Jump to content
FAS Goran
the_reaper

Fiat Punto mk.2 - bučni ventili (zveckaju)

Recommended Posts

razmisljam svo vreme. paljenje se ne moze pomeriti. da je prezubio lose bi radio i na plinu. ostaje mi samo da sumnjam u gorivo. pa zato htedoh da cujem i vase misljenje i da li neko ima iskustva sa ovim zbivanjima


ma dodacu ja gorivo lako

Share this post


Link to post
Share on other sites

vozim  desetak godina i preso sam blizu milion kilometara i dosada nisam imao ovih problema


natocicu i javiti sta se desava


samo da kazem da sam stekao utisak da je gorivo u srbiji ravno nuli

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ispod nule druze ;) gde god u okolini nase zemlje, da l je to Bug, Mkd, Grcka, Turska je bolje gorivo. Znatno se oseti i kako motor radi a i po potrosnji ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

evo posle par dana voznje na benzinu i nakon ponovnog dosipanja izgubilo se zvecenje ventila. znaci u pitanju je bio benzin. ipak benzin vremenom dozivi neku promenu. i samo skodi motoru

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam Zunta 1.2 8v 2009. sa pređenih 85000 km i imao sam čudno iskustvo nedavno.

Od prošle godine sam osetio da mi je oslabio akumulator - sa lera kad dodajem broj obrtaja motora povećava se brzina ventilatora ventilacije kabine ili jačine svetala sa tim da pali bez problema uvek i posle 6 godina sa istim Magneti mareli 42 Ah. Došla je i zima i čuje se pojačano lupkanje ventila na leru. U motoru je Selenia 20K pa iako je prešao "samo" 8000 km posle zamene a menjam na 15000 km i dalje po fabričkom uputstvu, prvo sam pogledao ulje gde vidim da je dobro zaprljano (crno) što i nije neko merilo već viskozitet. Rešio sam da osvežim podmazivanje i promenim ulje, naravno opet isto 20K sumnjajući u kvalitet onog prethodnog - ko zna šta sve kupujemo ovde. Poboljšanja nije bilo što se tiče zvuka ventila na leru. U međuvremenu pogledam ćelije akumulatora i vidim da je jedna sa manjim nivoom kiseline i da ploča viri. Iako je akumulator itekako odradio svoje dolio sam destilovane vode jako malo i dopunio bateriju - uzaludan posao! Otkazao je skroz. E sada kućište akumulatora pravi ograničenja dimenzije novog akumulatora 175x175 mm pa ni ne možete mnogo vrsta naći, ja sam kupio TOPLA 45 Ah.

Od tada je ceo motor dosta tiši ne samo ventili i ima mnogo bolji rad na ubrzavanju što znači da je paljenju bilo nedovoljno struje.

Ja sam svoj auto neko vreme mučio iako sam znao da mi je akumulator odslužio jer sam mislio da kad dobro startuje onda je dovoljno struje i za ostalu elektriku, uverio sam se u suprotno!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pre dve tri nedelje mi se pojavio neki zvuk, kao klaparanje, da li su to ventili?

Nema veze da li je auto hladan ili je postigao radnu temperaturu, zvuk je prisutan.

Javlja se narocito pri opterecenju, recimo kad krecem iz prve, ili uzbrdica, i prati obrtaje motora, jaci gas brze je klaparanje.

Kada pritisnem kvacilo da prebacim brzinu onda nestane ili se bas utisa, nisam siguran. Na leru se skoro ne cuje.

E sad, zvuk nije nesto specijalno glasan, ja ga primecujem zato sto svaki dan vozim auto i znam kako zvuci, ovaj zvuk nije bio ranije.

Bio sam kod majstora i provozali smo se, ali on ne cuje nista cudno, a ja ne mogu da mu objasnim koji je to zvuk.

Sta mi je ciniti, da idem kod drugog majstora, da stelujem ventile, nesto trece, ili mozda nista? :)

Auto je punto 2 1.2 8v 2001.god, nema plin.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 07/10/2016 at 11:25 PM, snebojsa said:

Pre dve tri nedelje mi se pojavio neki zvuk, kao klaparanje, da li su to ventili?

