Jump to content
FAS Goran
NenadAleksic

Registracija i prevod, Ugovori, osiguranje, kasko

NAJBOLJE KASKO OSIGURANJE U SRBIJI  

136 members have voted

  1. 1. Koje kasko osiguranje je po tebi najbolji izbor?



Recommended Posts

@TeaseR

Pitanje je iz teme o kupovini GP prebaceno u odgovarajucu temu.

Po potpisivanju ugovora, placa se porez na prenos apsolutnih prava na opstini prodavca, rok je 15 dana.  U principu, to bi trebalo da plati prodavac, ali je i to stvar dogovora/ugovora. Ako je vozilo sa razlicitog registarskog podrucja, treba odjaviti tablice i platiti porez. Iznos je 2,5 % od kataloske AMSS vrednosti (ili cene iz ugovora ukoliko je veca od kataloske).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi smo taj ugovor potpisali kada sam kupio vozilo, prosle godine, ali nisam odmah prebacio vozilo na sebe jer sam to hteo da uradim sada, kada istice registracija. Jel to znaci da moram opet da idem kod notara i da sacinim nov ugovor?

 

Vozilo je registrovano na drugoj opstini u Beogradu, al mi rekose da ne moram da odjavljujem tablice. Sto se tice placanja poreza, po zakonu znam da to treba da plati prodavac ali sta da radim u slucaju da on nece da plati? Da li mene stiti neki zakon ili ne pa cu ipak morati ja da platim?

 

Jbt, kako u nasoj drzavi nista ne moze na jednom mestu da se zavrsi vec mora da se seta pored tolike tehnologije koja je danas dostupna. Samo papiri i papiri da se uzmu pare...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@TeaseR

 

I ako se ne plati porez na prenos apsolutnih prava vlasništva u roku od 15 dana od overe kupoprodajnog ugovora kod notara, po slovu zakona ide prijava, pošto drzava hoće uvek i svuda da ubere porez, pa na neblagovremeno placanje poreza moze da ti izrekne dodatnu kaznu koju moraš da platiš.

Obavezno stoji u rešenju da li si na vreme podneo poresku prijavu (kupac ili ti), u nekim opštinama mora to da uradi vlasnik lično a negde možeš i ti preko ovlašćenja.

Imaj i to na umu.

:thumbup:

3 minutes ago, TeaseR said:

Mi smo taj ugovor potpisali kada sam kupio vozilo, prosle godine, ali nisam odmah prebacio vozilo na sebe jer sam to hteo da uradim sada, kada istice registracija. Jel to znaci da moram opet da idem kod notara i da sacinim nov ugovor?

 

Vozilo je registrovano na drugoj opstini u Beogradu, al mi rekose da ne moram da odjavljujem tablice. Sto se tice placanja poreza, po zakonu znam da to treba da plati prodavac ali sta da radim u slucaju da on nece da plati? Da li mene stiti neki zakon ili ne pa cu ipak morati ja da platim?

 

Jbt, kako u nasoj drzavi nista ne moze na jednom mestu da se zavrsi vec mora da se seta pored tolike tehnologije koja je danas dostupna. Samo papiri i papiri da se uzmu pare...

Hoceš da ga prevedeš, moraš da platiš porez, zvanicno on to mora da uradi, ali ti si uslovljen time sto trebaš da registruješ "svoj auto" na svoje ime.

I obavezno praviš nov ugovor, pravice ti problem u poreskoj.

Jos ako je ugovor overen pocetkom prošle godine (dok je moglo po opštinama i sudovima) obavezno ćes morati nov ugovor da praviš.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prvi put kupujem auto, zanima me kako se sve to odvija. Auto koji zelim da kupim je u drugom gradu, registrovan je jos 11 meseci, znaci tablice nisu na BG (odakle sam ja). Koliko sam razumeo treba da popunimo taj kupoprodajni ugovor i sta dalje? Kada mu ja dajem pare, ko overava taj ugovor, gde ja posle idem da prevedem na sebe, da uzmem druge tablice, novu saobracajnu...?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa skineš taj ugovor, popuniš podatke i potpišete obojica. Pare se daju po vašem dogovoru, sledeća stvar je da odmah sa njim odeš kod najbližeg notara da ti vlasnik da ovlašćenje na upravljanje vozila, ti tamo tražiš da ti daju full ovlašćenje - da možeš ti nekog da ovlastiš, da možeš da prenosiš auto i da možeš da registruješ. Ne zaboravi da mu uzmeš saobraćajnu i polisu osiguranja :D e sad za ovo nemoj da me držiš za reč, ali mislim da moraš da odjaviš auto, pa da izvadiš nove tablice i saobraćajnu i to će naravno da te košta, ali za ovaj drugi deo bolje neka ti kaže kolega koji je imao iskustva sa tim

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apsolutna preporuka (sigurno ogromne vecine nas) je da se auto odmah prevede na licno ime - znaci izbegavati trenutna ovlascenja i sl. da ne bi kasnije zapadao u raznorazne potencijalne probleme. Tj. potrebno je da se vozilo odjavi (posto pominjes da je u pitanju drugo registraciono podrucje) i u mestu prebivalista prodavca odmah plati porez na prenos apsolutnih prava (15 dana od potpisivanja kupoprodajnog ugovora).

