Jump to content
FAS Goran
mikisxy

Fiat Nuova Croma - iskustva, saveti pre kupovine

Recommended Posts

Kad kupite Cromu,dodjite na neko okupljanje :gathering: ,da se druzimo,pogledamo auto i cujemo vase misljenje o njemu-to je dovoljno :yes

Prosli put nam je na okupljanju bila jedna Nuova Croma :D ,Notornijeva B) ,sedeli smo u njoj i malo popricali-unutra atmosfera ko u dnevnoj sobi :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma, samo da ja konačno kupim dobar auto, doćiću gde god kažete, sve sa plehom kolača :). No frks, no problems :).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poštovana gdja Sindjo, to nikada nećete znati dok ga ne kupite. A onda će te biti ubedjeni da ste kupili baš onaj koji je Vas čekao. Uostalom, kao što se svi složismo da sada, koji smo raspravljali o polovnim vozilima, (koja uglavnom vozimo), morate računati da za vašu Kromu bar iz početka treba da bude spremno još 500 u džepu...za otklanjanje sitnica koje je predhodnog vlasnika mrzelo da otklanja... Pa registracijica, pa prenos, pa pun tank goriva... Ima tu parica još da se dadne. Uostalom ako ste velike sreće, možda nećete dati ništa ali potraga za srećom je dugotrajan postupak.

Edited by Damjanović

Share this post


Link to post
Share on other sites

Računam na trošak velikog servisa, zeder, alarm, registraciju, kasko i zimske gume.

Share this post


Link to post
Share on other sites

veliki servis OK

Zeder....?

Alarm OK (trebalo bi da ga ima)

Registracija OK

Prenos niste računali

Kasko...?

Zimske gume (da nije malo "rano")

Lično nisam obožavalac "kandži i karapandži" - imate dvostruko čipovan i kodiran ključ, verovatno će te imati ugradjen alarm... Kola vam verovatno nikad neće skroz ukrasti. Na vama je da odlučite.

Kasko je dobar ako se auto ukrade - ako skroz nestane. Ili ako ga tresnete negde...ali malo žešće (nedajBože)

Za ostalu mu ne vidim svrhu. (da je nov, pa da je 30.000, pa ajde de)

Medjutim nešto na šta OBAVEZNO morate da računate su mala iznenadjenja koja su tokom probne vožnje nevidljiva:

1. Da li su kočnice istrošene?

2. Da li su diskovi oštećeni?

3. Da li i kako funkcioniše kuplung!? (da li mu se bliži vreme zamene)

4. Da ii i kako funkcioniše klimatizacija (možda je potrebna dopuna)

5. U kakvom je stanju vešanje (amortizeri, opruge, gumice)

6. Kakve su mu letnje gume (kojima se vozi 9 meseci - zimskim najviše 3)

..... e to su tih famoznih 500!!

Edited by Damjanović

Share this post


Link to post
Share on other sites
Vas novac nema nijednu manu a polovan auto ih ima.

Ovo mi se mnogo sviđa, lepo rečeno i istinito.

Ja bih samo dodao još par stvari koje su u vašem domenu, ostali su pričali o proveri kod majstora, tehničkim pitanjima...

Opredelili ste se za jedan model, to je sada croma, dobro, stvar koju treba odmah da uradite pre bilo kakve kupovine i uopšte razgledanja automobila, je da odštampate korisničko uputstvo (možete ga skinuti sa ovog foruma) i proučite ga detaljno. Ionako vas to kad-tad čeka. Na taj način ćete tačno znati šta koje dugme znači, koji sistem ne radi, gde su identifikacione pločice, šta se gde sipa u motornom prostoru... Na neki način već postajete familijarni sa još virtuelnim vozilom i na placu ne morate baš da blejite pred prodavcem koji se pravi nešto kao stručan a ustvari obično nema veze jer ima bar 20 različitih modela na placu.

Takođe, može da se desi u krajnjem slučaju, kao meni sa barketom kad sam je merkao, da sam toliko proučio materiju (uputstvo) da sam na kraju zaključio da taj kabriolet i nije za mene, ma koliko da sam ga želeo, tj. imao viziju sebe u njemu. Naravno, to se vama neće desiti...

Druga stvar, proučite detaljno pakete opreme, da tačno znate kada sednete u auto i bacite pogled po eneterijeru o čemu se radi.

Ostalo prepustite majstoru, kao što su vam mnogi ovde preporučili, i naravno ne štedite baš svaki evro na tome, ipak kupujete lađu :) koja nova u najvišem paketu opreme zna da košta i 40.000 EUR! Ja lično, kao što reče gosn. Damjanović, bih isto čekao taj primerak sa skydome krovom, volim te ekstra džidža-bidže. Kod nove crome doplata za taj krov je čak 1250 EUR!

