Jump to content
FAS Goran
NenadAleksic

Registracija i prevod, Ugovori, osiguranje, kasko

NAJBOLJE KASKO OSIGURANJE U SRBIJI  

136 members have voted

  1. 1. Koje kasko osiguranje je po tebi najbolji izbor?



Recommended Posts

Uradili smo kupoprodajni ugovor al posto smo i on i ja zurili na posao, nije predat u poresku. Rekao sam mu da ima 15 dana od datuma potpisivanja ugovora da plati porez od 2,5%

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako nisi siguran da će on to odraditi, odnesi ti svoj primerak ugovora u poresku, predaj ga za određivanje poreza i javi mu koliko para da ti uplati kad donesu rešenje.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
13 hours ago, TeaseR said:

Rekao sam mu da ima 15 dana od datuma potpisivanja ugovora da plati porez od 2,5%

Cisto da znas - formalno porez placas ti ;) , tj prodavac, na svojoj opstini. A stvar je medjusobnog dogovora kako ce to uticati na cenu.

Licno uvek gledam da sto pre zavrsim sa papirologijom i da ne zavisim od drugih, tj. porez uvek uplatim sam, sto je pre moguce. Nikada mi nije bilo jasno da se ljudi oko toga natezu, voze na ovlascenja, prave probleme i sebi i drugome... Primera za to ima prilicno na forumu, a obicno se ovde dodje sa kuku-lele... Najjace mi je kad dodje do prodaje preko ovlascenja iz druge ruke :lol: . Pa jos za ova nasa narodna vozila, razlog manje da se oteze - za Stilo prosle godine platih porez nepunih 5000 din. Otisao je maltene sa vise goriva u rezervoaru, nego sto je bio iznos poreza. Toliko o tome.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slazem se ali opet, skoro sam uzeo drugi auto i platio porez 13500din. Ne bih sad da placam i za svoj. Pozvacu ga svakako za par dana da vidim da li je to uradio, pa ako nije da ga "pguram" malo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko koštaju probne tablice, gde ih izvaditi i na koliko mogu da se uzmu

 

 

Koliko koštaju probne tablice, gde ih izvaditi i na koliko mogu da se uzmu

 

Koliko koštaju probne tablice? Gde se uzimaju probne tablice? Na koliko dana mogu da se uzmu probne tablice? Da li auto mora da prođe tehnički pregled da bi mogao da dobije probne tablice?

Ovo su najčešća pitanja koja muče vozače kojima su iz nekog razloga potrebne probne registarske tablice. Pokušajmo da razrešimo ovu „misteriju“?

 

Može li auto bez tehničkog pregleda da dobije probne tablice?
Da – može, ali SAMO ako će ih koristiti da dođe do tehničkog pregleda (i vrati se sa njega).

U svim drugim slučajevima, auto mora da ima dokaz o tehničkoj ispravnosti, tj. dokaz da je prošao tehnički pregled da bi mogao da se vozi sa probnim tablicama.

Napomena - tokom ispitivanja ove teme, naišli smo na jednu firmu u kojoj su nam (pogrešno) rekli da se probne tablice čak ni u ovom slučaju ne izdaju, već da morate auto da stavite na kamion i odvezete na tehnički. Dakle, ako naiđete na ovakav slučaj, znajte da nisu u pravu i da probne tablice možete da dobijete.

 

Koliko koštaju probne tablice?
Cena probnih tablica zavisi od:

a.) snage motora (na osnovu nje se obračunava obavezno osiguranje
b.) vremenskog perioda na koji uzimate probne tablice

Plaća se:

a.)  po jednom danu - 547,00 din na račun ovog MUP za izdavanje tablica
b.) po jednom danu - 366,00 din na račun „Zavoda za izradu novčanica i kovanog novca“ za izradu tablica
c.)  jednokratno - 1.050,00 din - republička administrativna taksa

Ukupno: 1,963 din (plus provizija za uplatnice) za prvi dan što se tiče davanja državi.

Tu je zatim obavezno osiguranje, koje se na dnevnom nivou plaća u određenom procentu od cene obaveznog osiguranja za celu godinu.

Ovaj procenat takođe zavisi od perioda na koji uzimate probne tablice – razlikuje se za period do 3 dana, do 7 dana i do 15 dana (što duže, to skuplje).

Nećemo dalje ulaziti u način određivanja cene, da ne bismo nepotrebno komplikovali.

 

Primer cene
Uzećemo kao primer Citroen Xsaru 1.6 sa 80 kW iz 2001. godine koja treba da ode na tehnički pregled. Auto je dugo bio na popravci, registracija je istekla, pa su sada neophodne probne registarske tablice da bi stigao do tehničkog pregleda.

Kako su nam rekli u Auto-kući Boki, probne tablice za jedan dan koštaju 4.452 dinara.

Za dva dana cena je oko 5.400 dinara.

Slična cena će biti i za druge automobile, pošto cena probnih tablica ne zavisi od npr. kubikaže i starosti.

 

Na koliko najduže mogu da se uzmu probne tablice?
Najduže na 15 dana, a najkraće na 1 dan, tj. 24 časa.

