Jump to content
FAS Goran
oktopod

Fiat Punto mk.2a 1.2 16v / 1.8 16v - potrošnja ulja u motoru

Recommended Posts

Na ovu temu bih i ja imao šta da dodam...

Elem. Kad sam pre neka 3 meseca kupio auto, redovnom kontrolom ulja ustanovio sam da nivo miruje, t.j. da ga ne troši.

Nakon urađenog servisa, koji je po prirodi stvari obuhvatao i zamenu ulja i filtera, sipano je ulje Selenia Gold 10W40 iz plastične ambalaže.

Nakon pređenih cca 600-700 km, moj Srećko je progutao 250ml ulja. :blink:

Najgore u svemu tome je što nigde ne vidim tragove gubitka ulja. Niti ostavlja fleke, niti preterano dimi. I temperatura je u normalnim granicama.

Bukvalno ništa ne ukazuje na (ispravite me ako grešim) nenormalnu potrošnju ulja, osim nivoa na "štapiću". :rtfm:

Da li će prelazak na 20k po mišljenju iskusnijih članova ovog foruma rešiti problem, ili sam "obrao bostan" ako trebalo menjati prstenove?

Hvala unapred na iskazanom mišljenju, i savetu! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

20k je slicno ulje kao Gold, verovatno je pre unutra bilo neko non Selenia ulje.

Inace nije ti strasna potrosnja.

Pitaj prethodnog vlasnika sta je sipao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

^^^ Kažu pojedinci da se sama fabrika Fiat ograđuje time što kaže da je potrošnja do 1l / 1000 km u granicama normale.

A moj auto je iz uvoza, kupljen od preprodavca koji nije mnogo čačkao na njemu, a ulje pogotovo.

Tako da, ni sa te strane ne mogu ništa da saznam.

Jedino mi izgleda preostaje da češće kontrolišem, i dolivam po potrebi.

Hvala bax! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aj da se potpisem i ja na ovu temu.MOj 1.2 16V 2001,kupljen pre godinu dana,presao kod mene 30.000 (ne znam ni sam kako)evo 4 menjanje ulja...kad sam ga kupio,odma promenio ulje,posle toga do drugog menjanja potrosio skoro 3l :wallbash: ja se vec uspanicio,hteo da zakazujem generalnu,obilazio sve majstore da se raspitam za cene...dok samo obilazio normalno nije mi se davalo tolko para,sacekao sam,i posle drugog menjanja potrosnja je ukupno spala na 2l...evo sad od drugog pa do treceg i cetvrtog potrosnja se smanjila na 1.5-1.7...ja ni sam nisam pametan.Mozda je pre bilo neko ''krs'' ulje u njemu,pa kad je osetilo malo selenije doslo sebi,otkud znam.Uglavnom posle svakih 1.000 kontrolisem i dolivam da uvek bude pri max :thumbup: selenia gold inace

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moguce da je auto pre slabo vozen, te da su mu zapekle karike, pa si ti malo razbio koks, sa intenzivniojom voznjom.

A sto se tice potrosnje ulja, ponovicu da je meni nov motor koji je presao 30ak hiljada kilometara trosi 1.5 deci ulja na 1000km.

Fabrika propisuje da je tolerancija za FIRE 4 deci na 1000km.

Share this post


Link to post
Share on other sites

...sama fabrika Fiat ograđuje time što kaže da je potrošnja do 1l / 1000 km u granicama normale.

Već reče Bax...nigde Fiat nije napisao da je 1L na 1.000 u granicama normale.

400 gr. je plafon na 1.000 Km. I to kao maksimum, a ne kao redovna potrošnja...dakle u najekstremnijim uslovima eksploatacije motora.

Skini uputstvo za npr. Punta sa benzincem, pa pogledj šta piše oko potrošnje motornog ulja:

http://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?showtopic=44461

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je majstor dolio ne znam koliko, ali kontam da je dolivao malo vise cim mi je na meracu ulje u samom vrhu. E, sad, moracu da vidim prilikom ekxploatacije kako se ponasa. Posle 1600km (skoro 99% na autoputu) nije spao nivo. Inace, treba da promenim crevce iberlaufa koje je cepnuto, pa je tu malo pobeglo.Ulje u motoru je Motorex, ali koji tip, nemam pojma. Bas me interesuje kako ce se ponasati kad ubacim Seleniu 20K,ako ne nadjem Motorex. U principu, mislim da treba izabrati ulje od zavisnosti od nacina exploatacije motora-gradska voznja, dugi rad u leru, autoput...itd, da sad ne izmisljam toplu vodu. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

interesuje me jel Punto 1.8 16v HGT troši ulje  i koliko ili troši ulje samo kad nešto nije u redu sa motorom

 

ako može neko da mi da savet uvezi toga unapred hvala

Edited by neshaoct
prebačeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

koliko ja znam hgt sa tim 1,8 trosi ulje i ima problem sa protokomerom,zato ga i nisam pazario....