Edited by Bolens

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odlozi zimske gume i kasko, pa taj novac ostavi za ono sto ti ljudi savetuju.

A to je za otklanjanje nedostataka koje jednostavno ne mozes da vidis pre kupovine.

Cinjenica je da polovni automobil prosto mora imati nesto sto treba zameniti, jer prethodni vlasnik svakako nije hteo da ulaze u njega pre prodaje. Obzirom na kilometrazu i nekoliko godina eksploatacije, za ocekivati je da ce biti stvari zrelih za zamenu, van onoga sto je predvidjeno velikim servisom.

Bitno je imati novac da odmah uradis ono sto je najhitnije.

Taj automobili ipak ne dolazi is Svajcarske nego iz Italije i nemoj ocekivati da je svaki od njih bio bas savesno odrzavan.

Edited by Lyon

Share this post


Link to post
Share on other sites

OK, obezbediću i tih 500 evrića za ove potrošne stvari.

Letnje gume nisam računala, jer su na svim primercima koje sam gledala bile dobre.

Zeder imamo na sadašnjim kolima i nekako mi daje osećaj sigurnosti, ali ću svakako videti da li je pametno da ga stavljam i u noviji auto.

Za kasko još moram da se raspitam.

A dve zimske gume kad tad moram kupiti.

Inače, i meni se sve više svidja ta varijanta sa panoramskim krovom, pa ga možda i sačekam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@sindja

Nalazim se u istoj situaciji kao Vi: za oko mesec dana planiram da kupim Cromu, negde `06-`07g., sa EMOUTION paketom opreme, 150 KS. Evo zasto:

Prvo, do skoro sam, ne znajuci uopste za postojanje Crome, bio zagrejan za kupovinu Stila SW. Kada sam saznao za nju, poceo sam da kopam po net-u, I otisao da vidim jednu plavu, bas u EMOUTION paketu opreme. Visok oko 186, a ni kilaza mi nije daleko od toga, pa mozete da pretpostavite da sam idealan da ocenim udobnost nekog auta – ako je meni udoban, bice svakom  . Pomerio sam sediste kako meni odgovara (skroz do kraja), a onda seo pozadi, na zadnje levo sediste. Necete da verujete, usao sam lako I bilo mi je potpuno udobno, bez podupiranja prednjeg naslona kolenima! Auto me je kupio iz momenta. Cisto radi poredjenja, vozio sam se u sredu u BMV X5. Pokusao sam da sednem na zadnje desno sediste, ali dok vozac nije pomerio suvozacko sediste skroz napred (sedela je zena) nisam uspeo da se uguram na mesto. Cak I onda, da skupim kolena je bilo misaona imenica. Moj sadasnji auto je slicne velicine, ali mi se cini da ima vise mesta u kabini Crome naustrb prtljaznika (500L prema 560L u Omegi). Evo da vidite kako izgleda sa koznim enterijerom. Lepo, zar ne?

303Fi.jpg

Za razliku od verzije sa 120 KS, 150 ima kao standard ESP, a EMOUTON paket podrazumeva imitaciju drveta u enterijeru, sto mi izgleda mnogo lepse nego one sive lajsne koje dolaze u svim nizim paketima opreme. U njega spada i duplo dno u prtljazniku koga nema u svim verzijama, a mislim da je jako koristan detalj kad morate da ostavite neku vrednost u autu, pa sklonite roletnu sa gepeka da lopovi vide da “nema niceg vrednog obijanja” u gepeku. Nesto ne vidim neku preteranu razliku u ceni pojedinih primeraka zbog nivoa opreme, pogotovu to nije srazmerno ceni te opreme kod novih automobila, pa mislim da je glupo da zbog (mozda ipak) razlike od par stotina evra ne uzmemo bolju opremu. Pogotovu sta ona podrazumeva skoro uvek I bolju bezbedonosnu opremu, sto je po meni jako bitno. Ovo po meni vazi za sve polovnjake. Naravno, sto vise opreme, veca mogucnost da nesto otkaze, ali ipak…

Predjena kilometraza. Hmmm… Mislim da su skoro svi ovi automobili koji se uvoze I prodaju preko placeva kod nas bivsi lizing ili rent-a car automobili, I da im je neka prosecna kilometraza koju su presli automobili koji nisu lupani pa proveli nekoliko meseci na popravci oko 60.000km godisnje. Pratim na sajtu jednog placa koji ima I aukcijsku prodaju automobila koji su jos u italiji izlicitirane cene, I u prikazima automobila, osim slika ostecenja, ima i slike bord-kompjutera sa predjenom kilometrazom. Svi su primljeni u prodaju negde krajem prosle godine, i vecina je (2006g.) presla oko 180.000 km. Slikano je u Italiji, zato I verujem u tu moju racunicu.

