Jump to content
FAS Goran
mikisxy

Fiat Nuova Croma - iskustva, saveti pre kupovine

Recommended Posts

Pozdrav forumasi...samo da ne bude ashi mashi pa promashi za novu Cromu.Iskreno govoreci prvi put sam video cromu 2003 godine.. u Italiji i delovao je kao impozantan auto, mada nikako nisam znao u koju grupu automobila da ga svrstam.Meni se lichno ne svidja , sem velichine i visine kojom pleni ostalo mi je sve manje vishe bezveze.U poredjenju sa starom Cromom koja je meni bila super skroz.. od izgleda, preko opreme do toga da je bila medju najbrzima u klasi i najudobnija, danashnja mozda pruza samo komfor... ostalo je po meni nula...Za te pare za koje se prodaje po meni je bolji izbor lancia lybra karavan, koja ima daleko bolju zavrshnu obradu i sveukupan osecaj u voznji i boravku u autu...a i lepsa mi je od Crome..i 156 karavan za jtd motorom od 150hp ima da odere dotichnu..Ne bih voleo da se recimo u prvi mah ucini da je jeftin auto a kasnije izadje skup ko djavo..Ako problemi oko veshanja budu cesti to ne vodi nikuda, samo bacanje para..Zato dobro razmislite , mada bi najbolje bilo probati ih...uostalom raspitati se preko po servisima kakvo mishljenje o njoj imaju ljudi i koje su falinke... cisto da se zna sta se moze ochekivati... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zdravo ljudi,

evo i ja malo da se ukljucim u ovu Vasu pricu.

Prvo da se svima zahvalim na dobrim komentarima.

Zasto?

E pa ja sam jedan od onih koji se dobro zagrejao za novu Cromu. Nasao sam nekoliko zanimljivih ponuda, pa sam po netu tragao za dobrim izvorom informacija i tek posle 2-3 dana eto me na FLCS. Juce sam se registrovao i danas se evo prvi put javljam.

Komentari koje sam ovde nasao su mi dosta stvari razjasnili, mada se jos nisam konacno opredelio.

Do maja 2009. imao sam Mareu i realno govoreci neki sitni Fijatovi bag-ovi su mi isli na /. Mada moram reci da sam sa puno stvari bio zadovoljan. Od maja do sad imam zafiru 1.8 125 Ks i realno moram reci da mi je bolje isla Marea 105 Ks. O tome mozemo kasnije.

Ono sto me sada interesuje je sledece: Moze li neko da mi objasni (ili da me upiti gde da vidim) koji su nivoi opreme za Cromu 2005-2007 (pre restajlinga) i sta u sebi nose.

Video sam u nekim ruskim testovima (Mikhail Petrovski) dosta kritika na Cromu sta mislite o tome.

Pozz i havala svima koji pomognu unapred

Tri paketa opreme su ACTIVE, DYNAMIC, i EMOTION i auto je dobro opremljen i u osnovnom paketu. Glavna razlika izmedju osnovnog i viseg paketa je dvozonska digitalna klima umesto manuelne i vazdusne zavese za glavu, lepsi tapacirung i vise zvucnika, hladni paket je pranje farova grejanje retrovizora i sedista. MP3 nije standardan do restajlinga 2007. To je to ostalo su bile pojedinacne doplate po zelji. Ja recimo imam fabricke lajsne na vratima a to nisam video ni na jednom drugom. Dva motora 8v 120KS i 16V 150KS po zelji;))) i ESP sa ASR i Hill Holder-om standardan na jacoj varijanti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

^^^ Hvala Notorni za oba javljanja i ovde i u temi nova Croma.

Dosta si mi stvari razjasnio.

Iskreno sve sam vise zagrejan da moj novi auto bude jedna Croma 2007 g.(pre restajlinga). Nekoliko ponuda imam. Cene se krecu od 7500-8000. Tesko da ima neki auto veci, sa boljim motorom, toliko opreme a za manje para. Prednosti je dosta a mana je glavna veliki pad cene, a naravno i elektronika, ali zar to nije mana i Lagune, skoro citamo i dosad nepogresivih Tojote i Honde. Pa ajde ti sad ubodi ???

