Jump to content
FAS Goran
mikisxy

Računari, lap-topovi...

Recommended Posts

Pazite sad ovo:

sa globalnet.rs sajta:

iMac 27" Core i7 2.93GHz iMac 27" Core i7 2.93GHz (quad-core)/4GB/1TB/Radeon HD 5750/SD, Int`l Wireless Kbd 259.890,00 din

to mu dodje 2475 otprilike!

ja vam za 2000 evrica sklopim PC da se ukenjate, pritom shije ovaj gore u svemu. Procesor noviji + klokovan i stabilan, 8 GB memorije, disk veci ako treba, graficka x 2 u SLI, koji pravi 8 db buke sve skupa, hladjen je tako da temperatura u kucistu ne prelazi 30c, procesora IDLE ne prelazi 40c, ploca i chipset nikad preko 35c, i radi besprekorno, prelep je, ima monitor ekvivalentnog kvaliteta S-IPS monitoru mac-a, i garantujem da ce da istim nacinom upotrebe da traje isto koliko i OSX ako ne i duze!

......

Edited by Bocca

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znao sam da ce doci do ovoga :lol:

Necu se bacati u raspravu, posto sam vec mnogo puta ucestvovao u slicnim i nikada niko nije nikoga ubedio u suprotno, tako da je besmisleno. Navescu samo neke cinjenice:

- Cene ekvivalentnih PC racunara (sony vaio, alienware, i sl.) su iste ili bar pribblizne apple-ovim, a price da su hardverski sada isti mac i pc ne piju vodu, posto nije hardver samo procesor. Treba racunati i apple-ove displeje, multitouch pad, i slicno, da ne nabrajam

- Najveca prednost mac-a je OS, koji je daleko bolji od bilo kog win-a - stabilniji, intuitivniji, brzi, laksi. Cak je i twekovanje moguce ako znas da koristis konzolu. PC sa instaliranim OSX-om, na zalost nije isto sto i Mac sa OSX-om

- Skup je, nije za svakoga.

Ja licno, ako mi finansije dozvole, nikada necu kupiti drugi racunar osim Mac-a, ne zato sto je fensi (davno sam prevazisao te godine), vec zato sto je moj posao mnogo laksi i brzi na njemu, kao i vecina drugih stvari koje obavljam na racunaru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ne volim ih sam ja computer geek i sve sto predstavlja apple je prirodno dijametralno suprotno mojim navikama, ubedjenjima i licnoj filozofiji.

....

OS je pravljen da ga ne pipas samo da radi, nema tweakovanja, nista. Iskljuci glavu i ukljuci program za koji si priucen...

Ove dve izjave ti ne idu jedna uz drugu, ako si stvarno geek znaćeš da svaki Unix like OS možeš više da menjaš nego Windows. Uz dovoljno znanja, možeš čak da ga preradiš celog ili od nule skoro da ga uradiš, uzmeš samo kernel i napraviš svoj Linux...Boccux :D

Dok kod Windowsa više nemaš pojma šta je u kom folderu...npr fajl hostname ti je u system32/etc/drivers????

Share this post


Link to post
Share on other sites

I bokija, jel se tvoja deca igraju sa drugom decom? Ili za te potrebe butuješ Windows pod Macom?

Daaa.Zadnji put kad su slavile rodjendan,jedan od decaka je objasnio drustvu zasto nema niceg osim tastature i monitora.....SIGURNO IM CALE ZAKLJUCAVA RACUNAR U ORMAR I PUSTA GA KAD DODJE DRUSTVO.A onda je pokusao da nadje kabel od monitora do nekog ormana.....dry.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drugim rečima, igraju se samo tako što svoju igračku daju i drugom kad im dođe u goste, ne igraju se preko mreže, ne igraju u stvari skoro ništa od novijih igrica ni solo?

I mene ti kablovi ubiše, prosto vire iz računara pozadi i nekako su sakriveni da se ne vide...i ne možeš da kupiš tastaturu i miša da su bez kablova...pih bre, daj da dam ljadu evra za taj luksuz...

Edited by Oktopod

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moram samo da ispravim u vezi kompnenti, HDD od Mac-a nikako ne moze na PC i obrnuto, ne moze cak ni NTFS da se uradi na MAC HDD koliko sam ja upoznat, tako da su delovi za Mac samo za Mac i to su te cene.

Posto obe strane ( i PC i Mac fanovi) koriste smesne argumente, pokusacu da vam ja objasnim sto krace :thumbsup: .

