Jump to content
FAS Goran
kole

Stilo 1.9 JTD - sigurne / više sigurne mape

Recommended Posts

Kada sam proletos reprogramirao moga stila 1.9jtd mapom +35KS bilo je iznad očekivanja. O tome sam već pisao.

Zatim sam prešao na nešto slabiju mapu +15KS, sa kojom nisam bio nezadovoljan, zbog problema sa kvačilom (ne zbog mape), semering druk ležaja je puštao ulje, zamašćena lamela. Otklonjeno.

U oba slučaja povremeno, vrlo retko jer ne vozim tako gas-patos pojavila se poruka "engine fault" koja je odmah nestajala, bez smetnji na rad motora. Ovo sam pokušao da rešim. Čiščenje celog usisa, čak i usisne grane koja se skida 2h, ali gas-patos 10s sa nižih obrtaja "engine fault". Na dijagnostici zabeležena greška over boost ventila.

Već sam se nameračio da ga menjam ali ne vezano s tim svratio sam do Slavka ("Boom Electronic" Zr, slove za vrsne elektroničare, dijagnostičare inače su ovlašćeni servis za sve Bosh injektore). Tamo su jedino imali uređaj koji je bio priključen na auto u vožnji koji beleži real time sve parametre. Primećeno je da pritisak u turbini na momenat dođe do 2.5bar što je trenutak kada se beleži greška. Reče mi da je to verovatno zbog univerzalne mape koja pokriva nekoliko verzija originalnog softvera, ili da se uz što manju potrošnju goriva i relativno visok pritisak turbine postignu bolje performanse (potrošnja jeste bila manja). Na moje pitanje je li štetno, kaže ne, jer ovo se zaista događalo samo ponekad iz punog gasa iz malih obrtaja posle 10s, ima ih koji se ovako voze dugo, dugo.

Ali reče mi da on ima mape koje se prave na osnovu originalne i da na njima ovo ne može da se desi. Mape su italijanse REVOCHIP. www.revochip.com . Ove su 250EUR (ima popust na količinu). Nije mi dugo trebalo da se odlučim.

Evo me sada sa tom mapom koja kako je navedeno daje +38KS i +87Nm. Nema dima, nema greške. Teško je reći ali mislim da je moćnija od ove prve +35. Izgubio sam malo na elastičnosti (manji pritisak turbine, razumljivo) ali sam na obrtajima dobio dosta. 80-120 8.8s 4brz. (nema snimak), imam sa starom mapom.

To su moja iskustva. Kao u svakom poslu i ovde ima amatera, manjih i većih profesionalaca. "Boon Electronic" 023 525-888.

Ovo je sa starom mapom 80-120 4.brz.

sa starom mapom 80-120 5.brz + engine fault

Share this post


Link to post
Share on other sites

Potkrala s jedna greška. Sa novom mapom 80-120 u 4.brz. 6.8s, a ne 8.8s.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koja je razlika u ubrzanju od 80-120 km/h u 4. stepenu?

Da li ti je auto dimio sa prethodnom mapom koja je javljala gresku?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Razlika u ubrzanju 80-120 u 4.brz.stara/nova mapa je vrlo mala u korist nove mape.

80km/h je 2000 o/min. To su bili obrtaji sa kojih je stara mapa najbolje povlačila (vidi se po snimku), za novu potrebno je nešto više 2300-2400. Prednost nove je 2400+. Kao što rekoh malo sam izgubio na elastičnosti, (cena zaštite turbine).

Nije dimio ni na staroj kao ni sad na novoj, osim sa jakim gasom iz malih obtrtaja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja se nisam dobro izrazio, zanima me razlika od 80-120 km/h nenacipovan/cipovan...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa to je dobra razlika, meris GPSom ili stopericom?

Mislim da je posle cipa najmerodavnije ovako probati auto kako bi se videlo koliko bolje ide, dakle 4. ili 5. stepen i pun gas, nevezano da li je od 80-120 ili recimo od 100-160...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pa to je dobra razlika, meris GPSom ili stopericom?

Mereno je štopericom ručno.

Jel ti majstor iz NS-a koji je radio prve mape nudio neku garanciju?

Svi oni daju garanciju.

Share this post


Link to post
Share on other sites
mislim jel si imao neku refundaciju kad si odustao od njegove mape ili nisi?

Rale Gumetina mi jeradio prvu mapu. Nisam tražio refundaciju naravno. Sa tom mapom sam prešao skoro 10kkm.

Na zadnjem detaljnom pregledu sve je bilo sasvim OK, počev od turbine kao i pre mapiranja. Ono što mi se nije svidelo je što ta mapa ponekad/u ekstremnim situacijama radi sa previsokim pritiskom.

Mapu sam menjao na svoj brk jer sam poželeo bolje i kako naslov kaže "more safe", koja se pravi isklučivo prema originalnoj i to ima svoju cenu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ima puno automobila koji su tako mapirani i presli su 50-60 hiljada i sve je uredu, razni proizvodjaci automobila.

Edited by fedja.culum

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa mozda oni predju i 100.000 km ali nije dobro kada se pali greska posto kod vecine automobila racunar predje u safe-mode...

Meni se to desilo kada sam se vracao sa mora, i nije ni malo prijatno, narocito ako te uhvati u sred preticanja s' obzirom da tada drzis pun gas...

Meni se i desilo u preticanju, samo srecom postojala je traka za to inace bi bilo veselo...

Cim sam se vratio sa mora skinuo sam cip, Rale rece da ce da sredi i zvao sam ga vise puta ali se ne javlja... U medjuvremenu sam prodao taj auto (159 2.4 JTDm) tako da cu traziti od njega (kada uspem da ga dobijem ili vidim) da mi stavi cip na sledeci auto ili da mi vrati pare... Mislim da je to OK...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pa mozda oni predju i 100.000 km ali nije dobro kada se pali greska

Upravo tako. Stim da kod mene greška nije bila dovoljno velika da izazove safe mode.

Našao sam uzrok i još važnije našao mapu kod koje je ovo eliminisano.

P.S. sada već imam i meke podatke o potrošnji, i dalje je mala (5.3l kombinovano po bordu)

Share this post


Link to post
Share on other sites

neki se mapiraju 5-6 puta dok se ne potrefi kao odgovarajuca mapa,to su sve klon internet mape.mada ima i dobrih mapa,ako te zanima dobijes broj tel.decko je iz novog sada.ako ces da mapiras.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako je kupiš mapu očekuješ da je ona baš za tvoju mašinu a ne neka univerzalana ili odprilike bi mogla da prođe.

Revochip mapu možeš da dobiješ samo kad pošalješ svoju originalnu i tako dobiješ odelo po meri.

Nevidim drugi razlog.

To je razlika.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa i Rale je slao moju mapu nekome i cekao da je vrate... Nebitno

Ja sam dao pare za nesto sto nije dobro radilo na mom autu, posle 3-4 dana vratio fabricko podesavanje, mislim da je normalno da trazim pare nazad ili da cipujem drugi auto kod njega...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja mislim da taj ko ti je merio parametre nije lepo preneo informaciju o boostu, jer 2.5 bari na 1.9 jtd motoru su science fiction... u prevodu, 2.5 bari bi ubilo i tebe i motor, jer je to 1.7 vise nego stock i jos 200ks vise. Inace sada postoji milion mapa od kojih se 99.9% pravi u garazicama... a one prave kostaju od 300e pa na vise.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam dijagram merenja. Gde je skoro 2bar postignuto u mirovanju na punom gaasu.

Ne isključujem naravno ni mogućnost greške.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...