Jump to content
FAS Goran
jboban

Centriranje trapa

Recommended Posts

si si

Mnogi se kunu u macuru na tosinom, ja bio dva puta pre par godina i oba puta nezadovoljan. Volan ili na 13:40 ili na 15:50, nikako na 14:45.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam nedavno kupio nove gume planeti guma i odradio reglažu... prešao od tada oko 3500km i za sada sve ok... zadovoljniji sam nego kad sam radio kod Beogume...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovako, imam problem da mi volan bježi u desnu stranu. Vozio sam na reglažu, sve je podešeno u "zeleno". Ali, volan opet mota desno. Može li razlog tome biti razlika u potrošenosti guma? I jedna i druga su iste (Sava S3), ali jedna je stara mjesec dana a druga preko godinu (istrošena skoro do onog "markera"). Volan mi sam namota na 15:50 ili čak i više čim ga pustim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

AC Stojanovic ispod novog groblja, traziti Zarka.. :thumbsup:

I ja sam bila sa raznim automobilima i super su odradili a sad i sa Stilom :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako moze mali savet oko stelovanja trapa Punto mk2b.

Stelovao sam trap, u jednom ovl.servisu na Hofmann masini pre par nedelja.

Auto je sa fabrickim Firestone isao pravo ko strela, po prvi put u karijeri, od kad sam ga novog uzeo uvek je maloko isao u levo.

Potom kupio nove 4 Wintere, ali na org.felnama 13icama, u fabrickoj dimeziji 155 80 R13, i auto je odma krenuo da vuce u desn.

Dakle zamenio sam 14ice sa 13icma, ali je obim tocka ostao po fabrickim normativima.

U medjuvremenu sam imao i udes...

Sredio sam vozilo, i majstor koji ga je radio je stelovao trap na kraju, kaze sve super. Preuzmem ja auto i on opet malo vuce u desno, kao i pre udesa.

Kazem mu ja da vuce on kaze trap je idealan nema sta da se sredi, odem opet u onaj ovlasceni servis sa Hofmann masinama, oni stave auto na one lasere, kazu sve super, idealno podesen. Posle njih jos gore, sad i volan kriv u levo.

Odem kod vulkanizera zameni mi prednju i zadnju gumu sa te desne strane, i opet isto.

Sta ciniti, da li je moguce da gume toliko ne valjaju, da li je udes mogao da poremeti trap da dvojica trapadzija to ne mogu da srede - primete?

Da li da odem i kod treceg, npr ADAM, njega svi hvale, i po treci put platim tu glupu reglazu trapa...

Edited by bax76

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prvo nisi rekao kakav udes si imao... udes može da nema nikakve veze sa trapom, a može da ga vrlo poremeti. Onda nisi objasnio da li ti volan VUČE ceo suto u stranu ili je potrebno samo da volan bude malo nakrivljen na jedno od strana da bi auto išao pravo. To su dve vrlo različite stvari. I na kraju, guma VEOMA ima uticaj na celu priču, naročito Wintera (iz mog iskustva), mada mi je čudno da niko od tih ''majstora'' to ne primeti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Udes je bio spreda, imao je uticaja sigurno na geometriju trapa, ali nista od trapa nije menjano, niti je stradalo, dosao je do hladnjaka,

Mada se tu verovatno svasta pomalo ispomeralo...

Fora je da ja ovom drugom trapadziji u ovl.servisu nisam ni pominjao udes da mu ne bih neku sugestiju napravio. Uvek sam citao da ako nesto fali, da ne moze ni da se usteluje trap...Taj trapadzija u ovlascenom, rece da je sve OK i da nema sanse da vuce, ipak je nesto cacnuo, mada kaze da je i pre bio u toleranciji.

A auto vuce, u desno. Da bi isao pravo, moram volan da okrenem malo u levo. Znaci i auto vuce, i volan je malo kriv, ako ispravim volan jos vise vuce u desno. Ono sto mi je komfuzija sto se umesalo previse promenljivih.

Auto je 100 posto poceo da vuce sa zamenom letnjih guma sa Winterama.

Ovde imam dva majstora nezavisna koja mi tvrde da je trap savrseno OK. A sad je tu uleteo i taj sudar.

Auto mi se ustvari primetno bolje ponasao, pre reglaze u ovlascenom servisu.

Maletene je bio skroz Ok, ali ja ajde kao da proverim jos jednom zbog udesa, i to malo sto je vukao, i uzmem nezavisno misljenje, a sad je jos gore...

Zar je sve to toliko odokativno, onakva masinerija, i ne mogu da provale sta je po sredi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pazi ovako, ako ti okreneš volan malo ulevo i auto ide pravo kada pustiš volan onda kod trapadžije treba samo da ti ispravi volan.

Međutim, ako ti pustiš volan, a auto povuče udesno onda trap nije lepo nacentriran.

U oba ova slučaja gume mogu da imaju relativno malo uticaja osim ako nisu mnogo vožene sa tako s*ebanim trapom pa da im je šara povukla po jednoj ivici.