Za nivoe opreme sam pitao jer sam primetio dosta razlika u ponudama. Npr. ima ili nema multi volan, ESP, tempomat, el.klima, tonirana stakla itd.

Pored toga jedan od dilera mi je rekao da je Dynamic paket skuplji u nabavci od osnovnog. takodje su mi rekli da je nabavna cena za 2007 godiste dosta jaca od 2005 i 2006 g. Da li postoji neki stvarni razlog za to i da li je to tacno.

Interesuje me takodje i da li su kod svih Croma svetla ksenon, jer mislim da bi to po novom zakonu podrazumevalo da sve moraju da imaju sistem za pranje farova.

Pominjali ste i neke majstore (npr iz KG)kod kojih se mogu ostvariti znatne ustede pri eventualnim popravkama. kako je i to jedan od faktora pri kupovini auta da libi neko hteo da napise nesto i o tome.

Ukoliko neko zna neke zanimljivosti vezane za Cromu neka ih da.

Ja sam na primer na sajtu CAR++ (ili auto++) nasao veoma dobre tekstove o automobilima sa vrednovanjem karakteristika od strane vlasnika. Dobra je mogucnost direktnog poredjenja automobila u vise segmenata koje auto pruza, kao i poredjenja istog automobila u razlicitim godinama. Iznenadilo me da postoje poneke velike razlike izmedju istih modela razlicitog godista.

Mogu vam reci da Croma uopste ne stoji lose. Posto ja imam Zafiru pravio sam poredjenje i po misljenju vlasnika Croma je malo bolje ocenjena za 3-4%.

Izvinite ako sam pokrenuo previse pitanja, nadam se da nisu nezanimljiva.

Pozzz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav forumasi...samo da ne bude ashi mashi pa promashi za novu Cromu.Iskreno govoreci prvi put sam video cromu 2003 godine.. u Italiji i delovao je kao impozantan auto, mada nikako nisam znao u koju grupu automobila da ga svrstam.Meni se lichno ne svidja , sem velichine i visine kojom pleni ostalo mi je sve manje vishe bezveze.U poredjenju sa starom Cromom koja je meni bila super skroz.. od izgleda, preko opreme do toga da je bila medju najbrzima u klasi i najudobnija, danashnja mozda pruza samo komfor... ostalo je po meni nula...Za te pare za koje se prodaje po meni je bolji izbor lancia lybra karavan, koja ima daleko bolju zavrshnu obradu i sveukupan osecaj u voznji i boravku u autu...a i lepsa mi je od Crome..i 156 karavan za jtd motorom od 150hp ima da odere dotichnu..Ne bih voleo da se recimo u prvi mah ucini da je jeftin auto a kasnije izadje skup ko djavo..Ako problemi oko veshanja budu cesti to ne vodi nikuda, samo bacanje para..Zato dobro razmislite , mada bi najbolje bilo probati ih...uostalom raspitati se preko po servisima kakvo mishljenje o njoj imaju ljudi i koje su falinke... cisto da se zna sta se moze ochekivati... :)

Nova Croma se proizvodi tek od 2005 godine. Ostavi po strani ime (da li je trebalo da nosi ime Croma) i sedi, provozaj sve navedene automobile i videćeš koliki je napredak kod Crome, a taj tip automobila se ne kupuje da se kidaš po gradu. Fiatu je nedostajao automobil u tom segmentu i dobro je što se Croma pojavila. Nije to najsrećnije odrađeno sa GM, ali bilo je verovatno najjeftinije usvojiti tuđu šasiju i na nju staviti karoseriju koju je dizajnirao Giugiaro. O ukusima se ne raspravlja, meni je recimo jako lepa i neobična sem prednjeg dela koji je i izmenjen 2007. Kažeš Croma ima problema oko vešanja, a preporučuješ Alfu 156 kao alternativu, koju inače vozim i posedujem već dve godine. I inače ni Lybra ni Alfa 156 nemaju ama baš nikakve veze sa Cromom, jednostavno nisu za poređenje jer su različita vrste (klase) automobila.

