Jump to content
FAS Goran
Zoran SM

Šta misilite o emisiji ''Sat'' i Alvirovićima?

Recommended Posts

...mislim da su dve različite priče kada je emisija i revija u pitanju.

SAT Revija je bolja od emisije, originalnija, praktična, nije izrazito komercijalnog sadržaja kao emisija...

Neko je već pomenuo da su Auto Klubovi u Srbiji dobili prostor u Sat Reviji...a, onda je sličnu stvar iskopirao Auto Bild. Rubrike oko polovnjaka su uvek bile sadržajne.

Testovi koje radi Sat Revija a koji nisu vezani za testove automobila, su takođe posle određenog vremena bili kopirani od strane drugih redakcija...

Emisija je spora...sa veoma zastarelim načinom predstavljanja automobila i sa reklamom za NAVAK gde god je to moguće. :whistle: Rade ono što je postalo uobičajeno i kod drugih, a što je takođe pomenuto, tipa...''nastavak ove reportaže pročitajte u Sat Reviji''.

Ok, sigurno ne može sve stati u emisiju jer je Revija sveobuhvatnija, ali čini mi se da ovde nije to razlog već prosta želja da se tako pomogne tiražu Revije...

Isto smo mogli videti i kada je emisija Top Speed bila aktuelna na BK Televiziji, ili kasnije na Fox Televiziji...

Neko je pomenuo oko praćenja domaće auto industrije...

Dosta stvari se može zameriti oko uređivačkog koncepta emisije, ali sigurno ne i to da ne prate domaću autoindustriju. I dok je Zastava bila a i sada kad je Fiat u Kragujevcu. Svaku novost iz Kragujevca su predstavljali u emisiji i Reviji. Ali, bukvalno svaku. Setite se samo kad su radili prilog i pokazali ceo proizvodni proces u Kragujevcu kad je tek krenula Zastava 10...itd...itd...

Korektnije testove automobila možemo očekivati kada i ovo tržište postane ekonomski važnije.

Npr....neka se proda 100.000 novih automobila godišnje u Srbiji...neka prosečna cena po prodatoj jedinici bude 10.000 eura ( realno je da će biti i više od toga ), to daje ukupnu vrednost tržišta od 1 milijarde eura godišnje.

Neka npr. grupacija VW drži 30% tog tržišta, tj. 300 miliona godišnje prodaje. Pad učešća na tržištu od npr. 3% znači minus od 30 miliona eura...

Ako se lokalni uvoznik ponaša bahato, bezobrazno, suprotno poslovnim pravilima i kao takav prebaci nekoj novinarskoj redakciji zbog čega su napisali ovo ili ono...a, onda ta redakcija krene iz nedelje u nedelju da piše o servisnoj mreži i mahinacijama i nekvalitetnom radu u njoj, o rokovima za isporuku od 3 meseca, o nemogućnosti da se naruče svi paketi opreme, itd...itd...

Redakcija takvim svojim pisanjem može naneti štetu u vidu pada ućešća na tržištu tog proizvođača od samo par procenata...ali to je 20, 30 miliona eura....to je vrednost jednog veeeeelikog objekta sa prodajnim salonom, servisom.

Tada će centrala iz Minhena, Volfsburga ili sl. još kako da disciplinuje tog svog lokalnog, bahatog i bezobraznog dilera, a novinske redakcije onda više neće biti pod pritiskom da im se otkazuju reklamni ugovori ukoliko slučajno napišu ili emitiju nešto što im se ne dopada.

Tada mi kao gledaoci ili čitaoci dobijamo objektivnije testove automobila.

Samo...i narod mora biti pametniji...narod u smislu potrošači....narod koji više neće imati predrasude prema proizvođačima automobila, već će svoju odluku pri kupovini novog automobila u dobroj meri bazirati na osnovu onoga što pročita ili vidi u takvim emisijama.

Ali, ako to tržište i dalje smatra da Golf 2 vredi 2.000 eura...onda uzalud i najbolji i najobjektivniji testovi na svetu, ako nema ko da ih čita ili ako ništa ne veruju u to što pročitaju, već i dalje imaju stereotipe na osnovu kojih prvenstveno donose odluku prilikom kupovine automobila...

