Jump to content
FAS Goran
mikisxy

Računari, lap-topovi...

Recommended Posts

Koliko sam ja video samo kod nas i imaju u prodaji HyperX Predator 120 i 240gb.

 

Ima donekle smisla. Ako daješ pare za skupu memoriju očekuješ i solidan kapacitet.

Kolega je naurčio 1tb ssd pciepress iz USA i košta oko 300e tako da je ovo kod nas ozbiljno dranje.

 

E sada što bi većinu za običnih korisnika 32gb ssd bilo i više nego dovoljno je druga priča :)

Edited by igor0511

Share this post


Link to post
Share on other sites

E sada što bi većinu za običnih korisnika 32gb ssd bilo i više nego dovoljno je druga priča :)

E ti ga baš sad pretera sa 32GB. :)

Apsolutno je besmisleno kupovati bilo šta ispod 120/240GB čak i za osnovnu upotrebu,iz sledećih razloga:

1) Cena, 240GB je puno jeftiniji po GB od 60/120GB.

2) Samo win 7 instalacija bude oko 30GB, a poželjno je da se diskovi ne drže punim.

3) Ko god ima potrebu da kupi ssd, sigurno nije baš osnovni korisnik. Poželeće da instalira makar neku noviju igru, a priznaješ da je sa sadašnjim cenama glupo iste pored ssd-a instalirati na hard. :)

Dakle, 32GB nikako (zar to postoji u prodaji i dalje?), 60GB takodje, 120GB može ako se nadje baš povoljno ili je svaki dinar bitan. 240GB best buy za obične korisnike.

Edited by TheCityAndTheStars

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako bih ti rekao da sam ja morao da dodam 3tb pre par meseci jer nije bilo mesta za podatke.. :D

Moj mozak to nemoze da shvati :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mićo imam 7-8 serija sve epizode, oko 500 filmova i tako :) Dosta slika..

 

@TheCityAndTheStars Dobro, za mene običnog korisnika :p

 

Mint sa instalacijom koju ja koristim + samba, apache,mysql,postgre,.. + par programa 4.5gb :D

 

Screenshot_08262015_11_33_08_PM.jpg

 

Drugi sistem je ovih 24gb i to je MacOSX.

 

Sve fajlove stavljam na NAS da bi bili dostupni u mreži + NAS radi u RAID-u pa je manja šansa da se nešto izgubi,  a na desktop mašini držim samo sisteme i neophodne programe.

 

Igrice nažalost nemam kada da igram :(

Ali slažem se sa svim što si rekao. Pogotovu što je velika ušteda što ideš na veće kapacitete.

Nije SSD u ptianju, ali imam lep primer. Kada sam  uzimao disk za NAS 2tb eksterni disk su bila oko 170e, a 3tb 200e + neka smešna ploča čisto da gura Linux.

Edited by igor0511

Share this post


Link to post
Share on other sites

Već duže vreme su 3tb interni a 2tb eksterni najjeftiniji po GB.

I ja sam skoro nabacio dodatnih 3TB.

Ovaj najnoviji se polako ali sigurno puni. Sa svakim novim diskom dobijem želju da "backupujem internet".

Oko 300GB (x2) mi je lični backup. Dokumenti, fotografije, snimci.

Imam puno 1080p privatnih snimaka pa to zauzima dosta prostora...

Edited by TheCityAndTheStars

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam mahinalno sve skidao kada su oborili Pirate Bay :D

Tada sam nabacio jedno 1tb filmova :D

 

A srećom sva nereplikabilna dokumenatacija i slike koje ja imam imaju oko 40gb pa to može i u nekom cloud-u da se čuva. Jeste da ništa onda od privatnosti, ali šta da se radi..ionako ništa ružno tu nema :)

 

Čak i razmišljam da uplatim neki cloud disk za stvari koje ne bi bilo baš lepo da izgubim, pogotovu što su cene postale gotovo smešne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mene mrzi da dižem sve (ili probrano) na cloud mada bi to bilo odlično rešenje. Trenutno, hard + kopija na eksternom.

Sa virusima nikada nisam imao problema pa je to ok, bezbedna varijanta.

Nije idelano jer može napajanje da zvekne dok je eksterni nakačen, i 90% vremena oba diska su u istoj prostoriji tako da bi jedino potpuno bezbedno rešenje za backup bilo da se na tu kombinaciju doda cloud.

Medjutim, nisam toliko zaludjen. Ako se toliki maler desi, who cares. Fotkaću i snimati ponovo.

Uz malu napomenu da ono najvažnije imam na dvd i bluray diskovima na drugoj lokaciji.....

Uuu privatni snimci.. :D

Haha kada sam video post, pomislio sam da je toti.... Edited by TheCityAndTheStars

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za početak jedan SSD 120 GB pa posle kominacija 2 x 120 u RAID -u ili ovo ovo čudovište na PCi.

Inače prostora nikad dovoljno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja ozbiljno razmišljam da uzmem Mac Mini i da odmah prodam hard disk i stavim ssd u njega.