Nemoj molim te ovo da shvatiš kao raspravu, ja to vidim samo kao razmenu mišljenja. :)

Ostadoh ovde dužan javljanja, ali nisam stigao ranije da se javim. Cromu sam pazario pre par dana i već prešao oko 500 km. Bio na prvom servisu i od kvarova imam samo dva produžetka spone koje ću da zamenim. Ovde ću probati na brzinu da navedem neke loše i dobre stvari koje sam za ovo vreme uspeo da primetim. Verovatno će nekome značiti, s obzirom da je trenutno nova Croma jedan od prodavanijih polovnjaka u Srbiji.

Dobro

izuzetno prostrana kabina sa velikim prostorom za putnike

tih i kultivisan dizel Mjtd 16v motor

odlične kočnice sa velikim ventilirajućim diskovima napred i pozadi

jako lepo ležanje i odlična upravljivost za automobil te težine i tih gabarita

lepo upija neravnine, a opet jako lepo prenosi sve promene na putu do vozača

visok nivo standardne opreme, ima sve

ima liniju koju uglavnom ljudi primete i komentarišu, nikog nisam čuo da kaže da je

ružna

ima još dosta sitnica, ovo su bile neke najbitnije

Loše

u odnosu na gabarite vozila gepek je mogao biti veći

velika težina vozila koja se oseti bez obzira na motor od 150ks, verovatno će Remap da popravi stvari

potrošnja koja je konkretno kod mene u ovim zimskim uslovima isključivo gradske vožnje oko 10 lit

ponašanje na snegu, dok se vozi ESP i ASR odrađuju fino posao, ali pokrenuti je sa mesta UŽAS (ovo je sve iz mog iskustva sa letnjim gumama), prvi auto koji sam ja vozio, a da su mu apsolutno neophodne zimske gume.

mnogo elktronike koja nepotrebno komplikuje neke inače jednostavne stvari, ali to je valjda tako kod svih automobila projektovanih u ovom veku

prskalice za šoferku, nisu one loše samo mi nije jasno da nisu ugradili one koje raspršuju vodu po staklu. umesto tih su stavili one najobičnije koje iz šest mlazova potroše brdo vode, a ništa ne nakvase.

položaj brave i ključa, već vidim da ću negde u putu da ga zalijem sa kafom

menjač, pravi Opel :thumbdown:

položaj volana, kod Alfe recimo možeš da ga spustiš praktično u krilu da ti bude, bez obzira što onda ne vidiš pola table. Ovde ne može, spušta se samo do gornje ivice cajgera, što je po meni visoko.

Toliko za sada, a kada uhvatim vremena prikazaću je na mestu predviđenom za to. ;)

Edited by Testera

Share this post


Link to post
Share on other sites

...ponašanje na snegu, dok se vozi ESP i ASR odrađuju fino posao, ali pokrenuti je sa mesta UŽAS (ovo je sve iz mog iskustva sa letnjim gumama), prvi auto koji sam ja vozio, a da su mu apsolutno neophodne zimske gume.

mnogo elktronike koja nepotrebno komplikuje neke inače jednostavne stvari, ali to je valjda tako kod svih automobila projektovanih u ovom veku

Ima li dugme da se ugasi ASR?

Na Stilu ga ugasim i onda dozvoljava da se pri kretanju iz mesta normalno malo šlajfuje, taman koliko treba da bi se pokrenuo... :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma ima, ali tek kad isključim je cirkus. Tri puta okrene točak, napravi led i samo vrti. ASR oduvek isključujem kada je ona bljuzgavica i pomogne, više šlajfuje ali bolje ide. ;)

Ali malo dublji sneg, neće da mrdne, padalo mi je na pamet da ne blokiraju zadnji točkovi, da nije Hill holder pa drži kočnicu. Ni da mrdne, ni napred ni nazad.

Verovatno je kombinacije čisto letnjih širokih niskoprofilnih guma(dobrih, svežih sa lepom šarom) i velike težine auta. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Testera, lep prikaz.... iz prve ruke.

Vredi još i napomenuti da je croma po testovima prilično siguran auto: 5 / 4/ 1 (putnik / dete / pešak)!

A verujem da znate da su NCAP zvezdice poređenje u okviru klase automobila, znači relativno, a ne apsolutno kao da se svi automobili međusobno rangiraju.

