Jump to content
FAS Goran
the_reaper

Fiat Punto mk.2 - bučni ventili (zveckaju)

Recommended Posts

22 hours ago, horvat said:

Meni na Pandi 1.1 isto nekad zvekece. Proverio kompresiju, bez greske, proverio zazore ventila, bez greske, ulja ne trosi nista, cak ga nerealno malo i uprlja. Samo eto tako zvekece nekad....

Jel zvekece sad leti kad se motor ugreje, pri ubrzavanju, kretanju, uz brdo? Sa benzinom 100 oktana poboljsa se situacija ali idalje je prisutno...poceo sam sumnjati dal se zupcenje nije poremetilo, ima ta neka kajlica koja pukne na remenici, al kontam bio bi jos neki simptom?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@strahinja987

 

Nije zabranjeno, naprotiv...poželjno je da pročitaš šta se sve pisalo pre nego si ti napisao post u temi na kojoj smo.

Korisno je pre svega tebi jer umesto da čekaš da neko napiše opet isto, samo uzmeš i pročitaš ono što je već napisano. Tako bi video npr. ove postove:

 

On 10/29/2009 at 9:20 PM, mikisxy said:

na motorima 1.2 8v ventili se steluju uz pomoc plocica a kod 1.2 16v su hidro podizaci ventila koji rade pomocu pritiska ulja tako da uzroci i resenja su razliciti za ta dva motora.inace to sto mi zovemo cuju se ventili ustvari je kliktanje u samim cilindrima zbog manje oktanske vrednosti goriva,pomerenog ugla predpaljenja,nastelovanosti ventila ili poremecaja u zupcenju motora

On 8/12/2011 at 7:38 AM, Goran Zemun said:

To sto cujes nisu ventili vec detonacije u cilindrima. ventile mozes cuti dok auto stoji, najvise na leru ili malom gasu. Do detonacija dolazi usled samozapaljenja smese u cilindrima pre odredjene tacke paljenja. Uzroci su mala oktanska vrednos benzina, pogresna tacka pred paljena, usijane naslage garezi na celu klipova. Najcesce je uzrok mala oktanska vrednost benzina, sto manje oktana to je benzin manje otporan na pritasak u cilindru i pali se sam dok klip jos uvek ide na gore. :welcome:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Leto gospodnje 2022, puntici idalje zveckaju sad po vrucinama cim se doda gas da ubrza u voznji, po gradu cim cujem onaj zvuk i okrenem se vidim punto je, jel neko resio to, ima li resenje, ako je zupcenje lose auto bi lose isao lose palio los rad bi imao, kontam da ako sve lepo radi i ide a jedino ovo zveketanje se javlja da to nije do zupcenja, tj paljenja, ako je do loseg goriva zasto onda ne zvekecu svi, svi sipamo ovo lose gorivo, kazu da te detonacije lome klipove, kako onda nasi puntici godinama zvekecu leti i svi idalje teraju...neki update?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bude bolje sa 100 oktana, ima uticaja, ne izgubi se skroz bas ono kad je prevruce van i jos po gradu se zuji dugo, pa jos klima i sa 100 oktana zvekece pomalo, ja sam samo 100 okt sipao do skoro dok nije otislo preko 200 din litar, i sad sipam 95, sa njim cak i pri kretanju zazvekece, i tako cangrlja dok se ne ode preko 2500 obrtaja...

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ja sam do skoro sipao samo 100 oktana do ovog poskupljenja i hoce po nekad ne uvek da se cuju detonacije motor je 1.4 16V sa 95 oktana , sipam 95 jer 90% moje voznje je mesovita da idem na otvoreno sipao bih 100 oktana , moze biti da ventili treba da se nasteluju kao na zastavi , mislim da se na 1.2 8V steluju plocicama ,dok kod 16V ne jer ima hidropodizace.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni ovako od kad sam kupio auto iz ch 2017, leti cangrljaju, zimi extra nista se ne cuje, kontam ako mi je lose zupcenje i zimi bi se tako culo, pri svakom ubrzanju zveckam dok ne ubrza u vece obrtaje, samo se nadam da nije stetno po motor i da mogu slobodno da idem na more, mada teram tako 6 god i za sad sve ok osim tog zveketanja...cuo sam da je opasno za klipove itd al puntici 1.2 8v tako rade idu godinama...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svojevremeno sam imao na puntu 1.2 8v isto zvuk zveckanja ventila, ali nisam se bavio time. I sad pre malo jace od godinu dana, kad smo kupili mami Pandu 1.1, vrlo slican zvuk se cuo, i ajd, nije me mrzelo, odnesem kod coveka koji je skinuo poklopac ventila, izmerio zazore na svim ventilima, takodje i kompresiju, kad ono sve u meri, pod konac. I onda mi je bjasnio da (moj konkretno) zvuk najverovatnije dolazi od malo rasklimane bolcne na klipu, odnosno male pesnice, ili kako se to vec zove. Ne kazem da je ovde to slucaj, ali samo dodajem svoje iskustvo, eto mene je navuklo da mislim da su ventili a nisu bili. Naravno ne pada mi na pamet da otvaram motor zbog toga, jer sve ostalo sasvim normalno radi, ne trosi ulja, pali na pola kljuca, sve ok... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Horvat, hvala, i ja sam cuo negde da moze da zvecka mala pesnica, ali mi je cudno sto zvecka samo kad je toplo vreme letnje, zimi ne zvecka, sve ok a sad leti kad se motor ugreje zvekece kao zvonce pri svakom ubrzavanju i voznji uz brdo, a u leru kad turiras sve ok.....uglavnom ako je takav slucaj bio i tebi onda ne bi trebalo nista da cackam.....

Knezevic, toliko cesta pojava ovaj fenomen, evo po gradu ne bas svaki ali cesto cujem taj zvuk i kad se okrenem a ono puntic 1.2 8v ili z10 hehe

Edited by strahinja987
Dodatak

Share this post


Link to post
Share on other sites

@strahinja987 Kod mene se na 1.2 16v to zveckanje čuje od prvog dana od kako je auto kupljen ali samo zimi kad je npr. ispod nule temperatura u tih nekih prvih pola minuta. I tako je evo već deveta godina.

 

Posle tih 30-ak sekundi kad se ulje razbaca po motoru ne čuje se, s toplijim vremenom baš nikad sipao od 95 ili 100 oktana gorivo. Navikni se na 1.2 8v i to zveckanje ventila, šta drugo da ti kažem. :) Dokle god ima dobru kompresiju, ne troši ulje i ide bez problema ne diraj ništa. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije to to zveckanje na koje ti mislis kad se tek upali auto zimi znam to, ovo je zveckanje na vruc motor, leti po vrucinama, i ne u leru nego samo u voznji....ja se navikao al me nervira jer to samo na 1.2 8v motoru cujem i niko ne zna da kaze sta je i kako resiti gde sve nisam pitao hehehe 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...