Jump to content
FAS Goran
neshaoct

Evropski izveštaj o saobraćajnoj nezgodi

Recommended Posts

...Dodjem ja u njegovo osiguranje...bolje da ne pisem koje je jer ga sigurno 30% vas ima pa da ih ne pljujem...

Slobodno napiši. Zaslužili su. :thumbup:

Njima nije u interesu da isplate realno, već manje od toga. Tako rade, tako rade svi. Imaju na hiljade slučajeva godišnje, na svakom neka ''uštede'' pare i eto njima miliona eura godišnje u bilansima koje nisu isplatili, a trebali su.

--------------------------

Ja taj evropski, ukoliko nisam kriv za udes, nikada neću praviti. Bez obzira na iznos štete, bez obzira šta mi kaže Policija koja dođe na lice mesta, jednostavno me ne zanima to evropsko đubre od papira. Naravno, ako se može dogovoriti sa čovekom na licu mesta onda nećemo ni zvati Policiju, ali ako dogovora nema...zovem je pa nek' ide sve redom.

Brzina isplate štete nije toliko veća kada je evropski. Nesumnjivo jeste, ali eto...vidimo koliki je rizik da ne ide tako lako.

Ako se ide klasičnim putem i npr. udes je bio 01. u mesecu. U udesu nije bilo povređenih lica. Zapisnik će biti gotov do 10. u mesecu, najkasnije par dana iza toga.

Čim bude gotov, podnosi se osiguranju krivca, prijavljuje im se šteta i podnosi odštetni zahtev. Npr. sve to bude 12. u mesecu. Zakon kaže da imaju rok od 14 dana da utvrde osnov zahteva, obračunaju iznos, pošalju obrazloženu ponudu i isplate. Dakle, sve je najkasnije gotovo do 26. u mesecu. Zato će njihov procenitelj izaći da snimi oštećenja na vozilu bukvalno 2-3 dana nakon što im se šteta prijavi, takoreći odmah.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ili vrlo često pametna opcija otići u neki sevris sa kojim oni imaju ugovor (naravno kako je kršten) i onda neka se oni "prebijaju" oko para ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

U 100% sučajeva krivac je onaj drugi tj. onaj što je udario a ne onaj što je udaren. Prosto.

Mom ćaletu se desilo da na parkingu ispred stoji u ravnini sa znakom stop ili malo iza. Čovek 10ak metara levo od toga skreće u ulicu sa prvenstvom proalza velikom brzinom, ne uspeva da smota u levo i udara ćaleta u prednji levi točak, šteta je bila kod našeg majstora, tj krpljenje oko 300 evra na Jugu, tako da nije bilo bezazleno. I na kraju je ćale bio kriv i još je i dobio 10 000din kaznu kod sudije za prekršaje. Po meni je jedino kriv što je loše odreagovao. Dečko mu se iskukao kako mu je već treći sudar za 2 meseca, pozvao policajca koji je njegov drugar i izveštaj je sastavljen tako da se ćale kretao ulicom koja nema prvenstvno prolaza i izašao pred auto koji je išao ulicom sa prvenstovm prolaza(a ne skrenuo par sekundi ranije, tj uleteo prevelikom brzinom) i još je ćale sve potpisao. Ja bih u tavkoj situaciji sam sve slikao iz uglova iz kojih ja želim, zvao još jednog policajca koji je nepristranas i ako treba zvao i forenzičarea jer se nije kretao i jedina krivica mu je što je stao malo iza znaka stop.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drugo su raznorazne muvačine i još ako čovek nasedne i potpiše. Tako je komšija stajao da se uključi sa pumpe i lik pravo sa ulice u njega. Posle uviđaja komšija ode a ovo dvoje ostanu da ćaskaju i utanače zapisnik. Pogađaj ko je okrivljen.

Uvek se slika i to iz više uglova i obavezno da se uhvate i znakovi, horizontalna signalizacija, tragovi kočenja, mesto kontakta tj. gde u otpali delovi i zemlja-prašina sa vozila. Zatim sva oštećenja na vozilu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo da podelim jedno iskustvo sa vama...