Tako da crominih 5* znači mnogo više od nekih 5* tojote jaris na primer.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@mikisxy - jest, kupuj, a sto ne rece ljudima jasno i glasno sta je sa tim vesanjem po ovim nasim katakombama na putevima, a? ;) Ajde molim te reci jel se vredi upustati u igranku i kupiti cromu, jer mislim da ste ti i Goran najmerodavniji ovde da kazete koliko se ucestalo taj auto kvari. Dzabe ga i sva lepota i oprema, ako se budem vise druzio sa tobom nego sa ulicama i putevima. Kapiram ja da treba doterati u tip-top stanje polovan auto, i imati para drzati ga u takvom stanju, na sve sam to spreman, ali ne bih da ulazem novac u pogresne stvari. Meni je problem sto osim puno godina imam i puno kila, pa mi ova omega nije ni slucajno prevelika. Sta cu, moram da kupujem kola kao cipele - probam prvo jel mogu da stanem u njih :wallbash: Znaci, dajte Cromi "ocenu za umetnicki dojam".

Jos nesto - pogledajte ove cene: www.ooyyo.com/sr/used-cars/fiat-croma/germany/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi, moj jedanaestogodisnji sin ima pitanje, na koje ne umem da odgovorim:

kako se kod nove Crome ulazi u auto, t.j. pristupa akumulatoru, kad doticni crkne i nema snage ni da otkljuca vrata preko daljinskog?

Croma ima onaj plasticni patrljak od kljuca koji se gurne u kontakt-bravu, a niti ima normalan metalni kljuc, niti bravu na vratima (koliko se secam).

Pretpostavljam da ima neki nacin, ali koji?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi, moj jedanaestogodisnji sin ima pitanje, na koje ne umem da odgovorim:

kako se kod nove Crome ulazi u auto, t.j. pristupa akumulatoru, kad doticni crkne i nema snage ni da otkljuca vrata preko daljinskog?

Croma ima onaj plasticni patrljak od kljuca koji se gurne u kontakt-bravu, a niti ima normalan metalni kljuc, niti bravu na vratima (koliko se secam).

Pretpostavljam da ima neki nacin, ali koji?

Pogledaj da li taj plasticni kljuc moze da se rasklopi (mora da moze), unutra bi trebao biti metalni deo kljuca koji moze da se gurne u bravu... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

^^^ a brava je skrivena ispod hromirane kvake na vozacevim vratima...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dragi prijatelji, molim vas da mi pomognete da napravim konačan izbor u kupovini polovne Fiat Crome.

Naime, danas smo suprug i ja na jednom beogradskom placu gledali jako lepu i očuvanu Cromu 1.9 MJET sa 120ks 8 ventila, iz oktobra 2006. godine, u Dinamic paketu opreme, sa predjenom kilometražom ispod 100.000km (ako se može reći da je tačna).

Imali bismo par pitanja za vas (HITNO je poprilično, jer se veoma brzo prodaju; primerci koje smo ranijih dana gledali na placevima su već prodati;):

- Kako ne nalazimo primerke sa 150 konja, molimo vas da nam kažete da li je ovih 120 konja dovoljno za auto te težine?

- Kolika je realna potrošnja, u gradu, za taj motor sa 120 konja i da li bi motor sa 150 konja trošio više?

- Ima li šanse da se nekako obezbedi čitanje mp3 fajlova? Šteta onolikih zvučnika, a da ne možemo i mp3 da pustimo. To je inače jedini nedostatak tog paketa opreme.

- Jel' tačno, što gore reče jedan učesnik ove teme, da auti sa xenon farovima moraju imati automatsko pranje istih? Ima li to Croma u nekom paketu opreme?

- Postoji li kod nje onaj famozni FAP filter kao u francuskim vozilima? Pravi li probleme? Jel' jednako skup?

- Na kraju, jel' popravka serva stvarno 1.500evra, kako jedan učesnik gore reče? To je baš uznemirujući podatak (ako je tačno).

- Kako da provozamo auto pre kupovine kad nema tablice? Da kupimo probne? Jel' za njih preduslov tehnički pregled ili nije?

- Koji servis nam preporučujete za full proveru pre kupovine? Možda kod Gorana na Altini. Jel' postoji tamo poveći parking za malu probnu vožnju?

