Jump to content
FAS Goran
LanciaFreak

Lancia Lybra - problem sa podizanjem prozora / kalibracija podizača prozora

Recommended Posts

Nema taj motor snage da slomi staklo. Najgore sto moze da se desi sa metalnom zabicom jeste da sajla prokliza na onom namotaju, sto je po meni opet gotovo nemoguc scenario jer se taj motor sam iskljucuje kada dodje u "halt", tj. kada dodje do mrtve gornje ili donje tacke, ili do neke prepreke koja moze biti i zaustavljena zabica na vodjici. Takodje moze da dodje do pucanja sajle u smislu izvlacenja iz one zavrsne buksnice. Svejedno ce posledica biti mrsenje sajle na namotaju.

Cak i u slucaju ostecenja namotaja, isti se lako popravlja naglasivanjem - produbljivanjem kanala za sajlu (licno probao) turpijicom odgovarajuceg precnika ili nekim drugim podesnim alatom.

Cak i zguzvana sajla (ako neke licne nisu popucale pa se rasplele) moze lepo da se sredi. Da se ponovo uplete i da se ispravi.

Mislim da koriste te plasticne zabice jer su jeftinije i jednostavnije za izradu.

Ono sto sam primetio kao razlog pucanja na moje dve zabice je to sto se plastika vremenom potrosi i izlize usled nedostatka lubrikanta i abrazije od prasine i ostalih cestica, na sta je metalna zabica imuna.

Moguc razlog je i taj sto vremenom plastika izgubi svoju elasticnost i postaje krta.

Savet je da se to preventivno podmaze domacinski. Ako su zabice plasticne, onda specijalnom mascu koja ne ostecuje plastiku.

Edited by MISHONNIUM

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo cisto da vidite kako izgleda kada se namontira i u kom polozaju je sajla.

Photo0676.jpg Photo0677.jpg

Vjerujem da je ovo na slici zadnji podizac?

Ja imam tu zadacu da rijesim problem sa zadnjim podizacem, jer je neko sajlu pokvario pa se sve razletilo i ne znam kako da sastavim, a kod nas ovdije nema niko da bi tu sajlu popravio (milsim napravio novu) kupio sam zabice, ali bi mi dobro doslo da neki savjet da je sredim u uradi sam varijanti!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, to je zadnji podizac.

Inace, stvar ti je veoma prosta. Sajla se jednim krajem drzi na zabici a drugim na namotaju. Ako se dobro secam u pitanju su dve sajlice za jedan podizac. Ako ti se sajla rasplela, ti je pazljivo opet ispleti. Ako je negde iskrivljena, pazljivo je kombinirkama ispravi.

Ako su ti se kanali na namotaju kroz koje ide sajla ostetili, pazljivo ih naglasi okruglom turpijicom odgovarajuceg precnika, ili kakvim drugim podesnim alatom.

Buzire okreni tako da federi idu do sklopa podizaca - namotaja i motora.

Kraca sajla ide gore a duza dole.

Jednu stranu sajlice (onu gde na buziru ima feder) uzlebi na namotaj u jednu od rupica, te je namotaj u onaj kanal jedan krug (Ako se ne varam, videces po duzini sajli koja ti preostane da li si to dobro uradio, odnosno da li je u pitanju jedan krug. Ne secam se dobro, jbg, eksperimentisi.). Drugu takodje u drugu rupicu i namotaj je kontra od prve. Shvatices princip.

Spakuj namotaj u ono telo - poklopac od plastike i gledaj da sajle izlaze na pravim mestima.

Nabaci na namotaj i sajle neke specijalne masti koja ne ostacuje plastiku, onako da ima.

Zasrafi poklopac za motor podizaca vodeci racuna da je osovina motora lepo upala u namotaj i uzupcila se kako treba.

Uvuci federe u plasticni poklopac namotaja a drugu stranu buzira uvedi u sinu - vodjicu zabice.

Zakaci sajle na zabicu.

Zatim uz pomoc srafcigera ili kakvog drugog podesnog alata nabaci sajlu na onaj kotur na sini, vodeci racuna da oni federi na buzirima kompenzuju naprezanje.

Kada si nabacio sajlu na kotur, vrati gumenu kapicu na metalni siljak pored kotura.

Sinu i zabicu domacinski podmazi.

