Jump to content
FAS Goran
piromaniak

Fiat Punto mk.2 - problem sa menjačem / ''ispada'' iz brzine / teško ide u brzine

Recommended Posts

Evo danas sam podmazao sajle menjaca,i razlika je  neverovatna uopste nema otpora ide kao kroz puter,a inace je tesko ulazio i kad je ugasen auto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozz svima,

 

Imam i ja taj zub prilikom ubacivanja u prvu brzinu, sve ostale brzine rade super, nije nista toliko strasno ali nekad zna da iritira, zanimljivo je to da dok je auto u pokretu prva brzina ulazi savrseno znaci bez ikakvog otpora, znaci mnogo bolje nego kad krecem iz mesta, samo da napomenem da nemam nikakvih cudnih zvukova, ne grebe menjac, samo taj zub prilikom ubacivanja u prvu kada krecem iz mesta, 

 

U pitanju je punto clasic 1.2  2010 god,

Edited by Dovla83

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav kolege,

kod mene je problem sto menjac lako ide u brzine kada je hladan i kada jenapolju hladnije vreme a cim otopli ili se menjac zagreje  teze ubadam brzine!

Ako neko zna  sta bi moglo biti neka mi odgovori !\]Samo jos da napomenem da sam negde jos cuo da je mozda birac u pitanju jer mi  je menjac lako pokretljiv kada je u leru i po tome ne bi trebalo da su sajle!

Edited by STARVIN MARVIN

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 4/11/2014 at 5:57 PM, markosdbg said:

Horvate,jel si resio problem?

 

Jako kasnim sa odgovorom, ali u interesu foruma da i drugi znaju sta je bio problem.

Druk lezaj je probusio japanski sesir. Morao se menjati ceo set iako je lamela bila ok. Novi set je trajao godinu dana nakon cega se opet slicno desilo. Problem su jako nekvalitetni delovi....

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prvi koji je otisao ne znam koji je bio jer je bio u autu kad sam ga kupio (i sluzio dobro par godina). Kad sam zamenio dobio sam borg and beck i on je bio ocajan potrajao je ni godinu dana...

Prodali su mi ga u servisu Fiatino u Novom Sadu (mada oni nemaju delove nego su kupili negde koliko ja znam)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zdravo svima, 

 

izvinjavam se sto dizem temu iz mrtvih, ali u poslednje vreme imam problem sa menjacem. Naime, prvo je krenulo sa teskim ubacivanjem u prvu brzinu prilikom kretanja vozila, pa i na semaforu, ali to sam resavao tako sto ubacim u drugu, pa onda u prvu, i to je prolazilo.

 

Medjutim, sada mi problem stvara sto kada vracam iz trece, u drugu, moram jako da zapnem kako bih probio barieru i menjac usao u drugu. Takodje, kada sam blizu stajanja, iz trece lakse ubacujem u drugu. Menjao sam ulje u menjacu, to je tek posebna prica, majstor umesto Selenie 75W85 gl4+,  stavio neku Delphi 75W90, GL5(njegovo objasnjenje je bilo, nisam nasao seleniu, dobro ti je i ovo), ali ne bih ponovo menjao ulje sada, menjacu ga na prolece, nece mu valjda nista biti do tada. Kontam opet je bolje ovo ulje nego ono sto je izaslo iz njega(kaze majstor bilo ocajno). U svakom slucaju, hvala mu, naucio me je vaznu lekciju. Vise kod njega ne idem :P. Sledeci svaki servis kod Gorana (nisam bio, ali kad ceo forum hvali coveka, mora da je dobar).

 

Elem, vidim u ovoj temi da uzrok moze biti dosta toga. Pre nego sto oteram auto kod majstora, da vidim sta mogu uraditi sam. Vidim dosta vas pominje podmazivanje sajli i biraca.

 

Da li se to podmazivanje moze obaviti laicki u fazonu, svucem malo gumicu, naprskam WD da odmastim, naprskam MOTIP teflonskim sprejem itd, ili pak mora to da uradi kvalifikovano lice?

 

 Da li moze neko uputstvo, kako sta, gledao sam po forumu, nisam uspeo da nadjem.