Kazete da skupljate 8 godina novac+1,5 mesec biranja – sta je prema tome jos 20-ak dana? Drugo, ko vam garantuje da cete u medjuvremenu naci dobar auto vredan kupovine? Moj vam je savet da DOBRO proberete. Auto se ne kupuje svaki dan. Ako Vam se ne daj Boze desi da kupite los primerak, proklinjacete svoju brzopletost svaki dan! Zato, koliko god vas svrbele pare u dzepu, samo polako. OBAVEZNO auto odvezite kod majstora, ima tu puno stvari koje treba proveriti – da nije udaran, motor, vesanje, ispravnost SVIH uredjaja I dodatne opreme itd. Na primer, autu koji sam gledao nisu mogla da se otvore zadlja desna vrata. Glupost, ali I to ce da kosta, zar ne?

Sto se tice osiguranja, posto nema jos puno ovih vozila na otpadima, sto znaci da sve sto zatreba cemo kupovati novo, ja bi osigurao bar sva stakla I svetlosne grupe.

Puno srece I vidimo se na nekom skupu!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Auffff....

Evo sad sam na onom aukcijskom sajtu video restilizovanu novu Cromu, 1.08, primljena na prodaju 17.3.2010, znaci u upotrebi 26-27 meseci, na cajgeru pise nesto preko 166.000km !!! Znaci oko 6.400km/mes ili preko 210km svaki bogovetni dan... Unutra koza, felne 18-ice, spolja super, osim puknute sofersajbne. Bog zna koliko bi presla da su sacekali uobicajene (otprilike) 3 godine eksploatacije. Svako bi progutao i duplo manju kilometrazu na satu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bajker, HVALA!

Iskrena da budem, vrlo bih rado videla kako izgleda Croma u Emotion paketu opreme, sa koznim sedistima, drvenim enterijerom i probala tu od 150ks, al' ja ni u oglasima, ni uzivo na placevima, ne videh još nijednu takvu. Gde ih ti nalazis?

Videli smo jednu sa tim duplim dnom u gepeku, al' nije imala kozna sedista, te ne znam da li je bio u pitanju Emotion paket. Moj utisak je da to duplo dno u gepeku nije dobro osmisljeno, jer je gornja ploca, koja treba da nosi najveci teret, jako tanka, odnosno sklona pucanju (na tom primerku je gornja ploca i bila napukla).

Inace, odustali smo od one sive Crome cije sam slike kacila, jer je ogrebana sa obe bocne strane, celom duzinom, i to bas duboko, a i drze joj jaku cenu, neopravdano, plus su nam bas daleko i nije zgodno da svaki cas idemo do njih na dogovore, preglede, probe...

Verovali ili ne, sve druge Crome sa Dynamic paketom opreme, koje smo gledali prosle nedelje, su prodate. Emotion primeraka ni tada, a ni sada, nema u ponudi, ili bar ja ne znam gde da gledam i trazim.

Edited by sindja

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mogu samo da preporucim da ponovo procitate poslednjih 5 redova iz onog mog posta sa slikom. POLAKO, istrcace nesto sto trazite. Znate onu poslovicu: ko se na brzinu ozeni, na tenane se kaje. Samo je primenite na auto umesto vencanje. :evil:

U koznom enterijeru nisam ni ja sedeo, samo sam video ove na slikama, i izgledaju mi fantasticno. Mislim da ce tesko da ih neko uveze, jer se plase da ce tesko da ih prodaju zbog neminovno vece cene. Inace, za EMOUTION opremu mislim da su karakteristicne lajsne u boji drveta (negde sam procitao da je to u stvari plastika). Uzivo stvarno izuzetno doprinose osecaju luksuza. Toliko visim po sajtovima za prodaju automobila da sam odmah prepoznao onaj plac gde ste gledali sivu Cromu. Nekako mi ne ulivaju poverenje, mozda zbog nabildovanih cena, ne znam. Ako dodjete sad u nedelju na okupljanje, popricacemo. Sve najbolje Vama, Vasoj porodici i naravno svim ostalim clanovima foruma! Hristos Voskrese!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bajker, PUNO, PUNO hvala !!! Snaćiću se :).