Prikljuci na elektriku i proveri da li radi kako treba pre montaze.

Ako radi lepo, montiraj i uzivaj.

Edited by MISHONNIUM

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala na opširnom uputstvu. Probati ću poravnati pa ću vidjeti kako ce da radi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Možda sam propustio nešto, ali zar nije lakše/brže/jednostavnije/sigurnije kupiti drugi i staviti umesto tog raspalog? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeste lakše,brže,jednostavnije i sugurnije ali je puno skuplje,tako da ova kućna reparacija mnogo manje košta.Poželjno je ako je moguće da nabavite nove sajle ako su pomotane-oštećene.Sve ostalo/u objašnjenju/ što se mene tiče je ok.Za detaljno uputsvo:POHVALA./mishonnium/Meni su u servisu za repariran podizač tražili 80E,nov košta 190,žabica 6E,+ruke.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tacno, jeftinije je popraviti sam, ako covek ima afiniteta ka mehanici. Kod mene se radi po malo i o entuzijazmu. Ja volim da popravljam svoja kola.

@edinko

Nema na cemu.

@dr.g

Hvala na pohvalama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam znao da su podizači tako skupi. Zar nema na otpadima da se kupe polovni?

Share this post


Link to post
Share on other sites

pozdrav svim vernim pratiocima (pomagacima) sajta! imam problem sa staklima na zadnjim vratima. menjao sam oba zadnja podizaca i kad sam zavrsio sa ugradnjom isprobao sam sve i sve je bilo ok. onda sam zakljucao sve prozore sa vozacevih vrata i sve se zakljucalo. kad sam otkljucao otkljucali su se samo prednji prozori tj. podizaci i lampice na prednjim vratima su se ukljucile a zadnji su ostali zakljucani a lampice iskljucene (zakljucane). sada sa komanda na zadnjim vratima ne mogu da otvaram prozore dok sa prednjih vozacevih vrata mogu da otvaram i prozore na zadnjim vratima. molim za pomoc. hvala unapred ;)

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Proveri da li ti radi prekidac za iskljucivanje zadnjih prozora. Deluje iz tvoje price kao da je aktiviran .

Share this post


Link to post
Share on other sites

podizaci mi nisu radili provereno. jedan nije postojao kada sam kupio auto a drugi mi se pokvario uz strasan zvuk lomljena plasticnog dela koji sluzi kao osigurac. dugme za zakljucavanje zakljucava i zadnja i prednja stakla tj. podizace i iskljucuje lampice. kada sam otkljucao prednja stakla su se otkljucala i lampice ukljucile a zadnja ostala zakljucana i iskljucene lampice... help :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tako je i kod mene!Pritiskom na dugme, zakljucavaju se samo zadnja stakla, dok su prednja uvek otkljucana.I kada se zakljucaju,pozadi ne svetle podizaci!

Edited by Yestra

Share this post


Link to post
Share on other sites

Proverio. Samo zadnje prozore blokira a i sema kaze tako :smoke:

Clipboard01.jpg

pa ti sad proveri da li ti kad aktiviras prekidac H55 dolazi napon na konektore na prekidacima podizaca H 53 i H 54 kontakt 12 (probaj na konektorima na vratima -rebrasto crevo) ili na centrali prozora (ispod suvozacevog sedista) da li imas ulazni signal (od prekifdaca)i izlazni prema motorima.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Trebas uraditi kalibraciju prozora. Naime svaki od prozora treba trebas kalibrisati na ovaj nacin: Kreni od vozacevog, stisni prekidac za spustanje i nemoj ga pustati, kada staklo dodje do kraja drzi prekidac jos stisnut jedno 3-4sek, zatim krenii dizati prozor isto ne pustajuci prekidac i kada dodje do kraja isto drzi 3-4 sek. Nakon toga ponovi isto za sve prozore i trebalo bi da funkcionise.

uh nesto zabrljah ovde...probao sam da ih kalibrisem na taj nacin ali nece . opet suvozacev prozor ide gore samo onoliko koliko drzim prekidac. sta dalje? :help: :help:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pošto na mom modelu nema otvarnje prozora preko ključa, da li je moguće i kako izvesti?

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Valjda zadržiš ključ kad otključaš i treba da otvara ako ima opciju, e sad ako nema pojma nemam kako i da li može da se ugradi :laughing:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...