 

Neophodna dokumentacija
Kako nam je rekao Goran Bogdanović iz Auto-kuće Boki, neophodna dokumentacija za probne tablice takođe zavisi od namene za koju su vam potrebne. Zato pozovite tehnički pregled gde ćete ih uzeti i dobićete spisak dokumentacije.

Na primer, uslov za odvoženje automobila sa probnim tablicama van npr. Beograda je da postoji kupoprodajni ugovor sa overenim potpisima kupca i prodavca, gde se vidi da je prodavac iz Beograda, a kupac iz drugog grada.

Važeća lična karta vlasnika
Važeća vozačka dozvola osobe koja će upravljati vozilom (i lična karta ako vozač nije vlasnik vozila)
potvrda o tehničkoj ispravnosti vozila (tehnički pregled), osim kada je svrha uzimanja probnih tablica da se auto odveze na tehnički pregled
dokaz o vlasništvu vozila (saobraćajna dozvola, račun, ugovor o kupovini, ugovor o poklonu, pravosnažno rešenje o nasleđivanju, pravosnažna presuda o utvrđivanju vlasništva)
polisa obaveznog osiguranja – dobijete je na licu mesta (obično)
zahtev za izdavanje probnih tablica – dobijate ga na licu mesta
dokaz o uplati propisanih taksi i naknada - obavlja se takođe na licu mesta
Napominjemo da ukoliko je vozilo već bilo registrovano u Srbiji, vozilo mora da bude odjavljeno.
U slučaju da se probne tablice uzimaju zbog ukucavanja broja motora (PUS-ovanja), potrebno je da se priloži i uput koji je izdao ovlašćeni tehnički pregled.

Takođe, ako je vozilo iz inostranstva, prilaže se (skoro) sva inostrana i uvozna dokumentacija.

Zato ponavljamo – da ne bismo navodili spisak za svaku situaciju sa raznim varijacijama, pozovite firmu u kojoj ćete uzeti probne tablice i dobićete spisak.

 

Gde da uzmem probne tablice?
Možete da ih uzmete u policiji, ali je to i najkomplikovanija i najdugotrajnija opcija. Na primer, u Beogradu možete da ih uzmete samo u Ljermontovoj, što je mnogim vozačima dovoljan razlog da potraže alternativu.

Dakle, ostaju tehnički pregledi i druga pravna lica koja su ovlašćena za izdavanje probnih tablica ili mogu da pomognu kod njihovog dobijanja – npr. auto-plac na kojem kupujete automobil.

Uostalom, „proguglajte“ malo i naći ćete firmu (npr. tehnički pregled) koji se time bavi.

 

Kako se postavljaju probne tablice?
Prednja - sa unutrašnje strane šoferke (vetrobrana) i to u donjem desnom uglu.

Zadnja - sa unutrašnje strane zadnjeg stakla i to u donjem levom uglu.

 

Zaključak
Naš savet - ne kalkulišite bez dovoljno informacija i ne pokušavajte da nađete cenu probnih tablica na internetu.

Pozovite više tehničkih pregleda, agencija, auto-placeva ili drugih firmi koje ih izdaju, dajte im podatke svog automobila, razlog zbog kojeg su vam potrebne probne tablice, kao i vremenski period za koji su vam potrebne.

Tek tada ćete moći da napravite računicu da li vam se isplati da ih uzimate i na koji vremenski period.

 

 

Preuzeto sa: polovniautomobili.com

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znanli neko koliko agencije uzimaju za uslugu prenosa vlasništva vozila? Dakle da oni sve završe.
I dal je i dalje ista procedura prenosa kad radim sam, ugovor o prenosu, notar da overi, sa tim ugovorom u opštinu da odrede porez i da platim, pa sa tim papirima da menjam saobraćajnu?
Ako sam propustio nešto, pišite.
Ista opština prodavca i kupca, bez menjanja tablica.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Može li auto da se registruje na invalida koji nema vozačku dozvolu?

Gledam, sve bolje i skuplje automobile voze invalidi :D džipovi mogu da se nađu po

recimo prihvatljivoj ceni ali ih registracija ubija u pojam, tipa 1000+€ svake godine na registraciju samo...

Isplati li se cimati s time za neki normalan auto, 1.4-1.6 ?

Edited by Sirius9

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebao bi da odem od nedelje u Beograd da pogledam jedan automobil, ukoliko je sve ok i dogovorimo se oko cene ja bi ugovor i prenos odradio odmah, pa mi treba preporuka za agenciju koja mi to može odraditi. Znači da prodavac da ovlaštenje agenciji, kupac-prodavac overe ugovor kod notara, oteram auto i pošaljem tablice, a sve ostalo završi agencija.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 9/8/2019 at 2:13 AM, Sirius9 said:
Može li auto da se registruje na invalida koji nema vozačku dozvolu?
Gledam, sve bolje i skuplje automobile voze invalidi džipovi mogu da se nađu po
recimo prihvatljivoj ceni ali ih registracija ubija u pojam, tipa 1000+€ svake godine na registraciju samo...
Isplati li se cimati s time za neki normalan auto, 1.4-1.6 ?