Sluzbenom Fabijom, bese neki jun ili juli...sada se vise ni ne secam. Krecem za Beograd...kupim koleginicu u Zrenjaninu i nastavljamo dalje...semafori ne rade u celom Zrenjaninu jer tog dana u posetu dolazi pred. Nikolic, i na nekom cetvrtom, petom semaforu od NS ka BG, covek sa kamioncicem nekim bukvalno zalepi kocnicu ispred mene...ja onako u cudu, sa ocajnim fabijinim kocnicama ne uspem da zakocim kako je trebalo i puk! stignem ga, nista strasno u principu, maska, hauba, i jedan far, sve za menjanje ali nije karambol, samo sam ga stigao...izadjem iz kola...reko` sta ti bi covece, ma kao umoran sam, radio celu noc, sada mu da lida vozi, mislio je da ce crveno, a semafori uopste ne rade, znaci trepti zuto svetlo, ja po*izdeo, pa to reko ides iz Novog Sada, vidim tablice i reko` jel si na svakom tako semaforu kocio, ili bas na ovom mom...on se tu izvinjava...ALI ti si mene udario, kaze on, ti si kriv...ja reko` drugar po novom zakonu ti si smeo to da uradis samo u slucaju neke iznenadne opasnosti...dodje policija, i potvrdi moju pricu, on se tu slozi, i izvini, izvini...i njegova kola sluzbena, kao sta ce sada, ja reko` i moja su ne interesuje me...

Policija kaze vi ste priznali krivicu, njemu, on ok, hajde da ne pravimo uvidjaj, lepo ste se slozili i da pisemo evropski izvestaj, ja se slozim...napisemo mi to lepo...i opa sta sledi dalje...

Dodjem ja u njegovo osiguranje...bolje da ne pisem koje je jer ga sigurno 30% vas ima pa da ih ne pljujem, bez njega, slikaju moja kola, rekose mi da podnesem jos neke papire, izjavu koleginice kao svedoka...ja u haosu odlazim odatle, kao osiguranje mi kaze nasli smo mi njega preko firme i zvace oni njega da on dodje i da im potpise...

Kad posle par dana zovu oni mene, doci ce i on, pa kao nesto tu treba...opla kao ja sam kriv, nece oni nista da plate, to sto je on priznao i sto je evropski tako sacinjen nikom nista. Rekoh da li vi znate da po clanu tom i tom ja nemam ni trunku krivice, kao kako, ja im kazem, pravnica neka nacifrana, bl bl...mi to ne mozemo platiti...

I tako, pricam ovo da za ne daj boze budete oprezniji jer taj evropski koji se i pravi, pravi se jer je jedna strana priznala krivicu, ali eto vidite sta moze da se desi, i tako mi zavrsismo na sudu...ne na sudu za prekrsaje, za to je kasno...

Rec, izjava, evropski, policijski zapisnik, sve se gazi, on to nije sam radio, dosao je u svoje osiguranje kao da potpise posle mene, rekli su mu mi to tako radimo i eto...

njegova osiguravajuca kuca ima advokate ko i svaka druga i oni love u mutnom.

Mene je advokat Dunava davno pokusavao da nasamari da potpisem da cu da platim stetu i to sve kod sudije za prekrsaje.

Moj odgovor njemu je bio pred sudijom da ne nameravam da platim nista te da on moze da se naplati od moje osiguravajuce kuce jer sam osiguranje uredno platio.

Njegov klomentar je bio da moje osiguranje vise ne postoji i da mora da se naplati direktno od mene!

Nasta sam mu odgovorio da se naplati od garantnog fonda i da nemam sta da pricam vise sa njim.

Sudija je sve vreme slusao i njegov komentar na to je bio....

Vidis kolega da decko nije ovca i da neces uspeti da ga osisas iz tog razloga napusti sudnicu tj kancelariju!

naravoucenije ... osiguranje ce pokusati da te zajebe jer im je to posao. Nazalost takvi su u nasoj zemlji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Upravo tako, izmedju ostalog i to sam hteo da kazem.

Moj slucaj je takodje Dunav osiguranje...na osnovu svega sto sam sa njima doziveo i video treba bezati od njih k`o djavo od krsta...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drugo su raznorazne muvačine i još ako čovek nasedne i potpiše. Tako je komšija stajao da se uključi sa pumpe i lik pravo sa ulice u njega. Posle uviđaja komšija ode a ovo dvoje ostanu da ćaskaju i utanače zapisnik. Pogađaj ko je okrivljen.

Uvek se slika i to iz više uglova i obavezno da se uhvate i znakovi, horizontalna signalizacija, tragovi kočenja, mesto kontakta tj. gde u otpali delovi i zemlja-prašina sa vozila. Zatim sva oštećenja na vozilu.

