Jump to content
FAS Goran
obelix

Kolika vam je potrošnja goriva?

Recommended Posts

Ne moze da se promeni tako je postavljeno. Komp racuna predjenu kilometrazu po litru, zatim autonomiju koliko mozes da predjes sa trenutnom kolicinom goriva u rezervoaru, koliko si vremena proveo u voznji od poslednjeg resetovanja racunara.... I ja sam prvobitno bio iznenadjen ali sam se navikao. Ma sta god da pokazuje bitno je da po jednom pokazuje ispod 6 L u gradu a po drugom oko 19 km po litri :unworthy: . To je nesto minimalno sto moze benzinac 1.2 da potrosi po gradu to ide cak i ispod potrosnje po katalogu. :heart:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislis da ih oni po specifikacijama testiraju u uslovima Beogradske guzve? :)

Nema sansi ni jedan motor da trosi manje od toga sto oni izracunaju na valjcima, bez vetra, u idealnoj temperaturi, bez bilo kakvog naglog dodavanja gasa i bez dodatnih potrosaca i tereta u vozilu.

Ako moze, svaka cast.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad može AIRBUS da napravi simulator leta pa mogu ovi zemaljci da naprave simulator potrošnje.

U principu su tačne norme. E sad norme nisu za zastoje, gužve i sl, tu bi trebalo l/h. Kad je počelo ono takmičenje ispog 99g tu se se pošteno pogubili, potrošnju su počeli da obračunavaju oni iz odelenja za marketing.

Kaži nekom da ti auto troši 19 km/l, ima da ti potpiše uput za ludaru istog trena.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Simulatror potrosnje nije tacan sigurno. Simulator leta jeste :)

Odnosno, tacan je i ovaj za potrosnju , ali u nerealnim uslovima...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Matematika je cudo .Znaci ako za 2000 din sipas 13.5 L i predjes 220 km = 6.125 L/100 km ili ti 18 - 19 km/1L.Ko razume shvatice.

Neverujem da je neko prisustvovao testovima kada u fabrici proveravaju potrosnju goriva.Otprilike ovako : Imaju stazu koja odgovara uslovima puta 1 reda sa krivinama, usponima i nizbrdicama , ogranicenjima brzine ...itd gde test vozaci auto pod punim opterecenjem voze u raznim vremenskim uslovima ( leto, kisa,sneg,vetar) 1000 km ( naravno auto tek izasao iz fabrike ),Tada se izmeri kolika je potrosnja litara na 1000 km te se tako dobijaju fabricki podaci o prosecnoj potrosnji na 100 km. Na tu cifru dodaju 20% kao potrosnja u gradskoj voznji i 10 % pri voznji pod klimom.Sve ovo vazi na automobilima sa standardnom opremom, Naravno na celu pricu uticu i razni drugi faktori ? da li je vozac nervozan na gasu, kolike su dimenzije guma, da li na kolima je menjana aerodinamika, kvalitet goriva, dodatna oprema ( muzicki uredjaj, GPS,krovni nosac....). Simulacija autoputa se radi na test valjcima gde se meri potrosnja pri konstantnim brzinama ispod 100km/h, 120km/h i pri max brzini naravno u idealnim uslovima na koji ne uticu gore pomenute stavke.

Meni komp pokazuje 17.6km/L ( slikao sam i postavio na ovu temu pre neki dan) sto je matematicki 5.9 L i na to dodam jos 0.5 L sto mi se uklapa u kolicinu benzina koji sipam. Ne divljam po gradu , ne prelazi mi 2500 obrtaja, u 5 brzini je kad god moze, brzina nije preko 60 km.h, ne turiram na semaforu, gume uvek napumpane na zadati pritisak i fabrickih su dimenzija, nisam menjao aerodinamiku, ne ukljucujem klimu ( ne radi )..... Zimus kada su bili oni ledeni dani komp je pokazivao 12,8 km/L cak i tada mi se uklapala racunica u kolicinu benzina koji sipam.

