Jump to content
FAS Goran
obelix

Kolika vam je potrošnja goriva?

Recommended Posts

bile- nemaš uputstvo - owner handbook ?? ( trebalo bi da ima negde na forumu u PDF-u ? ) :welcome:

nisam mogao da nađem uputstvo, ne mogu da se snađem :wacko: gde li sam ja pročitao 37l, q q... :wallbash:

Share this post


Link to post
Share on other sites
ja ne znam koliko trosi, al kompjuter nikad ne pokazuje vise od 6.2, 6.3 , sad kad nasipam opet do cepa izracunacu da vidim koliko laze

Moja procena je da krade 0.62-0.63 litara na 100 km :D znači po mom nagađanju troši oko 6.82-6.83

Btw izgleda da je vreme tj temperatura i vazduh idealno za potrošnju pošto meni 1.2 16V počeo da troši oko 7.3 a trošio je blizu 8 do 8.5 u ovo vreme prošle godine...a što je najbolje vozio sam ga ceo rezervoar onako muški, vozim na blizu 3 hiljade drugom i trećom bez da prebacim u sledeću, izgleda da mu prija revnija vožnja :D

Slazem se sa ovim da board 'krade' 0.6-0.8 litara na 100km

Magistralni put, u autu 4 osobe, pun rezervoar, gepek relativno, trosi oko 4.6 prema boardu, racunski ispadne oko 5.3 litara

Gradska voznja pretezno oko 7 litara, ako se bas cuva onda 6.3-6.5

Share this post


Link to post
Share on other sites

da li neko moze da mi kaze kolika bi potrosnja trebala da bude kod fiat brava 1.9 td 75 konja, posto kod mene se nesto cudno desava ide preko 7 na otvorenom a u gradskoj jos vise, da napomenem i t da mi pri svakom dodavanju gasa dimi?

Share this post


Link to post
Share on other sites
da li neko moze da mi kaze kolika bi potrosnja trebala da bude kod fiat brava 1.9 td 75 konja, posto kod mene se nesto cudno desava ide preko 7 na otvorenom a u gradskoj jos vise, da napomenem i t da mi pri svakom dodavanju gasa dimi?

Koje gorivo sipaš? D2 ili ED? Koje ti je godište auto?

Moja vožnja je uglavnom kombinovana grad-otvoren i otprilike varira između 7 i 7,5l. Najviše ikada mi je trošio 8,8l kada sam od BG-a do Niša i nazad terao pun gas, a najmanje ~6l na magistralnom putu prilično lagane vožnje.

Kakav dim ti izbacuje? Beli, plavičast ili crn? Jel' ti izbaci dim samo kad mu daš gas ili izbacuje konstantno dok ubrzavaš?

Znači ne bi smeo preko 8,5 po gradu da troši ni preko 7,5 na otvorenom... ;)

I da... predstavi auto da vidimo još jedan primerak ovog eminentnog motora :)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

I nakon ciscenja dizni kod mene ista stvar na stilu 80KS. U gradu stalno pise da je nesto iznad 8 a na otvorenom jos nisam testirao, idem u grcku sada kolima, bice oko 2000km puta pa cu videti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I na otvorenom će JTD da pređe 7l ako se gazi. Meni na preko 1000km svi proseci konvergiraju ka cifri od 7.1-7.2. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prvo, predstavicu ce za dan-dva da pripremim fotke pa evo me!

dovla moj fiat je potpuno isti kao i tvoj, pa cak i boja 1.9 td 75 SX samo sto je septembar `98. evo sta me interesuje, dim je crn, kad ga startujem pre nego sto upali zavergla malo a kad upali izbaci oblak dima, a takodje dimi i kad ga malo rascepim uzbrdo npr. a i kad mu naglo dodam gas u voznji. Koristim D2 ali sam mu sada(ovih dana) sipao ED i potrosnja mi je bila na 30 litara 360 km (od toga samo 180 km na otvorenom, ostalo u gradu). Pa prihvatam svaki savet i iskustvo....

Isto tako pre toga sam mu sipao 5 litara i voyio ga samu u lokalu i ispade da sam presao sam 50 km, a kasnije sam probao sa 10 litara na otvorenom i potrosnja mi je ispala na 7,1 L

dizne sam menjao pre dve godine, navodno su bile bosch orginal(25 e po komadu),

ds li ima neke alternative u smislu da nesto proverim itd. ili mi ne gine bosch servis na na merenje kompresije, proveru dizni, pume .... :rant:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja samo 2 stvari moram da primetim:

- dim iz auspuha sa D2 je nešto sasvim normalno

- 7 literi te kubikaže sa tom školjkom je takođe nešto sasvim normalno

U čemu je ovde uopšte problem? Minimalnu potoršnju ćeš da ostvariš ako 5-om brzinom nekim otvorenim drumom ideš oko 80 na sat, bez naglih ubrzavanja, nego što više možeš konstantno da voziš. Siguran sam da tvoj TD ne bi prebacio 5 litara u tom slučaju, što je takođe potpuno normalno (već sam počeo da se ponavljam). :)

Moje mišljenje je da tim kolima ništa ne fali.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je sa D2 purnjao na bukvalno svako dodavanje gasa izbaci oblačić... otkako mu sipam ED mnogo manje dimi i to baš kad ga onako pošteno nagazim, ali to je ok zadimiće i nov A6 dizelaš kad ga nagaziš ;) Pri paljenju i meni izbaci malo dima, ali mi ne vergla uopšte puno i to što izbaci dima je sasvim prihvatljivo nije nešto preterano da se zadimi celo naselje ;)

Ja sam evo baš za vikend napunio punrezervoar i išao do BiH i kad sam se vratio ponovo nasuo pun, stalo je 33l a prešao sam okruglo 496km. Znači nekih 6,6l je potrošnja i uglavnom je magistralni put u pitanju, a vožnja umerena bez naglih ubrzavanja, kočenja i preticanja i otprilike četvrtina puta je bila pod klimom.

Ova tvoja potrošnja je prilično velika jer eto, meni nikad nije prešla preko 9l, a vozio sam ga zaista na svakojake načine. Šta mogu da te posavetujem... probaj da sipaš ED mada to će ti pre rešiti problem sa dimom nego sa potrošnjom... ako i dalje bude trošio ovoliko onda treba posetiti nekoga da l' me'aničara da l' bošistu...

Ma... nije njemu ništa, mi imamo najbolji motor kakvi ovi JTDovi sve fuš roba :D Dobrodošao, očekujem temu o autu i da se vidimo na Okupljanju da ne budem više jedini sa ovim motorom :)

Ja samo 2 stvari moram da primetim:

- dim iz auspuha sa D2 je nešto sasvim normalno

- 7 literi te kubikaže sa tom školjkom je takođe nešto sasvim normalno

U čemu je ovde uopšte problem? Minimalnu potoršnju ćeš da ostvariš ako 5-om brzinom nekim otvorenim drumom ideš oko 80 na sat, bez naglih ubrzavanja, nego što više možeš konstantno da voziš. Siguran sam da tvoj TD ne bi prebacio 5 litara u tom slučaju, što je takođe potpuno normalno (već sam počeo da se ponavljam). :)

Moje mišljenje je da tim kolima ništa ne fali.

Apsolutno sve na mestu, osim dela sa 5l :) Nema teorije ispod 6 da ode... možda, ali samo MOŽDA da se nategne 5,5l ali to da budeš kao po jajima, da imaš vetar u leđa i da je brzina konstantna :) Njegova potrošnja jeste malo iznad moje, mada opet ovo testiranje na 5 i 10l je malo nezahvalno... za precizniju potrošnju bi možda trebalo boziti od čepa do čepa...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ljudi jel se neko igrao sa testiranjem potrošnje u rezervi ( trebalo bi da je 5-7 lit)- onom narandžastom polju ???

tu bi trebalo da bude za još jedno 100km? i jel može nešto "strašno" da se desi ako presuši -osim šetnje do prve pumpe ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

mislim da na dizelu moze nesto strasno da se desi, ali nisam upucan u traktorchice pa nisam 100% siguran :D

a mislim da rezerva ima 80km, to je neka norma, moja provereno prelazi 70km, na 73 se ugasio jadnicak :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

moze da se desi da povuce mulj... sto i nije preporucljivo za pumpu visokog pritiska, tzv bosh pumpu kod starijih dizela kao sto je 1.9d

za vishe detalja dopunice miki kad vidi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja zaista imam drugacije iskustvo ,meni na board compiuteru toliko pise da trosi ,klimu retko palim ,to sam gore napomenuo ako bord comp.laze mene onda lazem i ja vas ...mesano dnevna i nocna voznja sve po (Beo)gradu . pozdrav