Bukvalno tako mora jer kod nas u zemlji je pravda jako širok pojam. Ja sam se posle toga dobro informisao o svemu i video da imam pravo da sve slikam kako želim i crtam bez obzira šta policajac radio za to vreme. Ipak koristi znati i to za ne-daj-Bože

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bukvalno tako mora jer kod nas u zemlji je pravda jako širok pojam. Ja sam se posle toga dobro informisao o svemu i video da imam pravo da sve slikam kako želim i crtam bez obzira šta policajac radio za to vreme. Ipak koristi znati i to za ne-daj-Bože

I mene jednom žandar kao da pomerim vozilo (nikome nije smetalo), može ali prvo da slikam (mada sam pre toga napravio ceo photo session). Sad ne mora da se pomera nego i on vadi službeni aparat i zajedno slikamo. Nikad me nisu zvali sve je bilo OK, a možeš misliti kako bi ispalo da sam ga pomerio.

Za ovo treba sastaviti Kanadski izveštaj. 40 vozila stradalo na mostu u Vankuveru kada se sa kablova odvaljivao led.

slide_271017_1905903_free.jpg slide_271017_1905904_free.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam nedavno imao sledeću situaciju. Neki deda sa Audijem je skretao na nizbrdici bez migavca i to po principu "hoće-neće", lik ize njega sa 307-icom zakoči naglo, deda je uspeo da skrene nekako ali ovaj iznerviran stane u mestu. Ja iza njega na nekih 15 metara stiskam kočnicu, gume proklizavaju i završava se sve udarcem u auto ispred mene.

Odmah mi je bilo jasno da sam kriv jer sam udario od pozadi auto ali lik koga sam udario je izleteo napolje i besan krivio dedu. Zvali smo policiju, oni došli i rekli da deda nije učestvovao u udesu i da je u suštini to to, ja sam kriv i da je najbolje da popunimo evropski izveštaj. Rekao je da može i na sud da ide ceo slučaj ali u fazonu mrka kapa od toga. Inače deda je priznao pred pandurima da nije dao migavac.

 

Moje osiguranje je pokrilo štetu na automobilu koji sam udario, meni sledeća polisa 50% skuplja i to je to.

Ne znam da li je neko imao sličnu situaciju i da li je moguće dokazati da je neko izazvao udes i sklonio se... Ili se sve svodi na ono staro. "Nisi držao dovoljno odstojanje. Ćao".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ti odgovaraš za svoju grešku a deda za svoje skretanje bez davanja migavca (pod uslovom da je priznao i da žandar hoće da mu napiše prijavu).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Međutim, deda je izazvao naglo kočenje koje Dukadin nije mogao da prdvidi i deda bi mogao da snosi odgovornost naročito ako je prisustvovao uviđaju i dao izjavu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drugar je imao udes sa Doblom, udaren je u vozacev stub koji je uteran je za 5-10 santimetara,ostecena su zadnja klizna vrata,vozaceva vrata, krilo,menjac je pukao i iskrivila se letva volana. Covek koji ga je udario ima neko Milenium osiguranje, pisan je evropski izvestaj. Treba da dodje procenitelj pa nas zanima koliko ta steta moze da iznese??

 

cxcb199315.jpg  cxcb199316.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa sto ste pisali evropski tj on?? Sto nije zvao da izadju na uvidjaj ako on nije kriv? Mislim morao je odma da primeti menjac da nije jer nije u voznom stanju? Kako puko menjac i letva? Ovo na slici nije nesto mnogo opasno. Ali menjac letva

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam mislio da sad kad nas deru za osiguranja, moze da bez problema i prizivanja nebeskih sila da se naplati steta :(

 

Kao sto se to radi u normalnim zemljama u kojima su cene osiguranja kao kod nas ... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

preko EU izvestaja??!! Srecno za bilo koju nadoknadu. To naravno zavisi i od druge strane, ako se on okurazi nista od naplate

Share this post


Link to post
Share on other sites

Druga je na motoru udario auto koji je bio kriv, da nenduzim tu. Popunili su eu izvestaj, sve lepo potpisali. Kad je dosao izvestaj na pregled prvo sto su ga pitali zasto druga strana nije napisala da je kriva. Eno ga sad ceka sudjenje prosloje je vec nekoliko meseci, a od naplate stete od osiguranja ni traga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Polako.

Za naknadu štete prilikom popunjavanja evropskog izveštaja nekim (da ne lupam sad) zakonom, uredbom ili čime već je propisana i garantovana isplata štete u iznosu od 200.000,oo din. Ali (uvek postoji neko ali) mnoga (čitaj skoro sva) osiguranja igraju na ovde već toliko puta igranu kartu - mušterija nezna svoja prava a još manje zakon pa se uglavnom kao krajnja cifra koju su spremni da isplate vrti 100.000,oo din.