Share this post


Link to post
Share on other sites
pa da se porede TG,FG sa SATom je kao da poredis yugo koral 55 protiv lotus exige.nije losa emisija,mozes da cujes dosta korisnih vesti,reportaza.ipak nije glavni akcenat stavljen na automobile,ima tu i malo turizma,saobracaja.jest nekad ga alvirovici malo drve,uspore emisiju. :coffee:

SAT - saobraćaj, automobilizam, turizam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nesha je u pravu da je revija bolja od emisije, međutim i kada odem na trafiku da kupim neke novine o Automobilizmu ja uzmem Vrele Gume. Jesu skuplje ali bolje jedne VG nego 5 SAT revija.

Kako je Damjanović rekao na Internet forumima (posebno ovom, malkice ulačenja adminima ne škodi :welcome: ) mogu se naći daleko pametnije stvari nego one koji ovi vajni stručnjaci daju. Ti Alvirovići idu i traže neispravnosti i loše strane učesnika u saobraćaju, a nikada nisu naveli ni ukazali koji su to uzroci takvog ponašanja. Recimo zašto je Prva pomoć mala i neadekvatna?! Ja ću mu odmah reći jer narod nema para za pravu. A nema para zato što gorivo košta kao u Švajcarskoj, putarine kao nigde u svetu a putevi su loši, a registracija i ostali porezi ubijaju volju svakom da se normalno odnosi prema svom metalnom ponosu a kamoli tuđem. Koliko su ti ljudi zaludni nikaada neću zaboraviti scenu iz SATa kada zaustave Pajkani tipa u vozilu (čini mi se peugeot 306) a to sve SAT snima i pitaju ga? Znate li da ste išli 65 na sat a dozvoljeno je 60, mogli ste sa takvim bahatim ponašanjem nekog i ubiti, a pored prolazi buljuk Trabanta Vartburga i Kečeva ali svejedno idu ispod 60.

Automobil nije luksuz, to je potreba modernog čoveka sa kojom hrani svoju porodicu (ide na posao, prenosi stvari, obavlja posao sa istim itd). Čuva svoje zdravlje (klima, udiobnost itd) svoje porodice (sa raznim ABSovim jstucima i da ne nabrajam) i okruženja (čisitm motorom i gorivom, sigurnosnom opremom). I još ako je to Vozilo koji se vama dopada, i obavlja sve gore navedeno onda nema srećnijeg čoveka (hajde da ne napišem muškraca :smoke: ) . I onda mi dođe Alvirović i kaže znate ovaj Kineski Chery nije uopšte loš, ili ova Florida ima divan motor i vrlo je udobna. Ili, ma pravo gorivo je samo kod NISa, ma bolje od Shella itd.

Pored praktične primene koju Atomobili imaju sledeća karateristika im je strast i afekcija koju vozači imaju prema istim. Toga u SATu nema, mada u principu tamo ničega nema....

Edited by Zoran SM

Share this post


Link to post
Share on other sites

Emisiju volim da pogledam, jer volim da gledam sve u vezi automobila.

Ali SAT magazin mi je vrlo dobra novina, meni licno mnogo bolja od VG.

Upravo jer obradjuje modele koji su meni zanimljivi za kupovinu.

Pored toga super testovi vozila u SAT su mi odlicni, i vrlo verno su do sada oslikavali vozila, pisali su npr. da Z10 trosi 8,5 po gradu, da na Civicu pali check engine, da na Mazdi 2 rikne lezaj na 10.000km...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ranije sam i gledao emisiju, sada jako retko jer su mi ova dvojica stvarno dosadni. :coffee:

Ko je jednom gledao top gear ne moze da bude zadovoljan nijednom drugom emisijom, barem ne u pogledu humora i zanimljivosti prezentacije. Samo, sto neko rece, njima je budzet ogroman.

Sa druge strane mislim da ja, kao i pretpostavljam vecina ovde nije ciljna grupa emisije SAT. Jeste svi mi volimo automobile, ali ipak i tu postoje razlike. A to sto vozimo Italijane (iz ovog ili onog razloga) samo potvrdjuje da paznju ne moze da nam drzi test jos jednog Koreanca predstavljen kroz prizmu tehnickih podataka i suvoparnih "plus" i "minus" argumenata

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sjajna tema, kako je ne vidoh ranije :D i drago mi je što se većina slaže sa mojim mišljenjem, dosadno je do te mere da je prevršilo svaku meru...