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pored provere ispravnosti vozila treba proveriti brojeve šasije i brojeve motora..Znam ljude koji su išli onako na poverenje ..Posle se čude kad na tehničkom baja kaže da nešto fali oko toga..

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Ivan A auto kada se prevede ne mora opet da se placa registracija? Vazi registracija do februara sl godine?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel moze neko da mi kaze, gde trebam da odem da bih ponistio saobracajnu dozvolu prodavca i prebacio auto na moje ime?

 

Rekose mi preko telefona da moram ici u opstinu gde je registrovan auto, odem ja u Surcin, kazu mesto prebivalista prodavca je Nbg, morate ici tamo u poresku upravu. Odem ja u poresku upravu, oni mi kazu da tu mogu da odradim prenos samo kao mi je pravno lice prodalo auto i posalju me u opstinu Novi Beograd. Da li moram ici u opstinu ili u policijsku upravu Novi Beograd jer ja stvarno ne mogu da verujem kako su ljudi nesposobni da daju prave informacije. 

 

Prvi put registrujem kola, prvi put prebacujem vlasnistvo i svi me upucuju na drugoga...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja kada sam to radio, prvo moras sa vlasnikom kod notara, pa onda u vlasnikovu opstinu, ti sam ides u poresko, tamo kada predas papire odma tu platis porez, sutradan dodjes sa uplatnicom oni ti daju overene papire, onda ides u svoju maticnu opstinu i tamo trazis novu saobracajnu, daju ti papir i posle 7 dana dodjes po novu saobracajnu...

 

Koji motor je na kolima? Spremi 1000-2000 za novu saobracajnu i isto toliko za notara i na sve to porez

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
22 minutes ago, TeaseR said:

Jel moze neko da mi kaze, gde trebam da odem da bih ponistio saobracajnu dozvolu prodavca i prebacio auto na moje ime?

 

Rekose mi preko telefona da moram ici u opstinu gde je registrovan auto, odem ja u Surcin, kazu mesto prebivalista prodavca je Nbg, morate ici tamo u poresku upravu. Odem ja u poresku upravu, oni mi kazu da tu mogu da odradim prenos samo kao mi je pravno lice prodalo auto i posalju me u opstinu Novi Beograd. Da li moram ici u opstinu ili u policijsku upravu Novi Beograd jer ja stvarno ne mogu da verujem kako su ljudi nesposobni da daju prave informacije. 

 

Prvi put registrujem kola, prvi put prebacujem vlasnistvo i svi me upucuju na drugoga...

Ti i vlasnik kod notara da overite ugovor, zatim ti uz ovlascenje njegovo (ili on licno) u poresku upravu na teritoriji njegovog prebivalista, tu platis porez, sa tim resenjem, uradjenim tehnickim pregledom i saobracajnom u SUP ides, dobijas potvrdu, a za 7 dana i novu saobracajnu.

 

Krace od ovog ne moze..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam kod notara isao odmah kada sam kupio auto, napravili smo kupoprodajni ugovor i stavili cifru, overeno sve.

 

Ma vidim ja da cu samo da registrujem auto, ne mogu da cekam 7 dana jer moram u petak da putujem. Da li ce mi praviti problem preko granice ukoliko saobracajna nije na moje ime?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@TeaseR

 

Ako hoćeš sam to da juriš, onda ovako kako ti je u najkraćem napisao @Ivan BG. Ne može drugačije.

Ali, kao što vidiš, uopšte nije pametno da se sam petljaš oko toga, vidiš i sam koliko ima da se juri, da gubiš vreme i živce. Nego zato, pravac neka od Agencija za registraciju vozila, daš papire njima i oni završavaju sve. Naravno, tu uslugu nešto sitno platiš.

Granicu sa saobraćajnom na tuđe ime možeš da pređeš, ali u praksi moraš da imaš ovlašćenje u kojem piše da možeš prelaziti državnu granicu (koliko sam razumeo to ovlašćenje imaš), i to ovlašćenje će ti važiti samo ako ideš u Republiku Srpsku, moooooožda i u Crnu Goru. Za, da kažemo prava inostranstva, to ovlašćenje u praksi neće vredeti ništa (tako mi rekli pre 10 dana kod notara na Novom Beogradu kada sam ocu davao ovlašćenje za mog bivšeg Stila).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmmm, da...

 

Znaci nista od produzenog vikenda. Jbm ti drzavu gde moras da platis i da cekas 7 dana jos... Hvala svima na savetima

Edited by TeaseR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav svima. Juce sam nasao na oglasima Brava, i mnogo mi se svideo. Pozvao sam coveka da se nadjemo, auto kao bombonica. I taman kad sam mislio da ce sve da prodje super, naisli smo na jedan problem. Naime, covek od kog kupujem auto, ima samo ovlascenje za upravljanje vozilom (valjda se tako zove). To ovlascenje mu je izdao prethodni "vlasnik" koji ima puno ovlascenje (da moze da prodaje auto, da ga registruje itd...). I tu se pojavljuje i trece lice, vlasnik automobila (sa saobracajne). Zanima me sledece. Kome trebam da se obratim od ova 3 vlasnika za dalje ovlascenje, za prevod i ostalo?

