadionu na svijetu. Gubite nakon tri i pol sata igre. Čini vam se da su svi protiv vas, i sudac, i 20 tisuća navijača, i Oko sokolovo, i skupljači loptica. Preko puta se nalazi najtrofejniji tenisač svih vremena. Isti onaj koji vam je tri mjeseca prije nanio prvi poraz u sezoni i prekinuo niz od 41 (!) pobjede. Ima dvije meč-lopte i servira na jednom od svojih najdražih turnira. Sve je spremno za slavlje i od vas se očekuje samo da mu na mreži gospodski pružite ruku i čestitate. I što vi napravite? Pošaljete sve u neku stvar, i suca, i 20 tisuća onih koji su navijali protiv vas, i Oko sokolovo koje vas je živciralo, i skupljače loptica. Sve. I odigrate najbolji udarac u povijesti tenisa. Preokrenete meč. 

 

 

Osam godina poslije nalazite se na najpoznatijem teniskom stadionu na svijetu. Gubite nakon četiri sata igre. Čini vam se da su svi protiv vas, i sudac, i 15 tisuća navijača, i Oko sokolovo, i skupljači loptica. Čini vam se da nitko na stadionu ne želi da vi prekinete jednu od najljepših sportskih priča. Preko puta se nalazi najtrofejniji tenisač svih vremena. Isti onaj koji bi vam osvojenom titulom pobjegao na možda nedostižnih 6 Grand Slamova razlike i možda vas izbacio iz rasprava o najvećem. Ima dvije meč-lopte i servira na svom najdražem turniru. Sve je spremno za slavlje i od vas se očekuje samo da mu na mreži gospodski pružite ruku i čestitate. 

I što vi napravite? Opet pošaljete sve u neku stvar, i suca, i 15 tisuća onih koji su navijali protiv vas, i Oko sokolovo koje vas je živciralo, i skupljače loptica. Sve. I odigrate najbolji udarac u meču. Preokrenete meč. Najdulji meč u povijesti finala Wimbledona i jedan od najvećih mečeva svih vremena. Natjerate Amerikance koji su vas provocirali, i Britance koji su pljeskali vašim dvostrukim pogreškama, Švicarce koje ste rasplakali, i najtrofejnijeg svih vremena da svi uglas kažu: ''Ovaj čovjek je čudo!''

 

Novak je najbolji, mislio sam da to nikad neću priznati

Kad bi Novak Đoković sutra završio karijeru, ostao bi upamćen kao najbolji tenisač svih vremena. To neće priznati samo najtvrđi obožavatelji Rogera Federera i Rafaela Nadala. Ali i njima je sve jasno. 

Od trenutka kad se pojavio, bio je osporavan i omražen. Osporavali su ga oni koji su svakim njegovim napretkom osjećali da je sve bliže njihovim idolima, a ne vole ga isti ti jer je prekinuo duopol najomiljenijih i najtrofejnijih tenisača svih vremena. Kako to da odjednom ne gledamo teniske El Clasice u završnicama turnira? Kako to da se iz neke neteniske zemlje pojavio mladić koji s toliko samopouzdanja izlazi na megdan najvećima u povijesti? Kako to da je taj mladić dostigao takav nivo bez slabosti u igri? I kako to da se naši idoli uglavnom predaju u mečevima s njim još u svlačionici?

 

I ja sam bio među onima koji su se to pitali. Volio sam kad gubi, ali on je rijetko gubio.. I ona pobjeda na US Openu 2011., pa pobjeda protiv Andyja Murraya u Rimu nekoliko mjeseci prije, onda ono ruganje na zemlji s dotad nepobjedivim Nadalom na toj podlozi, osvajanje prvog Wimbledona, pa Davis Cup... Sve me živciralo. A onda sam vremenom shvatio - ne volim ga jer mu nitko ništa ne može. I prihvatio da je teniski svijet dobio novog vladara.

Đoković se osvojenim Wimbledonom, petim u šest odigranih finala i trećim preko Federera, približio Nadalu na dvije Grand Slam titule zaostatka, a Švicarcu na četiri. I taj broj najvećih titula je jedino zbog kojeg neki još tvrde da je Federer najveći svih vremena. Sve drugo je na strani najboljeg svih vremena. Da bismo objasnili zašto je Đoković najbolji, raspravu o najboljem svest ćemo na nekoliko osnovnih kriterija.

