Jump to content
FAS Goran
NenadAleksic

Registracija i prevod, Ugovori, osiguranje, kasko

NAJBOLJE KASKO OSIGURANJE U SRBIJI  

136 members have voted

  1. 1. Koje kasko osiguranje je po tebi najbolji izbor?



Recommended Posts

Ja sam ovo posebno pratio svaki put kada sam kupovao auto. Ljudi, ne biste verovali koliko je vozila u bazi apr-a pod zalogom i koliko je takvih vozila u oglasima...to je strašno. Čak sam jednog na oglasima prijavio adminima i poslao im screenshot zaloga sa APR-a...naravno da oglas nisu skinuli jer ne poznaju materiju.

Još gore je to što sudovi ne rade svoj posao ažurno pa po nekoliko meseci ne dostavljaju položene zaloge APR-u pa se dešava da na sajtu nema nekog vozila u bazi založenih sredstava. Tako se može desiti da je vozilo pod zalogom ali sud nije dostavio predmet, vi kupite vozilo za koje na sajtu ne postoji založno pravo, i posle vam oduzmu auto kada dužnik ne ispoštuje obaveze prema poveriocu, ali to je rizik koji ide sa svakim vozilom kupljenim u Srbiji. Zato ja više volim da kupim uvezen auto makar i bez servisne istorije, da ne bi posle ostao i bez auta i bez para.

Sent from my PRA-LX1 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

da. to je sto se tice banaka i drzave, ali koliko ima "privatnih" poverioca?

zalozno pravo mozes da das i zelenasu, kumu koji ti je pozajmio pare, bratu, sestri itd...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Založno pravo se zakonski priznaje samo ako je overeno od strane državnih organa, tako da kumovi, braća i ostali dužnici mogu samo da se slikaju ako ti kupiš i prevedeš auto na sebe a oni nemaju overen ugovor o zalogu. Zalog se ne može upisati retroaktivno. Što se tiče zelenaša, kada oni daju auto u "rem", vozilo se predaje pre dobijanja keša...nema para bez zaloga.

Sent from my PRA-LX1 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

braca, kumovi drugovi isto tako mogu da overe kod notara zalozno pravo, a po zaloznom pravu i overenom ugovoru taj isti prevedeni auto uz pomoc policije uzimaju sebi...naravno ako je overeno pre prodaje istog...

Edited by cika_kole

Share this post


Link to post
Share on other sites
49 minutes ago, cika_kole said:

braca, kumovi drugovi isto tako mogu da overe kod notara zalozno pravo, a po zaloznom pravu i overenom ugovoru taj isti prevedeni auto uz pomoc policije uzimaju sebi...naravno ako je overeno pre prodaje istog...

Pa jel postoji način da se sazna za ovo kod notara pre kupovine ? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

[mention=9067]cika_kole[/mention] : Slažem se. Ja sam gore već naveo primer da se dešava da sud ne dostavi na vreme rešenje o zalogu i da se vozilo oduzme naknadno i posle prenosa vlasništva, bez obzira na to da li vozilo potražuje pravno ili fizičko lice.

[mention=2276]Dacha[/mention]: Ne postoji mogućnost da 100% budeš siguran da vozilo nije pod zalogom, možeš samo da proveriš da li je u bazi APR-a i da moliš Boga da se upisani zalog ne pojavi kasnije za to vozilo. To je rizik koji nosi kupovina svakog vozila koje je registrovano u Srbiji. Nisam siguran ali mislim da i uvezena vozila na placevima mogu biti založena zbog bankarskih garancija. Svaka kupovina polovnjaka u Srbiji nosi neki rizik. Na tebi je da proveriš sve što je u tvojoj moći, ostalo je sve lutrija. Ipak je ovo Srbistan.

 

Sent from my PRA-LX1 using Tapatalk

 

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@dach@ od banaka mozes nekako da proveris, ali od zelenasa i ostalih jako tesko...kao sto je rekao i beli82...

Share this post


Link to post
Share on other sites
8 hours ago, beli82 said:

Svaka kupovina polovnjaka u Srbiji nosi neki rizik. Na tebi je da proveriš sve što je u tvojoj moći, ostalo je sve lutrija. Ipak je ovo Srbistan.

 

Sent from my PRA-LX1 using Tapatalk

 

 

 

 

 

 

I to ni manje ni više već rizik u visini cene automobila + svih dodatnih i naknadnih troškova vezanih za nabavku i održavanje tog automobila što je, rekao bi, veliki rizik.

Čini mi se da je jedina opcija za kupca ovde da mu neki doooobar pravnik/advokat sastavi kupoprodajni ugovor u kojem će sve ovakve "nepredvidive" situacije biti obuhvaćene odgovornošću prodavca koji je dužan da vrati plaćeni iznos i nadoknadi nastalu štetu kupcu jer ipak. prodavac ne može da ne zna da postoji zalog na autu koji prodaje tako da on tom prodajom svesno ide u to da prevari kupca.

Edited by Sirius9

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Sirius9 : Kao prvo, zbog našeg pravosuđa tj zakona, fizičko lice je uvek za bilo kakav problem zakonskog tipa upućeno isključivo na privatnu parnicu. Džaba ti i ugovori i klauzule i sve ostalo. Ako prodavac (bio on fizičko ili pravno lice) ne ispoštuje bilo kakav ugovor ili počini krivično delo i nanese ti materijalnu štetu, svakako je jedini način da ga tužiš. Eno ljudi kupili regularne stanove a katastar naknadno upisao hipoteku posle tri godine...država pomaže muljatorima a poštene ljude upućuje na privatnu tužbu...
Ja to sve gledam ovako: uradiš sve što je do tebe, proveriš sve što možeš, i kupiš. Ako ti je suđeno da te nešto klepi po džepu, to će se svakako desiti u nekom obliku, ma koliko ti pokušao to da izbegneš.

