Jump to content
FAS Goran
oktopod

Šta je bolje od delova kupiti originalno / kvalitet delova?

Recommended Posts

evo i ovde da ponovim, farove nikako iz AP sporta, bolje polovan original. Uzas su ove turske kopije

Share this post


Link to post
Share on other sites

Opet ja o farovima..imao sam sudar pre neki dan, iako je udarac bio daleko od farova, to im nije smetalo da im popucaju SVI nosači kud koji mili moji, zatim crna plastika iza je takođe naprsla a kad ga promućkaš unutra se čuje kao zvečka...

Bili su ovi zamenski, sreća pa imam stare original koje sam kod istog majstora za dž ispolirao i eto rešenja :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

I meni isto spada Facet kabal za sad samo sa prvog cilindra.Mada mi Facet termostat za sada radi odlicno kazaljku drzi tacno na pola skale gde i treba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo nešto se guši auto pri oduzimanju u dodavanju gasa pa rekoh da promenim svećice. I sad mi ništa nije jasno.

NGK bkr5ez koje idu po katalogu su 4 evra komad, Champion isto po katalogu 2 evra komad, neke druge istih karakteristika 2 evra komad.

Pa se pitam da li su stvarno NGK duplo bolje od Champion pošto su duplo skuplje, ili je njima cena naduvana zato što su preporučene za punto 1.2 8v.

Mnogo mrzim kad me prodavac zezne da platim nešto skuplje nego što treba, samo zato što on smisli neku priču. :realmad:

Kakva su inače iskustva sa ovim svećicama

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi sta mislite o zupcastom kaisu iz AP sporta, naime kad sam uzeo punta pre nekih 30000 km, ili dve i po godine ( sta cu, malo vozim ) zamenio sam zupcasti i spanere ( ako neko moze da mi objasni sta je pk kais ) delovima iz AP sporta, sada mi je majstor rekao da je vec pred menjanje, a ne bih voleo da rikne, pa da mi se desi cuvena prica, ventili, dve bregaste koje ne mogu da se nasteluju ( punto mk 2 1.2 16v ) . U medjuvremenu sam zaista citao mnogo po forumu o fus delovima, te me zanimaju vasa iskustva, koje marke preporucujete, da li je ovo zaista deo koji mora biti original ( od deraca iz delte ), i na kraju da li neko zna cene originalnih delova ( u ap sportu se za par hiljada kupi sve ), kao i sta se sve menja u tom servisu ( da zvucim ozbiljnije kad budem kupovao, da mi ne uvale pride kablove, svecice, prsluk, jelkicu, :rolleyes: )

hvala svima unapred

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kaiševi se menjaju ili po pređenoj kilometraži ili na osnovu godina starosti. Dakle, ako se ne prelazi dovoljan broj kilometara, onda po godinama.

Kada su godine u pitanju, onda je to 3 godine u uslovima gradske vožnja i najviše 5 godina bez obzira na uslove vožnje.

Ako hoćeš original, možeš kod Delte, a možeš i kod bilo kog drugog ovlašćenog prodavca originalnih delova za vozila Fiat grupacije. :thumbup:

U Beogradu kao član Kluba (sa članskom karticom) imaš popust od 10% kod ova dva:

http://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?showtopic=44892

http://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?showtopic=44436

Ali i kada kupiš original, opet važi pravilo da se menjaju ili na osnovu pređenog broja kilometara, ili posle 3 ili 5 godina (zavisno od uslova vožnje).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li je tacno da Delta daje garanciju na set kvacila? Ako jeste, da li mora kod njih da se ugradi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pokušavam da ukapiram da li oni govore o delovima istog proizvođača koji pravi delove za prvu ugradnju u odnosu na takav isti deo koji možeš kupiti u prodavnici?