Ovako ko prvo Mac vredi sve te pare i u to nema sumnje, zato jer da je to sve samo marketing odavno bi se ugasila ta firma, sledece Mac koriste i kupuju ljudi kojima on odnosno Mac donosi pare, znaci najvise multimedijalni poslovi i tu PC ne moze da mu parira. Dokaz tome je sve produkcijske velike kuce koriste upravo Mac i naravno pored njih i ostala vecina, a priznacete da ni vi ne biste koristili nesto skupo ako vam ne zavrsava posao na zeljeni nacin i zeljenom brzinom i sigurnoscu.

Drugo uporedjivati to kao ferrari i dacia, uopste nije isto, bolje poredjenje bi bilo sledece, znaci imate firmu koja se bavi transportom drva ili tako neke robe teske, e sad da li cete uzeti bugatti veyron koji ima kubika i konja pun bip ili npr kamion scania po kubikazi slicno naravno konja malo manje :harhar: . Tako vam je i sa Mac i PC odnosom, brojke su iste sto se tice konfiguracija ali posao koji oni zavrsavaju nisu isti.

Daleko od toga da nema kvalitetnih PC, ima ih i to u istom rangu sa Mac, ipak su isti proizvodjaci cipova za Mac i PC, jedan od primera je Foxcone. Jos jedna stvar, Apple je firma koja non stop izbacuje neke nove inovativne stvari, od kojih su dosta neki veliki promasaji, pa ih zato i prati malo los glas, sto se tice cene i koristnosti njihovih proizvoda.

Dakle, ko se bavi npr. multimedijom, naravno treba da uzme Mac, trenutno nista bolje ne postoji, kome treba kucni "licni racunar" samo ime kaze PC, i slazem se da su glupi ljudi koji pucaju pare na Mac da bi im bio za Facuknjigu samo, jer steta je takav racunar koristiti samo za to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Oktopode,ne verujem da su u pogledu softwarea uskracene za bilo sta,a umrezi je svejedno koji racunar imas.Brate Dzumandzi nikad bilo niti ce,HD je HD.Uzmes kliknes,formatiras i ti si mu keva...ja jos nisam cuo za HD za Mac ili PC.Takodje i RAM,sve je to isto njesra.Mac ima svoje procesore,ploce,grafiku i dizajn.Ove sitne boranije su zajednicke.Jedino ne mozes zveknuti TV kartu koju oces jer ih vecina jeftinih nema odradjen interface za OSX.Ostalo sve radi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

opet si vešto izbegao odgovor jer svi znamo odgovor na njega, to je bilo retoričko pitanje.

šta od novih igrica radi na čistom Mac OS?

jesi baš tako siguran da ćeš moći na isti način da vidiš dokument ili prezentaciju koja sadrži dodatne elemente na MacOS i na Win?

jel se ti i tvoji bavite profesionalno iskorišćenjem mogućnosti ovog kompa, ili jednostavno samo nemate kablove čime ste zbunili celu bagru na dečijem rođendanu i time se ponosiš?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posto obe strane ( i PC i Mac fanovi) koriste smesne argumente, pokusacu da vam ja objasnim sto krace :thumbsup: .

Kako su nasi argumenti smesni a tvoji nisu? :w00t:

@chikavili: Pa ti pricas o laptopivima :D Mi ovde o desktopovima!

@oktopod: Jest apple-ov OSX je unixolik, nema price. Kao i svi ostali. Samo jedna stvar je Linux gde okines Ctrl+F3-4-5-6 i otvori ti se na dlanu sve pa rokaj i kopaj, a drugo je OSX koji nije tweak friendly. Naravno da sve moze da se razvali, ali nisam ga zato instalirao majku mu :D

Edited by Bocca

Share this post


Link to post
Share on other sites

@chikavili: Pa ti pricas o laptopivima :D Mi ovde o desktopovima!

Ne, ja pricam o Mac racunarima generalno: MacPro, iMac, MacBook, MacBook Pro... Te neke pojedinosti vezane za laptopove sam naveo samo kao primer.

Evo, gledao pre neki dan iMac 27" za 1400e (popust) i mogu vam reci da su vrlo male sanse da za te pare kupite ekvivalentan, brendiran, kvalitetan PC sa 27" IPS displejom - potpisujem. Naravno, kao sto sam vec rekao - nije za svakoga Mac.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bokija, lupaš ko otvoren prozor ;) Kako to majke ti Mac ima svoje ploče, procesor, grafiku? Za dizajn se jedino slažem. Ne govorimo o računarima od pre 10 godina nego o aktuelnim...

Dizajn mogu da priznam kao jedini adut Mac računara, bilo desktop, bilo laptop. Hardware je SADA potpuno isti (osnovni delovi računara) tako da možeš da biraš koji ćeš software da koristiš...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@chikavili: Pa ti pricas o laptopivima :D Mi ovde o desktopovima!