 

Hvala svima unapred.

Pozdrav

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da ne bih otvarao novu temu posto ima veze sa menjacem, jutros mi se desio jedan veliki problem, prilikom ubacivanja u prvu brzinu kao da je nesto krcnulo, auto je ostao u trecoj brzini, rucica menjaca ne upada ni u jednu brzinu vec ima prazan hod napred-nazad.. nekako sam uspeo u motornom prostoru da ubacim u 3 brzinu, cini mi se da moze u 1 3 i 4 ali za 4 nisam siguran.. auto normalno ide odvaja lepo.. U pitanju je Fiat Punto Sporting mk2
Koju god sajlu da povucem zateze dobro tako da mislim da ni jedna nije pukla, sta bi mogao da bude problem u ovom slucaju? Hvala vam puno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako ima prazan hod napred nazad to ti je sajla pukla ili se nesto otkacilo,moja pretpostavka...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drustvo pozdrav, uz pomoc ovog foruma otklonio sam nekoliko sitnijih kvarova na mog punta. Pojavio se sad novi problem. Kako su ovih dana nize temperature, evo dva jutra mi se desava da ne mogu saltati sem u brzini u kojoj ostane i onoj ispod nje (npr I i II). Ostavio sam auto pola sata na ler, dok se nije zagrijalo, posle toga sam mogao saltati u svim ostalim brzinama. Pretpostavljam da je sajla menjaca u pitanju i da ona mrzne od kondenzacije ili cega vec. Napominjem da kise odavno nije bilo...

 

1. Pretpostavljam da je problem samo u sajli za lijevo-desno?

2. Ako je voda u sajli problem, mora li se sajla mijenjati ili se moze nesto drugo uraditi sa njom kako bi se otklonio problem?

 

 

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sta je sa uljem u menjacu ? Jel si njega nekad zamenio ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam mijenjao od kako je kod mene evo 6 god. Al pretpostavljam da to nije u pitanju, jer ipak moze saltati "naprijed-nazad".
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moze ali je na nizoj temperaturi ulje gusce pa uzrok losijeg saltanja moze da bude bas to. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ulje se razbije posle par minuta, ne puno i menjač radi ok.

Mislim da ti je problem na biraču brzina na menjaču, tu sajle obično ostanu gole, nakupi se prljavštine i vode i ledi. A sajle riknu jer i birač brzina dobije luft ili se polomi vrh koji drži sajlu.

Imao sam sličan problem i na Idei


Share this post


Link to post
Share on other sites

Moze da bude i jedno i drugo. Moze i ulje da bude neodgovarajuce. Zameni prvo ulje, nije skupo, malo staje i mozes i sam. Ako ne bude poboljsanja probaj da ocistis, podmazes sajle. Ako su zardjali panciri onda ces morati da ih promenis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako nije ulje, u sajle dobrooooo naspricaj wd40, on ce isterati vodu napolje i nece lediti ali taj proces ces ponavljati svake zime.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ovako stoje stvari ,posle voznje svega 20 km stao sam da ispraznim pikslu, seo u auto  ubacio u prvu i krenuo, tek sto sam odvoio kvacilo cuo sam kao da vucem karton.

Izaso iz auta pregledao nigde kartona, vratio se u auto i ubacio  u prvu krenuo sam malo grublje medjutim odma mi je zakocio ,culo se i kao neko krckanje u menjacu ali odma je prestalo.

Probao sam u rikverc, isao je opusteno, UZ  ZABADANJE NA SVAKIH 10 METARA, bez krckanja.

Probao sam da gurnem auto sa izbacenim hodom menjaca u napred ali ni pomaka, na silu je kao pomeri se ali uz krckanje u menjacu i kao da preskoci pa se pomeri

NE ZNAM STA  BI MOGLO DA BUDE STA SE DESILO ,:( ...

RADI SE O PUNTU 1.2 8V ,2003GOD .. :( 

 

 

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sam si sebi dao odgovor. Nešto krcka,lomi,drobi...

Menjač je zatvorena celina i bez skidanja i rastavljanja se ne može znati šta je sve puklo i oštećeno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...