- Postoji li neki sajt za proveru vozila, posebno kilometraže, preko broja šasije i motora?

- Da li se isplati čekati primerak sa Sky line paketom opreme (sa panorama krovom), koji će na jedan drugi plac stići za dvadesetak dana (skuplji je za 300 evra, a isto 2006. godište)?

Molim vas, pomagajte, što pre!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Draga "SINDJO" - vi imate slatke muke. Bolje 150 konja nego 120. Trošiće otprilike isto. Neznatno više ovaj jači - ali zanemarljivo. Performanse se razlikuju: Ovaj od 150 konja prebacuje 210, ovaj od 120 dostiže 195. Naravno, nećete se vi vazda vozili tim brzinama, ali podatak o max. brzini nešto drugo govori: Putna brzina vozila je otprilike 20% niža od maksimalne, tako da bi za slučaj sa jačim motorom vi lagodno putovali oko 170 km/h, dok bi ste sa slabijom varijantom bili tu negde do 160... ! To je već bitna razlika! Ubrzanje: razlika je skoro 2 sec. i to pri bzini od 100 km/h govori da bi vas vozilo od 150 konja ostavilo oko 70 metara u punom ubrzanju do 100 km/h. Ovo možda i ne izgleda toliko različito ali pokušajte da u tih 70 metara smestite kamione sa prikolicama... Bar tri bi ih stalo!

Auto morate da probate obavezno. Da kupujete nova vozila - svakako bih vam savetovao izbor jačeg. Medjutim kod polovnih automobila izbor mora da bude na BOLJEM (očuvanijem). Mogli bi ste svakako pre OBAVEZNE probne vožnje da povedete "najboljeg prijatelja" (automehaničara) kome ipak dajete u zadatak vrlo odgovoran posao. On vam nikad neće reći KUPUJ OVO, ali će znati da izmedju dva izabere bolji! (niko vam neće dati da rasturate motor - a tu se kriju glavne enigme).- ali može da vidi creva, karakteristične zaprljanosti, vešanje....

Da li se isplati čekati nadolazećeg Skyline-a. Isplati se. Što veći izbor - bolja mogućnost odabira! Strpljen-spašen.

U sreću kupili auto, i slatko se navozali...pre neki dan smo ga na skupu gledali, BAŠ JE BRDO OD AUTA!

Sajt za proveru automobila je http://www.spangerum.com:7080/navi?KEY=STARTUP (Eper)

imate još i italijanski zvanični policiski sajt (policia stradale)... paće te nači

ja FAP senzor nisam čuo, ali sam čuo za MAF i MAP senzor. Postoje i u FIAT-u i deo su EURO3 i EURO4 normi.

Vaše omiljene mp3 fajlobe možete slušati preko carlinka (uredjaj koji košta oko 90e), ili se možete poslužiti FM transmiterom (slabiji kvalitet reprodukcije, ali obavlja posao za one manje zahtevne slušaoce) koji košta oko 15e. Utakne se u upaljač, a u transmiter fleš memorija sa 10 sati mp3 muzike....

Popravka serva od 1500 je odista impozantna, ali draga Sindjo, i vi kupujete "impozantan" auto za koji se ne može baš reći da je svakodnevni, visokonfekciski model, nego trenutno najreprezentativniji fiatov seriski automobil. Prema svecu i tropar!

Edited by Damjanović

Share this post


Link to post
Share on other sites
Naime, danas smo suprug i ja na jednom beogradskom placu gledali jako lepu i očuvanu Cromu 1.9 MJET sa 120ks 8 ventila, iz oktobra 2006. godine, u Dinamic paketu opreme, sa predjenom kilometražom ispod 100.000km (ako se može reći da je tačna).

Nikada ne pretpostavljajte da je iole blizu navedene kilometraze, osim ako ima servisnu koja nije ispisana istom hemijskom olovkom i rukopisom i dok ne kontaktirate Italiju i servis gde je auto odrzavam pa vam oni potvrde kilometrazu. Km na tabli i komjuteru motora se menja lako i za malo para tako da je stvarnu km tesko utvrditi. Gledajte stanje rucice menjaca vrata i vozacevog sedista. Ovakav auto (visoko turazni auto prelazi 30-40000km u Italiji bez pogovora ako je presao manje znaci da je mozda bio udaren pa dugo popravljan ili je imao ceste probleme pa nije bio u voznom stanju)

- Kako ne nalazimo primerke sa 150 konja, molimo vas da nam kažete da li je ovih 120 konja dovoljno za auto te težine?