 

Konkurencija

Federer je prvih sedam Grand Slam titula osvojio redom protiv Marka Philippoussisa, Marata Safina, Andyja Roddicka, Lleytona Hewitta, Andrea Agassija i Marcosa Baghdatisa. Rođen je u pravo vrijeme, moglo bi se reći za Švicarca koji je iskoristio činjenicu da je početkom ovog stoljeća ostao upražnjen tron odlaskom slavne Samprasove generacije u mirovinu. Počeo je dominirati u eri u kojoj je jedan Jiri Novak bio peti tenisač. Ako je Federer rođen u pravo vrijeme, što onda reći za drugu dvojicu?!

 

Nadal i Đoković svoje trofeje osvojili su u najjačoj eri u povijesti tenisa, i to uglavnom pobjedama protiv najvećih rivala. U eri u kojoj su još Andy Murray i Stan Wawrinka koji su proteklih godina periodično znali dosegnuti brutalan nivo igre. Federer je od 20 Grand Slam titula u samo četiri pobijedio Nadala ili Novaka. Od njih je izgubio u 10 finala. Nadala nikad nije pobijedio u njegovom dvorištu u Parizu. Đokovića nikad nije pobijedio u finalu u njegovom dvorištu u Melbourneu. Nadal je Federerovu dominaciju 2008. prekinuo u Londonu, a Đoković se s tri pobjede u tri finala s njim prometnuo u novog vladara Wimbledona.

 

Međusobni dueli

Koliko puta ste vidjeli u očima Federera da se predao protiv Đokovića i Nadala, ponekad čak i pri izlasku na teren? Sigurno se možete sjetiti nekoliko mečeva, a oni koji više prate tenis, mogu se sjetiti najmanje desetak takvih susreta. Koliko ste puta vidjeli Đokovića da se predao protiv Federera i Nadala? Toga se već ne možete sjetiti. Đoković je tenisač koji će otići u Madrid, na Nadalov teren, i pobijediti ga. Tjedan dana kasnije ponovit će to u Rimu. Pobijedit će ga i na Roland Garrosu, ondje gdje Federer nikad nije bio ni blizu. 

Novak dominira i u međusobnim omjerima s drugom dvojicom. Pobjeđivao ih je na svim podlogama i u svim fazama najvećih turnira. Federer nikad nije osvojio Grand Slam da je na njemu pobijedio i Đokovića i Nadala. Đoković je na istom turniru slavio i protiv Federera, i protiv Nadala. Na kraju, brojke kažu - Đoković ima 28-26 protiv Nadala i čak 26-22 protiv Federera te ukupno 29-18 u finalu protiv njih. Jedini put kad je Federer pobijedio Đokovića u finalu Grand Slama bilo je 2007. godine, u Novakovom debitantskom finalu. Posljednji put na nekom Grand Slamu pobijedio ga je prije sedam godina! Novak je u takvoj psihološkoj prednosti u okršajima s Federerom da je u stanju dobiti meč u kojem odigra lošije od suparnika, kao što je to bilo jučer. Federer nikad u međusobnim dvobojima nije dobio takav susret. Đoković je najbolji kad je najpotrebnije, Federer je u takvim situacijama ranjiv, o čemu dovoljno govore njegovi promašaji iz jučerašnja tri tie-breaka.

 

Igra

''Igrao sam protiv tenisača koji je sve napravio savršeno. Ne znam da je netko u povijesti igrao tenis ovako. Ne mogu se sjetiti da je u povijesti tenisa netko igrao na Novakovom nivou'', rekao je Nadal 2016. godine kad mu je srpski tenisač u Dohi prepustio tri gema. Na početku ove godine nešto slično Španjolcu je napravio u finalu Australian Opena u vjerojatno najboljoj predstavi nekog tenisača u ovom stoljeću. Opće prihvaćeno mišljenje među tenisačima, stručnjacima i teniskim zaljubljenicima je da je najveći Novakov nivo igre znatno veći od najvećeg nivoa Federera i Nadala. Novak je najkompletniji tenisač, tenisač bez slabosti u igri. Ima bržih od njega, spremnijih, ima i onih koji imaju bolji forhend i servis, ali nitko nema paket udaraca, taktike, fizičke i psihičke snage kao on. Ne igra ofenzivno i elegantno poput Federera, ne igra na snagu poput Nadala, ali kad stane s druge strane mreže, suparnici se osjećaju da igraju protiv zida. Koliko god dobar udarac odigraju, loptica im se vrati. 