Pričaju glasom grobara, toliko puno i mrdaju ruke i to je to.

Ima korisnih stvari pa mi nekad zadrže pažnju ali vrlo brzo promenim kanal. Dosadili su i sa Navakom i sa bezbednom vožnjom i šta ti znam.

Valjda sam jednostavno prerastao tu emisiju...bila mi je kul sa 14 godina i verovatno će mi opet biti kul kad budem bio deka 14 godišnjaka koji bi da sedne za volan jer je on najpametniji

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najveci problem nasih auto-emisija je ta, kao sto je receno, da se sve kritike odnose na "mali prostor za noge" i nedostatak drzaca za case, a o pravim manama i ne zucnu. Tako da sve te nase emisije gledam kad nema nista na tv-u, a bas nemam sta pametnije. A reviju sam prestao da citam od kad su pljuvali ljude sto imaju folije na kolima, kao da su nenormalna pretnja ostalim ucesnicima u saobracaju, a u broju iz prosle godine su imali veliki clanak gde samo pisu o tome koliko su folije dobre i zbog cega su sve korisne i opisan postupak stavljanja, sto vidim kao licimerje. Uglavnom ne odstupaju od prosecnog kvaliteta nasih medija i njihovih nezanimljivih emisija i clanaka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najveća glupost kod časopisa "sat" su senzacionalističke naslovne strane tipa "Od nove godine dve trećine vozila neće moći da se registruje" i slično. Posebno oko te vesti sam pratio časopis redovno i uhvatio ih u kontradiktornim izjavama. Dok nisu izdali tačnije tumačenje novog zakona ispadalo je da će mnogi kupci novih zastavinih karburatorskih vozila morati da nakon par meseci eksploatacije bace svoje automobile u đubre. Neretko se dešavalo da i senzacionalistički naslov odmah potpuno razvodnje ili pobiju u razradi teksta unutar korica istog broja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nemoj tako,koci stoj.Zika vodi svoju emisiju na jednom kulturnom a opet narodskom nivou.Alvirovic vise glumi da je na nivoju,jelte.Opet s druge strane,novinari su nam zdravlje po narod.Kad imas zatvor,gledaj Leu Kis,kad te muci nesanica gledaj Alvirovica,kad patis od konjuktivitisa gledaj Sve za ljubav,a ako ti treba psihijatar gledaj Farmu,u smislu grupne terapije.Ko kaze da alternativna medicina nije razvijena u nas.

Edited by bokija

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da ste previše kritički nastrojeni.Ima u toj emisiji puno korisnih stvari za vozače.

Naprimer patrrole do mora,pa i ona o putu za Zlatibor koju je neko ovde popljuvao.

Pa šta hvali kad se govori o pravnoj pomoći,zar to nije svakodnevna problematjka kojom se bave

i svi forumi o automobilima.Zašto vam smeta kada se govori o lošem održavanju puteva i lošoj

signalizaciji i drugim problemima sa kojima se svi suočavaju...

A da skratim mislim da emisija nema nikakve veze sa RTSom . Mislim da su Alvirovići osnovali

posebnu firmu i rade emisije a onda h prodaju onome ko hoće da kupi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alviroviće bih naterao da odu do Grcke, ali i da se vrate u onom Mad Max klot Puntu iz Zastave. Znači crni sa crnim branicima koji nisu u boji, 13" gumama, 1.2 motorom, bez ratkapni i serva, sa onom sjajnom maskom i to u špicu sezone na 40 stepeni. Ako zabodu iz prve skretanje ka Evzoniju sa ring road-a u povratku, bez navigacije, onda i da pricamo o "patrolama"... Kako stići imaju, ali kako se vratiti ;)

Što sam čitao na nekom forumu ~ kad bi Alvirku u ruke stavili mačeve iskasapio bi kamermane i goste... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baš te patrole jesu njesra. Suvoparne su i dosadne. Ponavljaju se iz godine u godinu.

Mogu komotno da puste od pre 3 god. neće se ni primetiti.