Ne znam nisam vozio pa ne znam ali verovatno je dovoljno sve zavisi od vaseg stila voznje.

- Kolika je realna potrošnja, u gradu, za taj motor sa 120 konja i da li bi motor sa 150 konja trošio više?

Moja realna kombinovana potrosnja u gradu i na autu varira od 6.8 do 8.2l maksimalno (napominjem da vozim 150ks bez posebno nezne noge)

- Ima li šanse da se nekako obezbedi čitanje mp3 fajlova? Šteta onolikih zvučnika, a da ne možemo i mp3 da pustimo. To je inače jedini nedostatak tog paketa opreme.

Obican Blaupunkt kabl nije mogao da funkcionise sa mp3 pleyer. Ostaje Xcarlink ili skuplji Dension varijanta od 100 do 300 eur ili jeftini MP3 player sa FDM tjunerom od 500 do 1500 din koji cita kartice.

- Jel' tačno, što gore reče jedan učesnik ove teme, da auti sa xenon farovima moraju imati automatsko pranje istih? Ima li to Croma u nekom paketu opreme?

Da moraju imati i ja imam zimski paket (pranje farova i grejanje sedista)

- Postoji li kod nje onaj famozni FAP filter kao u francuskim vozilima? Pravi li probleme? Jel' jednako skup?

Da postoji, ali nije kao francuski tj. ne trosi specijalno ulje vec ubrizgava dodatno gorivo da bi spalio cadj. Mislim da ne pravi neke probleme osim ako je konstantna gradska voznja.

- Na kraju, jel' popravka serva stvarno 1.500evra, kako jedan učesnik gore reče? To je baš uznemirujući podatak (ako je tačno).

Nema blage veze ne kvare se koliko ja znam ali jeste cinenjica da nema polovnih delova jer nema Croma koje se rasturaju mada ce se to promeniti brzo a i deli dosta delova sa Vectrom, Signumom i Saabom 93.

- Kako da provozamo auto pre kupovine kad nema tablice? Da kupimo probne? Jel' za njih preduslov tehnički pregled ili nije?

Rizikujte bez tablica ili uzmite probne nije preduslov tehnicki vec osiguranje kostaju par hiljada ovo sve pod uslovom da plac dozvoli, ako ne mozda nesto kriju. Onda jedino mozete da povedete majstora pa da proverite koliko se moze na placu sto nije idealno.

- Koji servis nam preporučujete za full proveru pre kupovine? Možda kod Gorana na Altini. Jel' postoji tamo poveći parking za malu probnu vožnju

Goran, Bogunovic, Delta, bilo koji majstor kome verujete ali verujte bice stvari koje nece ni oni videti morate imati budzet za popravke odvojeno od cene vozila.

- Postoji li neki sajt za proveru vozila, posebno kilometraže, preko broja šasije i motora?

Ne bas postoji u Americi i Velikoj Britaniji sto nam nista ne znaci.

- Da li se isplati čekati primerak sa Sky line paketom opreme (sa panorama krovom), koji će na jedan drugi plac stići za dvadesetak dana (skuplji je za 300 evra, a isto 2006. godište)?

Cekati vozilo koje ni ne znate kako izgleda i da li je dobro ne znam sta da vam kazem ako vam je vazno cekajte ali to je skuplje i u kasku i za popravku zamislite da morate da zamenite razbijen stakleni krov zbog nekog vandala, budale i sl.

Najvaznije ne zalecite se ako se proda ova bice drugih, Croma je novi Stilo tek ce stigati prema tome pamet u glavu i izaberite najbolji za svoje pare.

Ja nisam majstor ali vozim taj auta i znam cake da li je udaran da li je najverovatnije skidana km pa ako nemate majstora javite se pomocicu vam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala vam ljudi! Divni ste!