Ne isplati se za male kubikaze, razlika je u svega par hiljada dinara (ne placa se porez na upotrebu, komunalna taksa je umanjena i osiguranje se umanjuje). Moze se registrovati vozilo na lice koje nema vozacku dozvolu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 9/8/2019 at 9:30 AM, Joker said:
Trebao bi da odem od nedelje u Beograd da pogledam jedan automobil, ukoliko je sve ok i dogovorimo se oko cene ja bi ugovor i prenos odradio odmah, pa mi treba preporuka za agenciju koja mi to može odraditi. Znači da prodavac da ovlaštenje agenciji, kupac-prodavac overe ugovor kod notara, oteram auto i pošaljem tablice, a sve ostalo završi agencija.

Ja zadnjih par godina to radim u agenciji Neskovic u Bulevaru Zorana Djindjica na nbg. Blizu je i notar, uglavnom vas on odveze kolima do njega i vrati (ima 5 minuta peske inace). Njemu dajete ovlascenje da sve zavrsi za vas i odmah mu ostavljate novac za porez za prenos apsolutnih prava. Sve ostalo on zavrsava.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedino što treba paziti, je da se u ovlašćenje upiše vremensko ograničenje, važi od do.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 9/8/2019 at 9:58 AM, dejan_ns said:

Ne isplati se za male kubikaze, razlika je u svega par hiljada dinara (ne placa se porez na upotrebu, komunalna taksa je umanjena i osiguranje se umanjuje). Moze se registrovati vozilo na lice koje nema vozacku dozvolu.

Hvala za info.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne daje ovlascenje za auto nego agenciji za obavljanje poslova oko prenosa. Ne vidim poentu ogranicavanja agencije nekim rokom do kada ce zavrsiti posao posto 90% toga ne zavisi od njih. Sada se u Bg ceka od 7 radnih dana pa na vise resenje o placenom porezu

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 9/8/2019 at 11:37 AM, Ticma said:

Ja zadnjih par godina to radim u agenciji Neskovic u Bulevaru Zorana Djindjica na nbg. Blizu je i notar, uglavnom vas on odveze kolima do njega i vrati (ima 5 minuta peske inace). Njemu dajete ovlascenje da sve zavrsi za vas i odmah mu ostavljate novac za porez za prenos apsolutnih prava. Sve ostalo on zavrsava.

Hvala na preporuci, sve odrađeno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam jedno da kažem delikatno pitanje, molim samo osobe sa dobrim iskustvom da odgovore koje su sigurne u odgovor. 

Čovek je kupio auto pre 10-15 godina i dobio ovlašćenje da može prodati auto drugom licu (overeno pravosnažno ovlašćenje sa svim podacima auta). Da li danas taj čovek sa tim ovlašćenjem može meni prodati auto uz naravno kupoprodajni ugovor između mene i njega (overen kod notara i kada platimo porez u poreskoj). Ja sam išao u poresku i rekli su mi da nema nikakvih problema sa ovlašćenjem (nosio na uvid) kod njih i da to kod njih prolazi ali ne znaju za dalje (predavanje za registraciju u stanici policije). 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Proveri sa notarima da li će prihvatiti to ovlašćenje prilikom overe ugovora.

Da li auto treba i da se odjavi, ili ostaje u istom registarskom području? U registraciji je?

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovlascenje od pre 15 godina? Tablice se ne slazu onda, to moze biti problem, ali i ne mora. Proveri gde je vlasnik vozila, dal je na istoj adresi ili ne. Proveri postoji li zabrana neka za taj auto u supu (otudjenja, produzenja reg i osyalo). Proveri da li se na osjovu tog ovlascenja moze izvrsiti prenos vlasnistva na trece lice.

Najlakse je da izvijas vlasnika, direktno ugovor s njim i resena stvar.

Gesendet von meinem SM-G965F mit Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Auto je odjavljen uredno kada je kupljen (godinu dana nakon kupovine). Ovlašćenje nema ograničenje. Poslao sam ovlašćenje u BG preko veze u sup da vidim da li može da se iskoristi. Dobio sam potvrdan odgovor.  Lika nisam mogao da nadjem ni posle par godina od kupovine, otišao u inostranstvo a verovatno ne bi on ni radio nista džabe posle toliko godina, ne isplati mi se sa čašćavam nekog 100-150e kada auto nema vrednost.  Nisam ja krivac što je prošlo toliko godina (deda mi je bio zeznut lik). Ja se samo bojim da ne napravim ugovor platim porez i onda me zafrknu na kraju pred registraciju. Ali pošto sam dobio odgovor iz Bg-a koji je siguran 100% izgleda da nemam šta da razmišljam. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebaju mi probne table kako bi odvezao auto na tehnički. Jeste malo mesto ali ne bih da rizikujem bez tabla tih 500-700m daljine (5-6 ulica). Zna neko koliko se plaćaju te probne za 24h ali samo do tehničkog ne za vožnju iz mesta u mesto i probne sa tehničkim pregledom nego samo probne bez tehničkog da bi se otišlo do tamo? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...