Ne, ja pricam o Mac racunarima generalno: MacPro, iMac, MacBook, MacBook Pro... Te neke pojedinosti vezane za laptopove sam naveo samo kao primer.

Evo, gledao pre neki dan iMac 27" za 1400e (popust) i mogu vam reci da su vrlo male sanse da za te pare kupite ekvivalentan, brendiran, kvalitetan PC sa 27" IPS displejom - potpisujem. Naravno, kao sto sam vec rekao - nije za svakoga Mac.

Za 1400 evra ne moze da se nadje ekvivalent, ako se uzme u obzir monitor!

Pazi i ja sam rekao jos u drugom-trecem postu, da mi treba komp za studio na kome ce se vrteti samo i iskljucivo photoshop, uzeo bih recimo taj iMac 27... Za sve ostalo tu je dobro sklopljen PC, naravno kao sto kazes da mac nije za sve, tako i sklapanje PC-a nije za sve, slozices se :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovo je ona prica AMD ili INTEL, NVIDIA ili ATI, Android ili Windows mobile, SwiNJdoJz ili Linux, firefox ili explorer, dizel ili benzin :D

To je beskonacna prica i uvek ce takvih rasprava biti :) cinjenica je da svakaa roba ima svog kupca i da sve ovo opstaje ;)

Samo sam hteo da kazem da je hardware za PC jednak kao i za MAC 1000% (prepakivano XY puta, XY komponenti menjano, nadogradjivano etc...)

Jedini "problem" zashto neke stvari "ne rade" pod MAC-om su drajveri i nishta drugo... Firma koja pravi neko parce hardware-a

(recimo TV tuner) ne napravi , naravno, drivere za MAC-OS ... tu je slicna prica i sa Linux(oidima)

Dosta proizvodjaca hardware-a ne pravi uopshte podrsku za Linux iste kartice rade na PC-u u istom tom slotu samo ako stavish SwiNJdojZ

to je prica i sa MAC-om ... Monopol....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moje skromno misljenje je da za 1800e mozete uzeti Hi-tech PC sa najboljim komponentama na trzistu(kod nas)...

Kuciste cooler-master, x58 ploca, i7 3.2Ghz, hard 500GB ili 1 TB, ram 6GB 1600Mhz, 27.5Inch monitor i to ne kakav, View Sonic :D Graficka radeon HD 5870 2GB Vram, napajanje 850W...

Ovo su cene sa it veta,moze se napraviti takva ali jeftinija konfiguracija koja jede malu decu, a ja bi pre uzeo ovako nesto(za licne potrebe) od Mac-a... a opet kad nesto zastari, samo odradis upgrade i zavrsio si a neki odredjen rok.

Sto se tice i Maca... ne bi se bunio da ga dobije u najjacoj konfiguraciji ali opet bi se smorio jer najjaca kartica koja se nudi u njega je 5770... da je 5870 bilo bi mnogo bolje :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bokija, lupaš ko otvoren prozor ;) Kako to majke ti Mac ima svoje ploče, procesor, grafiku? Za dizajn se jedino slažem. Ne govorimo o računarima od pre 10 godina nego o aktuelnim...

Dizajn mogu da priznam kao jedini adut Mac računara, bilo desktop, bilo laptop. Hardware je SADA potpuno isti (osnovni delovi računara) tako da možeš da biraš koji ćeš software da koristiš...

Sve je fizicki drugacije.Maticna ploca mora da ima svoj oblik,da bi stala u dizajn.Procesor Intel se radi samo za Mac i sumnjam da ga iko igde ugradjuje u nesto drugo.Recimo....Merrom,Arrandale,Penryn...itd.

@Oktopode

sve od igara sto vredi izlazi i verzija za Mac a ostalo ko voli moze da portuje.Jedina stvar gde je Mac hendikepiran je Srbija.Recimo,ludi iz Contrasta smatraju da je nepotrebno napraviti verziju PlanPlus i za Mac.Tako da gomila stranaca koja dodje sa Apple racunarom ovde je uskracena za informaciju o tome gde se nalazi i kuda ide.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bokija ne moze da objasni deci gde je kuciste...

macintoshq.jpg

Edited by chelic

Share this post


Link to post
Share on other sites

a ti zivis u 18, veku... ko jos vozi pokretni luster na plin!!!

icWLA.jpg

aaaajoooooj! AAaaajjjjoooooooj. Ajoj!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovaj Apple uopste nije Gay,ima dva kabla viska i deluje neuredno...whistle.gifTreba da ima samo strujni kabel jer je Tesla zaboravio da izmisli bezicni prenos el.enegrije

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...