Jump to content
FAS Goran
fedja.culum

Tačkice od drveta zvanog PLATAN

Recommended Posts

auto mi je stalno parkiran ispod drveca i stalno se hvataju sitne crne tackice,ako se ne pere svaki drugi treci dan ,toliko zapekne da se jako tesko skida.probano sa benzinom,naftom...probano sa beskontaktnom specijom kako je zovu u perionicam(cak je nismo puno razblazili)trljali magicnom i skida se tu i tamo.jedino se skidaju i to malo teze nasinom za poliranje i to sa grubljom pastom ali ostane di po koja.
da li je ko imao ovakav slucaj,ako jeste kako je resavao.bice korisno i za druge ucesnike koji imaju isti problem. :crybaby:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bila je skoro neka slicna tema, uglavnom, vecinu tih zapeklih tackica skida medicinski benzin, kupuje se u bilo kojoj apoteci!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Od Platana i ja ludim već dugo. Imama ga ispred zgrade a i na parkingu ispred firme.

A auto je beo. U proleće izgleda kao da su ga ptice posrale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kupi ceradu, u Rodiću!!! Ja sam na Dedinju i imam isti problem. Cerada ti je oko 20 e i vrši svoj posao super.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nagora je slaba kiša, a tvoj auto parkiran ispod drveta zvanog Platan.

Na njega onda padnu svega nekoliko kapi koje se ocede sa lišća i to kad se osuši budu žuto braon fleke.

E to mora dobro da se žulja mekom krpom da bi se skinulo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Od kad znam za sebe platani su kvarili šofersku sreću. Ajd što zaseru karoseriju, nego sve prozore, pa nema šanse da, ukoliko se parkirate, recimo kod tehničkog fakulteta u Bulevaru Kralja Aleksandra i ostavite auto na 4 do 5 sati isti i prepozante. pored kiše od smole koje puštaju platani (sem par meseci u zimskom periodu), uz ovu pojavu ide još jedna: a to je simbiotička povezanost ptica (gačci i svarke) koje prosto obožavaju ovo drveće. Auto posle izvesnog vremena liči na cirkus.

Kako se boriti sa ovim problemom. Prosto. Trenutno stanje očaja je potrebno eliminisati oprobanim delovanjem na užasni prizor. Auto polako i sa pažnjom izvesti sa parking prostora (vrlo pažljivo, pošto je zadnja šajbna, kao i prednja skroz nevidljiva od bio-zoo izlučevina) i odvesti auto kući. Uzeti kantu od 25 litara vode (tople po mogućnosti, sa malko nasutim deterdžentom za sudove-vrlo malo, kafena šoljica) i prosuti po vozilu. Vratititi se kući, natenane popiti jedno pivo (recimo pola sata prolazno breme). Po isteku zadnjeg gutljaja, odlučno i hrabro sa "super-krpom) napasti vozilo, i sve razmazati, i ponovo ostaviti jedno pola sata da se suši (može po volji i drugo pivo). Kad je predhodni postupak završen, nasuti ponovo 25 litara hladne i čiste vode (najpogodnija je kofa od krečenja- standardno pakovanje) i prosuti po kolima. Eto sreće!. Auto je spreman za KANEBU (originalnu po mogućnosti). Blistaće ko sat!

Šalu na stranu - nema druge pameti za ovu stvar. Platani, lipe, topole, sve puštaju kapljice, i bolje da se sa tim pomirimo, nego da se borimo kao pojedini stanovnici Novog Beograda što sipaju istrošeno motorno ulje oko platana - ne bi li se osušili....

Da bude uteha, zimzeleno drveće pušta smolu, koju ne možete nikako skinuti sem acetonom, (može i petrolej, al je i on vrlo agresivan rastvarač) a sa njom i lak i farbu. Jedino drvo koje ne pušta ništa je hrast, bukva i orah ali ima opasnu osobinu da ruši temelje zgrade.

Zaključak. trpite ovu pojavu, bolje sa drvećem - nego bez njega!

Edited by Damjanović

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posle jednog starog mudraca,drugi matorac slabo sta novo moze da kaze.Damjanovicu u pravu ste 100%.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ja sam bio probao sve živo i na kraju sam primetio da se skida lako uz pomoć vlažnih maramica!!!

Probao sam sa alkoholom misleći to je ono što maramice imaju pa završi posao ali neće....cenim da je fora u kombinaciji alkohola u maramici i same njene teksture.

Probaj :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo, napokon počele i kiše...cerada ostaje spakovana dok ne sine sunce. A platani ima da mi ušećere kola, majku li im njihovu.... :censored:

Oktopode, znači lek za to su vlažne maramice???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam mislio da ćeš do sada probati :D

Kod mene u kraju je neko Kanadsko drvo, kaže ortak ne zna kako je to neko uspeo da prokrijumčari, a ima i par breza, ali je simptom isti, smola od koje postaju crne tačkice koje na oko kao da su ušle ispod farbe...

Meni se skidalo maramicama, mada malo zvuči bolesno da kupiš 3 pakovanja pa da trljaš ceo auto, ali probaj pa ako ide, što da ne, jeftinije od poliranja i manje štetno za farbu...sem ako nisi planirao poliranje. Moraš malo da pritisneš i da vrtiš par sekundi na istom mestu, ne spada baš tek tako ali se skida. Prvo operi auto od prašine.

Ortak je kupio polir pastu za ljadu kinti i prešao sejćenta ručno vatom i time, auto je kao nov, sve što je bilo matiralo sada se sija! ne veruješ koja promena!