Ne uspevam ništa da nadjem na onim sajtovima za proveru, iako je prodavac danas ulazio u taj turski sajt i pokazivao nam rezultate pretrage.

Nemaju ništa protiv provere, al' vrdaju za probne tablice (kažu mora tehnički pre toga) i preporučuju vožnju šleperom do servisa za proveru, naravno o našem trošku. Kako su Bogu iza kičme, ima da nas oderu sa cenom šlepera, a i u toj varijanti ne bismo probali vozilo u vožnji, što je nekako suludo (da iskeširamo kola koja nismo ni provozali). Njihov plac je strm i nebetoniran, te nema šanse da ga tu provozamo ni 20 metara.

E sad ste me sa tim pranjem xenona zabrinuli. Nemam pojima jel' to u Dinamic opremi postoji. Iskreno nisam gledala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Novi ZOBS ne kaže ništa za xenone, njihovo podešavanje i pranje, al' u nacrtu Pravilnika o podeli motornih vozila i tehničkim uslovima, nalazim ovo:

"НАЦРТ

П Р А В И Л Н И К

О ПОДЕЛИ МОТОРНИХ И ПРИКЉУЧНИХ ВОЗИЛА И ТЕХНИЧКИМ УСЛОВИМА ЗА ВОЗИЛА У САОБРАЋАЈУ НА ПУТЕВИМА

Члан 51.

У случају да је возило опремљено обореним светлима са гасним извором светлости обавезан део опреме је и уређај за чишћење фарова.

Возила категорија М и N ( То су путничка возила, бусеви и теретна возила, a мопеди, мотоцикли, четвороцикли су категорија L) морају имати уређај за нивелацију снопа главних светала у складу са захтевима једнообразних техничких услова. Овај уређај може бити са ручним или аутоматским подешавањем. У случају да је возило опремљено обореним светлима са гасним извором светлости овај уређај мора бити аутоматски.

Возило може имати фарове са динамичким праћењем вожње кроз кривину и то за серијски произведена возила након 31.01.2003. године, а за остала возила уколико постоји Уверење Агенције за безбедност саобраћаја."

Stvarno ne razumem ovo. Što mora da postoji uređaj za pranje? Zar nije dovoljno propisati da farovi moraju biti čisti, pa da mogu sama da izađem iz auta i operem ih, obrišem, šta već, ako se isprljaju?

Sva sreća pa još nisam kupila auto (mada ću sada pola vozila koja su mi bila u izboru morati da eliminišem), al' šta će ljudi koji imaju vozila sa xenonima bez uređaja za pranje, kad se ovaj nacrt Pravilnika jednom usvoji? Stvarno luda kuća.

Share this post


Link to post
Share on other sites

jesu li na tom autu xenoni ili bi ih stavljali...

ako bi ih stavljali ne moraju baš bit xenoni imaju žarulje koje daju efekt xenona...na toliko svjetla ali eto...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kupujete auto od preko 8000 evra,a bunite se za cenu slepera od par hiljada dinara na relaciji plac-servis,servis-pla :question: c.ZaTO...

Za probne table ne treba tehnicki pregled i kostaju izmedju 2000-3000 dinara.

Provera u servisu od 20-50 evra.

Naravno da kad se sve sabere izadje i do 100 evra max,a moze i dosta manje.Sve zavisi od tacnih cena.Raspitajte se.Mene je slep kostao po 1000 dinara u svakom pravcu(mala relacija 5 km),2500 probne tablice i 3000 dinara pregled u servisu.

To sto auto placevi ne dopustaju pregled u servisu i probnu voznju je"neka druga prica".Ja ne bih kupio auto bez probne voznje,pa makar i od 500 metara.Nije jedina croma koja ce se pojaviti i nije jedini auto plac koji postoji.Vas novac nema nijednu manu,a polovan auto ih ima.Srecno u kupovini :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovde smo pisali o Nacrtu Pravilnika o tehničkim uslovima za vozila:

http://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?showtopic=37250&view=findpost&p=656082

Inače, viđao sam i Stilo sa fabričkim Xenonima koji ima uređaj za pranje farova...imala je i još ranije Marea...tako da ne znam čemu toliko strah da Croma nema. :thumbup:

Dakle, ako ima fabričke Xenone, imaće i prskalice.

