Jump to content
FAS Goran
boki

Ma OFF BRE!

Recommended Posts

3 hours ago, djomla said:

Ko još pohuje pljeke? emoji44.png

Sent from my 3310
 

Oprosti mu, ne zna šta priča. Ne znam da li sam ti rekao, ali on je borokoličar :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Crni Milutine, priznaj da imas ovu sliku iznad kreveta, sa sve autogramom i posvetom 2de5ed7fb9c738f876d4de3421471ca7.jpg

Sent from my 3310

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 hours ago, djomla said:

Crni Milutine, priznaj da imas ovu sliku iznad kreveta, sa sve autogramom i posvetom emoji44.png2de5ed7fb9c738f876d4de3421471ca7.jpg

Sent from my 3310
 

JBT....na slici nema mesa a ovo ostalo sam zapamto...da vise nikad ne stavim u usta....:sofa:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moze li mi neko ko se razume pojasniti ovaj vise vekovni problem malinara? Nista ne razumem....ko je njima sta duzan? Zasto se bune?? Sta hoce i na osnovu cega hoce?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jednom je neki pametan čovek rekao, ako hoćeš da se baviš biznisom u Srbiji ni slučajno nemoj da se baviš gorivom, kafom, duvanom i malinama ( u međuvremenu je spisak i proširen ali nećemo sad o tome).

Postavite se vi u ulogu malinara ili proizvođača bilo koje hrane koja MORA da se odmah proda posle berbe. Ti ulažeš, održavaš i neguješ rod celu godinu i dođe tih par dana berbe i isto se mučiš da nađeš radnike da ti beru i onda se pojave ovi tajkuni i nude ove besmislene otkupne cene jer znaju da moraš da prodaš ili ti sve propada. Šta da radiš nego da nekoga grizeš zubima. Ja odem na svoj plac pa naberem 20 kila trešanja i shvatim šta znači baviti se voćarstvom u Srbiji. Kod malina, trešanja itd nema mašinske berbe, shvatite. Može, ali više od pola će biti neupotrebljivo za prodaju.

Malinari treba da ulože pare zajednički u pravljenje hladnjača da se organizuju u privatne zadruge i da ne dozvole da postoji jedna alka u lancu koju ne kontrolišu (hladnjače-nakupci, tajkuni). Jer ovako su samo robovi i ništa više.

Share this post


Link to post
Share on other sites
22 hours ago, Goran Zemun said:
Moze li mi neko ko se razume pojasniti ovaj vise vekovni problem malinara? Nista ne razumem....ko je njima sta duzan? Zasto se bune?? Sta hoce i na osnovu cega hoce?

Traže da im država garantuje cenu od 180 rsd. Ova država (vlast) je sprdnja, ko može da garantuje bilo šta.
Ucenjuju ih hladnjačari i plaćaju smešnih 85 rsd po kg.
Zašto se ne samoorganizuju, *bem ti Srbiju, k'o da je 19 vek.
Gledamo u nebo, plašimo se suše, kiše, grada, oluje....
Najbolje da se molimo Velikom Manituu i da palimo logorske vatre.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites
22 hours ago, Goran Zemun said:
Moze li mi neko ko se razume pojasniti ovaj vise vekovni problem malinara? Nista ne razumem....ko je njima sta duzan? Zasto se bune?? Sta hoce i na osnovu cega hoce?

Poljoprivreda je teška rabota, sa jako mnogo rizika unaprednih ulaganja i neizvesnog roda. Onda dođe lik koji kupuje tu malinu za 80din kg, a pogledaj u prodavnici pošto i koliko...A sve je zakuvao jedan nadobudni lik, koji je da bi sprečio reeksport eu proizvoda u rusiju digao limit hladnjačarima da niko ne sme da izvozi ako nema bar 5000t skladišnog prostora, hladnjača, te su iz igre ispali mnogi manji hladnjačari a preostali se kartelisali, jel sad jasnije.Biće slično za jabuku i ostalo...Umesto da se izvoz poveća biće manji, jer su na mesto poljoprivrednog sekretara stavili pandurčinu koji ne vidi dalje od nosa, i misli da se maline prave u velikim hladnjačama, umesto oprobanog i iskusnog agroekonomistu.
Srbija.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam toliko u materiji, ali:
-svega 1, 2, 3% ukupne proizvodnje maline ostaje za domaće tržište. To što je po našim prodavnicama je zanemarljiva brojka/količina.
-bilo je slučajeva da naši hladnjačari mešaju domaću malinu sa poljskom pri izvozu, tako da se nameće zaključak da je njihova još jeftinija.
-mi (ja barem) ne znamo po kojim cenama Marokanci, Poljaci, Meksikanci, Čileanci i ostali nude malinu EU, Rusima, Amerima itd. Možda je čak i ova cena sad nekonkurentna.
-garantovana cena nečega realno jeste glupost.

Oko svega ovog ostalog (monopolizam za izvoz, nemogućnost istog itd) ne bih se izjašnjavao, jer tu tek nisam u toku, a svaka strana ima svoju priču.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Razlika je velika u sortimentu, aromi i kvalitetu, tu pobeđuje naša malina.

 

Ne sme da se garantuje, ali mora da se subvencioniše cena, ali za to nema novca jer kako platiti 30% od ukupno zaposlenih u državnoj službi.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedan od većih problema sa tim malinama je to što su se vrhovni vođa i njegov batica ubacili u posao i odmah oborili cenu.. Slušao sam priče malinara iz prve ruke, strašne stvari. U fazonu, ili ćeš nama da prodaš za 100 din (Iako je tada bilo oko 200 din), ili ćemo se postarati da niko nikada od tebe ne otkupi ništa, i tako...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...