 

Vladavina i rekordi

Nitko nije dulje vladao svjetskim tenisom od Novaka Đokovića. Od 2011. godine, kada je preuzeo vrh, Đoković je osvojio 15 Grand Slam titula, dvije više nego Nadal i Federer zajedno te gotovo polovicu ukupno odigranih turnira. U tom periodu protiv Španjolca i Švicarca ima omjer 41-19. U njegovoj eri Nadal se prestao smatrati neupitnim vladarom zemlje, a Federer trave. Nitko u Open eri nije imao osvojena četiri Grand Slama u isto vrijeme. Nitko do Novaka Đokovića. Nitko do tenisača kojem je ovo 14. godina u nizu kako osvaja barem jednu titulu. Jedini je 2015. godine u jednoj sezoni, najboljoj sezoni nekog igrača u povijesti tenisa, uspio pobijediti sve TOP 10 tenisače. Jedini je osvojio sve Masterse. Ima veći postotak pobjeda od Federera i bolji je u finalima. I sljedeće godine srušit će Federerov rekord po broju tjedana na broju 1, rekord za koji se vjerovalo da nikad neće biti srušen. To je vjerojatno i najvažniji rekord koji će držati jer se Grand Slamovi igraju samo osam tjedana godišnje, a Đokoviću zastrašujuća konkurencija u leđa gleda već godinama. 

 

Vjerujem da će do kraja karijere, možda čak i do kraja sljedeće godine, uloviti i Federerov rekord po broju Grand Slamova. Čak i da to ne uspije, ostat će najbolji kojeg smo gledali. Ne najtrofejniji, ne najomiljeniji, ne najelegantniji, ali najbolji.

 

preuzeto sa - index.hr

 

 

Edited by neshaoct
dodao sadržaj sa linka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poskupeli karte za voz jer su putnici komentarisali da su jeftine

 

Quote

Podgorička železnica nedavno je povećala cene voznih karata za 15 odsto. Nova cena važi za mesečne karte, kao i za promotivne karte. Nadležni u podgoričkoj Željezničkoj stanici kažu da su to učinili nakon što su dobili rezultate interne ankete. "Zadnja anketa koju smo radili pokazala je da 94 odsto putnika smatra da su usluge železničkog prevoza jeftine", rekla je portparolka Željezničkog prevoza Amina Murić.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poginuo Gru

Slavni reper Dalibor Andonov stradao u nesreći u Zemunu

 

Dalibor_Andonov Gru.jpg

 

Slavni srpski reper Dalibor Andonov, poznatiji pod imenom Gru, poginuo je danas u Zemunu nakon što je prilikom vožnje kajta upao u vodu. On je tragično stradao oko 15.20 časova, a iz vode su ga izvukli prijatelji. Pozvana je Hitna pomoć, a lekar je konstatovao smrt na licu mesta. Iz Nautičkog kluba Zemun tvrde da se nesreća nije dogodila kod njih, već da reper tu izvađen iz vode. ''Nesreća se nije dogodila kod nas. On je samo kod nas izvučen sa tim čamcima i tu je došla hitna pomoć. On je verovatno imao pratioce, svoje drugare na čamcu, oni su ga negde na vodi pokupili i u tom momentu je krenula oluja. Jedino su kod nas mogli da pristanu, da pozovu Hitnu pomoć'', rekli su iz Nautičkog kluba Zemun.

 

preuzeto sa - blic.rs

 

-----

 

uzas, ne verujem, kod nas skoro svaki dan neka tragedija

mnogo mi je zao

 

 

Edited by neshaoct
formatiranje & preneo sadržaj sa ostavljenog linka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Već vidim prskalice, što znači xenon, čim je xenon tu je i jača oprema...

