Jump to content
Goran
mikisxy

Partikularni filter (DPF / GPF)

Recommended Posts

800km bas deluje dosta za regeneraciju. TDI radi na 250-400km u normalnim uslovima voznje. Pre ce biti da nisi primetio da se desava.

Inace za VW je bila applikacija VagDPF koja je pokazivala % zapusenosti, vreme i kilometrazu od poslednje regeneracije tako da je moglo donekle da se gadja kada da se pokrene regenracjia.

 

Vec sam znao foru da kada je zagrejan i na preko 80% zapusenosti da zadrzavanje preko 2500rpm pokrece regeneraciju. Eto sa kakvim znanjem se vozi dizel :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
800km bas deluje dosta za regeneraciju. TDI radi na 250-400km u normalnim uslovima voznje. Pre ce biti da nisi primetio da se desava.
Inace za VW je bila applikacija VagDPF koja je pokazivala % zapusenosti, vreme i kilometrazu od poslednje regeneracije tako da je moglo donekle da se gadja kada da se pokrene regenracjia.
 
Vec sam znao foru da kada je zagrejan i na preko 80% zapusenosti da zadrzavanje preko 2500rpm pokrece regeneraciju. Eto sa kakvim znanjem se vozi dizel :lol:

A gde se gleda ta app ?


Sent from my iPad using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

A može i alfaobd za Android, ali ti pokazuje trenutnu zapušenost dpf, pritiske i temperaturu, nema prikaz tipa prethodnih 5 Regeneracija prosek, vreme trajanja i sl, kao što ima mes (multiecuscan). Inače, mes imaš za iPhone i win, ne i za Android. Ima mogućnost preko win emulatora na androidu ali nisam probao tu kombinaciju....

Sent from my MI 9 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 hours ago, endbringer said:

A može i alfaobd za Android, ali ti pokazuje trenutnu zapušenost dpf, pritiske i temperaturu, nema prikaz tipa prethodnih 5 Regeneracija prosek, vreme trajanja i sl, kao što ima mes (multiecuscan). Inače, mes imaš za iPhone i win, ne i za Android. Ima mogućnost preko win emulatora na androidu ali nisam probao tu kombinaciju....
 

Moja verzija AlfaOBD 2.2.9.0 za Android pokazuje i prosek poslednjih pet regeneracija:

 

AlfaOBD.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sestra ima Grande Punto 1.3MJ  - Euro 5 - 75ks (2015 godište, oko 100.000km), ja imam 500L 1,3MJ - Euro 6 - 95ks (2017 godište, oko 72.000km). Ne primećujem da radi regeneraciju DPF ni jedan od ta dva motora. Oba imaju originalni DPF i ništa tu nije čačkano. Nikad se nije ni lampica DPF upalila i ako se oba voze pretežno po gradu (kuća-poso), a samo povremeno na autoputu. Nikakvo dizanje obrtaja, dimljenje, povećana potrošnja, ama ništa. Kako je to moguće?

Edited by NIXIE

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tako i meni na 500l 1.6... Za 16k mi je jednom upalio lampicu dpf... A ni jednom nisam primetio da radi regeneraciju... Ali ovaj je do sada 80% vožnje bio na autoputu... I mene sada kopka malo, moraću da vidim stanje dpf....nov nije sigurno jer auto ima gareži u auspuhu...

 

Послато са 2412DPC0AG помоћу Тапатока

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pre dve nedelje sam se vratio iz Grčke, to je oko 1500km uglavnom autoputem, sve sam spalio od gareži u motoru i u DPF, sad je čist ko suza. Za vikend opet će da pređe 400km autoputem, i to mi je jasno, nema šta da se regeneriše, čist je. Ali kad 3meseca vozam prosečnom brzinom 23km/h  (znači oko 900km prosečno prelazim mesečno sa ovim autom) mora da se začepi barem malo. A ništa za ove 2,5god koliko je kod mene ( i oko 25kkm pređenih) ne primećujem. Pogledaću auspuh, ali kod dizela imao - nemao DPF mislim da mora biti crn auspuh, nije taj filter svemoguć. Što se tiče vožnje autoputem, to mu zapadne jednom u 2 meseca otprilike. To nije dovoljno za samoregeneraciju. Ponekad odem namerno svojim kolima službeno na put, i ako imamo firmina, samo da  spalim garež. Moram da pitam komšiju taksistu koji ima isti taj motor, kakva su njegova iskustva. On vozi praktično samo po gradu, već bi otkukao da ima problema.

Edited by NIXIE

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo ne primecujete, naravno da rade regeneraciju.

Bez makar provere na dijagnostici to nista ne znaci. Ne kazem da je dobro ili lose, samo da bez dijagnostike ne znate pravo stanje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prošetaću do majstora da baci pogled. Baš me zanima. U principu nije dobro što nema nikakve indikacije da se to dešava, makar upozorenje na tabli neko. Pali trougao kad crkne lampica iznad tablice, upozorava da postoji opasnost od poledice i ko zna kakve još detalje i detaljčiće izbacuje na ekran, a ništa za ovako bitnu stvar. To znači da sam mu prekidao regeneraciju ko zna koliko puta, jer nisam imao nikakvu indikaciju da se to dešava.