Share this post


Link to post
Share on other sites

hgt trosi ulje kao ja u svoga na 10 000km sam sipao 2,5 litre,,na 10 000 radim normalno izmejnu ulja,,samo provjeravj ulje svakih 1000km i sipaj uvijek neka ti bude do vrha,,,zadnja granica za fiat vozila potrosnja ulja ti je na 1000km 0,7 to je najghornja,,,moj odprilike oko 3dcl trosi na 1000km

Share this post


Link to post
Share on other sites

prvog dana kad je stigo kod mene ja sam mu zamenio ulje i filter i već ga vozim 4 meseca a još uvek nisam primetio da fali ulje a redovno ga

proveravam prešo sam snjim već nekih  5000km, zato pitam dal troš ulje što čujem da ljudi kažu da ovi modeli troše.



A vozam ga svaki dan bukvalno.Kad god imam vremena prosto obožavam da se vozam na njemu onako pun je snage i sav je naelektrisan :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

a cuj svaki auto mora trosit ulje,znaci nije dobro kada previse trosi nije dobro kada uopce ne trosi,znaci motor mora trosit ulje,,a sada kako ti svoga vozis ja ne znam,,ali ja svoga znam tak terat u visoke okretaje da nije ni cudo kaj potrosi ulja,sada cu na servis sa svojim autom,pa cu promijenit gumice ventila sta mi je milutin predlozio pa cu vidjet onda kako ce trosit ulje,,daj mi reci koje ulje si sipa u njega u koje gradacije?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Hec

 

kako to mislis da nije dobro da coveku ne trosi ulje? Sta mu to onda ne valja? Ili da izbusi rupu negde, ne znam..?

 

Znam da je fabricka granica oko 4dl na 1000km, znam da kod puno ljudi motori trose ulje i ispod i preko te granice, ali ima ljudi kojima automobili ne trose ni malo ulja (npr jtd) Znam da su unutra mozda produkti sagorevanja, gorivo itd..ali na sipci i posle 10-15hkm ulje je na max. Da ne trujemo coveku temu vise, kod tebe je to normalna potrosnja za taj motor, pogotovo ako ga vozis malo ostrije, Mislim da nebi trebao gumice da diras.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ovo ulje sam stavljao u njega  SELENJA GOLD 10W-40

Trebao si 20k al nije neka frka, na sledecem menjanju bi bilo dobro da predjes na seleniu 20k.  Inace punto je azdaja, najmladji HGT ovde cini mi se. Kakav mu je rad u leru (dal je ispravan variator)? Dal je fiat s godinama resio problem sa varijatorom koji muci 1.8 benzince?

Edited by cane

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa u upustvu piše da reba 30k a meni su rekli tamo gde kupujem ulje da stavim 40k u leru radi odlično a za variator nemam pojma ne znam ni za šta mu je to i kako treba da zvuči ništa ne znam o njemu( variator reč) prvi put čujem a ne znam ni šta je to ako može neko da mi pojasni detaljni šta mu je to variator ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

nismo se razumeli, Selenia 20K je naziv ulja, namenjeno je viseventilskim benzincima. Varijator faze, spravica koja muci skoro sve vlasnike punta hgt, i ostale modele sa tim motorom. U sustini nista strasno, malo cekica na leru, ima onaj dizel zvuk, neki kazu da ide malo slabije al nista osetnije. Na forumu su mahom picajzle ljudi pa ih ti da kazem simptomi nerviraju i onda iskesiraju za nov varijator oko 200eur

malo pretrazuj forum ima sve sto te zanima sigurno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drugari jel moze neko da mi pomogne oko ulja,imam punta 1.2 16 ventila,uradio sam veliki servis pre 2000km i ulje mi je vec na minimumu.Da li je neko imao slican problem mozda?

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema mrlja,u garazi parkiram,ima samo kod menjaca malo vlazi ali ne znam da li je iz  motora ili menjaca,na tom mestu mi je curelo na semeringu poluosovine pa sam ga zamenio i sad opet,jel moguce da je iz motora?

A sipam Seleniu 20K

Share this post


Link to post
Share on other sites

Punto 1.2 16v- na 15000km ode litar ulja na dosipavanje. Motor suv suvcat sa svih strana. Gde 'ispari' taj 1l? Nemam blagog pojma,.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...