U zdravlju ga vozio i neimao[mention=20301]Flex[/mention] ove probleme

 

Poslato sa POT-LX1 pomoću Tapatoka

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Mijailović P. said:

Ako "ikad" stignem,emoji16.png biće neko predstavljanje.

Da se i ja pridruzim cestitkama i da pozelim da masina lepo sluzi, uz puno bezbednih kilometara!

Uz nadu da cemo vlasnika i dugogodisnjeg cenjenog kolegu (a manje bitno auto), konacno videti na nekom FLCS druzenju ;) .

Vidim da je Sportak u pitanju - ako je lepo sacuvan primerak, sigurno ces biti zadovoljan, vrlo lepo sklopljen auto sa ispeglanim bubicama Stila. Pretpostavljam da je turbo-benzinjara u pitanju? Da nije onaj za koji je neko od clanova iz Topole ostavljao kontakt, poznat mi nesto (uvoz iz Svice, koza i neka aftermarket navigacija unutra)?

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fala vi drugari.

Iako je ovo nešto što već dugo čekam, iznenadno i u ovoj opremi, veću brigu imam oko same visine auta tj. klirensa.

Uh, ako mi to zagorča život pa se budem morao ... Nesmem ni da spomenem ...

Ipak, ma družićemo se mi ...

 

sa TT

 

ps

Naš guru i pokretna Enciklopedija@Ivan, još jednom potvrđuje svoj ugled i status na ovim stranicama.

Bravo!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nista strasno, sem ako ne ides u neke poljane :lol: . Imao sam identicno razmisljanje pri kupovini, koje mi se razbilo vec posle par dana voznje. Auto lezi kao pegla, nije neudoban ni tvrd (kod mene je na 225/45/17), a pripazim po rupama i pri parkiranju kao sto sam i ranije sa drugim automobilima. Najveca razlika je sto se uvek trudim da obilazim nesto sto se nalazi na putu (a ne da prelazim preko toga) i da ne budem u dubokim kolotrazima (mozda i preterano :)). Kod mene nema suspleha, pa nije bas tolika razlika u odnosu na Stilo JTD sa susplehom.

Ma vec prvo spustanje "toboganom" na autoput u gradu, kada sam ga uzeo mi je izmamilo kez. Em sire gume, em malo tvrdje vesanje i spusteniji auto, em profilisana sedista koja odlicno drze u krivinama, nize se sedi - kao na sinama. Na magistrali, po krivinama - meni najveca uzivancija.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

.IMG_20191024_184039.thumb.jpg.daf6b31998f15d0a2ae1dcbf7a6f7685.jpg

 

@Mijailović P.

Videh nedavno, a sada jedva nadjoh gde :lol: . 25 evropejaca nova, pretpostavljam da moze i malo jeftinije:

https://www.kupujemprodajem.com/Automobili-Delovi-i-alati/Auto-Enterijer/Fiat-Bravo-od-2007-Konzola-oko-radia-NOVO-53007137-oglas.htm

 

Untitled.thumb.png.a7774d4d536d7955924804a981e00fce.png

 

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala kolega Ivane.

Fantastična je ...

Čovek uvek može da se osloni na Vas!

No, za sada su mi druge stvari na pameti a kada dođe vreme verovatno će i cena malkice dole.

Bože zdravlja, sutra tablice a od nedelje TNG.

 

sa TT

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na T-Jet samo bije :) .

Apsolutno se slazem, prvo najbitnije, servisi i mehanika... Pa ako se lepo pokaze - onda zasluzuje lickanje :) .

Nego se u momentu kada pogledah Markovu sliku, setih da sam video negde novo, a povoljno. Pa reko' mozda bude koleZi od pomoci ;) .

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mož' bit' u "Magarevo" još nisu čuli, to se već odavno radi kod naske.

sa TT


Heh, mi smo stavljali obicne na turbo jos pre 10-15god nego znam da je odgovarajuci skup pa ne vidim neku logiku za 1.4 motor i njegovu potrosnju..

Послато са SM-J330F помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...