 

Recimo na Grande puntu pali upozorenje za svaku sijalicu, osim za kratka (i duga svetla). Po danu  naravno uvek crkne, a primetim tek uveče kad je teže zameniti sijalicu jer je mračno. Šta ih je koštalo da i to stave, pitam se?

Edited by NIXIE

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ni meni na opelu nema nikakve indikacije, ja osetim kad je rade ali supruga nikad. Sto puta prekinuta...... ja primetim jer podigne ler gas na 1000 i potrošnju na 2.8 litara. Uvek se po marfiju upali na parkingu ispred zgrade kad hoću da izađem....

Noviji auti to rade još tiše, gotovo neprimetno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa ja koliko sam se raspitao na euro6 ne bi trebalo biti gareži na auspuhu al ko će ga znati, videću na dijagnostici svakako... Ali ako nema problema, smatram da ne treba čačkati mnogo

I ako radi regeneraciju super, nisam osetio možda zbog stalne otvorene vožnje i većih brzina :)

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 hours ago, NIXIE said:

To znači da sam mu prekidao regeneraciju ko zna koliko puta, jer nisam imao nikakvu indikaciju da se to dešava.

Ne mora da znaci da jesi, meni se jednom ukljucila lampica da ne treba da gasim auto dok se ne zavrsi regeneracija, da si prekidao vise puta i da je DPF u problemu pojavila bi ti se lampica kao ovde meni



Kolega @moron zna svasta na tu temu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema se tu šta osetiti, jedino po blago povišenim okretajima u leru ali to može biti i zbog klime .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam osećao i na leru promenu zvuka motora i kod MJ i kod HDI za vreme regeneracije.

Nisam to mogao da omanem 

U samoj vožnji takođe vrlo često, sem da je auto put i veče opterećenje gasom. Tad ne bih osetio, ali bih to pri iole konstantnoj brzini kretanja ( ili uz potpuno otpuštenu papučicu gasa,) lako primetio na osnovu prikaza trenutne potrošnje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad se setim, moj Bravo je imao 'cekicanje' motora kad pokrene regeneraciju. Tacno se po zvuku, potrosnji, odzivu gasa, snazi i ofc dimcini pozadi mogao zakljiciti da je ista pocela. 

 

Nije bilo trika da se ne pogodi. Jos na to dodati klimu, pa kao da izgubi jedno 30-40% snage a covek bi rekao da je neki golf II sto ide na loz ulje :lol:

 

Iskreno, spasao sam Bravo sto je otisao kod mog poznanika, bar ide samo na duze relacije, mojih 10-12km po pravcu je nista za taj 1.9 blok zimi. Bar sa benzinjarom o tome ne razmisljam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Isto tako je i ex 147 radila, tačno čuješ čekićanje i znaš da je počela regeneraciju. To su bili pravi motori, 1.9 Mjet a ne ovi moderni svileni :lol:

Jednom sam krenuo da je parkiram u garažu na duže vreme ( 4-5 meseci je trebala da stoji u garaži ) i ona poče regeneraciju. A ne mogu da odem da je odradim, zakasniću na avion. I šta ću, ostavim tako. I na kraju je stajala skoro 7 meseci tako, dođem upalim je, isteram iz grada da digne temperaturu i taman kad je krenula magistrala, počela regeneraciju. Pun gas 20 km, iza mene bukvalno dimna zavesa. Posle 15 km je prestala da dimi, i kad sam stao, motor samo šapuće, kao da nije dizel... Sjajan motor je to bio, 170 punokrvnih konja...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pitao sam taksistu, kaže radi mu regeneraciju, oseti se smrad kad je otvoren prozor. :D Isti motor, samo se nalazi u  Fiat Tipo. Ja to nisam primetio kod sebe nikad, a navozao sam se sa otvorenim prozorima. Ako dijagnostika pokaže da radi regeneracije, super, a ako ne pokaže onda je ipak neko pre mene izbušio DPF što možda i nije tako loše. :devil: Mada je to malo verovatno jer je auto u početku bio službeni, vlasnik je bila strana firma i redovno je servisiran u AK Kompresor.

 

A može biti i nešto drugo, moja redovna putanja je plavi most, autoput, sajam, most na Adi, i nazad istom trasom. To nije baš prava gradska vožnja. To putovanje od 12,5km traje barem pola sata u špicu, ima vremena da odradi regeneraciju, a da ništa ne primetim.

 

Edited by NIXIE

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jednostavno.Ako je crn auspuh nema dpf.

Sto se tice regeneracije,kod mene na bmw-u je nikad nisam primetio,osim kad sam imao zakacenu dijagnostiku i u tom trenutku zapoceta regeneracija.Motor je bucniji malko,to se primeti ako je muzika smanjena skroz i otvoren malo prozor na brzinama do 60kmh i kada zavrsi regeneraciju auto ide bolje nekih 10%.

Dok npr kod hdi kombija oseti se gubitak snage,smrad i auspuha i zna da baci malo dima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...