Jump to content
FAS Goran
LanciaFreak

Lancia Lybra - problem sa podizanjem prozora / kalibracija podizača prozora

Recommended Posts

Markobgd pre nego sto raskopusas centralu, proveri zice u A stubu, onaj snop celokupni ;)

Vec treci auto za zadnjih mesec dana da imaju isti problem. Prekine se zica da ne poverujes kako, kao neko skalpelom da je preseko, a guma skroz cela i lepo zasticena ;) proveri i to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rešio problem upravo pa da podelim sa Vama jer će možda nekoga zalomiti ista glupost.
 
Elem, centrala podizača PREDNJIH prozora nalazi se ispred suvozača u patosu ka motornom prostoru. Namerno pišem velikim slovima jer zadnji podizači koliko god to delovalo glupo imaju svoju centralu koja se nalazi ispod suvozačevog sedišta i zelene je boje.
Ova narandžasta centrala je takođe i za unutrašnje osvetljenje kao i za centralnu bravu (ne code centrale ili ti ključa već samo automatika za zaključavanje brava), možda je za još nešto ali ja nisam otkrio.
Evo u slikama gde se to nalazi i kako izgleda:

mar001.jpgmar002.jpg

mar003.jpgmar004.jpg

Znači "odlepi" se ovaj gumeni deo patosa (fiksiran je čičak trakom po celom obodu), zatim se odvrtanjem četiri šrafa sa krstastom glavom oslobađa plastični poklopac i po njegovom skidanju se dolazi do centrale koja je sa dve matice M6 (ključ 10) fiksirana za podnožije odeljka u kom se nalazi.
Palo je rasklapanje centrale i detaljnim pregledom je ustanovljen "hladan lem" odnosno fabrički nedostatak u vidu jedva zalemljenog kontakta releja.

mar005.jpgmar006.jpgmar007.jpg

Godinama se dotični kontakt držao na lem debljine dlake i verovatno od truckanja i opterećenja naposletku popustio. Zato je prestanak rada prozora prednjih bio povremen jer se u pojedinim trenucima ostvarivao kontakt.
Prelemljen kontakt, očišćena ploča alkoholom, probano povezivanjem rasklopljenog kućišta.

 

mar008.jpg


Naposletku sve spakovana u kućište i  vraćeno na svoje mesto! Naravno sve radi!
Hvala kolegi bglion koji me je uputio na poziciju centrale šemama! Svaka čast kolega!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam do sada bio ubedjen da se u tom prostoru nalazi centrala za Air-bag... :) Da mi je neko pricao,rekao bih mu da nema pojma... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav.

Imam problem sa 2 prekidaca stakla, odnosno sa plastikama.

Sa suvozaceve strane 2 plastike su poprilicno labave dok je 1 cak i ispala(vozac i suvozac plastike).

Zanima me jeli se to može uglaviti nazad i mogu li se posebno plastike kupiti.

Kad stisnem ljubičastu ili bijelu boju staklo od suvozaca se uredno dize i spusta.

Suvozacevo staklo ponekad zna ispasti tako da vjerojatno je problem u podizacu na toj strani.

 

zza7205.jpgzza7206.jpgzza7207.jpgzza7208.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Informacija samo, za podizace stakla zadnje,za lybru, one plastike sto puknu i sajle, to sve pase sa lagune 2, znaci sa jednim podizacem lagune reparirate dva na lybri...

U Hr  podizac jedan kosta 150 eura a za lagunu 30 eura.. pa eto mozda nekome bude korisno....

 

 

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 1/4/2017 at 10:37 PM, Dejan Abarth said:
Informacija samo, za podizace stakla zadnje,za lybru, one plastike sto puknu i sajle, to sve pase sa lagune 2, znaci sa jednim podizacem lagune reparirate dva na lybri...
U Hr  podizac jedan kosta 150 eura a za lagunu 30 eura.. pa eto mozda nekome bude korisno....


Jeli mi možeš objasniti ovo sa jednim laguninim podizače riješim bdva od lybre?
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

koristio sam prednji podizac od lagune,sa laguninog pod.prebacis plastiku koja klizi po alu nosacu ili klizacu kako god...  uzmes sajlu ,izmjeris duzinu i stavis na lancijin podizac.      meni je uvijek samo jedna sajla se pofrkala ili pukla,druga je bila ok u oba slucaja.  kao kuglicu na kraju sajle sam koristio spojnicu koju koriste elektroinstalateri da bi spojili žice :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako ti je pukla ta plastika (klizac) imas u Boban Sajle da uzmes nov METALNI koji vise NE PUCA.... A mogu i ja da vidim da li imam jos uvek broj od coveka koji radi u Boban Sajli i zameni ti sve on sam sa delom 2000din je bilo pre skoro 2god :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Novi klizaci-zelene plastike-nosaci stakla mogu da se nadju u Zemunu u Auto Ricambi i u Prvomajskoj u servisu sajli, podizaca i sl. Cena ja cini mi se oko 600-800 din po komadu. Razlikuju se levi i desni. 

Svracao sam u Boban sajle, nisam bio zadovoljan "prijemom", u Zemunu su mi odradili odmah, bez filozofiranja, cini mi se da je mogao zmurecki da odradi koliko puta je to namestao... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li neko zna koje su fabrički deklarisane dužine sajli zadnjih podizača. 

Bilo bi lepo da znamo i dužinu prednjih ako nekome zatreba. Probao sam da izguglam, ali uzalud.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedna cudna situacija, crkao mi je akumulator i danas sam stavio novi. Medjutim primetio sam da sad ni jedan prozor nece da se zatvori "iz cuga" jednim klikom nego moram da drzim dugme da bi se podigli do kraja. Zna li neko o cemu se tu radi.

 

 

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 8/7/2014 at 8:08 AM, Sedla said:

Da,treba da uradis kalibraciju. Spusti prozor do kraja,i zadrzi dugme jos 3-5 sekundi,zatim ga podigni do kraja i ponovo zadrzi dugme jos 3-5 sekundi i to je to. :thumbup:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 13/08/2018 at 11:24 PM, Sedla said:

Trebas da uradis kalibraciju na staklima. @neshaoctce te prebaciti u odgovarajucu temu pa ces procitati tamo kako se radi kalibracija podizaca. 

Sličan problem, kalibrisao sve prozore i svi sem vozačevog prozora sada rade dizanje sa jednim klikom. Vozačev prozor se prvobitno podizao "iseckano", podigne malo i stane. Kalibrisao i sada podiže dok god je data komanda za podizanje. Ali nece na jedan klik....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Spustis prozor i drzis dugme 5sec kao da jos spustas,zatim podignes prozor i drzis dugme jos 5 sec kao da jos podizes,to ponovis jos jednom i radiće :D

Edited by danijel55

Share this post


Link to post
Share on other sites

Čisto da ostane zapisano "za buduća pokoljenja".

Odavno sam savladao sve tajne kalibracije prozora, ali kad mi je orginalni motor crko (vozačka vrata), i kad sam ugradio zamenski - ništa više nije isto! Iskalibrišem ja, radi lepo neko vreme, pa se opet zaglupi.

Edited by Mihailovic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...