Nema veze da li je auto hladan ili je postigao radnu temperaturu, zvuk je prisutan.

Javlja se narocito pri opterecenju, recimo kad krecem iz prve, ili uzbrdica, i prati obrtaje motora, jaci gas brze je klaparanje.

Kada pritisnem kvacilo da prebacim brzinu onda nestane ili se bas utisa, nisam siguran. Na leru se skoro ne cuje.

E sad, zvuk nije nesto specijalno glasan, ja ga primecujem zato sto svaki dan vozim auto i znam kako zvuci, ovaj zvuk nije bio ranije.

Bio sam kod majstora i provozali smo se, ali on ne cuje nista cudno, a ja ne mogu da mu objasnim koji je to zvuk.

Sta mi je ciniti, da idem kod drugog majstora, da stelujem ventile, nesto trece, ili mozda nista? :)

Auto je punto 2 1.2 8v 2001.god, nema plin.

Čuje se ventil izduvnih para ili ti Evap. To se pogotovo dešava kada je hladno napolju on se upali i proizvodi takav zvuka kao da se ventili čuju. Ali još jedno ventil i ne može da se čuje, već ako se čuje kliktanje to su eksplozije u samom cilindru motora (mogući uzroci : loše gorivo,nesagorelo ulje na klipovima,luft u osovinici male pesnice itd..)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako je Evap u pitanju, kako se nije cuo prosle godine kada je takodje bilo hladno?

Juce kum i ja podignemo haubu i gledamo, kaze on cuje ti se neki spaner, roler, ne znam tacno, i stvarno se cuje ali to je totalno drugaciji zvuk od ovog sto cujem u toku voznje, mada se mozda taj isti zvuk cuje drugacije iz kabine a drugacije ispod haube. Da li izvor tog zvuka moze biti i spaner?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Spaner, roler moze da bude i do njih, zamor materijala.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On ‎9‎.‎10‎.‎2016‎. at 0:49 PM, snebojsa said:

Ako je Evap u pitanju, kako se nije cuo prosle godine kada je takodje bilo hladno?

Juce kum i ja podignemo haubu i gledamo, kaze on cuje ti se neki spaner, roler, ne znam tacno, i stvarno se cuje ali to je totalno drugaciji zvuk od ovog sto cujem u toku voznje, mada se mozda taj isti zvuk cuje drugacije iz kabine a drugacije ispod haube. Da li izvor tog zvuka moze biti i spaner?

EVAP nije. Jer EVAP se čuje samo kad motor ne radi i kad je sve tiho. Nema šanse da se čuje dok motor radi.

 

Moguće da je španer ili koji ventil. Ja sam imao sličan problem ali na Marei 1,6. Mislio sam da je ventil ali na kraju je ispalo da je španer dobio lufta nakon samo 10000 prijeđenih km. Loša kvaliteta. Ali čuo se i na leru da lagano lupka.

Share this post


Link to post
Share on other sites
12 hours ago, Memphis said:

EVAP nije. Jer EVAP se čuje samo kad motor ne radi i kad je sve tiho. Nema šanse da se čuje dok motor radi.

 

Moguće da je španer ili koji ventil. Ja sam imao sličan problem ali na Marei 1,6. Mislio sam da je ventil ali na kraju je ispalo da je španer dobio lufta nakon samo 10000 prijeđenih km. Loša kvaliteta. Ali čuo se i na leru da lagano lupka.

Pa može može da se čuje i lupanje iz motora. Mogu biti i ležajevi leteći ili ležeći, možda su pregradni zidovi popucali i cincilator,kurblajzna.Sve to može. Odeš kod čike (koji se zove majstor) pa sve ti objasni što ti nije jasno. A onda ako ti je skupo ti patike,cipele,autobus,voz itd. Bez ljutnje počeli ste kao babe.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 7.10.2016. at 11:25 PM, snebojsa said:

Bio sam kod majstora i provozali smo se, ali on ne cuje nista cudno, a ja ne mogu da mu objasnim koji je to zvuk.