Još nešto da vam kažem. Zvala sam DDOR Novi Sad da se raspitam za cene kasko osiguranja. Kažu da bi za Cromu iz 2006. cena full kasko osiguranja (bez našeg učešća u šteti i sa osiguranjem od kradje i u Srbiji i u Evropi) bila oko 66.000 dinara (plus minus par stotina dinara). Obzirom da sam na to odreagovala sa: "Vauuu.", čovek mi reče da je to još i povoljno, tj. da je premija osiguranja za Francuze i Japance te klase i tog godišta oko 100.000 dinara, jer im je veća početna cena (oni oduzimaju po 15% na ime amortizacije za svaku godinu starosti), a i veće su cene popravki i rezervnih delova. Time me je još više ubedio da je Fiat i konkretno Croma, pravi izbor. Eventualno, kaže, u tom rangu cena održavanja, delova, pa samim tim i premija, su Opel i Ford.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jutros se prvi put vozih novom Cromom, od centra Rima do aerodroma. Automatik, 1.9 JTD, unutra stvarno prostora koliko hoćeš! Ali otpozadi, na neravninama, zadnje vešanje lupa kao ludo! Pitam taksistu šta je to, stabilizatori? On onako kao odmahuje: ma jeste, problem, problem... još kaže kako kod njih nisu dobri putevi pa je to zbog toga... A onda izadjosmo na autoput i nagazio kao kao od šale 160-170, unutra tišina, motor na oko 2000 obrtaja... njegov je bio multijet 150 konja...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jutros se prvi put vozih novom Cromom, od centra Rima do aerodroma. Automatik, 1.9 JTD, unutra stvarno prostora koliko hoćeš! Ali otpozadi, na neravninama, zadnje vešanje lupa kao ludo! Pitam taksistu šta je to, stabilizatori? On onako kao odmahuje: ma jeste, problem, problem... još kaže kako kod njih nisu dobri putevi pa je to zbog toga...

Prokleti GM. Drugar vozi vectru C i razbija kako lupa, huci, struze pozadi, a bukvalno je sve promenio i stavio novo. Ko god mu sedne u auto kaze mu da menja lezajeve :rofl: , a on jadnik ih tri puta menjao za 10kkm.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nakon što sam imao udes s 1. lybrom tražio sam ponovno samo lybru i kako je stvarno bilo teško nać tu u RH dobru gledao sam par tih Cromi, istina bile su znatno skuplje ali novije, moram priznat da me auto jako ugodno iznenadio, nažalost 2 su samo bile u zg-u koje sam gledo i niti jednu nisam mogo dobit na probnu vožnju, ali unutrašnjost što se dizajna tiče odlična i 2.4 jtd 200ks automatic :) mislim da je to najbolja mjera za taj auto, sve u sve čini mi se odličan auto

ali Lybra je Lybra pa sam tražio dok nisam našao :) po onoj staroj "SRCE JE UVIJEK U PRAVU"

Edited by Karlo2105

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moje srce kaže Croma, al' trenutno u ponudi ne nalazim nijednu da ima od opreme sve što bih ja htela. Mada, bliži se i taj 20. april kada bi otprilike na plac trebalo da stigne ona sa panoramskim krovom. E sada, da sam ikada uživo videla neku sa takvim krovom, znala bih 100% da li da čekam baš takvu ili ne. Pored izgleda, više me brine koliko je taj stakleni krov osetljiv i koliko bi me koštala zamena, ako mi ga neka nezvana kamenčina polomi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To sam i ja rekao. Zbog par hiljada din godisnje ne vredi strepeti. Platim, pa neka se O.Z. brine, pogotovu sto Cromi jos nema po otpadima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Osiguranje je dakle rešenje. Ljubi vas Sindja, kako mi svaku muku oterate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izgleda da je varijanta kao kod Peugeota 307 sw. OK, to može fino da izgleda. E sad, koliko mi je realno potrebno, ne znam, al' šta je tu je.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mada nije loše imati i pravi-zatvoreni krov nad glavom. Padne sneg, one gluposti, štroka, treba da to uvek bude "kao san" da ne bi nerviralo. Možda je i leti malo prejako zagrevanje (ipak je to staklo, ma koliko termostabilno bilo. Nekako se čovek oseća "ušuškanije i zaštićenije kada je nad glavom malo pleha, malo izolacije, pa tapacirung.... Kolko ljudi toli ćudi!

napomena: ovo moje glasno razmišljanje nemojte da Vas pokoleba... Samo nije loše dok čekate na panoramu da se uverite da Vam je baš TO potrebno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...