Sent from my PRA-LX1 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel zna neko nesto o ovom zapisniku o steti prilikom udesa preko interneta?Zbrzali pa nista nisam razumeo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danas prodam auto i pošto imam ovlašćenje iz 2016 godine, od vlasnika vozila, odemo kod notara da izvršimo prenos i kaže notar NE MOŽE!

Po novom zakonu ne može ovlašćenje starije od 6 meseci, kaže notar. Zovem drugog, kaže ne starije od 12 meseci. Navodno, sve što je overeno u opštinama i mesnim zajednicama a starije od 6 meseci ne priznaju jer je bilo malverzacija..... Bla , bla, bla.

Znači, ja trebam da iscimam vlasnika vozila da mi da novo ovlašćenje ili da taj isti vlasnik da ovlašćenje ili završi prenos sa likom kome ja prodajem.

Kakva glupost da bi uzeli 350 dinara.
Pa ako nije validno to staro ovlašćenje, kako je onda validno kad treba da registrujem auto?

Baš sam se iznenadio. A vrhunac je što je dečko koji mi je dao ovlašćenje u nemačkoj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel ti notarsko ovlašćenje? Ako jeste, idi kod notara između opštine i MUP-a Novi Beograd, ne znam sad napamet kako se zove kancelarija. Oni ne prave problem za starija ovlašćenja.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako sad ne vazi? Ja imam ovl jos iz 2012god i dalje vozim, prelazim granicu.. :D

Послато са SM-J330F уз помоћ Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

@totti
Nije notarsko ovlašćenje, overio sam ga u opštini tada. Ovi to sad ne priznaju već mora notarsko koje je validno bez vremenskog ograničenja. Nebuloza totalna.

Što kaže MS PK, sa starim ovlašćenjem registrujem auto, idem preko a ne može prenos vlasništva itd. Smejurija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma više ni notarska ovlašćenja nisu kod svih važeća vremenski neograničeno. Ni na osnovu njih neki notari neće da overavaju ugovor ako su starija od 6 meseci. Opšti cirkus.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni se dvaput dessilo da i sa kupoprodajnim ugovorom nisam u poreskoj mogao da podnesem zahtev za prenos nego samo vlasnik. Strasno.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Postoje neka nova pravila da mogu papiri da se završe preko weba

Послато са LG-M250 уз помоћ Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites
Danas prodam auto i pošto imam ovlašćenje iz 2016 godine, od vlasnika vozila, odemo kod notara da izvršimo prenos i kaže notar NE MOŽE!

Po novom zakonu ne može ovlašćenje starije od 6 meseci, kaže notar. Zovem drugog, kaže ne starije od 12 meseci. Navodno, sve što je overeno u opštinama i mesnim zajednicama a starije od 6 meseci ne priznaju jer je bilo malverzacija..... Bla , bla, bla.

Znači, ja trebam da iscimam vlasnika vozila da mi da novo ovlašćenje ili da taj isti vlasnik da ovlašćenje ili završi prenos sa likom kome ja prodajem.

Kakva glupost da bi uzeli 350 dinara.
Pa ako nije validno to staro ovlašćenje, kako je onda validno kad treba da registrujem auto?

Baš sam se iznenadio. A vrhunac je što je dečko koji mi je dao ovlašćenje u nemačkoj.
Da se nadovežem na svoj problem.
Elem, danas sam uradio kupoprodajni ugovor i uradio prenos vlasništva nad vozilom sa ovlašćenjem iz 2016 overenim u opštini.
Naleteo sam na notara koji je hteo to da uradi. Ko koga onda zejebava, očigledno da svako tumači zakon kako mu odgovara.
Novom vlasniku ostalo da plati porez i nova saobraćajna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imaš u svim tipskim ugovorima da zaokržiš precrtaš ko plaća porez, kod nas to uglavnom kupac placa 99%.

 

Čisto da imate i primer daljinske kupoprodaje.

Kupio sm pre par nedelja neki skuter piggio 125 liberty, mator a dosta dobar, da imam nešto za lepo vreme. Uzeo ga u od trećeg lica, napravio 5 ugovora 1 ostao kod notara overio 4 uradio odjavni list, spakovao sve sa tablicom i saobraćajnom i poslao prvobitnom vlasniku postexpres. On treba opet kod notara da ode overi 3, jedan onaj četvrti ostaje kod notara njegovog, odjavi tablice i plati porez, pa meni pošalje saobraćajnu i ugovore kao otkup na sumu troškova.. Eto ako nekom bude trebalo.

 

Послато уз помоћ Тапатока

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 hours ago, bit said:

Imaš u svim tipskim ugovorima da zaokržiš precrtaš ko plaća porez, kod nas to uglavnom kupac placa 99%.

Nisam siguran da je moguće u ugovoru staviti nešto što nije po zakonu.

Ukoliko kupac ne plati porez ne verujem da će njega procesuirati poreska uprava već onoga ko je u obavezi da ga plati po zakonu.

Možda će neki pravnik da potvrdi ovo što sam napisao?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Porez mora da se plati, a ako se u ugovoru navede ko plaća, rešeno.

A ti misliš formalno da, bivši vlasnik mora otići lično i rešiti porez, ili u njegovo ime uz overeno ovlaštenje, a kupac je ugovorom pristao da to nadoknadi.

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...