Zasto nerealnim uslovima. Pa evo Kia vrti reklamu gde javno kazu da je taj auto najmanji potrosac goriva sa 3,2 l na 100 km.Doduse ne kazu u kojim rezimima voznje ( ako je u gradskoj sigurno ima i autostart gde se usled duzeg stajanje motor se sam ugasi). Sigurno da nije marketinski trik. Bilo bi mnogo neozbiljno

Edited by amladenbk

Share this post


Link to post
Share on other sites

8,2l/100km mereno do čepa, na bordu 7,5l/100km - pričam o Alfi. Klima se ne gasi, full automatika. Vožnja mahom Novi Beograd i auto putem do Stare Pazove svaki radni dan.

Relacija NBG - Pazova u oba smera konverigra cifri od 5,7 kako god vozio, 100, 120, 150, neverovatno je da ovaj auto kako god da ga voziš uvek isto troši, sem 'kreni-stani' vožnja - onda ide i do 10tke. Mašina je skroz kalibrisana za putovanja, ne grad. Kome je potrošnja u gradskoj vožnji značajan kriterijum i izboru automobila, neka zaobiđe 159. Na Stilu najveću prosečnu potrošnju koju sam ikad video je 8,6l/100km, i to dok sam radio kod Više Poslovne škole. Alfa bi na toj relaciji trošila sigurno preko 10.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovaj auto me iznenađuje, potrošnja mi je pala i sada je 41,545 mpg. Čisto brdsko gradska vožnja.

Edited by ivan.ik

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dajte dogovorite se da svi koristimo meru koja je opšteprihvaćena kod nas, a to je l/100km. :) Ako vam bord ne pokazuje, prekonvertujte u guglu:

kucajte: convert 41.545 mpg to liters per 100 km

dobijete rezultat

=5.66168211 liters per 100 km

Share this post


Link to post
Share on other sites

Citroen C4 1.6 HDI 110KS Beograd - Ribarska banja, po auto putu 160km/h prosek 7.7 l/100km sa klimom, u povratku 140km/h prosek 5.8 takodje klima , oba pravca sa tempomatom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fiat Panda 1.1 mpi (2002g.) Potrosnja je godinu dana iznosila 22-27 l/100km kombinovano gradske i voznje na otvorenom putu. Pre mesec dana zamenjene obe lambda sonde i sada trosi 6-7 l/100km.

Sent from my V9 using Tapatalk 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nidžo, moj Stilo jeste dobar ali ne toliko. 5,6616 po gradu bi me baš namučilo a i sve oko mene.

Mora da ti je američki Google radio račun (US gallon=3,78541 l, UK =4,54609 l), treba UK i po toj računici i N73 konvertoru potrošnja je 6,8 l/100 km.

Nekome je teško sopstvenu potrošnju da pretvori u l/100 km i tako je prenese svima (bez ljutnje).

Hardvet bez tablet-a ništa (ima puno da se računa).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Brava 1.2 16v 2001

Interesuje me kako je kod vas potrošnja(plin/benzin) sa klimom i bez,

zimus kada sam merio grad 8 lit otvoren put 6 lit stalno do momenta uključivanja klime,

primetio sam da dosta više troši sa klimom ali nikako da izmerim,

napravio 280km pola grad pola otvoren put i kada sam sipao stalo 28 litara plina i to me jako iznenadilo,

onda naspem pun i idem bez klime 90km, dopunim do vrha stane 5,2 litre.

Ispada da sa klimom troši 50% više ?!!?!?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako si opisao nije baš 50% nego 42% :harhar: . Ortak ima isti auto i sekvent plin ali njemu kom. potrošnja oko 8 l plina (fab. pod. 9,5 l grad). Pošto je skoro osposobio klimu jedini utisak da je auto mrtav. Jedva ide sa klimom i računa na veću potrošnju bar 2-3 l.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nemoguće ljudi. :-) Na stilu je klima neprimetna skoro u potrošnji, možda pola litre dodaje u gradu, na otvorenom i manje od toga. Na Alfi ne primećujem klimu uopšte, niti u performansama, niti u potrošnji.

Kakvih crnih 40-50 posto, nema teorije. Ni prve klime od pre 20g nisu toliko trošile, a ove aktuelne su kao upaljač.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na 80ks se oseti i to dosta veruj mi! Nije 50% veca potrosnja sigurno ali ide do 30% max, barem kod mene.

