Jump to content
FAS Goran
mikisxy

Partikularni filter (DPF / GPF)

Recommended Posts

@ivan73 Nisam znao da je počeo da radi sa tim. Ranije je radio klime i znam da su ljudi bili zadovoljni sa njegovim radom. 

Znamo se iz osnovne još, ok je momak.

 

Taman ako bude zatrebalo, kad odem kod svojih usput očistim i dpf

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
53 minutes ago, nikola_xpress said:

Da li 1.6 Tipo npr koristi adblue ?

Da, ako je 2018. ili mlađe godište. Za starije od 2018. ne znam, verovatno je zavisilo i od tržišta.

Svakako se lako vidi kad se otvori poklopac rezervoara. Umesto oznake AdBlue može da piše i SCR (Selective Catalytic Reduction), što ustvari znači da ima AdBlue rezervoar. Rezervoar je 12 litara, ali dosta dugo može da potraje...po godinu i više dana (zavisno od uslova vožnje). AdBlue mrzne na minus 11. Kad je rezervoar za AdBlue skroz prazan motor se ne može upaliti.

Share this post


Link to post
Share on other sites
19 hours ago, ivan73 said:

To radi dok ne dođe do 95%, posle toga- teško!

A istina je da kratke dnevne distance pune mnogo brže DPF...ne stiže jadničak da se zagreje, a kamoli da pokrene i završi kako treba proces regeneracije!

 

Ko cesto tako radi nece ni doci do 95% :D 

 

Problem kod prvih DPF je bio sto se nisu cistili dok se ne zaprljaju, tj. pasivno se nisu cistili nikad, osim ako ne "przis" pa vozac licno stvori uslove za spaljivanje.

Neki rade sa adblue i slicnim, ali uglavnom zajednicko je vecini da pasivno i prevremeno stvaraju uslove za ciscenje, da ne dodje do velike zaprljanosti i da nema potrebe za aktivnim regeneracijama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znaci motor isto ima rezim nabijanja temperature, kasno ubrizgavanje itd kao i sistem pre ad blue na npr 1.9 mjtd i vagenovim 1.9 i 2.0?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 hours ago, rkoma1986 said:

Kolko kosta to cisnjenje i koliko dugo traje?

Cena zavisi od modela do modela i stanja DPF-a.

To se saznaje na licu mesta , u servisu.

Skidanje, hemija da odradi svoje, pranje, sušenje, montaža teško ispod 4 sata, i to ako sve uspe iz prve...

Edited by ivan73

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 2/14/2021 at 5:16 PM, nikola_xpress said:
Znaci motor isto ima rezim nabijanja temperature, kasno ubrizgavanje itd kao i sistem pre ad blue na npr 1.9 mjtd i vagenovim 1.9 i 2.0?

Ili kao francuzi, aditiv za snižavanje temp sagorevanja čađi i čišćenje dpf na nižim Temp od recimo fiatovog sistema
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baš zahvaljujući "aditivu", kod PSA je regeneracija FAP-a rešena baš "gospodski" u odnosu na Fiat i DPF. PSA to odradi brzo ( 5-6 km), a ako nema potrebne uslove (dovoljno izduvnih gasova i temperature) - sam se isključi. Pošto sam pet godina paralelno vozio oba imao sam prilike da lepo upoznam kakva su oba sistema u praksi, ako bi mi lakoća i udobnost regeneracije bili jedini parametar, uvek bih odabrao HDI. Naravno, to nije jedini parametar, a i MJ ima neke svoje velike prednosti. Prosto, nema idealnog motora, a ni vozila.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kupio sam neku aplikaciju danas za BMW, pa se malo igrao i pratio razne parametre, izmedju ostalog gledao i DPF.

Kaze sledece:

soot mass in DPF: 3,27g

oil ash mass in DPF: 62,23g

differential pressure across DPF: 0,007bar

 

Eh sad, zasto je ovaj oil ash mass toliko veci od soota, kako vozim ovaj soot osciluje, a oil ash ne, manje vise svako kretanje iz mesta i lagano ubrzavanje puni recimo 0,01g soot, a drzanje punog gasa spaljuje 0,01g po sekundi, ovo je ugrubo otprilike.

 

Na autoputu se soot takodje lagano topi i nestaje, sporije nego pri punom gasu, ali nestaje, dok prilikom voznje na magistrali nista, doduse ovo je koliko shvatam dosta cisto sto se tica soota, a onako poluprljavo sto se tice pepela.

Mada da je blizu zapusenosti sa pepelom bio bi veci pritisak taj diferencijalni?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Super aplikacija , još bolji ECU ako ti čita takve podatke.

Soot = čađ, oil ash = pepeo od ulja.

U principu treba koristiti ulje specifikacije za DPF (low ash) i voziti autoputem ;) .

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ivan73 evo skrinsotova od sinoc.

Izgleda da kad se napuni pepelom do neke mere, nasao sam da je 100gr za ovaj bmw, da onda treba da se menja ili cisti jer onda pocne da raste taj diferencijalni pritisak, koji je u praksi stetan za motor, turbinu i sve ostalo.

Mada me onda buni zasto kaze 28.000km ostalo zivota onda.
Pitaj onog svog rodjaka sta misli dal da zurim sa ciscenjem ili sam miran jos makar godinu dana :D

IMG_20210219_072624.jpgScreenshot_2021-02-18-22-59-06-860_io.sgsoftware.bimmerlink.jpgScreenshot_2021-02-18-22-51-20-837_io.sgsoftware.bimmerlink.jpgScreenshot_2021-02-18-22-58-51-026_io.sgsoftware.bimmerlink.jpgScreenshot_2021-02-18-23-15-26-025_io.sgsoftware.bimmerlink.jpgScreenshot_2021-02-18-22-02-16-215_io.sgsoftware.bimmerlink.jpg

Послато са Mi MIX 2 помоћу Тапатока
 

Edited by vagenovac

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko je taj BMW prešao ako po toj aplikaciji preostali životni vek DPF-a ( do čišćenja ili zamene ) navodno iznosi samo 28 kkm ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa pazi, moguce je da bude ok i na toj kilometrazi ako nije ubijan kratkim relacijama po gradu.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zanima me da li Fiat Grande Punto 1.3 Mjet 2005. god, ima ugrađen katalizator i DPF filter, ili nema. Pitao sam neke majstore da to provere na kanalu i dobio različite odgovore. Možda neko zna kad je fabrika počela da ugrađuje ove dodatke? Hvala. Pozdrav!

 

Edited by Ivan
Spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

@profa63

Nepotrebno otvorena tema spojena je sa postojecom.

Zabari su malo sarali (npr. kod Brava su i 2007. izlazili 1.9 bez DPF), a za konkretan auto lako mozes da saznas kada uneses VIN u ePer.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...