Jump to content
FAS Goran
mikisxy

Partikularni filter (DPF / GPF)

Recommended Posts

Ulazi ti auto u safe mode, moraš na dijagnostiku može biti 100 različitih stvari...

Share this post


Link to post
Share on other sites

U petak smo imali n.kromu na malom servisu mjtd 150ks je u pitanju,auto ima oko 150000km pravih ,ne secam se tacne kilometraze i na nekom od ranijih servisa skinut je dpf,greska izbrisna tada,ali se uvek pojavljuje,takav je slucaj bio i u petak,obrisali smo gresku,koja ce se verovatno opet pojaviti,ali i za to ima leka... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam Cromu 2.4 JTD, 2006.

Na displeju se pojevilo da je DPF filter clogged, sta dalje!

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

U normalnoj eksploataciji DPF se čisti kada voziš na otvorenom putu u nekim višim obrtajima - recimo preko 2500, ne znam tačno.

Uglavnom, princip je sledeći, DPF je banalno rečeno jedan saćasti filter kroz koji ne može da prođe čađ iz nafte. Motori sa ovim filtrom, kada senzori na ulazu i izlazu iz DPF budu u velikoj razlici protoka vazduha, ulaze u poseban režim rada kada ušpricavaju gorivo direktno u izduv (pretpostavljam da u poslednjem taktu dizna ušprica). Tim gorivom se natopi lepo DPF filter i sve zajedno sagori u samom filtru, sa česticama čađi, koje kao sagoreli beli pepeo izađu iz auspuha.

Najjednostavnije rešenje je da izađeš negde na otvoreno i da voziš auto na recimo 3000 obrtaja par kilometara, da to sve sagori.

Takođe može biti da ti je filter crkao, odnosno neki od senzora na njemu. Filter ne moraš da menjaš ako je crkao (dok se ne uvedu ekološki zakoni kao EU, a to neće skoro), postoje ljudi koji ga softverski izbace iz centralnog računara, a sam filter se i fizički ukloni (ugradi se obična cev ili se izvadi sadržaj tako da ostane samo lonac). Ja sam to uradio na mojoj Alfi, iako sam ljubitelj ekologije. Prethodni vlasnik nije na vreme rešio problem sa filtrom i više mu nije bilo spasa.

Moja preporuka je da prvo probaš sa otvorenom vožnjom - nemoj da siluješ auto, nego lagano na malo višim obrtajima vozi, jer previše čađi može da prekrati život turbini. Ako ne upali, moraš kod majstora da se filter skine i opere, jer ne savetujem prisilnu regeneraciju koju neki servisi rade - auto MORA da bude u pokretu kada se radi regeneracija, inače će napraviti veću štetu nego korist.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Regeneracija DPF-a se postize povecanjem temperature izduvnog gasa preko 650 stepeni. To se postize ubrizgavanjem goriva ne u izduv , nego malo kasnije od normalnog (kasnije paljenje kod automobila uzrokuje grejanje izduva). Tako se postize sagorevanje cestica cadji. Nekad pomogne i demontaza, pranje vrelom vodom pod pritiskom i jakim detrdzentom. Naravno prilikom demontaze treba biti pazljiv da se ne ostete sonde.

Edited by Martini

Share this post


Link to post
Share on other sites

Možda nije za ovde, ali pitam?

Da li Croma 150HP, ima motor bez dpf-a i swirl flaps-ova?

Video sam motor na novom Bravu 110kW koji nema ni klapne ni DPF, godište je 2008.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ili bar mislim da sam ga video, sad više nisam siguran. Moraću da zamolim burazera da ponovo odvijemo šrafove poklopca motora. A što se tiče DPF , FES ga ne vidi prisutnog.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Možda nije za ovde, ali pitam?

Da li Croma 150HP, ima motor bez dpf-a i swirl flaps-ova?

Video sam motor na novom Bravu 110kW koji nema ni klapne ni DPF, godište je 2008.

Ne postoji Croma od 150hp bez klapni i DPF, Bravo kao noviji sigurno ima DPF ali nisam siguran da 1.6mjet ima klapne

s obzirom kako su se pokazale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovaj New Bravo je 150HP i 1.9. Na njega sam mislio kada sam rekao da nema ni klapne ni DPF.

