Jump to content
FAS Goran
Sign in to follow this  
NenadAleksic

Fiat Punto mk.2 - promena sijalice na zadnjim svetlima

Recommended Posts

Au ljudi ja svaki dan imam po jedan novi problem sa autom. :D Elem primetio sam da mi ne radi zadnje desno svetlo, samo pozicija, a radilo je do pre neki dan, znaci verovatno je crkla sijalica. Posto nisam nikad menjao na puntu, ne znam kako se skida ona plastika, malo pre sam gledao i nemam ideju. Hvala unapred na pomoci, i izvinite na smaranju. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skida se ceo far koji se drzi na dva srafa. Ako se secam treba ti cevasta 14-ica, mada kod mene matice nisu bile jako stegnute pa mozda mozes i nekim klestima...

Prilazi se kroz mali otvor na C stubu i druga matica je iza tapacirunga u gepeku. Na C stubu je plasticni poklopac na klipsevima, a u gepeku je tapacirung zasecen pa se otvara kao da su "vratanca".

Kad odsrafis te dve matice, skines ceo far i onda je pesma... Krstasti srafciger i rezervna sijalica i to je to :cool:

Nadam se da ti je ovo makar malo pomoglo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da je cevasta 17ica, odnosno ključ za brezone ;) Samo malo da popustiš, a posle ide rukom bez problema :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stvarno nista lakse, samo dva safa se odvrnu, i jos par manjih na faru i zameni se. E sad samo jedno malo pitanje, posto na onoj fabrickoj sijalici pise 12 v 10 w valjda, a ova sto sam ja imao u kompletu je 12v 5w, jel ima kakve veze sto sam stavio slabiju? Inace otkad sam ubacio drugu sijalicu pali mi se jos jedna lampica na tabli (ja kontam da je to od pozicije) ali ona ponekad blinkne.... Evo slika. :D

photo0033y.th.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rekao bih da ti signalizira neadekvatnu sijalicu ;) na noge lagane pa zameni sijalicu i stavi lepo od 10W :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Blah izgleda da cu morati, ma mrzelo me danas da idem da kupim zato sto sam bio na drugom kraju grada kad sam to menjao kod drugara. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

A što je komplet rezervnih sijalica obavezna oprema? :police:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iz kompleta sam i izvadio sijalicu... Ali taj komplet nije dosao uz auto, kupljen je ovako negde cisto zbog radi pandura. :p

Share this post


Link to post
Share on other sites

oce da signalizira neispravnost zbog pogresne snage sijalice.menjaj pa nije komplikacija

Share this post


Link to post
Share on other sites

Promenjena sijalica, jedva nadjoh sijalicu od 10w da kupim, znaci usao sam u x prodavnica u Sapcu. No bitno je da sad sve radi ok. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si kupio odmah dve, tri? :D Moj savet ti je da opremiš taj set rezervnih sa onima koje ti trebaju puta dva da se ne bi više cimao kad ti zatrebaju, jedino su ove H sijalice malo skuplje, pa uzmeš jednu čisto da imaš

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kupio samo tu jednu, posto sam bio u nekoj frci i nisam razmisljao na taj nacin, ali sad bar znam gde ima. ;) Inace ovih dana idem da menjam ulje, presao sam skoro 10 000 km otkad je auto kod mene, ovo je druga promena ulja, da kucnem u drvo ja prezadovoljan autom. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za mesec dana su mi crkle na Puntu vec 2 zadnje signalne sijalice. Koliki napon treba da bude na jackovima (konektorima) koji se kace na farove i stop svetla? Posto mi kompjuter nekad ukljuci a nekad ne onu lampicu koja obavestava da je nesto pregorelo. Znam da je oko 12V ali ne znam do koliko moze da varira. Da li WD40 pomaze kod korodiranih kontakata? Sta ja sa unimerom mogu da proverim od elektrike na kolima kako bih dijagnostifikovao kvar?

Zahvalan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kljucem #17 odvijes dva srafa kojima prilazis kroz gepek. Jedan je gore, iznad police, obicno prekriven plasticnim poklopcem. Drugi je dole, prekriven cojom koja pokriva gepek.

Kad ih odvijes imas jos dzek da otkacis.

Da pridjes sijalicama treba ti jos krstasti odvijac, za 4 srafa.

Gedorom ili okastim ces lakse skinuti matice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala, ja sam video to sto treba da se odvije ali nisam znao da je to od stopaljke jbg, ja sam do sada samo VW vozio, a i ovo je sestrin punto :)

Hvala jos jednom, sve sam odradio kako treba, izlgeda nije sijalica od migavca pregorela nego kontakt u dzeku zeza pa sam ih ocistio i sada radi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najbitnije da je reseno. :)

Sada znas kako ide za sledeci put, ako bude trebalo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

kako se skida zadnje stop svetlo? :D

A sto te mrzi da procitas temu od pocetka? Ima sve lepo, detaljno opisano.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kolege,zamenih veceras originalnu sijalicu na punticu posto je u zadnje vreme cesto prekidala pa se na tabli stalno pali ona zuta lampica i stavio sam neku novu koju sam imao u kompletu u kolima ali na kojoj nigde ne pise kolika joj je jacina...e i sad svetlo radi pozadi stalno ali zato i lampica na tabli stalbo sija...haha...jel do sijalice mozda je slabija/jaca nego sto bi trebalo ili kompjuter u kolima se buni sto sam skidao  svetla ili....sta mislite.hvalapozdrav.

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...