To da se ne sme preticati preko pune, da ima rizle pored puta da postoje kolotrazi i nije neka informacija..

A da u Makedoniji love radarom na auto putu, da varaju na naplatnim rampama, da ćeš u Grčkoj videti saobraćajca samo ako se slupaš, da se sa Crnogorcima vredi cenkati nema ko da primeti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

One patrole su smejurija. Što ne naprave emisiju o oznakama u u BG, ali da dovedu putare i štrumpfove. Ko dođe sa strane i skrene sa auto puta da obiđe BG - kukala mu majka gde će da završi...

Share this post


Link to post
Share on other sites
za njih je samo mercedes auto?

Pa ono jeste da chika Mirko :cool: ,najvise voli :heart: da ide na putovanja sa najnovijim ML-om ili Gl-om,ali sam ga vidjao nasmejanog :lol: i u Hjundai-u Santa Fe :w00t:

Uglavnom preferira dzipove,verovatno zbog nasih dobrih puteva :ermm:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa dobro šta je čika Mirko kriv zbog toga kakvi su naši putevi.Čovek lepo ukazuje da su loši.

Pa to vam je kao najgora emisija.Nema većiih problema E onda je nama stvarno svanulo. E deco,deco ...

Pa šta oćekujete od patrola da svake godine do Grčke ide drugim puem.

Ko zna koliko svake godine novih vozača ide prvi put do mora ili ide prvi put kolima.Mislite o tome.

Verovatno bi bilo lepše da ide "stilom" ali jeb... ne može sve da bude idealno.

Jedan je FIAT STILO.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nekad sam jedva čekao da odgledam sat al, to je bilo nekad, sad su mnogo dosadni, nekako uvek naletim na ono njihovo tradicionalno putovanje na more i žešće se smorim kad vidim da je isto kao i prošle godine, kao i predprošel i one tamo i pre toga.... stvarno su tu emisiju pretvorili u porodični biznis...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi imate 100 prorama a Mirka pomno proučavate. A kukate kako ga niko negleda.

Ja ga gledam povremeno i hvala bogu bolje Sat nego 90/% programa tipa "menjam ženu".

"farma", "Velikibrat"...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da je utorkom u 10h ne bih ga "proucavao", nego je u nedelju posle rucka :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

kako lepa tema!!! znaci kad listam kanale na tv i nabasam na tu emisiju prosto me nesto stisne u stomaku i obuzmeme mucnina pa moram tamo gde kralj ide peske :wacko: znaci ja ne znam, da lisu ikada za neki auto rekli da nesto ne valja da nije vredna kupovina ili bilo kakvu kritiku i zamerku na model. da skratim pricu nije vredno da trosim moje vreme i reci, sve se vrti oko para kolko dileri plate tolko pohvala a kritika nista.

moraju privatno da se voze i menjaju automobili redovno zato i takvo prezentovanje istih, sve to interesna svera.

u prilog mi ide 10 godina rada na rts pa znam kako sta koliko i kome!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Experti iz SAT-a opet briljiraju... :wallbash:

Preneto sa drugog foruma:

Jutros kupih reviju SAT i ostadoh bez teksta ... na ovoliku elementarnu glupost:

sampion.jpg

Za one koji nemaju nove Ford-ove evo objašnjenja: nema klasičnog poklopca-čepa rezervoara već imate metalne membrane nalik na leptir krilca na karburatoru, koja se otvaraju samo ako se pritisnu odgovarajućim pištoljem za nalivanje goriva ... znači ne možete se zeznuti da natočite dizel u benzinca i obrnuto (jer prečnik otvora to ne dozvoljava tj. ne otvaraju se krilca ako pištolj nije adekvatan).

Ovaj plastični levak sa slike je "dodatak" koji imate u gepeku automobila ako vam zatreba da ručno iz kante dolijete gorivo tj. da bi ste u tom slučaju mogli da otvorite pomenute metalne membrane-zatvarače.

Dotični novinar je shvatio da se svaki put taj plastični levak mora prvo gurnuti u cev koja vodi u rezervoar, pa onda kroz nju dolivati gorivo ... NE MOGU DA VERUJEM da neko može biti TOLIKO GLUP!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima jos bisera u starijim brojevima samo ih treba naci.

Edited by IlijaGM

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...