Edited by LanciaFreak

Share this post


Link to post
Share on other sites

A na šta je uključen sistem. Na "key" ili na "trip". Ako je na "key"-u, onda odista na momente pokazuje i 6.6, meni recimo, ali prilikom paljenja iz mesta pokaže 10, pa onda pada. Na semaforu - dok stoji, pa kad ide 10 km/h prvom uopšte ne mogu da pretpostavim da troši 6 l na 100 km., a kreće se prosečnom brzinom po gradu od 15 km/h!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nikad ne treba verovati bord kompu, jedini način da se dodje do tačne potrošnje jeste dva puta sipanje goriva do čepa i upoređivanje potrošenog goriva sa kilometražom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na Stilu bord komp posle punog rezervoara na decimalu je tačan u prosečnoj potrošnji. Trenutna pokazuje uvek malo više nego što je realno stanje, ali prosek na kraju bude uvek u dlaku. Čudilo bi me da se na Lybri razlikuje, ali sve je moguće. Prosek od 4 litre na 130 na sat je nadrealan, tj. ni hibridi ni najmoderniji dizeli ne mogu tako malo da potroše. Meni na 130 potrošnja ode preko 6, dok na 80 igra oko 4rke.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Beograd- Vlasinsko jezero autoputem, na tamo bez klime odande sa klimom, brzina od 130-150 Km/h po racunaru 5.7 litara. Posto smo isli na kampovanje ja i klinci(ukupno troje) auto je bio krcat svim i svacim. Po gradu prosek je 6.7 litara ,uglavnom bez klime. Libra je 1.9 JTD.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ta oblast se u statistici zove sistem slucajnog uzorka , sto je veci uzorak tacniji je i precizniji rezultat merenja , sto znaci da ako merite koliko auto trosi uzeci uzorak od 2 km ili 5 km nece biti isti kao kad merite na 500 ili 1000 km tako i bord comp ,ako mu zadate da vam izmeri potrosnju od kuce do s.marketa iza coska, moze da pokaze neku vrednost koja nije realna .Resetujte continued opciju na vasem racunaru vozite -500-1000 km i dobicete realnu prosecnu potrosnju na 100 km

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slažem se. Ja sam proveravao sam ukupnu potrošnju čitavog rezervoara i uporedio sa količinom goriva koju dospem na pumpi.

5.7 litara na 150 na sat sa 1.9 je nešto zapanjujuće. Jedino ako gledaš ukupan prosek, tj. ako si na momente samo išao 150 to nije uticalo na prosek bitno. Ne znam ni kako po gradu postižeš taj prosek, meni je poslednja tura 7.7, a vozim veoma štedljivo, a nisu neke stra'obalne gužve ovih dana. Istina, klima se ne gasi, znači bilo bi 7.2 recimo da je nisam palio.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kada sam kretao na put resetovao sam komp. Sipao gorivo na Molu kod mene. Tu inace sipam gorivo zadnje dve godine. Presao sam ukupno 955 km. U povratku smo isli u Djavolju varos tako da na autoput otpada nesto preko 600 km. Znam sigurno da nisam vozio ispod 120, a jako kratko sam ga zgazio 180+. cisto da vidim. Znaci uglavnom je bilo 130-150km/h.

U povratku kada se prodje Aleksinac ima Molova pumpa i tamo sam sipao naftu. Pokazivac goriva je bio malo ispod polovine, znaci vratio bih se sigurno sa istim rezervoarom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To je čista drumska potrošnja. Na 110 - 120 može da bude potrošnja i 4 litre, a na 140 - 150 ispod 6 ne moze. Uradi taj test u gradu. Meni je do sad 20 x punjen tank do vrha, od toga 15 puta isključivo za gradsku vožnju. Nikad ispod 8.5 u gradu. Nažalost ja stalno vozim u "špicevima - ujutru oko 9, a popodne izmedju 4 i 5. Leti - zimi, stalno sa klimom, namestenom na 22.

Edited by Damjanović

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa več je jednom mislim bilo pisano o potrošnji JTD motora ovde negde na forumu. Ali evo i moje potrošnje mada je 2,4 sa 105kw. ta potrošnja je iskustvo dougogodišnje vožnja Lybre.

Ne zaboravimo da je moj Auto težak 1480kg, naravno da su uslovi vožnje grad, otvoreni put, autoput itd važni ali i težina i stil vožnje, (a tek kvalitet goriva) po meni možda imaju veći značaj nego uslovi. Često se dešavalo da na istim relacijama pri sličnom opterećenju puta potrošim i po 20% više goriva, sve zavisno od brzine/vremena kada želim da stignem na cilj ili opterrećenja tj broja putnika + gepek. Grubo govoreći uzimajuću u obzir gore sve navedeno

Grad 8,4l na 100km

kombinovano 7,1l na 100km

Otvoren put (od 80-120km na sat) 5,6l na 100km

E sad ponavljam bilo je recimo i 7l po gradu i 4l na otvorenom(niz venac, pa laganica 4tom do NSa) ili 11 po gradu (Bg neki spic a ja zalutao) a 10l na otvorenom (Šumaher na delu pri 170 na sat do Okučana). Ovo gore vam je najbolji prosek koji sam vam mogao dati.

Edited by Zoran SM

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znam samo kada me je sestric pre mesec dana vozio u Kragujevac Grande Puntom 1.2 (benzinac), njemu je na 150 km/h pokazivalo potrosnju 11.5 litara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...