Ovo sa diskovima je stvarno dibidus prevara i nema nikakvog smisla! Pa bar da su ih zakosili u obliku ventilatora (ja sam bio ubeđen da samoventilirajući disk i treba tako da izgleda). Sad mi je ova tema posebno interesantna s obzirom da planiram da zamenim komplet potrošne delove u kočionom sistemu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi....

Ne znam kako ovo da kazem a da ne zvuci grubo ili da ne ispadne hvalisanje

Godinama sam se bavio odnosima sa javnoscu i marketingom, a kasnije prodajom

Ovakvi clanci vrlo lako mogu biti "sponzorisani" od strane proizvodjaca a u cilju rusenja pozicija konkurencije.

Svet se strasno globalizovao, sve vise proizvoda i tehnologija moze se praviti i na drugim mestima i pod drugom robnom markom. I ta robna marka zeli svoj deo trzista, a osvaja ga izmedju ostalog, i povoljnijom cenom.

Svaki ozbiljan proizvodjac, nece se igrati kvalitetom delova koje pravi i kojima namerava da uzme svoje parce trzista. Posebno se nece igrati onim delovima zbog kojih neko moze da izgubi glavu, a da defekti u kvalitetu budu lako vidljivi i dokazivi.

Naravno....postoje uzasne kopije originala, postoje marke koje rade ovo sto je opisano, koriste lose sirovine, imaju nedoradjene tehnoloske procese, losu kontrolu kvaliteta, jeftinu i nedovoljno obucenu radnu snagu, pa time i rezultat koji je skoro pa katastrofalan. Steta je sto uopste postoje i sto neko takve delove uvozi i prodaje. No, to je vec problem koji zalazi u lose zakonske odredbe, jadnu inspekcijsku kontrolu, korupciju i sve ostalo cega smo svedoci

Ali.... ono sto autori ovakvih tekstova rade, dakle, govoriti o tome da niko sem proizvodjaca ne ume da kvalitetno i pouzdano napravi neki deo i suptilno navoditi ljude da poveruju da su druge robne marke loseg kvaliteta, pa i po zivot opasne...to je smesno, pa i apsurdno

Edited by Lyon

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ja se pridružujem onima koji tvrde da je bitno ugraditi kvalitetan deo, a ne isključlivo "originalan".

Šta je originalan deo ?

To je proizvod firme, sa kojom su komercijalisti Fiata potpisali dugoročni kupoprodajni ugovor, vodeći se pre svega cenom i kvalitetom. Da li to znači da niko na svetu ne može da napravi bolje ?! Ne znači, naravno. Prođe godina-dve ili više, i tek odjednom, za isti model automobila originalnim delom bude proglašen proizvod nekog sasvim drugogo dobavljača. I onda ? Koji je sad taj "jedinstveni i najbolji na svetu" originalni deo ?

Moram priznati posebno me nerviraju ULTRA MEGA GIGA lopovi u ovlašćenim servisima gde originalnom delu dižu cenu desetostruko i više. Tako, čuo sam priču iz prve ruke da je jedna originalna svećica za Daciu Logana, u ovlašćenom Reno servisu plaćena 11 EUR, tj. komplet celih 44 EUR !!! I to samo cena delova, bez ugradnje ! Pa šta je zaboga to toliko ORIGINALNO da se ne može zameniti kvalitetnim Bosch ili NGK proizvodima, naravno, u odgovarajućim dimenzijama i toplotnom vrednošću ?!

A, sa druge strane, već duži niz godina prihodi autoindustrije se iz proizvodnje polako prebacuju i na održavanje, pa se zato fama oko originalnosti dela sve više i više podrgreva.

Edited by Mihailovic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svećica Dovla... :D

...Tako, čuo sam priču iz prve ruke da je jedna originalna svećica za Daciu Logana, u ovlašćenom Reno servisu plaćena 11 EUR, tj. komplet celih 44 EUR !!!