 

Koliko god pljuvali Apple dobar deo programera koristi MacOSx jer je neka fina veza između desktop operativnog sistema i Linux servera.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam jedan problem sa konekcijom. 

Pokušaću nekako da objasnim situaciju. 

 

Stanje pre problema: Jedan dolazni mrežni kabl ulazi u ruter iz koga izlaze dva kabla, jedan za jedan računar, a drugi za drugi računar. Sve je radilo najnormalnije na oba računara. 

 

Posle toga sam od operatera tražio da dodam i njihovu televiziju. Zavrzlama nastaje kada su doneli njihov ruter. Taj njihov ruter ima 4 porta, jedan za dolazni kabl, dva porta za dva televizora, i ostaje slobodan samo jedan za računar. Što znači da bi mi jedan računar bio bez konekcije. Onda smo odlučili da ubacimo moj stari ruter, da on bude kao ''bridge''. 

Trenutno stanje je sledeće. Dolazni kabl ulazi u glavni ruter, iz njega jedan kabl ide direktno za jedan TV, a drugi ide ka starom ruteru. U stari ruter ulazi kabl iz glavnom rutera, a izlazi jedan kabl za jedan računar, drugi za drugi računar, i treći za drugi TV. 

Sve je to radilo dobro kad smo podesili, ali se pojavio sledeći problem.

 

Na drugom računaru gubim internet konekciju kad kog se računar restartuje, odnosno isključi, pa ponovo uključi. Konekcija se pojavi kada izvučem mrežni kabl, pa ga ponovo ubodem. Na prvom računaru radi sve najnormalnije. E sada, do čega to može biti? Da li je do rutera, ili je do računara? Da li postoje neke opcije koje bih mogao da proverim? 

 

Bilo kakav predlog je dobrodošao :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zameni portove na ruteru za računare i vidi da li se problem javlja na drugom kompu.

Inače, tebi zapravo i ne treba drugi ruter već bi ti bio dovoljan samo switch

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zvuci mi kao da su oba rutera podesena tako da su obojica DHCP server (obojica pokusavaju da nadju najbolju ip adresu za svaki prikacen uredjaj).

 

- Krenuo bih od toga da se to onemoguci na starom ruteru.

- Sto kaze kolega switch bi bio najjednostavnije resenje i probaj da kombinujes portove.

 

Vidi da racunar slucajno nema podesenu staticku ip adresu - u sta sumnjam.

U zavisnosti od provajdera to treba/ne treba da bude podeseno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E da, bitna stvar. Odradi troubleshoot kada ti nestane neta na Windowsu.

Vrlo je verovatno ovo što Mihajlo kaže.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odradim troubleshoot, samo sam zaboravio šta kaže... :) . Ponoviću. 

 

Da li mogu da pristupim starom ruteru kada su ovako povezani? Ovaj glavni(novi) mi je 192.168.1.1 , a ovaj stari nemam pojma... 

 

Switch bi bio super, samo ne bih da dajem 5-6 hiljada ako ne moram. :D

 

Ustvari, sad vidim da ih ima i jeftinijih dosta. :)

Edited by banjo1990

Share this post


Link to post
Share on other sites

Switch koji tebe zanima je primitivna, no vrlo korisna napravica: http://www.winwin.rs/mreze-sigurnosna-oprema/switch-i-ruter/lan-switch/lan-switch-tenda-s105-5-portni-10-100-mbps-desktop-1135639.html

 

Ne bi trebala da bude toliko skupa.

 

Trebalo bi da mozes da pridjes ruteru. Sad sve zavisi kako su povezani, ne znam da li su sad ta dva u istoj mrezi.

 

Uglavnom su ti konzumerski routeri podeseni tako da uzimaju 192.168.0.1 ili 192.168.1.1. Par ovih poslednjih cifara mozda gore, ali to je to.

Samo vodi racuna u koji ces uci, obzirom da sad imas dva, nemoj da zeznes novi, mozda ima neki setting specifican za tvog provajdera.

Edited by m1hajlo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probaj da na stari ruter prikljucis i ulaz na jedan od cetiri izlazna porta i oba izlaza, trebalo bi da ruter radi kao switch. Dakle sva tri prikljucka na izlaz rutera. Nisam probao na svim, ali na onima kojima jesam - radi. Ako uspes ne moras kupovati switch.


Inace, moj je savet dodati jos stotinak dinara i kupiti neki od poznatijih marki

 

http://www.winwin.rs/mreze-sigurnosna-oprema/switch-i-ruter/lan-switch/lan-switch-tp-link-tl-sf1005d-10-100-mbps-5-portni-1112744.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rešio sam problem za sada. Zamenio sam mesta u portovima, jednog i drugog računara :D . @ata... pa tako i jeste povezano.  A mislim da su mi oni iz provajdera isključili DHCP na starom svakako. 

 

Videćemo da li će biti nekih problema. Hvala svima puno na ovako brzim odgovorima! Šta bih ja bez ovog foruma? :D 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Joshibeast ti je resio problem na prvu loptu, mi svratili da smetamo :D

 

Šta bih ja bez ovog foruma? :D

A nista, ne bi sad morao po pivo, stize forum  :guitar:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...