Zvuči glupo ali moram da ti kažem pošto je više ljudi ispalo glupo uključujući i mene pa moram da ti kažem, nemoj đavo da te nanese da probaš sa kuhinjskim sunđerom i njegovom hrapavom stranom, ako ti je auto vlažan i vučeš lagano imaš trip da si našao rešenje, al kad krene da se suši....padneš u nesvest! :D

Edited by Oktopod

Share this post


Link to post
Share on other sites

To u vezi sa sunđerom nije glupo, nego je logično da će ostavljati ogrebotine. Jedino rešenje je češće pranje.

Da li neko zna gde u Beogradu ima pranje "na žeton"? Ako me neko razume na šta mislim....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moja drugarica ima isti problem. Auto je metalik siv, redovno se pere i tako to, ali ostaju fleke koje izgledaju kao rdja. Jedino sa cime smo uspeli da skinemo te fleke je polir pasta. Skida ih lako (kao i sve ostalo sto se nadje na farbi), ali je sam postupak dosta naporan i verujem da postane dosadno kad moras to da radis svakih dana...

Share this post


Link to post
Share on other sites

što se platana tiče - da mi je auto parkiran uvek i po par dana sigurno bi kupio i stavljao ceradu ...

za sad nije, ali čim oosposobimo dvorište za parking biće konstantno ispod platana...- javljam utiske kad dođe do toga...

@-maki > imaš na zrenjanincu i negde oko opštine rakovica otvorile se neke Max perionce na žeton...

a naravno i na OMV i MOL pumpama, ali sam čuo da žetoni kratko traju i ne stigneš ništa da uradiš sa 1 žetonom...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovo sa sunđerom se može uslovno reći samo debilu bi palo nešto tako na pamet, priznajem da sam ispao debil, ali ako na google potražiš malo videćeš bar 10 foruma na kojima ima bar po 10 ljudi koji su isto to uradili :D zato upozorih...

Poliranje nije pametno da se radi često, oštećuje farbu jelte, tako da ili se zezati sa maramicama i slično, ili sačekati da prođe jesen pa ispolirati...

Nego sam hteo nešto još da upozorim, PERITE STAKLA REDOVNO, to bar možete ispred kuće časkom, meni jedan dan odjednom poeče da škripi staklo kad ga spuštam il dižem kao da je neki kamen upao unutra i grebe, čak sam video ogrebotine po staklu...gledao ja šta je i provalim, smola na staklu se jednostavno prenela malo na gumu, malo je na staklu i onda ono ne klizi jer je lepljivo, čak je krenulo da mi cepa gumu donju koja ide uz samo staklo, tako da oprez da ne zeznete gumu, jedini lek, pranje stakala jednom nedeljno, prs prs, sunđer i ćao. Zato ja sad u kolima uvek imam tečnost za stakla i onu gumu koja sa druge strane ima sunđer za razmazati i istrljati

Žeton na OMV je čini mi se 3 minuta, pošto je to samo puška onda i nema nekog smisla sem ako si blatnjav, mada sad na nekim pumpama kao ona kod Ade imaju i četke

Edited by Oktopod

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ovo sa sunđerom se može uslovno reći samo debilu bi palo nešto tako na pamet, priznajem da sam ispao debil, ali ako na google potražiš malo videćeš bar 10 foruma na kojima ima bar po 10 ljudi koji su isto to uradili :D zato upozorih...

Moj ćale je još pre 15 god. skidao tako neku fleku sa sunđerom za sude sa tada novog Hyndaia.

I skine on to sav srećan al kad se osušilo, HA JAO.

Elem pade sitna kiša i kaplice sa platana usrećiše moj auto. Ako sačekaću malo da se nakupi i vreme malo da se smiri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam sa jednom tecnoscu,vec pominjanom u ovoj temi,uspeo da skinem:

-mrlje od svezeg asfalta,koji se osusio i bio prilicno zalepljen za karoseriju

-fleke,odnosno bolje reci bubuljice od cetinareve smole(ne znam dal ima nesto lepljivije i ljigavije od toga)

-i razne nedefinisane fleke od insekata i drveca

tecnost je Medicinski benzin,e sad kod njega je dobro sto on bukvalno hemijski razlaze smolu i asfalt,dakle namocite dobro mekanu krpicu i onda je samo prislonite uz skoreli asfalt na karoseriji,ostavite malo da benzin razlozi asfalt i onda pazljivo skinete fleku sa auta,bez preterano jakog trljanja,pogotovu ne dok benzin ne razlozi fleku,da nebiste izgrebali lak.Inace sam Medicinski benzin ne ostecuje lak i boju,za razliku od alkohola,koji ozbiljno moze da osteti lak i boju i da napravi vecu stetu nego korist.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sredstvo koje skida sve fleke s lima je SAFE CUT, nisam siguran ko je proizvidjac

boca ili tuba je zuta da zuca ne mos biti, teze se nalazi al je ipak ima u prodaji

ja je vidjo u hipermarketima

provereno skida asfalt, smolu, lepak od lajsni i sl

problem je kod metalik boje jer ume da je umatira pa onda malo polir paste i stvar resena

ako neko bude kupovao nek napise gde je nasao

Share this post


Link to post
Share on other sites

Žurka na Platanu.

Pre dva dana kada sam krenuo kući imao sam šta ida vidim.

Osim nekih sitnih iglica i fleka koje su bile po haubi, krovu i šoferci, auto je bio dobrano flekav od ptičijeg izmeta.

Nikad tako nisam bio počašćen.

Juče nisam parkirao ispod tog Platana, ali zato srećnik koji jeste doživeo je istu sudbinu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Auto mi je samo 2 dana bio parkiran ispod drveta i sada vise vuce na braon-zuckastu nego na belu boju :( Prosle godine problem resio masinskim poliranjem i uspeo. Juce probao med.benzinom ali bez uspeha.

Jel imate neki drugi predlog sem med.bezina i poliranja?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...