Dakle, ko ih potera sudski bez ikakve problematike ih dobija i uspeva da naplati svojih 200.000,oo i oni tu uopšte ne prave problem jer vrlo malo ljudi pokuša uopšte da se sudi.

Šta u stvari obo znači? Odeš i prijaviš štetu, procene i upute te uglavnom u neki svoj partnerski servis na popravku (možda i najbolja opcija), tamo preuzmu auto i okvirno ti kažu koliko će da košta. Kada poprave auto zovu te i ideš po račun u servis pa po garantno pismo u to osiguranje. E tu nastaje problem, ako je cifra popravke veća od 100.000,oo din traže ti da razliku platiš pa će da ti daju garantno posmo bez kog ne možeš da preuzmeš auto. Platiš-tužiš-dobiješ pare! Znači čista masaža živaca! Gubiš vreme, živce......!

Ovo ne mora da se desi uvek i kod svih ali je vrlo česta pojava. Zato ako se stvarno desi preti tužbom odmah možda i pristanu da isplate celu sumu bez cimanja!

I da, bežite od tog E izveštaja koliko možete (naravno ako niste krivi). Murija i lagano ako druga strana neće da samovoljno isplati realnu sumu kao odštetu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Od udara je uteran stub a krilo i vrata zinuli i verovatno je doslo do sirenja motornog prostora i pukao je menjac,odnosno iscupani su srafovi od nosaca menjaca iz samog menjaca. Da stvar bude gora policija je izasla na uvidjaj ali je ona njima popunjavala evropski izvestaj tako da su oni fakticki zaj... celu stvar i kaze covek da max moze da bude 200 000 din zato sto ce imati iz policije izvestaj jer su ipak nesto zapisali. Ako ide samo evropski kaze do 70 000 isplacuju. Sve u svemu taj evropski je veliko sr... :rant:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eto upravo ovo o čemu pisah. Kakvih 70.000,oo din!!! Samo pecaju pa ko se upeca. Ta odredba je na snazi i važi za sva osiguranja i isplata na osnovu E izveštaja je do 200.000,oo din. Nema to veze sa murijom nikakve nego će još da ispadne da oni njemu čine nešto. Banda lopovska!

Nije trebao da pristane na evropski. Mnogo puta se tek naknadno otkrije još nedostaka koji su nastali usled udesa pa ne može da ih pokrije izveštaj.

Prvi i poslednji put sam pisao taj izveštaj kada mi je sa parkirane Lybre kamion svukao prednji branik.

Šteta na kraju ispala oko 100.000,oo i već su me pripremali da ako pređe moram razliku sam da platim

ali kako imam prilično kratak fitilj u takvim situacijama bilo je svašta (mada sam džaba dizao frku, šteta ostala u tih 100.000,oo)

Edited by Markobgd

Share this post


Link to post
Share on other sites

Glavni problem sa E izveštajem je što ti kad odeš u osiguranje sa njim oni te vrate po tog što te je udario, a on je u međuvremenu dobio savet od nekoga da te iskulira i zna da mu ne možeš ništa. Da ti možeš bar nešto da uradiš sa osiguranjem bilo bi ok, ali ovako je apsolutno bezvredan. Kao da te je udario i otišao. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo i mene da se javim u vezi procene udarenog  dobla, jos uvek nisam dobio na kucnu adresu papir sa "ponudom" od osiguranja, a na telefon sam cuo da je na proracunu  oko 59000 din steta. Sa tim da nije uracunato polomljen menjac kriva letva volana i jos ko zna sta... Kazu skini motor i menjac pa da uslikamo, a to se vidi i kroz blatobran kad se skine tocak (procenitelj nije imao vremena da saceka da mu odsrafim 4 srafa skimem tocak i da vidi taj detalj) kaze dopunicemo izvestaj, moguce da ce nakraju biti i totalna steta. e sad ako predje steta 70% od trzisne vrednosti auta ide u totalnu. zajebavaju me i odugovlace Cekam da vidim sta ce biti jos koji dan, kad ponovo budu dolazili na dopunu zapisnika.  Ja vec mesec dana nemam auto a ide zima, ne znam da licu ga i popravljati ili uzeti pare prodati ovaj moj i uzeti drugi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Postoje jasni rokovi za sve. Čini mi se da malo više probijaju rokove i to ne bi trebalo da tolerišeš. Pročitaj ovde malo po temi koliko su rokovi za šta i idi do njih i traži da se to rešava brže tj. na vreme... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...