Ta priča ovlašćeni-neovlašćeni servis odavno ne pije vodu ;) Lično bih ti preporučio Planetu guma na Ceraku www.planetaguma.com ja sam tamo kupio gume i uradio trap pre nekih 5-6 hiljada kilometara i veoma sam zadovoljan. Volan stoji pravo, ne vuče ni u jednu stranu sve je potpuno savršeno.

I MORA da bude tako i tačka. Ne znam koliko je prošlo od poslednjeg majstora kod kojeg si bio, ali na tvom mestu bih se vratio kod njega i dao mu da vozi auto i da ispravlja volan kako god zna i ume. Naročito ako je ovlašćeni servis, a i bilo koji drugi kome si dao svoje pare. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vratio sam se ja da reklamiram nije to problem, ali oni ne umeju bolje da nameste.

A i ja nisam siguran do cega je problem, jer sam siguran da se prav auto iskrivio kad sam tutnuo glupe Wuntere na njega, dok je jos bio nevin pre udesa.

Oni se sad vade na Wintere, tj da zbog njih vuce. A gume su nove, 500km nisu presle...

Kod vulkanizera su zamenili mesta, prednje zadnje, i oni naravno nemaju pojma sta je po sredi...

Kud sam ga i cackao, posle ove zadnje reglaze auto bas primetno vuce, pre se videlo samo kad bas pustis volan na duze vreme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Onda i kod majstora i kod vulkanizera po pare. Ako ne mogu da naprave, lepo ti vrate pare jer si platio šta? NIŠTA! Ostaje ti da probaš nečije točkove kome auto ide ok tj. ne vuče ni u jednu stranu i time možeš eliminisati problem guma i krenuti dalje. Trap se pravi tako da se može štelovati pa i ako je došlo do manjeg deformiteta prilikom udesa (koji je inače bio slab da bi bilo išta ozbiljnije) to mora da može da se neutrališe reglažom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam ja letnje tockove, to mi je zadnja varijata, sa njima nije vukao...

Nista ne mozes da zavrsis, bez da se danima ne vucaras po servisima. :(

Edited by bax76

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bio sam jutros do Cire-Adama, rece covek za sekund, zameni mesta gumama, levu na desnu, i auto sad vuce na drugu stranu, na levo.

Nove Tigar Winter gume ne valjaju.

Uzeo sam sve 4 nove, na novim Fiat felnama, ocigledno djubre je u pitanju.

Eto sad ostaje da se smucam po vulkanizerima, da vidim sta moze da se resi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ako si uzeo sve cetiri nove prebaci zadnje napred pa probaj,a te krive stavi pozadi neces osecati to a najboilje resenje je da ih vratis ali tu sad ima problem sto prodavac mora da nosi gume na komisiju njihovu ma uzas imao sam isti problem ali sam uvatio prodavca za gusu pa mi on dao druge a posle se on jurio sa njihovim komisijama

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posle rotacije guma, napred nazad, auto se unormalio.

Proklete Tigar gume, imao sam toliku materijalnu stetu, jer su vukle, i posredno izazvale udes, posle samo 10km voznje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sigurno ti je do gume i ja imam isti problem samo sa dosta kvalitetnijom gumom. Sve u svemu gume u Srbiji su krs. Malo je off ali da li neko moze da mi navede neku situaciju koja se moze desiti sa gumom a da je pokriva garancija? :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vulkanizer mi je i sam rekao, da nije problem da se to reklamira u Tigru, ali da nema sanse da ce oni to uvaziti, plus se ceka 45 dana na komisiju!?!

Zamenio bih je da sam je odmah reklamirao, a ja sam 3 nedeleje sredjivao auto, od onoga sto me je zadesilo zbog guma...

Da smo ne nekom zapadu, verovatno bi mogao da tuzim Tigar, jer sam se slupao bukvalno 20 km, posto sam navukao njihove nove gume, umesto pravo da ide, auto me zaneo u stranu.

Na svakih 30 metara sam ga vracao na put...

Cak sam i trap centrirao nedelju dana pred udes, da sve bude po propisu.

Kad te nece onda nece...

Brate od sada samo najskuplje gume, i glupi zakon o saobracaju...

5 godina nisam imao cukanje na letnjim, stavim zimske i slupam se na keca, bas sam TALIJA.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sto se tice garancije i povracaja novca ili zamene proizvoda jedino da se uzdamo u sprovodjenje novog zakona o zastiti potrosaca, sve ostalo je preveliko maltretiranje!

Share this post


Link to post
Share on other sites

I sada se može tužiti Tigar i zameniti gume. Ali, PRODAVAC je taj koji mora ODMAH da ti zameni gume ili ako želiš da vrati pare. To posle šta će on sa Tigrom tebe ne interesuje. Gume je tebi prodao PRODAVAC a ne Tigar. Tako da, proceni ti ko je tu bitan kod tog vulkanizera pa za gušu ;) Bez zezanja, smrtno sam ozbiljan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma meni je ta guma najmanji problem, ona kosta par 1000 dinara, a zbog nje sam posredno napravio 100 puta vecu stetu..

Pricao sam sa gazdom, kaze da sam odmah dosao, dobio bi novu, ali posto je proslo mesec dana, sad mogu da udjem u proces reklamacije, a on je neizvestan i traje predugo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...