 

4 hours ago, PuntoAbart said:

Odeš kod čike (koji se zove majstor) pa sve ti objasni što ti nije jasno. A onda ako ti je skupo ti patike,cipele,autobus,voz itd. Bez ljutnje počeli ste kao babe.

 

Kao prvo, nema ljutnje naravno.

Kao drugo, kad bi bar svi prvo procitali ono sto komentarisu.

Kao trece, ne znam za sta onda forum sluzi, nego da se razmenjuju iskustva i cuju misljenja ljudi koji su mozda imali slican problem.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav drugari, evo da se i ja pridruzim vezano za lupkanje. 

 

Juce sam upalio autic posle 2-3 dana stajanja, i ukakio se od zvuka koje se cuo iz prednjeg desnog dela (gledano s preda), kao da ide iz motora. Cuje se kao da onaj stit landara, dakle metalni zvuk, ali 100% nije to, jer sam ga drzao krpom i lupkanje nije prestalo. 

E sad, prvi put sam to primetio u martu, ali tada to nije bilo toliko jako. 

 

Cuje se bas kao ovo: samo dosta glasnije https://www.youtube.com/watch?v=AFj3sF5U2ik

:(

 

 

 

Do zamene ulja mi je ostalo vise od 4000 km, selenia 10w40 gold 

Ulje ne trosi, tj u granicama normale.. 

Odradjen veliki servis pre 20.000 km,

potrosnja superiska : 4.5-5.5, zimi oko 6

presao 142k i kusur

 

Da li je moguce da je menjac ili nesto oko toga? Napominjem da kad se motor ugreje, lepo prede, ko mace, lepo vuce, ne trese, obrtaji su stabilni. Znaci kad je vruc motor ne cuje se.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moguće da ti izduvna grana ima neki zazor  i da ona lupka, a kad se motor i ona zagreju, pa se malo raširi od temperature, onda legne kako treba i prestane lupkanje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Timotije

Hvala, danas ga teram kod doktora, pa cemo videti (nadam se). Samo da me ne zaboli (djep) :D

 

Edited by cirmi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mali update:

Majstori zauzeti, ja sam uspeo da utvrdim sledece:

1. Donji srafovi stita izduvne grane su bili malo olabavili, stego sam ih, i sad se znatno manje cuje.

2. I dalje se cuje kao neko ritmicko udaranje, ali dosta slabije. - ovo je pogotovu primetno kad autom. saug malo spusti obrtaje kod hladnog starta.

3. Motor dosta vibrira, ne secam se da se toliko "klackao" , sad pocinjem da sumnjam na donji nosac, mada u voznji za sada nisam primetio probleme.

 

Evo snimka: https://youtu.be/uF5FNbgp_jQ

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sta moze da bude? Ima li ko od kolega bilo kakvu ideju?

idem u ponedeljak kod majstora u svakom slucaju. Ovo se desava periodicno nekoliko dana i samo kada je vruc motor nikada pri hladnom startu.

 

 

Edited by cuore_sportivo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uljna pumpa? Nije neku stetu napravila jos?

Послато са SM-J320FN уз помоћ Тапатока

Kako nije palio lampicu za pritisak ulja?

Послато са SM-J320FN уз помоћ Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nista..dobro je. Kaze da mi je upalio lampicu to bi bio karambol tek. Sad je auto parkiran posto nemam novca za sredjivanje seta i toga. Nema igranja.

Ni na pamet mi pumpa nije pala. Nivo ulja gledam na svakih 1000km,ovo tandrkanje se javljalo samo kada se auto zagreje a i to nije bilo pravilo.

Juce nista..danas malo samo. Set nije zreo za momentalno menjanje ali hocu da docekam zimu kako treba. :)

Kada se stisne kvacilo prestane blago krkljanje koje zaista nisam ja cuo...

Moja greska.  Ovo sa snimka je bilo kao da je dizelas a ne benzinac. Ponovicu da se to culo tako jako samo na snimku posle ne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve ce da pregleda. Verujem mu bezpogovorno jer sve do sada sto mi je uradio je radio besprekorno. I mom ocu i mnogim poznanicima tako da sa tim nemam problem. Sta god da bude :) ali hvala na savetu puno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...