Covek, kod koga je auto trenutno, kod sebe ima to puno ovlascenje koje se vodi na vlasnika broj 2.

Edited by Jazavac kg

Share this post


Link to post
Share on other sites

@TeaseR

 

Nije samo 7 dana za novu saobracajnu, od momenta kad predas papire u poreskoj sluzbi na teritoriji gde ti kupac ima prebivaliste, racunaj na cekanje od 5-7-10 dana (za opstinu Zemun nevrerovatnih, citavih mesec dana) do momenta kad ces dobiti resenje sa pecatom da je porez na prenos, izmiren, i minimalno 3 odlaska kod njih (predaja predmeta, odlazak po iznos poreza, pa kad platis porez ides treci put da podignes resenje).

A bez tog resenja nema prenosa ili registracije u SUP-u.

Tako da nazalost ako ti je ostalo svega par dana do isteka tekuce registracije, racunaj da ces i bez auta da ostanes dok ne zavrsis formalnosti u drzavnim sluzbama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovlascenje moze da izda samo vlasnik vozila, nikako ne moze ovlasceno lice ovlastiti nekog drugog i tako u nedogled.
1. Vijaj vlasnika vozila po saobracajnoj dozvoli (on moze da ti overi kupoprodajni ugovor ili novo ovlascenje na tvoje ime)
2. Vijaj ovlasceno lice koga je vlasnik ovlastio (on moze da ti overi samo kupoprodajni ugovor jer ima punomoc od vlasnika)

Taj treci lik ti je nebitan, on ne moze da ti zavrsi prevod po zakonu.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites
20 hours ago, neshaoct said:
[mention=19203]TeaseR[/mention]
 
Ako hoćeš sam to da juriš, onda ovako kako ti je u najkraćem napisao [mention=8890]Ivan BG[/mention]. Ne može drugačije.
Ali, kao što vidiš, uopšte nije pametno da se sam petljaš oko toga, vidiš i sam koliko ima da se juri, da gubiš vreme i živce. Nego zato, pravac neka od Agencija za registraciju vozila, daš papire njima i oni završavaju sve. Naravno, tu uslugu nešto sitno platiš.
Granicu sa saobraćajnom na tuđe ime možeš da pređeš, ali u praksi moraš da imaš ovlašćenje u kojem piše da možeš prelaziti državnu granicu (koliko sam razumeo to ovlašćenje imaš), i to ovlašćenje će ti važiti samo ako ideš u Republiku Srpsku, moooooožda i u Crnu Goru. Za, da kažemo prava inostranstva, to ovlašćenje u praksi neće vredeti ništa (tako mi rekli pre 10 dana kod notara na Novom Beogradu kada sam ocu davao ovlašćenje za mog bivšeg Stila).

Nekad je moglo tako, više ne. Da bi neka agencija to završavala oko poreza, neophodno je da joj vlasnik vozila izda ovlašćenje takođe overeno kod notara.
Ovo važi za Bg, u NS npr ne mora.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, da...baš je skoro nova vlasnica ćaletovog Punta tako završila sve. Dala ovlašćenje toj i toj osobi (iz Agencije) da može u njeno ime da završava to sve, i laganica. :cool:

Čini mi se da je 360 dinara overa tog papira kod notara. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mene prodavac ubedjuje da moze i bez njega, samo sa tim ugovorom jer je on tako prebacio motor, al ako treba, ici ce sa mnom. Ma meni je registracija vec istekla, zato i pizdim. Dok sam otisao sa 601 do Surcina i nazad, pa do opstine, trebalo mi skoro 2 sata...

Share this post


Link to post
Share on other sites
13 hours ago, totti said:

Nekad je moglo tako, više ne. Da bi neka agencija to završavala oko poreza, neophodno je da joj vlasnik vozila izda ovlašćenje takođe overeno kod notara.
Ovo važi za Bg, u NS npr ne mora.

 

Tačno, u NS sam kod prenosa i reg bmw-a bez ovlašćenja ostavio papire u agenciji. Oni su mi završili sve i oko plaćanja poreza i prenosa i to u roku od 3 dana što je koliko sam čuo sa drugih strana gotovo neverovatno. Obično traje min 7 dana. Očigledno imaju nekoga u poreskoj ili gde već ali mene to ne zanima. 

Jedino sam sa prodavcem išao do notara da overimo kupoprodajni ugovor (koji su nam isto u agenciji sastavili) i tu sam ostao zatečen da je potreban samo jedan primerak. 3x smo pitali i kad smo kod notara bili on nam takođe reče da sa jednim primerkom ne može da se završi ali izgleda da može! :D

Usluga je bila oko 2000din čini mi se za sve i vredi svaku paru. Inače su i dodali preko 20000din za porez pošto sam ja ostavio samo deo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...