Zato me čudi da nisu napravili Cromu sa takvim motorićem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav svima moj prvi post, red je da u startu i malko pripomognem, pa nek bude oko (po zlu) čuvenog part.filtera.

Na sajtu http://www.cars-data.com/ kad izabereta marku i tip, sa desne strane u delu "Engine" na dnu piše "catalyist". Pa ili je "no" ili "particle filter".

Koliko vidim, za 1,9 prelaz je 2005 godina. 1,9 dizel verzije od 80,85,100,105,116 i 140 konja nemaju DPF, 150 konja ga uvek ima, dok 120ks ga nema samo Multipla 2006/2007. Za 1,3 je takodje malo pomesano po modelima (verovatno u zavisnosti od tržišta za koje su namenjeni), isto tako 2005/06 je prelaz. Naravno, na sajtu možete proveriti bilo koju marku automobila.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mene moja Croma 2006 opet muci sa slicnim simptomom. Naime, prosle zime mi je puklo V crevo koje vodi do turbine, tada nije bilo da se kupi, ali su majstori u jednom servisu svojom metodom crevo opravili. Tada mi se prvi put upalila lampica CHECK ENGINE i zakljucak na kontroli posle toga bio je da treba ocistiti DP filter jer je preko 75% zapusen. Posto nisam mogao odmah to da uradim, nekako u medjuvremenu je otoplilo i posle kraceg vremena lampica se ugasila sama od sebe i motor nastavio da radi najnormalnije, presao sam najnormalnije preko 7000 km od tada.

Ali opet dodje hladniji period i pre par dana lampica opet zasvetli a motor izgubi snagu - medjutim nema poruke na ekranu da je filter zapusen, to nikad nisam video.

Jeste problem sto ga vozim samo po gradu i to kratke relacije, probao sam da voznjom po autoputu od 20-tak minuta na visim obrtajim zapocnem taj proces regeneracije ali - nece.

Jedino sto mi je cudno da kada upalim motor i dok je hladan on radi i vuce odlicno (mada lampica i dalje svelti), ali cim se ugreje izgubi opet snagu..

Da li bi za simptom zapusenog DPF-a uvek trebalo da se isto ponasa i kad je hladan i topao, ili je ovo mozda neki drugi simptom?

Ako je DPF onda bih verovatno isao na varijantu skidanja istog , pa je dobrodosla svaka preporuka za cenu/servis koji to moze povoljno da uradi (PP)

Hvala

pozdrav

Joca

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li je neko kod nas radio ili negde na netu video kako se fizički uklanja DPF sa Bravo 1.6 mjet motora. Softverski nije problem odraditi ali posle ga treba i ukloniti sa vozila, a na nezgodnom je mestu i nisam siguran da se to može uraditi bez uništavanja samog filtera. Veće oštećenje filtera bih da izbegnem iz dva razloga, hteo bih da ga ostavim za ne daj bože, drugi razlog je eventualna prodaja. Značila bi mi i preporuka za dobrog auspuh majstora, voljnog da pogleda šta se gde nalazi pre nego li se lati brusilice.

Filter se trenutno nalazi na vozilu koje je prešlo ispod 100kkm i nema apsolutno nikakvih problema sa njegovim funkcionisanjem, uklanjam ga zato što Bravo vozi moj otac koji će ga koristiti isključivo za kratke gradske relacije i na niskom broju obrtaja, pre ili kasnije će doći do problema sa DPF-om.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa obzirom na sve veći broj Brava sa ovim motorom kod nas, verovatno će nekome koristiti.... Auto je Fiat Bravo 1.6 mjet 120 ks, 2009 i sigurnih oko 100.000 km pređenih.

Danas odrađen remap i full off, pogašeni dpf i egr. Mapu i sva čačkanja oko kompjutera sam kao i uvek radio u Novaspeed-u. Mapa je rađena od nule, bilo je nekih generičkih koje iz tog motora izvlače oko 155ks, ali mi nisu odgovarale jer uglavnom sve linearno povećavaju snagu od nižih ka višim obrtajima, a ovaj motor mi se čini već poprilično napregnut sa najvećim obrtnim momentom već na 1500 obrtaja i sam auto će da se vozi penzionerski 98% vremena, penzioner ga i vozi. :) Ova ne znam koliko daje, ali auto dosta mirnije radi na leru što je zasluga zatvorenog EGR-a koji verovatno nikada nije čišćen, lepo povlači iz niskih pa sve do 4000 obrtaja, linearno i upeglano sve do 2100-2200 obrtaja, tada se probudi i kida sve do 4000. U nižim je vrlo malo promena, pravi dobitak je od 2000 pa naviše što mi u potpunosti odgovara jer i fabrička lepo i uglađeno ide sve od 1500 obrtaja, za kvačilo je OK, vožnja po gradu je uglavnom do 2100-2200, a za preticanje i slične situacije ima dovoljno rezerve. Potrošnju ću da pratim i javim.