Eno, neko je juče pitao u temi oko svećice za Stila i u ovlašćenom je oko 5 eura komad (NGK), tako da ispade da ovaj Logan ima neke ultra mega giga svećice... :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poz svima, :welcome:

Treba najverovatnije da zamenim pumpu za gorivo, pa je moje pitanje da li da kupujem kineza (30 €)bez garancije ili da izdvojim vise para <_< i kupim npr... Bosch :blink: .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne kupujem nista na svoju ruku...najbolje je ono majstore koliko kosta popravka sa tvojim delovima?toliko...platis i kraj ... pravi i ozbiljan majstor (ne neki susteri) ti da garanciju pa nek on ugradi sta god misli da treba

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drugari jel moze mala pomoc? :rolleyes:

Moram da zamenim letvu volana ima bas dosta lufta pa imam problem koju da kupim znam da je fabricka u delti oko 35.000 din. tako da o njoj necu ni da razmisljam, zvao sam bukvalno sve radnje od Ap sporta, Kit commerca, Top auta i svi imaju neke "Italijanske" kao mala privreda i cene su od 6000 din. do 13.000 din. tako da nemam pojma koju da pazarim i da li se uopste to isplati stavljati na auto. Ako neko ima iskustva sa tim svaki savet je dobrodosao!! pozzz....

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ja se pridružujem onima koji tvrde da je bitno ugraditi kvalitetan deo, a ne isključlivo "originalan".

Šta je originalan deo ?

To je proizvod firme, sa kojom su komercijalisti Fiata potpisali dugoročni kupoprodajni ugovor, vodeći se pre svega cenom i kvalitetom. Da li to znači da niko na svetu ne može da napravi bolje ?! Ne znači, naravno. Prođe godina-dve ili više, i tek odjednom, za isti model automobila originalnim delom bude proglašen proizvod nekog sasvim drugogo dobavljača. I onda ? Koji je sad taj "jedinstveni i najbolji na svetu" originalni deo ?

Nije bas tako, ovde se malo brkaju pojmovi, odnosno original i kopija , tj plagijat.

Originalni deo je produkt firme koja nesto proizvodi i potpisuje svojim imenom, na primer Bosch, pri tom je bas taj proizvodjac izabran za izradu tog dela koji je pod odredjenim uslovima testiran , pokazao se kao dobar pa onda ugradjen u neki model automobila. Nije to samo puka komercijalna transakcija.

Kopija nekog dela je kad je takav isti deo proizveo drugi proizvodjac i falsifikovao potpis prvobitnog proizvodjaca.

Proizvodi drugog proizvodjaca su takodje originali, samo pod drugim imenom, ali nisu fabricki korisceni za odredjen model, a njihov kvalitet je diskutabilan, moze biti i bolji i gori.

Moj stav : uvek se trudim da kupim deo onog proizvodjaca za koji se odlucila fabrika. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pre mesec dana sam bio u Pragu na nekoj specijalizaciji za kocnice. Jedna od tema je bila originalnost i kvalitet delova. Kao primer su nam pokazali plocice za Opel Corsu. Dve garniture originalne jedna i druga, ali je jedna za trziste Nemacke a druga za Indiju. Plocice ne lice jedna na drugu. GM narucuje sta da spakuju u kutiju i sta da napisu na plocicama. Firma koja proizvodi za GM ima A i B produkciju. Tako da deo upakovan i kupljen u ovlascenij radnji ili servisu ne znaci i da je najbilji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

a jel Srbija u kategoriji sa Indijom ili jedno 10 -ispod :wallbash::wallbash::thumbdown: Šta kažu ti u Pragu :question: Zapadna Evropa 1-kategorija, 2-kat istočna evropa EU, a gde smo tu mi :whistle: (ne mislim na keš...)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Original je original,po svemu je bolji,ne pricam zato sto radim sa originalnim i samo originalnim delovima,pa sada izmisljam toplu vodu!

Prvi sam se opekao i to sam par puta na fals delovima(jednom prednje plocice,jednom zadnji paknovi i da ne nabrajam....) :crybaby:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...