Ako fabrički nema Xenone, onda neće imati prskalice.

Kupujete auto od preko 8000 evra,a bunite se za cenu slepera od par hiljada dinara na relaciji plac-servis,servis-pla

To nije mali izdatak...jer se može dogoditi da se kupi možda tek peti auto koji se pregleda. Ujedno, mnogo je bolje voziti od placa do servisa, jer je to prilika da se vidi ponašanje automobila u vožnji. :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

^^^ Ovo za šlep si objasnio kao da sam ja napisala. Ovo nije prvi auto za koji ćemo platiti pregled, al' je prvi za koji bi morali da platimo šlep ili probne table. Dakle, kad više puta damo pedesetak eura za sve to, cifra naraste. Plus, plac je preko 20km u jednom pravcu od servisa u koji bi ga vozili na pregled, te je i šlep skup.

A da li su xenoni fabrički i da li su uopšte xenoni i imaju li prskalice, ja ljudi, iskrena da budem, pojima nemam. Nisam ja nikakav poznavalac kola, ali se trudim da se maksimalno informišem, pa da znam sve ko Sindja iz "Kamiondžija". Nego, evo slike tog primerka koji sam gledala, pa mi vi kažite kakvi su farovi:

ea4025dac884640x480.th.jpg

Jooj, puno vam hvala za sve!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Farovi su obicni bez prskalica i xenona :coffee:

a evo kako izgleda Croma sa xenonima i prskalicama :geek:(farovi su sa socivima,a prskalice na izvlacenje,odmah ispod fara) ,mislim da je to ta sa staklenim krovom :whistle: ,bas su je lep "stisli" u krivini na ovoj fotci :p ,vozaceva guma-legla na felnu :w00t:

104-3-4027_lg.jpg

mada licno mislim da Croma ima dobar i standardan,halogeni far,okrugli veliki reflektor :) ,malo vislja pozicija fara :rolleyes: -tu nema greske :thumbup: .

Takodje bih vam preporucio da se ne opterecujete :no toliko tim detaljem,kada je u pitanju polovan auto ima jos dosta stvari na koje se treba usresrediti :yes ,a vecinu su pomenuli ljudi u prethodnim postovima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E Mik svaka ti čast. Zbacio si mi kamen sa srca, a još sam i naučila kako da razlikujem obične od xenon farova.

Puno hvala!!!

A da se opterećujem detaljima, to je tačno, ali i neizbežno. 8 godina skupljam pare za taj auto, zadnjih mesec i po dana gledam oglase, obilazim placeve, privatne prodavce, često i van Beograda, čitam testove na netu, forume, informišem se, te neću sad kad sam blizu kupovine, posle toliko truda, na nekom bitnom detalju da omanem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slazem se da nije pametno cekati auto koji tek treba da stigne i za koji ne znate u kakvom je stanju, posebno ako ste zadovoljni primerkom koji trenutno gledate.

Ako vlasnik pristane dobro je proveriti auto u nekom servisu, na jednom kraju grada je Goran, na drugom TIM, pa vidite koji vam je blizi. Nije losa varijanta sa probnim tablicama, mada se meni ne svidja zbog eventualne stete koja moze da nastane na kolima koja jos niste kupili. Vlasnik je u pravu, potreban je tehnicki, faktura...sve to moze da se ponisti u slucaju odustajanja, ali je opet razumljivo njegovo negodovanje. A sto se tice probe, uvek moze da se nadje bar 200m za proveru, gde ste sigurni da nema policije.

Kroma koju vi gledate ima 200 kg vise od Lybre koju vozim. Lybra ima 115 ks i ja sam prezadovoljan kako auto vuce. Bolje je da ima 150ks ali 120 uopste nije hendikep.

edit: video sam oglas i mogu vam reci da na slikama auto bas lepo i ocuvano izgleda. Blizi vam je servis TIM, ali opet ne previse blizu. Meni ne bi bilo zao da dam za slep. Nije stvar samo u tih 8.000 koje dajete sada, nego i u buducim troskovima koje bi izbegli kupovinom dobrog primerka, a zivci i vreme najvise kostaju.

Edited by Woodoo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...