Ono što može biti problem je uklanjanje DPF filtera sa vozila, postavljen je kao kod francuza odmah na izduv ispod haube. Drugi problem je što je nakačena sonda na DPF tako da nema skidanja bez oštećenja DPF filtera. Bio sam u par auspuh servisa i dogovorio kod Pirketa skidanje. Jedini on hoće da se zeza sa tim, vidi to kao izazov jer mu je prvi Bravo. :) Moj uslov je da DPF skine, a sondu ostavi na autu, a opet neoštećen ostane deo u kome su katalizator i DPF, jer hoću da to ostavim u slučaju da kod prodaje automobila kupac ima neke zamerke. Staru mapu uvek mogu da vratim , pa želim da i DPF bude u stanju da mogu bez posledica da ga vratim ako poželim. Obećano mi je da može, a i cena je skroz OK. Ako bude problema kod skidanja, DPF ostaje i softverski ga vraćam u normalu, remap i isključen EGR ostaju.

Edited by Testera

Share this post


Link to post
Share on other sites

DPF izvađen neoštećen i mnogo lakše nego što sam očekivao. :thumbsup: Umesto njega prvo stavljena samo cev od prohroma, na leru se iz auspuha čulo blago fijukanje turbine pa smo morali da dodamo i mali lonac da to priguši. Sada ima dosta više prostora napred između hladnjaka i motora, lakši pristup svemu, nema grejanja motora od usijanog DPF filtera, nema regeneracija i optrećenja turbine. Bez obzira na remap dima nema nimalo i nikada.

cxca16302.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

1.Dpf regeneracija da li utiče na kvalitet ulja?

2.Postoji li tačan ciklus u km ,kada se dešava regeneracija?

3.Kako prepoznati da auto radi regeneraciju?

4.Kada bi očistio dpf filter,da li bi dijagnostika utvrdila 0% zapušenja i svaka sl.regeneracija bi tu brojku držala u kojem okviru zapušenja (u %) 5.koja je to vidljiva razlika u vožnji sa čistim dpf filterom

Share this post


Link to post
Share on other sites

3. Kad pogledaš u retrovizor, veruj mi da ćeš videti da je regeneracija u toku. A ako imaš i tu (ne)sreću da se potrefe uslovi, osetićeš i po mirisu  :)

4. Mislim da je nemoguće da se dobije 0%, najbolji rezultat koji sam ja dobio posle skidanja i čišćenja DPF-a je bilo 16%

Edited by totti

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gde si čistio tj.skidao dpf .koliko je izašlo to zadovoljstvo?

Jel se oseti u vožnji razlika ...sa čistim filterom

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam skidao na Bravu, već na nekim ranijim automobilima, tako da ti verovatno neće biti merodavna cena. 

Plus što mi je uz DPF skidana i turbina (koja je i crkla zbog zapučenog DPF-a), a koja je na Pežou 307 2.0 Hdi 16v veoma nepristupačna. 

Ako ti išta znači, ceo taj poduhvat me je koštao 200e. 

Šta se tebi dešava sa autom? Jel ti ispisuje neko upozorenje na bordu? Jel ne može da odradi regeneraciju?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bitno je napomenuti, da za auto koji se vozi često u režimima na otvorenom putu, najčešće nema prisilne regeneracije. Sama temperatura i izduvu lagano tamani gamad iz DPF-a, bez bilo kakve intevencije motora.

Naravno, premisa je dobar motor i dobro gorivo, onda tu nema problema.

Tapatalk HD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Upravo tako. Ja praktikujem da svaki auto dva puta mesečno izvozam auto putem do Dobanovaca i nazad na malo većim obrtajima, čisto radi preventive...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...