Share this post


Link to post
Share on other sites

meni stilo poslednja dva punjenja prosecno trosi oko 6,5l/100km mesovite voznje (malo vise grada i dosta kratkih relacija), sa 90% ukljucenom klimom.. To je povecanje od pola litre u odnosu na potrosnju ranije, bez klime..

e da, na bravi se klima dosta oseti u gubitku snage,pa verovatno i vise trosi jer da bi isao moras vise da ga gazis... I jedan neverovatan podatak koji mi je cale rekao - nedavno je sa 27l presao oko 500km, sto ispadne potrosnja nesto veca od 5l.. Jeste da on vozi penzionerski i da je bilo sve magistralni put, ali bas je malo..

Edited by VladaNS

Share this post


Link to post
Share on other sites

To je stvarno nemoguce, da podigne potrosnju 50%?! To ili je losa racunica, ili je kompresor zaribao skraz ali bi i auto bio mrtav ili je naleteo na mnogo lose gorivo. Klima podize potrosnju max do 20% na svim prevoznim sredstvima. Meni punto 1,2 8v na auto putu trosi ispod 6l( nebih da kazem 5,5l jer nisam merio u gram) voznja 110km/h, a po gradu bez klime oko 7, sa klimom ne preko 8 sigurno. Na ovim "mladjim" vozilima, kada je sve ok klima je skoro neprimetna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja gledam potrosnju uglavnom sa tri osobe a i volim malo ostrije da vozim po gradu pa mi zato i skace potrosnja ali 50% je zaista previse. Otvoreni je oko 7 ali na nekih 130km/h

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, sve to ulazi u kalkulaciju, ali ja mislim da je 12l za jedan punto previse, cak ni stilo netrosi toliko...Meni Bmw 525tds je trosio 10l po gradu sa klimom, sad imam i A6 2.5tdi tiptronik i cini mi se da je i on na 10l, ali ne znam jos bas tacno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa pazi nekome je mnogo nekome nije, to je realnost, nece naravno uvek da trosi 12 ali kazem da ide do 12 zavisno od broja putnika i koliko je teska noga na gasu. Ja sam sa klimom pre mesec dana sa 34L presao 430Km mesovite voznje ali opet kazem zna i dosta vise da potrosi!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je potrosnja dok nisam promenio ECC bila 13.5km/l po gradu a sada je 11.5 -12km/l sad ne znam da lije to do promene ECC ili do necega drugog.Sipao sam uvek na OMV i sada zadnja dva puta sam sipao na MOL ali eto povecala se potrosnja goriva.

Menja se racunanje potrosnje sa promenom mapa u kompu, meni se takodje promenilo. Ne toliko u realnosti koliko vizuelno na kompu, pogotovo je razlika primetna kada vozilo stoji u mestu pa se menja prosek potrosnje.

Kako se kod tebe to promjenilo..., majstor ti promjenio? kolko je koštalo...itd?

Promenio mapu, cipovanje ! ;) probao par varijanti i primetio da se racunanje potrosnje razlikuje od realnog. Cena oko 100eu za chipovanje ukljucujuci probanje par varijanti cipa pa odlucis sam sta hoces :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sada mi je potrosnja 14.2/100L sto je oko 7l na 100km.Valjda se malo ECC stabilizovao pa sada normalno funkcionise i ta potrosnja

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam kako ali toliko sipam još od Maja kada sam počeo paliti klimu.

Bez klime grad 8, otvoreni put 6.

Sa klimom je osetno slabiji auto,neprijatno slabiji,

kada ga priključim na dijagnostiku i na leru je opterećenje motora koliko se sećam 10-15% a kada uključim klimu opterećenje skoči preko 30%, probaću ponovo i postaviti sliku.

Da li to neko može izmeriti od vas ko ima dijagnostiku ?

Na većim motorima tj. Stilu 1.9 pretpostavljam da se klima ni ne oseti, vozio ga je drugar i nije se nikada žalio da oseti gubitak snage kada mu radi klima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...